Постанова
від 02.07.2024 по справі 296/3490/24
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УКРАЇНА

Житомирський апеляційнийсуд

Справа №296/3490/24 Головуючий у 1-й інст. Шалота К. В.

Категорія 91 Доповідач Талько О. Б.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2024 року Житомирський апеляційний суд у складі:

головуючої судді:Талько О.Б.,

суддів:Шевчук А.М., Коломієць О.С.,

за участю секретаряАнтоневської В.В.,

розглянувши увідкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу №296/3490/24 за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка № 41" про визнання протиправним рішення загальних зборів, за апеляційноюскаргою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 наухвалу Корольовського районного судум. Житомира від 22квітня 2024 року, постановлену під головуванням судді Шалоти К. В.,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2024 року позивачі звернулися до суду з позовом, в якому зазначили, що є співвласниками квартири АДРЕСА_1 . Рішенням загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка № 41" від 3 квітня 2024 року, зокрема, пунктами 2,3 протоколу вказаних зборів, вирішено питання про демонтаж металевих решіток на вікнах належної їм квартири, а також перенесення електролічильника на опору, без їх згоди та погодження як власників квартири.

Таким чином, просили суд визнати протиправними п. 2 та п. 3 загальних зборів ОСББ Шевченка №41 від 3 квітня 2024 року про демонтаж металевих решіток (грат) на вікнах квартири АДРЕСА_1 та про демонтаж і перенесення електролічильника квартири АДРЕСА_2 на опору.

Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 22 квітня 2024 року відмовлено у відкритті провадження у справі.

В апеляційній скарзі позивачі просять скасувати ухвалу та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Зокрема, зазначають, що суд помилково відніс спірні правовідносини до тих, що регулюються у порядку господарського судочинства. Так, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності, та інші справи, визначені законом.

Підкреслюють, що квартира АДРЕСА_1 є приватною власністю, яка належить їм у рівних частках. Металеві решітки (грати), у тому числі електролічильник, який розташований з вулиці біля вхідних дверей в квартиру, жодним чином не порушує права інших співвласників майна, що заборонено ст.15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Вважають, що прийняте рішення про демонтаж металевих решіток (грат) на вікнах належної їм квартири вочевидь перевищує повноваження, визначені Статутом загальних зборів ОСББ «Шевченка -41».

Отже, даний спір не є господарським спором між господарюючими суб`єктами, приватними підприємцями та прирівняним до них особами, натомість є цивільно-правовим між фізичними особами і юридичною особою (підприємством).

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Частинами 1 та 2статті 5 ЦПК Українипередбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспорюваного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визнати у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до статей15,16 ЦК Україникожна особа має право на захист в суді свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, зокрема, шляхом відшкодування моральної шкоди.

Згідно з положеннями п.1 ч.1ст. 186 ЦПК Українисуддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.

Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, в яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства, а предметом позову є цивільні права, які, на думку позивача, є порушеними, оспореними чи невизнаними.

Разом з тим відповідно до частини другої статті 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Предметна та суб`єктна юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена статтею 20 ГПК України. Зокрема, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер, а також коли належність справ до юрисдикції господарських судів прямо передбачено положеннями законодавства.

Пунктом 3 частини першої статті 20 ГПК України до юрисдикції господарських судів віднесено розгляд справ у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 01 лютого 2022 року в справі № 910/5179/20 (провадження № 12-38гс21) вказано, що спори про визнання недійсними рішень вищого органу управління суб`єкта некомерційного господарювання щодо вирішення питань, пов`язаних з управлінням такою особою, між суб`єктом некомерційного господарювання та одним з його засновників (членом) належать до господарської юрисдикції відповідно до пункту 3 частини першої статті 20 ГПК України виходячи з характеру правовідносин, які є предметом такого спору (щодо визнання недійсним рішення вищого органу управління такої юридичної особи, прийнятого в межах його виключної компетенції).

Таким чином, суд прийшов до обґрунтованого висновку про те, що вимоги позивачів не мають цивільно-правового характеру, й, відповідно, не підлягають судовому розгляду у порядку цивільного судочинства.

За таких обставин, апеляційну скаргуслід залишити без задоволення, а ухвалуКорольовського районного суду м. Житомира від 22 квітня 2024 року,- без змін.

Керуючись ст. ст.259,268,367,374,375,381-384 ЦПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 залишити без задоволення ,а ухвалу Корольовського районного суду м. Житомира від 22 квітня 2024 року, - без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуюча Судді:

СудЖитомирський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення02.07.2024
Оприлюднено30.09.2024
Номер документу121897571
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —296/3490/24

Постанова від 02.07.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Постанова від 02.07.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 17.05.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 17.05.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Шалота К. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні