Ухвала
від 25.09.2024 по справі 541/2499/24
МИРГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/2499/24

Провадження № 1-кп/541/267/2024

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2024 року м. Миргород

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:

головуючого, судді ОСОБА_1 ,

з участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні обвинувальний акт у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023170550000940 від 28.07.2023 по обвинуваченню:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця сел. Калініно Калінінського району, Вірменія, громадянина України, з вищою освітою, працюючого на посаді заступника директора ТОВ «Продфудтрейд», одруженого, маючого на утриманні малолітню дитину, є особою з інвалідністю 3 групи, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

З обвинувального акту вбачається, що відповідно до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОДФУДТРЕЙД» (ЄДРПОУ 42937322) діє на підставі та у повній відповідності до Закону України «Про товариства з обмеженою відповідальністю та додатковою відповідальністю», інших чинних законодавчих та нормативно-правових актів України, а також цього Статуту.

Згідно розділу 8 Статуту ТОВ «ПРОДФУДТРЕЙД», виконавчим органом Товариства є Директор, який вирішує всі питання діяльності Товариства. За винятком тих, що віднесені до виключної компетенції загальних зборів учасників Товариства.

Відповідно до п.8.4 Статуту Директор Товариства здійснює керівництво поточною діяльністю Товариства, розподіляє обов`язки між керівниками структурних підрозділів і визначає їх повноваження.

Згідно ст. 167 Земельного кодексу України, зазначається, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Нормативи гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах, а також перелік цих речовин затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Забруднені небезпечними речовинами земельні ділянки використовуються з дотриманням встановлених обмежень, вимог щодо запобігання їх небезпечному впливу на здоров`я людини та довкілля.

Рівень забруднення ґрунтів враховується при наданні земельних ділянок у користування, вилученні з господарського обігу та зміні характеру і режиму використання.

Статтею 164 Земельного кодексу України визначений зміст охорони. Охорона земель включає: обґрунтування і забезпечення досягнення раціонального землекористування; захист сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб; захист земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами та від інших несприятливих природних і техногенних процесів; збереження природних водно-болотних угідь; попередження погіршення естетичного стану та екологічної ролі антропогенних ландшафтів; консервацію деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь.

Статтею 12 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», зазначено наступне, що побічні продукти тваринного походження, що належать до категорії II.

1. Побічними продуктами тваринного походження, що належать до категорії II, є:

1) туші та їх частини, крім зазначених у статті 13 цього Закону, тварин, що загинули від інфекційних хвороб, у тому числі тварин, підозрюваних у зараженні та/або захворюванні, а також репродуктивний матеріал, не призначений для селекційних цілей, плоди, ембріони, відходи інкубації, отримані від таких тварин;

2) побічні продукти тваринного походження, що містять забруднюючі речовини, які перевищують допустимий рівень, встановлений згідно із законодавством:

3) продукти тваринного походження, визначені непридатними для споживання людиною у зв`язку із зараженням інфекційними хворобами;

4) залишки, зібрані в результаті очищення стічних вод згідно з правилами вжиття ветеринарно-санітарних заходів з потужностей (об`єктів) з оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, що належать до категорії П, або з боєнь, крім тих, що є побічними продуктами тваринного походження, що належать до категорії І, або контактували з такими побічними продуктами тваринного походження;

5) продукти тваринного походження, які імпортовані/експортовані і не відповідають вимогам законодавства щодо якості та безпечності харчових продуктів;

6) гній, немінералізоване гуано і вміст травного тракту;

7) суміші побічних продуктів тваринного походження, що належать до категорії II, з побічними продуктами тваринного походження, що належать до категорії III.

Статтею 15 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» зазначено, що:

1. Побічні продукти тваринного походження, що належать до категорії II, повинні бути використані, оброблені або перероблені одним або кількома з таких способів:

1) використані для виробництва органічних добрив або покращувачів ґрунту для розміщення на ринку відповідно до статті 19 цього Закону після оброблення шляхом стерилізації під тиском з постійним маркуванням отриманого матеріалу;

2) компостовані або перетворені на біогаз після оброблення шляхом стерилізації під тиском з постійним маркуванням отриманого матеріалу, а щодо молока і молочних продуктів, яєць і яйцепродуктів, гною, вмісту травного тракту, відокремленого від травного тракту (якщо щодо таких побічних продуктів компетентним органом у порядку здійснення заходів державного контролю відповідно до вимог закону не встановлено ризику поширення хвороб, зазначених у пункті 4 частини першої статті 11 цього Закону, а також інших хвороб, включених до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб), - з попереднім обробленням або без такого оброблення;

3) перероблені на органічні добрива для внесення в грунт та покращувачі ґрунту з попереднім обробленням шляхом стерилізації під тиском або без такого оброблення - щодо гною, вмісту травного тракту, відокремленого від травного тракту, немінералізованого гуано, внесені у ґрунт з попереднім обробленням або без такого оброблення, - щодо молока та молочних продуктів (якщо щодо передбачених у цьому пункті побічних продуктів компетентним органом у порядку здійснення заходів державного контролю відповідно до вимог закону не встановлено ризику поширення хвороб, зазначених у пункті 4 частини першої статті 11 цього Закону, а також інших хвороб, включених до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб);

4) використані в якості палива для спалення з попереднім обробленням або без такого оброблення;

5) оброблені шляхом стерилізації під тиском або іншими рівноцінними методами та використані для фармацевтичного, хірургічного, промислового або сільськогосподарського виробництва, крім виробництва кормів.

2. Побічні продукти тваринного походження, що належать до категорії П, можуть бути також видалені шляхом спалювання безпосередньо без попереднього оброблення або після такого оброблення шляхом стерилізації під тиском з постійним маркуванням отриманого матеріалу.

Встановлено, що заступник директора ТОВ «ПРОДФУДТРЕЙД» є відповідальним за дотримання природоохоронного законодавства, у т.ч. екологічну безпеку, збереження та раціональне використання природних ресурсів, поводження з відходами, додержання екологічних нормативів та санітарно-гігієнічних норм і правил.

ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника директора Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОДФУДТРЕЙД» (ЄДРПОУ 42937322), що провадить господарську діяльність з виробництва м`яса, