Справа № 420/8733/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , про визнання протиправним та скасування окремих положень наказу
В С Т А Н О В И В:
19.03.2024 до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , в якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати пункт 2 та пункт 3 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 07.01.2024 року № 2 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023», якими:
- за грубе порушення Наказу Міністра оборони України № 359 від 29.06.2005 року «Про затвердження Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України під час ведення бойових дій», Бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 № 718/дск від 27.06.2023, наказу № 30 від 28.02.2022 командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) «Про організацію зберігання стрілецької зброї та боєприпасів у військовій частині НОМЕР_1 на випадок тривоги (збору) та під час ведення воєнних (бойових) дій» на командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_2 накладено дисциплінарне стягнення «Попередження про неповну службову відповідність»;
- у відповідності до вимог ст.ст.3,5,7,10 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду. завдану державі» від 03.10.2019 № 160-IХ стягнуто з командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_2 вартість знищеного військового майна у розмірі п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, що складає 38835 гривень, а також вартість знищеного озброєння, зброї та боєприпасів до неї у кратному співвідношенні до вартості такого майна, але не більше десятикратного розміру з його місячного грошового забезпечення, що складає п`ятнадцять мільйонів шістсот дев`яносто від тисячі тридцять дев`ять гривень 97 копійок;
2. Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 07.02.2024 року № 7 «Про внесення змін до наказу № 2 від 07.01.2024 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023», яким у відповідності до вимог ст.ст.3,5,7,10 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 № 160-ІХ стягнуто з командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер - сержанта ОСОБА_1 вартість знищеного військового майна у розмірі п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, що складає 45 420 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 на посаді командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 у військовому званні «майстер-сержант» та наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 13.02.2024 № 44 майстер-сержанта ОСОБА_1 , командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 28 грудня 2023 року № 129-РС у відставку за пунктом 2 підпунктом «б». Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 07.01.2024 № 2 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023» вказане службове розслідування слід вважати закінченим та, серед іншого: за грубе порушення Наказу Міністра оборони України № 359 від 29.06.2005 «Про затвердження Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України під час ведення бойових дій», Бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 № 718/дск від 27.06.2023, наказу № 30 від 28.02.2022 командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) «Про організацію зберігання стрілецької зброї та боєприпасів у військовій частині НОМЕР_1 на випадок тривоги (збору) та під час ведення воєнних (бойових) дій» на командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення «Попередження про неповну службові відповідність»; у відповідності до вимог ст.ст.3,5,7,10 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 № 160-IX стягнуто з командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_1 вартість знищеного військового майна у розмірі п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, що складає 38835 гривень, а також вартість знищеного озброєння, зброї та боєприпасів до неї у кратному співвідношенні до вартості такого майна, але не більше десятикратного розміру з його місячного грошового забезпечення, що складає п`ятнадцять мільйонів шістсот дев`яносто від тисячі тридцять дев`ять гривень 97 копійок. Далі, вказує позивач, наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 07.02.2024 № 7 «Про внесення змін до наказу № 2 від 07.01.2024 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023» внесені зміни до п.3 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) № 2 від 07.01.2024 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023» та викладено його в наступній редакції: у відповідності до вимог ст.ст.3,5,7,10 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 № 160-ІХ стягнуто з командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_1 вартість знищеного військового майна у розмірі п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, що складає 45 420 гривень.
Позивач зазначає, що з прийнятими рішеннями суб`єкта владних повноважень стосовно нього ознайомився у повному обсязі лише 05.03.2024, звідти і дізнався про порушення своїх прав, свобод та законних інтересів зазначеними рішеннями суб`єкта владних повноважень. Рішення суб`єкта владних повноважень (відповідача), а саме накази командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 07.01.2024 № 2 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023» (пункти 2, 3 цього Наказу) та від 07.02.2024 № 7 «Про внесення змін до наказу № 2 від 07.01.2024 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023», вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню. Вказує, що знищення військового майна 28.06.2023 відбулось в період відсічі збройної агресії проти України та в той час, коли особовий склад військової частини НОМЕР_1 виконував завдання з оборони України, враховуючи тривалу широкомасштабну збройну агресією російської федерації проти України, що чітко вбачається із вищевказаного Акту службового розслідування, а також долучених до нього документів. При плануванні та виконанні завдань з відсічі збройної агресії та виконання завдань з оборони України неможливо було передбачити, що саме 28.06.2023 у вказаний в матеріалах службового розслідування та оскаржуваному наказі час та місце російська федерації нанесе ракетний удар, внаслідок чого знищено військове майно, оскільки позивач не перебував та не перебуває, не мав та не має контактів тощо з військовим командуванням ворожих збройних сил російської федерації, та йому або будь-якому з особового складу військової частини НОМЕР_1 не було відомо, що під час ведення бойових дій з ворогом противником буде застосовано ракетно-артилерійських удар в районі дислокації військової техніки, зброї, боєприпасів, особового складу військової частини НОМЕР_1 . При цьому, ні матеріалами службового розслідування, ні тим паче обвинувальним вироком суду в даному випадку не було встановлено з його боку фактів порушення законів та звичаїв війни. Більше того, за рішеннями командира військової частини НОМЕР_1 службове розслідування призначалось та продовжувалось саме за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу, а не за фактом невиконання чи неналежного виконання позивачем службових обов`язків, що призвели до втрати (знищення) військового майна та заподіяння матеріальної шкоди (збитків) державі.
Разом з тим, вказує позивач, як в оскаржуваному наказі командира військової частини НОМЕР_1 , так і в вищезазначеному Акті службового розслідування, констатується пряма вина у знищенні та пошкодженні внаслідок воєнних (бойових) дій 28.06.2023 військового майна військової частини НОМЕР_3 невстановлених військовослужбовців окупаційних військ російської федерації та підконтрольних їм незаконних збройних формувань, а також особисто президента російської федерації ОСОБА_3 . При прийнятті командиром військової частини НОМЕР_1 зазначених наказів в частині притягнення позивача до дисциплінарної та матеріальної відповідальності були відсутні належні та допустимі докази скоєння позивачем дисциплінарного проступку, яке потягло за собою спричинення матеріальної шкоди (збитків) державі. Стосовно нібито порушення бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 № 718/дск від 27.06.2023, наказу № 30 від 28.02.2022 командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) «Про організацію зберігання стрілецької зброї та боєприпасів у військовій частині НОМЕР_1 на випадок тривоги (збору) та під час ведення воєнних (бойових) дій» - вказані накази (розпорядження) командира військової частини НОМЕР_1 ніколи позивачу не доводились до виконання, ні матеріали службового розслідування, ні оскаржувані накази командира військової частини НОМЕР_1 таких відомостей не містять, як і не містять будь-яких аркушів доведення цих наказів (розпоряджень) до особового складу частини та позивача. Згідно Книги наказів командира військової частини НОМЕР_3 (з адміністративно-господарської діяльності) під № 30 та за 28 лютого 2022 року рахується взагалі інший наказ командира військової частини. Більше того, в переліку документів, що додаються до акту службового розслідування, цей наказ вже датований 18 лютого 2022 року.
Поряд з викладеним, зазначає у позовній заяві позивач, в Акті службового розслідування та в оскаржуваному наказі командира військової частини НОМЕР_1 не вказано в чому ж проявилось невиконання та/або неналежне виконання ним обов`язків військової служби, не деталізовано виконання яких конкретно посадових обов`язків було позивачем проігноровано та порушено. В Акті службового розслідування та в оскаржуваному наказі командира військової частини НОМЕР_1 зазначений цілий ряд обов`язків, передбачених Статутами Збройних Сил України, які повинен дотримуватись військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 майстер-сержант ОСОБА_1 , однак не деталізовано який саме обов`язок, з посиланням на нормативний акт був не виконаний ОСОБА_1 , які призвели до знищення військового майна під час ведення бойових дій. Під час проведення службового розслідування, матеріали якого стали підставою для прийняття оскаржуваного наказу, порушено порядок проведення службового розслідування. Службове розслідування було призначено 28.06.2023, та в порушення вимог ст.85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та ч.3 ст. 8 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», які мають вищу юридичну силу ніж нормативно-правові акти міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, завершено аж 27.12.2023, про що свідчить штам реєстрації Акту службового розслідування від 25.12.2023 в журналі вхідних документів військової частини НОМЕР_1 з відміткою про реєстрацію вказаного документу за № 1561/1 від 27.12.2023.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 19.03.2024 справа розподілена на суддю Корой С.М.
25.03.2024 ухвалою судді прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування окремих положень наказу. Зазначено, що справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) суддею одноособово.
У зв`язку зі звільненням судді Одеського окружного адміністративного суду Корой С.М. з посади, відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.06.2024, за результатами визначено головуючою суддею Скупінську О.В.
02.07.2024 ухвалою прийнято до провадження справу №420/8733/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування окремих положень наказу, розпочато розгляд справи №420/8733/24 спочатку та ухвалено, що справа буде розглянута судом в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін на підставі ст.262 КАС України у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.
15.07.2024 до суду від відповідача за вх. №ЕС/28932/24 надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача вказує, що позовна заява є такою, що не підлягає задоволенню. Вказані накази були доведені позивачу як це передбачено ст. 35 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, за допомогою технічного засобу зв`язку. Так, з наказом № 2 від 07.01.2024 заявник був ознайомлений 18.01.2024, як це передбачено ст. 35 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, за допомогою технічного засобу зв`язку, зокрема шляхом направлення його месенджером "Sygnal", з наказом № 7 від 07.02.2024 та повторно з наказом № 2 від 07.01.2024 заявник був ознайомлений письмово, поштовим відправленням Новою поштою. За наслідками службового розслідування цілком обґрунтовано був визнаний винним, внаслідок власної бездіяльності та неналежного виконання службових обов`язків командир взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержант ОСОБА_1 . Матеріалами службового розслідування була обґрунтована неправомірність дій вказаного військовослужбовця. Згідно з витягом з наказу № 30 від 28.02.2022 командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) "Про організацію зберігання стрілецької зброї та боєприпасів у військовій частині НОМЕР_1 на випадок тривоги (збору) та під час ведення воєнних (бойових) дій" стрілецька зброя та боєприпаси особового складу, які знаходяться у відрядженні, черговій відпустці або на лікуванні, під час оголошення тривоги (збору) або не залучаються до довготривалих навчань (стрільб), у разі тимчасового виходу (виїзду) військовослужбовців до населених пунктів, у тому числі тих, що не належать до району відповідальності підрозділу, для вирішення особистих чи службових питань, здаються старшиною підрозділу здається під охорону до місця зберігання зброї та боєприпасів на базі вантажного автомобілю КамАЗ-53212 військовий номер НОМЕР_4 командиру взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 . У відповідності до витягу з Бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 №718/дск від 27.06.2023 "командирам … вмз … розташування підрозділів організувати та забезпечити на місцевості, що має природні укриття й маскувальні властивості й забезпечує: розосередження та приховане розміщення підрозділу; озброєння та військову техніку розміщувати вздовж маршрутів руху, але осторонь від них на дистанціях та інтервалах. Гармати та інше ОВТ розміщувати на відстані 25-50 м один від одного, у складках місцевості та інших природних укриттях. Для ОВТ, боєприпасів, пального та й інших матеріальних засобів облаштувати окопи й укриття". Наведені вище вимоги наказу та Бойового розпорядження були порушені військовослужбовцем майстер-сержантом ОСОБА_4 , який отримав під охорону до місця зберігання зброї та боєприпасів на базі вантажного автомобілю КамАЗ-53212 військовий номер НОМЕР_4 озброєння військової частини НОМЕР_1 , проте, всупереч вимогам Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України під час ведення бойових дій, а також всупереч витягу з Бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 №718/дск від 27.06.2023 не розосередив озброєння та військову техніку на відстані 25-50 м один від одного, а розташував її впритул одну до одної, що призвело до знищення і пошкодження військового майна військової частини НОМЕР_1 з урахуванням сукупного коефіцієнту зносу 5395966,81 (п`ять мільйонів триста дев`яносто п`ять тисяч дев`ятсот шістдесят шість) гривень 81 копійка, з урахуванням коефіцієнту кратності 17374906,27 (сімнадцять мільйонів триста сімдесят чотири тисячі дев`ятсот шість) гривень 27 копійок. За вказаних підстав цілком очікувано було для позивача, що невиконання зазначених вимог призведе до значних матеріальних втрат під час вірогідного обстрілу, що цілком очікувано під час повномасштабної війни і майже щоденних обстрілів противника.
Представник відповідача вказує, що зважаючи на відібрані пояснення посадових (службових) осіб військової частини НОМЕР_1 , встановлені службовим провадженням обставини, причини і умови заподіяння матеріальної шкоди державному майну, можливо стверджувати, що це сталось внаслідок ведення воєнних (бойових) дій, внаслідок ворожого ракетного обстрілу, у свою чергу військовослужбовці військової частини НОМЕР_1 , у тому числі й ОСОБА_5 не вчиняв необережних дій, які призвели до знищення майна військової частини. Все це разом виключає наявність складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.412 КК України. Також можливо стверджувати, що знищенню та пошкодженню майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023 сприяла бездіяльність ОСОБА_1 , який повинен нести матеріальну відповідальність за знищення військового майна (крім озброєння, зброї та боєприпасів до неї) військової частини НОМЕР_1 у розмірі завданої шкоди, але не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, а також підвищену матеріальну відповідальність за знищення озброєння, зброї та боєприпасів до неї у кратному співвідношенні до вартості такого майна, але не більше десятикратного розміру. У той самий час обставин, що виключають матеріальну відповідальність ОСОБА_1 під час проведення службового розслідування встановлено не було. Твердження ОСОБА_1 про те, що йому було невідомо про існування наказу та бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 є таким, що не відповідає дійсності і скероване виключно на уникнення від дисциплінарної та матеріальної відповідальності. В іншому випадку, не знаючи про існування і зміст вказаних документів, він не був у змозі посилатися на них у своїх поясненнях під час проведення службового розслідування.
Позивачем до суду 15.07.2024 подано відповідь на відзив (вх. №ЕС/28947/24), в якій вказано, що позивачем відхиляються всі доводи та міркування, які викладені Військовою частиною НОМЕР_1 у своєму відзиві з підстав, які раніше були зазначені у позовній заяві.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 та наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 13.02.2024 №44 майстер-сержанта ОСОБА_1 , командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , звільненого наказом військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 28 грудня 2023 року № 129-РС у відставку за пунктом 2 підпунктом "б" (за станом здоров`я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом 6 - 12 місяців) частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", вважати таким, що справи та посаду здав 13 лютого 2024 року та з 13 лютого 2024 року виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 -та всіх видів забезпечення.
Наказом командира військової частини НОМЕР_3 (з адміністративно-господарської діяльності) від 28.06.2023 № 191 «Про призначення службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки внаслідок ворожого ракетного обстрілу» призначено службове розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки внаслідок ворожого ракетного обстрілу, яке мало місце 28.06.2023.
27.12.2023 вказане службове розслідування завершене, про що складено Акт службового розслідування від 25.12.2023, зареєстрований у журналі вхідних документів військової частини НОМЕР_1 за вх. № 1561/1 від 27.12.2023 року.
Так, вказаним актом встановлено таке: «…Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 13.07.2023 № 213, наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 28.06.2023 № 191, та на підставі наступних рапортів: командира взводу технічного обслуговування військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_6 за вх. № 4122 від 28.06.2023, № 4153 від 29.06.2023, командира взводу матеріального забезпечення майстер-сержанта ОСОБА_2 за вх. № 4120 від 28.06.2023, тимчасово виконуючого обов`язки начальника зв`язку старшого лейтенанта ОСОБА_7 за вх. № 4140 від 29.06.2023, начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_7 за вх. № 4128 від 29.06.2023, начальника служби ракетно-артилерійського озброєння технічної частини військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_8 за вх. № 4119 від 28.06.2023, № 4498 від 13.07.2023, командира взводу охорони старшого сержанта ОСОБА_9 за вх. № 4088 від 28.06.2023, командира зенітно-ракетного взводу старшого лейтенанта ОСОБА_10 за вх. № 4123 від 28.06.2023, начальника медичної служби начальника медичного пункту капітана медичної служби ОСОБА_11 за вх. № 4136 від 29.06.2023, командира 1-ї гарматної артилерійської батареї капітана ОСОБА_12 за вх. № 4129 від 29.06.2023, керуючись наказом Міністра оборони України «Про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України» від 21.11.2017 №608, Законом України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» в редакції Закону 1417-ІХ від 23.05.2021, комісією у складі: голови комісії заступника начальника штабу з мобілізаційної роботи військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_13 ; членів комісії: начальника служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_14 ; начальника автомобільної та бронетанкової служби технічної частини військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_15 ; головного сержанта військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_16 ; начальника контрольно-технічного пункту військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_17 ; бухгалтера (1 категорії) фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 старшого матроса ОСОБА_18 в період з 13.07.2023 року по 23.09.2023 року проведено службове розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу.
… 2. ОПИС ОБСТАВИН ПОДІЇ:
Згідно з рапортом командира взводу технічного обслуговування військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_6 за вх. № 4122 від 28.06.2023, під час ворожого артилерійського обстрілу 28.06.2023 близько 01.50 годин було знищено майно номенклатури ракетно-артилерійського озброєння, а саме: …
Згідно з рапортом командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_2 вх. № 4120 від 28.06.2023, під час ракетної атаки на розташування техніки взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 28.06.2023 близько 02:00 годин було знищено зброю та інше військове майно, а саме: …
Згідно з рапортами начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_7 за вх. № 4128, № 4140 від 29.06.2023 під час ворожого обстрілу 28.06.2023 приблизно о 02:00 годин було знищене військове майно інформаційно-телекомунікаційного вузла та взводу управління командира дивізіону за номенклатурою служби РАО, а саме: …
Згідно з рапортом начальника служби ракетно-артилерійського озброєння технічної частини військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_8 за вх. № 4119 від 28.06.2023, під час ворожого артилерійського обстрілу 28.06.2023 було знищено майно номенклатури РАО, а саме: …
Згідно з рапортом командира взводу охорони військової частини НОМЕР_1 старшого сержанта ОСОБА_9 за вх. № 4088 від 28.06.2023, під час ворожого обстрілу 28.06.2023 близько 02:00 було знищено майно номенклатури РАО, а саме: …
Згідно з рапортом командира зенітно-ракетного взводу військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_10 за вх. № 4123 від 28.06.2023, під час ворожого обстрілу 28.6.2023 було знищено майно номенклатури РАО, а саме: ..
Згідно з рапортом начальника медичної служби начальника медичного пункту військової частини НОМЕР_1 капітана медичної служби ОСОБА_11 за вх. № 4136 від 29.06.2023, в результаті ракетного обстрілу 28.06.2023 близько 02.00-02.30 в районі с. Новопавлівка (Дніпропетровської обл.) знищено майно медичного пункту за номенклатурою служби РАО, a саме:…
Згідно з рапортом командира 1-ї гарматної артилерійської батареї військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_12 за вх. № 4129 від 29.06.2023, під час ворожого артилерійського обстрілу 28.06.2023 було знищено майно номенклатури РАО, а саме: …
3. ОБСТАВИНИ ТА ФАКТИ, ЩО БУЛИ ВСТАНОВЛЕНІ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ СЛУЖБОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ.
Згідно витягу із журналу бойових дій військової частини НОМЕР_1 інв. № 560 від 31.05.2023 року 28.06.2023 о 02.00-02.30 в районі с. Новопавлівка (Дніпропетровська обл.) в результаті ракетного обстрілу противником (чотири ракетні удари) знищено військове майно, а саме: автомобіль УРАЛ-4320 (вантажний) 1 од., військовий номер 4081E6; автомобіль IVEKO EURO CARGO 100Е22 (вантажний) 2 од., військовий номер 4114 E6, 4116 E6; автомобіль IVEKO EURO CARGO 100Е21 (вантажний) 1 од., військовий номер НОМЕР_5 ; автомобіль КаМАЗ-55102 (вантажний) 1 од., військовий номер НОМЕР_4 ; автомобіль КаМАЗ - 5320 (вантажний) 1 од., військовий номер 4079 E6.
Згідно пояснень ТВО начальника зв`язку, начальника інформаційно-телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_7 від 01.08.2023, 22.02.2022 здійснено евакуацію стрілецької зброї та боєприпасів ВУКД (ІТВ) із ППД автомобілем КАМАЗ 5312 (з контейнером) військовий номер НОМЕР_4 взводу матеріального забезпечення до пункту тимчасової дислокації у складі дивізіону. Вказане місце зберігання стрілецької зброї та боєприпасів закривалось та опечатувалось печатками командира взводу матеріального забезпечення та начальника служби РАО. Під час повномасштабного вторгнення російської федерації, близько 02.00 24 лютого 2022 року було здійснено видачу зброї та боєприпасів ВУКД (ІТВ) зберігались в контейнері (місці зберігання зброї) вантажного автомобілю КАМАЗ 5312 військовий номер НОМЕР_4 . Відчинявся та зачинявся контейнер (місця зберігання стрілецької зброї та боєприпасів) у складі відповідальних посадових осіб начальник служби ракетно-артилерійського озброєння, командир взводу матеріального забезпечення, командир підрозділу. У зв`язку з тим, що весь особовий склад підрозділу залучений до бойових (спеціальних) завдань у складі розвідувально-вогневих контурів (вогневих артилерійських груп) дивізіону, які безперервно виконують завдання. Враховуючи маневреність, яка полягає у постійній заміні місць дислокації при виконанні завдань підтриманні бойової готовності артилерійських підрозділів безперебійного та постійного зв`язку зі штабом дивізіону та вищими органами військового управління, організації артилерійської розвідки та розгортання пункту управління вогнем дивізіону зброя і боєприпаси ВУКД (ІТВ) зберігались у місці зберігання стрілецької зброї та боєприпасів у вищевказаному вантажному автомобілі взводу матеріального забезпечення, який відповідає вимогам для якісного перевезення (зміни місця дислокації) та зберігання зброї і боєприпасів до неї.
Згідно пояснень начальника медичної служби-начальника медичного пункту Д. МАЛОЇ від 01.08.2023 вакантна стрілецька зброя та боєприпаси медичного пункту знаходились у районі зосередження дивізіону, на зберіганні у вантажному автомобілі КАМАЗ-53212 (з контейнером) військовий номер НОМЕР_4 , який був закритий та опечатаний печаткою командира взводу матеріального забезпечення та начальника служби РАО. У зв`язку з великою інтенсивністю переміщення під час виконання бойових (спеціальних) завдань підрозділом, з метою недопущення втрати зброї та боєприпасів підрозділу місце зберігання зброї і боєприпасів було організовано сторожовою охороною взводом матеріального забезпечення. Відчинявся та зачинявся контейнер (місця зберігання стрілецької зброї та боєприпасів) у складі відповідальних посадових осіб начальник служби ракетно-артилерійського озброєння, командир взводу матеріального забезпечення, командир підрозділу. Видача та здача стрілецької зброї і боєприпасів здійснювалось нею за книгою видачі зброї, у випадках, коли військовослужбовці вибули у відпустку (вибували із Донецької області, ОТУ «Донецьк», шпиталь, медичний заклад тощо).
Згідно пояснень командира взводу охорони військової частини НОМЕР_1 старшого сержанта ОСОБА_19 від 01.08.2023 у зв`язку із загрозою повномасштабного вторгнення російської федерації, 22 лютого 2022 року було здійснено евакуацію стрілецької зброї та боєприпасів взводу охорони вантажним автомобілем КАМАЗ 53212 (з контейнером) військовий номер НОМЕР_4 , який був закритий та опечатаний печаткою командира взводу матеріального забезпечення та начальника служби РАО. Після 24 лютого 2022 року було здійснено видачу зброї та боєприпасів для наявного особового складу, вакантна зброя і боєприпаси взводу охорони зберігались у контейнері вищевказаного автомобілю. Контейнер (місце зберігання зброї та боєприпасів) відповідав вимогам для якісного перевезення та зберігання зброї в польових умовах відповідно наказу Міністерства оборони України від 29.06.2005 № 359 «Про затвердження Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України», наказу Міністерства оборони України від 12.11.2015 № 569 та від 13.12.2021 № 404 «Про внесення змін до Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпаси Збройних Силах України». У зв`язку з динамікою переміщення і специфікою виконання бойових (спеціальних) завдань підрозділом здійснення зміни тимчасових пунктів постійної дислокації підрозділів забезпечення дивізіону, з метою недопущення втрати стрілецької зброї та боєприпасів підрозділу організована сторожова охорона місця зберігання зброї та боєприпасів силами ВМЗ. Відчинявся та зачинявся контейнер у складі відповідальних посадових осіб: начальник служби РАО, командир підрозділу, командир ВМЗ.
Згідно пояснень командира зенітно-ракетного взводу військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_20 від 01.08.2023 у зв`язку із загрозою повномасштабного вторгненням російської федерації, 22 лютого 2022 року було здійснено евакуацію стрілецької зброї та боєприпасів взводу охорони вантажним автомобілем КАМАЗ 53212 (з контейнером) військовий номер НОМЕР_4 , який був закритий та опечатаний печаткою командира взводу матеріального забезпечення та начальника служби РАО.
Після 24 лютого 2022 року було здійснено видачу зброї та боєприпасів для наявного особового складу, вакантна зброя і боєприпаси взводу охорони зберігались у контейнері вищевказаного автомобілю.
Контейнер (місце зберігання зброї та боєприпасів) відповідав вимогам для якісного перевезення та зберігання зброї в польових умовах Відповідно наказу Міністерства оборони України від 29.06.2005 № 359 "Про затвердження Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України", наказу Міністерства оборони України від 12.11.2015 № 569 та від 13.12.2021 № 404 "Про внесення змін до Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України".
У зв`язку з динамікою переміщення і специфікою виконання бойових (спеціальних) завдань підрозділом, здійснення зміни тимчасових пунктів постійної дислокації підрозділів забезпечення дивізіону, з метою недопущення втрати стрілецької зброї та боєприпасів підрозділу організована сторожова охорона місця зберігання зброї та боєприпасів силами ВМЗ.
Відчинявся та зачинявся контейнер у складі відповідальних посадових осіб: начальник служби РАО, командир підрозділу, командир ВМЗ.
У відповідності до пояснень командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_21 від 24.07.2023 стосовно ракетного обстрілу 28.06.2023 в селі Новопавлівка на току, де знаходилась техніка ВМЗ під час прильоту ракет відбулося попадання в автомобіль IVECO-3 авт., Камаз 2 авт., Урал 1 авт., які згоріли, а також були пошкоджені 5 автомобілів уламками: Камаз 2 авт., Урал 3 авт., в одному із знищених автомобілів було знищено майно ВМЗ, 1 Габатр, ВО, ВТО, ВУД, ЗРВ, МП зброя та боєприпаси. Зброя та боєприпаси інших підрозділів знаходились в одному із знищених автомобілів під час виїзду було загружено в його автомобіль за командою командування, хто давав команду, він не пам`ятає. Після цього він та заступник по технічній частині майор ОСОБА_22 давав команди забрати майно в ВМЗ, забрали тільки 2 Габатр та 3 Габатр. Письмових рапортів не було, зверталися лише усно. На його переконання знищення техніки відбулося у зв`язку з влучанням уламків в техніку в яких були тенти, пластикова обшивка в кабінах, баки пластикові з паливом, а також здетонували боєприпаси, що знаходились в одному з автомобілів. Дотриматись розташування техніки на відстань 25-30 метрів автомобіль від автомобіля, як казав командир, не було можливості, так як місцеве населення зверталось з проханням в посадках біля їх помешкань техніку не ставити. Саме тому було обрано приміщення зернотоку, воно мало дах та прикривало можливість нагляду дронів з повітря.
Згідно з витягом з наказу № 30 від 28.02.2022 командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) "Про організацію зберігання стрілецької зброї та боєприпасів у військовій частині НОМЕР_1 на випадок тривоги (збору) та під час ведення воєнних (бойових) дій" стрілецька зброя та боєприпаси особового складу, які знаходяться у відрядженні, черговій відпустці або на лікуванні, під час оголошення тривоги (збору) або не залучаються до довготривалих навчань (стрільб), у разі тимчасового виходу (виїзду) військовослужбовців до населених пунктів, у тому числі тих, що не належать до району відповідальності підрозділу, для вирішення особистих чи службових питань, здаються старшиною підрозділу здається під охорону до місця зберігання зброї та боєприпасів на базі вантажного автомобілю КамАЗ-53212 військовий номер НОМЕР_4 командиру взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 .
… Загальна сума знищеного та пошкодженого внаслідок воєнних (бойових) дій 28.06.2023 військового майна військової частини НОМЕР_1 з урахуванням сукупного коефіцієнту зносу складає 5395966,81 (п`ять мільйонів триста дев`яносто п`ять тисяч дев`ятсот шістдесят шість) гривень 81 копійка, з урахуванням коефіцієнту кратності складає 17374906,27 (сімнадцять мільйонів триста сімдесят чотири тисячі дев`ятсот шість) гривень 27 коп.
… 6. НЕПРАВОМІРНІ ДІЇ, ПРИЧИННИЙ ЗВ`ЯЗОК МІЖ ДІЯМИ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ ТА ПОДІЄЮ, ЩО ТРАПИЛАСЬ.
Отже, пряма вина у знищенні та пошкодженні внаслідок воєнних (бойових) дій 28.06.2023 військового майна військової частини НОМЕР_1 на загальну суму з урахуванням сукупного коефіцієнту зносу 93143374 (дев`яносто три мільйони сто сорок три тисячі триста сімдесят чотири) гривень 57 копійок, з урахуванням коефіцієнту кратності 174808892 (сто сімдесят чотири мільйони вісімсот вісім тисяч вісімсот дев`яносто дві) гривень 76 копійок, є у невстановлених військовослужбовців окупаційних військ збройних сил російської федерації та підконтрольних їм незаконних збройних формувань, а також особисто президента російської федерації ОСОБА_3 .
Разом з тим, також винним, внаслідок власної бездіяльності та неналежного виконання службових обов`язків у знищенні та пошкодженні внаслідок ракетного обстрілу 28.06.2023 військового майна військової частини НОМЕР_1 є командир взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержант ОСОБА_23 .
Неправомірність дій вказаного військовослужбовця полягає у наступному.
Так, у відповідності до ст.127 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України солдат (матрос) (далі солдат) у мирний і воєнний час відповідає за точне та вчасне виконання покладених на нього обов`язків і поставлених йому завдань, особисту бойову готовність, утримання своєї зброї та дорученої техніки у справному стані, збереження виданого йому майна. У відповідності до ст.128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України солдат зобов`язаний неухильно виконувати правила безпеки під час використання зброї, в роботі з технікою та в інших випадках, додержуватися правил пожежної безпеки.
У відповідності до п.5 розділу Х Наказу Міністра оборони України №359 від 29.06.2005 року "Про затвердження Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України під час ведення бойових дій" начальником пункту бойового постачання батальйону призначається командир взводу матеріального забезпечення батальйону, начальником пункту бойового постачання дивізіону призначається командир взводу забезпечення дивізіону, начальником пункту бойового постачання роти (батареї) призначається старшина роти (батареї) або інші особи за рішенням командира підрозділу.
Усі начальники пунктів бойового постачання та особи, що забезпечують облік боєприпасів у підрозділах, призначаються наказом командира військової частини.
Згідно з витягом з наказу № 30 від 28.02.2022 командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) "Про організацію зберігання стрілецької зброї та боєприпасів у військовій частині НОМЕР_1 на випадок тривоги (збору) та під час ведення воєнних (бойових) дій" стрілецька зброя та боєприпаси особового складу, які знаходяться у відрядженні, черговій відпустці або на лікуванні, під час оголошення тривоги (збору) або не залучаються до довготривалих навчань (стрільб), у разі тимчасового виходу (виїзду) військовослужбовців до населених пунктів, у тому числі тих, що не належать до району відповідальності підрозділу, для вирішення особистих чи службових питань, здаються старшиною підрозділу здається під охорону до місця зберігання зброї та боєприпасів на базі вантажного автомобілю КамАЗ- 53212 військовий номер НОМЕР_4 командиру взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 .
У відповідності до витягу з Бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 №718/дск від 27.06.2023 "командирам ... розташування підрозділів організувати та забезпечити на місцевості, що має природні укриття й маскувальні властивості й забезпечує: розосередження та приховане розміщення підрозділу; озброєння та військову техніку розміщувати вздовж маршрутів руху, але осторонь від них на дистанціях та інтервалах. Гармати та інше ОВТ розміщувати на відстані 25-50 м один від одного, у складках місцевості та інших природних укриттях. Для ОВТ, боєприпасів, пального та й інших матеріальних засобів облаштувати окопи й укриття".
Наведені вище вимоги наказу та Бойового розпорядження були порушені військовослужбовцем майстер-сержантом ОСОБА_24 , який отримав під охорону до місця зберігання зброї та боєприпасів на базі вантажного автомобілю КамАЗ-53212 військовий номер НОМЕР_4 , озброєння військової частини НОМЕР_1 , проте, всупереч вимогам Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України під час ведення бойових дій, а також всупереч витягу з Бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 №718/дск від 27.06.2023 не розосередив озброєння та військову техніку на відстані 25-50 м один від одного, що призвело до знищення і пошкодження військового майна військової частини НОМЕР_1 з урахуванням сукупного коефіцієнту зносу 5395966,81 (п`ять мільйонів триста дев`яносто п`ять тисяч дев`ятсот шістдесят шість) гривень 81 копійка, з урахуванням коефіцієнту кратності 17374906,27 (сімнадцять мільйонів триста сімдесят чотири тисячі дев`ятсот шість) гривень 27 копійок.
а) Відповідальність:
Щодо матеріальної відповідальності ОСОБА_2 слід висловити таке.
… Зважаючи на відібрані пояснення посадових (службових) осіб військової частини НОМЕР_1 , встановлені службовим провадженням обставини, причини і умови заподіяння матеріальної шкоди державному майну, можливо стверджувати, що це сталось внаслідок ведення воєнних (бойових) дій, унаслідок ворожого ракетного обстрілу, у свою чергу військовослужбовці військової частини НОМЕР_1 , у тому числі й ОСОБА_23 не вчиняв необережних дій, які привели до знищення майна військової частини. Все це разом виключає наявність складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.412 КК України.
Також можливо стверджувати, що знищенню та пошкодженню майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023 сприяла бездіяльність ОСОБА_2 , який повинен нести матеріальну відповідальність за знищення військового майна (крім озброєння, зброї та боєприпасів до неї) військової частини НОМЕР_1 у розмірі завданої шкоди, але не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, а також підвищену матеріальну відповідальність за знищення озброєння, зброї та боєприпасів до неї у кратному співвідношенні до вартості такого майна, але не більше десятикратного розміру.
У той самий час обставин, що виключають матеріальну відповідальність ОСОБА_2 під час проведення службового розслідування встановлено не було.
… 8. ПРОПОЗИЦІЇ:
1) У зв`язку із зазначеним вище, дане службове розслідування вважати закінченим.
2) За грубе порушення Наказу Міністра оборони України №359 від 29.06.2005 року "Про затвердження Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України під час ведення бойових дій", Бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 №718/дск від 27.06.2023, наказу № 30 від 28.02.2022 командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) "Про організацію зберігання стрілецької зброї та боєприпасів у військовій частині НОМЕР_1 на випадок тривоги (збору) та під час ведення воєнних (бойових) дій" на командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_2 накласти дисциплінарне стягнення «Попередження про неповну службову відповідність».
3) У відповідності до вимог ст.ст.3, 5, 7, 10 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" від 03.10.2019 № 160-ІХ стягнути з командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_2 вартість знищеного військового майна у розмірі п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, що складає 38835 гривень, а також вартість знищеного озброєння, зброї та боєприпасів до неї у кратному співвідношенні до вартості такого майна, але не більше десятикратного розміру з його місячного грошового забезпечення, що складає п`ятнадцять мільйонів шістсот дев`яносто дві тисячі тридцять дев`ять гривень 97 копійок».
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) віз 07.01.2024 № 2 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023», прийнятого на підставі зазначеного вище акту службового розслідування від 27.12.2023, та який містить посилання на встановлені таким актом обставини, наказано зокрема: «…2. За грубе порушення Наказу Міністра Оборони України №359 від 29.06.2005 року "Про затвердження Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України під час ведення бойових дій", Бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 №718/дск від 27.06.2023, наказу № 30 від 28.02.2022 командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) "Про організацію зберігання стрілецької зброї та боєприпасів у військовій частині НОМЕР_1 на випадок тривоги (збору) та під час ведення воєнних (бойових) дій" на командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_2 накласти дисциплінарне стягнення "Попередження про неповну службову відповідність".
3. У відповідності до вимог ст.ст.3, 5, 7, 10 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" від 03.10.2019 № 160-ІХ стягнути з командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_2 вартість знищеного військового майна у розмірі п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, що складає 38835 гривень, а також вартість знищеного озброєння, зброї та боєприпасів до неї у кратному співвідношенні до вартості такого майна, але не більше десятикратного розміру з його місячного грошового забезпечення, що складає п`ятнадцять мільйонів шістсот дев`яносто дві тисячі тридцять дев`ять гривень 97 копійок».
Також, наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 07.02.2024 № 7 «Про внесення змін до наказу № 2 від 07.01.2024 "Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023"», відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 09.11.2023 № 3460-ІХ та на підставі рапорту начальника фінансово-економічної служби головного бухгалтера військової частини НОМЕР_1 молодшого лейтенанта Віктора ШВЕЦЯ (за вх. № 1031 від 07.02.2024), наказано внести зміни до п.3 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) № 2 від 07.01.2024 "Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023" та викладено його в наступній редакції:
"3. У відповідності до вимог ст.ст. 3, 5, 7, 10 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" від 03.10.2019 № 160-ІХ стягнути з командира взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майстер-сержанта ОСОБА_2 вартість знищеного військового майна у розмірі п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, що складає 45420 гривень".
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (ч.1). Порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами (ч.4).
Загальні права та обов`язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов`язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах, визначено в Статуті внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженому Законом України від 24.03.1999 №548-XIV (далі - Статут).
Відповідно до ст. 9 Статуту, військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актам.
Приписами ст. 11 Статуту, визначено, що необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов`язки: … свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; …постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; …. знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно… бути пильним …
Згідно ст. 16 Статуту, кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно ст. 120 Статуту визначено обов`язок командира взводу (групи, башти):
підтримувати особовий склад взводу (групи, башти), озброєння і техніку в постійній бойовій готовності;
знати тактику дій взводу в різних видах бою, управляти взводом (групою, баштою) під час виконання бойових завдань;
досконало знати й володіти всіма видами озброєння і техніки взводу (групи, башти), правильно зберігати, експлуатувати, обслуговувати та особисто перевіряти їх бойову готовність;
постійно вдосконалювати свої фахові й методичні навички, подавати підлеглим приклад зразкового виконання військового обов`язку;
стежити за наявністю і правильною експлуатацією, обслуговуванням і збереженням озброєння, техніки, спорядження, речового та іншого майна у взводі (групі, башті) і не менше ніж раз на два тижні особисто проводити їх огляд і перевірку наявності.
Згідно із статтями 26 та 27 Статуту, військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України" дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від матеріальної та цивільно-правової відповідальності за ці правопорушення. За вчинення кримінального правопорушення військовослужбовці притягаються до кримінальної відповідальності на загальних підставах.
Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України затверджено наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 року №608 (далі Порядок №608).
Цей Порядок визначає підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), а також військовозобов`язаних та резервістів (далі- військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов`язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі (п.1 Порядку № 608).
Службове розслідування - комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення (п.2 Порядку № 608).
Відповідно до п. 1 розділу II Порядку № 608, службове розслідування може призначатися у разі: невиконання або неналежного виконання вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини або на стан виконання покладених на Збройні Сили завдань.
Положеннями зазначеного Порядку визначено, що особи, які проводять службове розслідування, відповідають за всебічність, повноту, своєчасність та об`єктивність його проведення, додержання законодавства України, а також за нерозголошення інформації, яка стосується службового розслідування ( п.8 розділу III Порядку № 608).
У разі виявлення факту завдання шкоди державі командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає службове розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб (п.1 розділу VIII Порядку № 608).
Під час проведення такого службового розслідування додатково необхідно з`ясувати: наявність шкоди; протиправну поведінку особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків; причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; ступінь нанесення матеріальної шкоди (пошкодження, псування або втрата військового майна); умисність чи необережність дій (бездіяльність) винної особи та обставини, за яких заподіяно шкоду (п.2 розділу VIII Порядку № 608).
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі розслідування повинно бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення. В окремих випадках зазначений строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив розслідування, але не більше ніж на один місяць.
Згідно з п.13 та 14 розділу ІІІ Порядку № 608 службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). В окремих випадках цей строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більше ніж на один місяць.
Загальний строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців.
До строку службового розслідування не зараховується час перебування військовослужбовця, стосовно якого проводиться розслідування, у відпустці, на лікуванні або час відсутності з інших документально підтверджених поважних причин. Перенесення строків проведення службового розслідування здійснюється за відповідним наказом посадової особи, яка призначила службове розслідування.
Згідно з ч.4 ст.85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV, службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Так, з матеріалів справи вбачається, що службове розслідування призначене наказом відповідача від 28.06.2023 №191 на строк до 27.07.2023.
Наказом відповідача від 13.07.2023 №213 Про перепризначення комісії для проведення службового розслідування у відповідності до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 28.06.2023 №191 за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу службове розслідування продовжено до 25.08.2023.
Також термін вказаного службового розслідування було продовжено наказом № 277 від 28.09.2023 на десять діб до отримання довідки про вартість майна служби РАО.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) 26.07.2023 № 234 Про перенесення термінів службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023 у зв`язку з вибуттям майстер-сержанта ОСОБА_1 з 24.07.2023 до Військово-медичного клінічного центра Північного регіону м. Одеса з метою стаціонарного лікування на підставі витягу з наказу 212 від 24.07.2023 командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) та у відповідності до вимог наказу Міністра оборони України від 21.11.2017 № 608, наказано зокрема перенести строк службового розслідування до строків закінчення лікування майстер-сержанта ОСОБА_1 .
У відповідності до витягу з наказу № 351 від 03.12.2023 командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) майстер-сержант ОСОБА_1 прибув з стаціонарного лікування у Національному науковому центрі радіаційної медицини 03.12.2023.
Отже, зважаючи на дату призначення службового розслідування 28.06.2023, дату вибуття позивача на лікування на підставі витягу з наказу №212 від 24.07.2023 (тобто на 26-й день), враховуючи перенесення службового розслідування у зв`язком з таким лікуванням та оскільки позивач з лікування прибув з 03.12.2023, а акт службового розслідування було складено 25.12.2023 (на 22-й день з дати прибуття з лікування), відповідно до п.14 розділу ІІІ Порядку № 608 суд вважає доводи позивача про порушення відповідачем 2-місячного терміну проведення службового розслідування необгрунтованими.
До матеріалів службового розслідування долучається довідка про вартісну оцінку заподіяної шкоди за підписом начальника відповідної служби та фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини(п.3 розділу VIII Порядку № 608).
Відповідно до ч.6 ст.8 Закону України Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі за результатами проведення розслідування складається акт (висновок), який подається командиру (начальнику), що призначив розслідування, на розгляд. До акта (висновку), складеного за результатами розслідування, додаються довідка про вартісну оцінку завданої шкоди за підписом начальника відповідної служби забезпечення і фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини, установи, організації, закладу та/або акт оцінки збитків, що складається суб`єктами оціночної діяльності.
Так, до акту перевірки відповідачем було додано довідку про вартісну оцінку заподіяної шкоди від 24.07.2023 №3 (майна номенклатури медичної служби (військова частина НОМЕР_1 ), яке було втрачено, знищено внаслідок ворожого артилерійського обстрілу противника 28.06.2023), яка підписана начальником медичної служби начальник медичного пункту військової частини НОМЕР_1 капітаном м/с ОСОБА_25 .
Проте, підпису тимчасово виконуючого обов`язки помічника командира військової частини НОМЕР_1 з фінансово-економічної роботи - начальника служби матроса Н. Маєвської на вказаній довідці немає та копії належним чином оформленої довідки відповідачем до суду не надано, що є порушенням вимог ч.6 ст.8 Закону України Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі.
Відповідно до п.12 розділу ІІІ Порядку № 608 розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення.
Проте, як стверджує позивач та жодним чином не заперечується відповідачем, ні Акт службового розслідування, ні додані до нього матеріали, ні оскаржуваний наказ командира військової частини НОМЕР_1 не містять жодних відомостей про те, що службове розслідування було проведено за участю безпосереднього начальника позивача - заступника командира військової частини НОМЕР_1 з тилу начальника тилу майора ОСОБА_26 .
Щодо доводів сторін про наявність/відсутність вини позивача у вчиненні дисциплінарного проступку, суд зазначає таке.
Наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 №440 затверджено Інструкцію з обліку військового майна у Збройних Силах України (далі Інструкція №440).
Ця Інструкція визначає механізм організації та ведення обліку військового майна, закріпленого в установленому законодавством порядку за військовими частинами, військовими навчальними закладами, військовими навчальними підрозділами вищих навчальних закладів, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), і є підставою для прийняття відповідних рішень посадовими особами Збройних Сил у межах наданих їм повноважень з питань обліку військового майна.
Дія цієї Інструкції поширюється на структурні підрозділи апарату Міністерства оборони України (далі - Міноборони), Генерального штабу Збройних Сил України (далі - Генеральний штаб), інші органи військового управління, а також військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи та організації Збройних Сил (далі - військові частини), які ведуть власне військове (корабельне) господарство на правах окремої військової частини та облік закріпленого за ними військового майна (п.1 розділу І Інструкції № 440).
Згідно з п.6 та 7 розділу І Інструкції №440 обліку підлягає все військове майно незалежно від його призначення та джерел надходження. Облік військового майна повинен бути своєчасним, достовірним і точним. Облік військового майна ведеться у кількісних, якісних, обліково-номерних та вартісних показниках за відповідною (визначеною) номенклатурою.
Відповідно до п.2 розділу ІІ Інструкції № 440 первинними документами є накладні, вимоги, відомості, акти, атестати та інші документи, які призначені для оформлення і підтвердження здійснених господарських операцій, що пов`язані з рухом і зміною вартісного та якісного (технічного) стану військового майна, і є підставою для записів облікових даних в облікових регістрах.
Положеннями п.10 розділу V Інструкції №440 встановлено, що облік наявності, руху і якісного (технічного) стану військового майна в підрозділі організовує командир підрозділу. У підрозділі ведуться облікові документи відповідно до переліку облікових документів, що ведуться в підрозділі.
Так, відповідач стверджує про грубе порушення позивачем Наказу Міністра Оборони України №359 від 29.06.2005 року "Про затвердження Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України під час ведення бойових дій", Бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 №718/дск від 27.06.2023, наказу № 30 від 28.02.2022 командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) "Про організацію зберігання стрілецької зброї та боєприпасів у військовій частині НОМЕР_1 на випадок тривоги (збору) та під час ведення воєнних (бойових) дій", а саме що в порушення вимог вказаного Наказу та Бойового розпорядження про те, що командирам вмз... розташування підрозділів організувати та забезпечити на місцевості, що має природні укриття й маскувальні властивості й забезпечує: розосередження та приховане розміщення підрозділу; озброєння та військову техніку розміщувати вздовж маршрутів руху, але осторонь від них на дистанціях та інтервалах. Гармати та інше ОВТ розміщувати на відстані 25-50м один від одного, у складках місцевості та інших природних укриттях. Для ОВТ, боєприпасів, пального та й інших матеріальних засобів облаштувати окопи й укриття".
Порядок організації обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів до неї військовослужбовцям у структурних підрозділах Міністерства оборони України визначений в Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України, затвердженій наказом Міністра оборони України 29.06.2005 № 359 (у редакції наказу Міністерства оборони України 20.10.2015 № 569) (далі Інструкція № 359).
Відповідно до п. 5 розділу Х Інструкції № 359, начальником пункту бойового постачання батальйону призначається командир взводу матеріального забезпечення батальйону, начальником пункту бойового постачання дивізіону призначається командир взводу забезпечення дивізіону, начальником пункту бойового постачання роти (батареї) призначається старшина роти (батареї) або інші особи за рішенням командира підрозділу. Усі начальники пунктів бойового постачання та особи, що забезпечують облік боєприпасів у підрозділах, призначаються наказом командира військової частини.
Проте, відповідачем до суду не надано доказів призначення позивача начальником пункту бойового постачання наказом командира військової частини НОМЕР_1 .
Щодо доводів акту перевірки про наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 30 від 28.02.2022 "Про організацію зберігання стрілецької зброї та боєприпасів у військовій частині НОМЕР_1 на випадок тривоги (збору) та під час ведення воєнних (бойових) дій", суд зазначає, що відповідачем до суду доказів ознайомлення позивача з вказаним наказом не надано.
Також відповідачем до суду не надано доказів доведення до відома позивача Бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 №718/дск від 27.06.2023, а доводи відзиву, що позивач у своїх поясненнях вказував Дотриматись розташування техніки на відстань 25-30 метрів автомобіль від автомобіля, як казав командир, не було можливості, так як місцеве населення зверталось з проханням в посадках біля їх помешкань техніку не ставити не свідчать про таке ознайомлення, зважаючи на те, що з них не вбачається та відповідачем не доведено, що фраза з пояснень позивача як казав командир свідчить про те, що йому таким командиром було надано відповідний наказ/розпорядження із посиланням на наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 30 від 28.02.2022 та Бойове розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 №718/дск від 27.06.2023.
Відповідно до статті 69 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено, що начальник штабу бригади (полку, окремого батальйону) зобов`язаний зокрема організовувати своєчасне й правильне доведення до підрозділів і служб усіх наказів командира бригади (полку, окремого батальйону) та старших командирів (начальників), а також перевірку їх виконання; особисто доводити найважливіші накази та перевіряти їх виконання.
Начальник штабу батальйону зобов`язаний зокрема забезпечувати своєчасне і правильне доведення наказів командира батальйону та старших начальників до особового складу, перевіряти їх виконання (ст.104 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).
При цьому, оцінку правомірності наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 30 від 28.02.2022 суд у рамках даної справи не надає, зважаючи на те, що це не є предметом розгляду даної справи.
Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов`язків визначає Закон України від 03.10.2019 №160-IX «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» (далі Закон №160).
Статтею 2 Закону № 160 передбачено, що дія цього Закону поширюється на військовослужбовців під час виконання ними обов`язків військової служби, військовозобов`язаних та резервістів під час проходження ними зборів, а також осіб рядового та начальницького складу правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, сил цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державного бюро розслідувань, співробітників Служби судової охорони (далі - особи).
Відповідно до ст. 3 Закону №160 підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов`язків військової служби або службових обов`язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність (ч.1). Умовами притягнення до матеріальної відповідальності є:
- наявність шкоди;
- протиправна поведінка особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків;
- причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою;
- вина особи в завданні шкоди (ч.2).
Особа у разі завдання з її вини шкоди третім особам, яку відшкодовано відповідно до закону військовою частиною, установою, організацією, закладом, відшкодовує військовій частині, установі, організації, закладу завдану шкоду в порядку, передбаченому цим Законом та іншими законами України (ст.3 Закону №160).
В розділі ІІ Закону №160 визначено 3 види матеріальної відповідальності, а саме обмежена матеріальна відповідальність, повна та підвищена матеріальна відповідальність.
Відповідно до ст. 5 Закону №160, особа за завдану з необережності шкоду несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, крім випадків, коли цим Законом передбачено повну чи підвищену матеріальну відповідальність.
Командир (начальник), який своїм рішенням чи бездіяльністю порушив установлений порядок обліку, зберігання, використання військового та іншого майна або не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності, несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.
Розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, визначається на день видання наказу про притягнення особи до обмеженої матеріальної відповідальності.
Згідно з ст. 7 Закону №160 розмір завданої шкоди встановлюється за фактичними втратами на підставі даних бухгалтерського обліку з урахуванням цін, що діють на період розгляду питання про притягнення особи до матеріальної відповідальності. У разі відсутності таких даних розмір шкоди визначається суб`єктами оціночної діяльності відповідно до законодавства або за рішенням суду (ч.1). Обчислення розміру шкоди проводиться з урахуванням ступеня зносу військового та іншого майна за встановленими нормами (ч.2).
Приписами ст.8 Закону №160 визначено, що посадові (службові) особи зобов`язані письмово доповісти командиру (начальнику) про всі факти завдання шкоди протягом доби з моменту виявлення таких фактів (ч.1). У разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб. Щодо шкоди, завданої командиром (начальником), розслідування призначається письмовим наказом старшого за службовим становищем командира (начальника) (ч.2). Розслідування повинно бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення. В окремих випадках зазначений строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив розслідування, але не більше ніж на один місяць (ч.3). Порядок проведення службового розслідування визначається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, правоохоронними органами спеціального призначення, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державним бюро розслідувань (ч.5). За результатами проведення розслідування складається акт (висновок), який подається командиру (начальнику), що призначив розслідування, на розгляд. До акта (висновку), складеного за результатами розслідування, додаються довідка про вартісну оцінку завданої шкоди за підписом начальника відповідної служби забезпечення і фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини, установи, організації, закладу та/або акт оцінки збитків, що складається суб`єктами оціночної діяльності (ч.6). Якщо вину особи доведено, командир (начальник) не пізніше ніж у п`ятнадцятиденний строк із дня закінчення розслідування видає наказ про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності із зазначенням суми, що підлягає стягненню (ч.7).
В ст. 9 Закону №160, визначено, що завдана шкода не підлягає відшкодуванню, а особи звільняються від матеріальної відповідальності у разі, якщо шкоду завдано внаслідок: 1) дії непереборної сили; 2) необхідної оборони; 3) крайньої необхідності; 4) виконання наказу або розпорядження командира (начальника), крім випадків виконання явно злочинного наказу або розпорядження; 5) виправданого службового ризику; 6) затримання особи, що вчинила злочин, фізичний або психічний примус; 7) виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації (ч.1). Обставини, що виключають матеріальну відповідальність, підлягають встановленню під час проведення розслідування (ч.3).
Отже Підстави та умови притягнення позивача до матеріальної відповідальності передбачені ст. 3 Закону №160.
Лише при наявності й доведеності існування всіх передбачених спеціальним законом умов, можливо притягнути військовослужбовця до матеріальної відповідальності.
Зважаючи на вищевикладені обставини, те, що пряма та безпосередня вина за матеріальні втрати військової частини НОМЕР_1 належить державі-терористу рф та її збройних силам, суд доходить висновку, що відповідачем до суду не надано належних та достатніх доказів вчинення позивачем дисциплінарного проступку, а саме доказів наявності протиправної поведінки позивача у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням ним обов`язків військової служби або службових обов`язків.
Відтак, суд доходить висновку про обгрунтованість позовних вимог позивача з урахуванням ч.2 ст. 9 КАС України шляхом визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 07.01.2024 № 2 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023» в частині пунктів 2 та 3 зі змінами, внесеними у пункт 3 наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 07.02.2024 № 7 «Про внесення змін до наказу № 2 від 07.01.2024 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023».
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28 серпня 2018 року (справа № 802/2236/17-а).
Суд вважає, що у даній справі ним було надано вичерпну відповідь на всі питання, які входять до предмету доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних правовідносин як у матеріально-правовому, так і в процесуальному аспектах.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у рішенні ЄСПЛ від 19 квітня 1993 року у справі «Краска проти Швейцарії» визначено, що ефективність справедливого розгляду досягається тоді, коли сторони процесу мають право представити перед судом ті аргументи, які вони вважають важливими для справи. При цьому такі аргументи мають бути «почуті», тобто ретельно розглянуті судом. Іншими словами, суд має обов`язок провести ретельний розгляд подань, аргументів та доказів, поданих сторонами. Разом із цим, обов`язок суду обґрунтовувати свої рішення не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п. 29 рішення ЄСПЛ від 9 грудня 2009 року у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»).
Беручи до уваги наведене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до приписів ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування окремих положень наказу -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 07.01.2024 № 2 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023» в частині пунктів 2 та 3 зі змінами, внесеними у пункт 3 наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 07.02.2024 № 7 «Про внесення змін до наказу № 2 від 07.01.2024 «Про підсумки службового розслідування за фактом знищення (безповоротних втрат) військової техніки та майна внаслідок ворожого ракетного обстрілу 28.06.2023».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 );
Відповідач - військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ).
Суддя Олена СКУПІНСЬКА
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121904003 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Скупінська О.В.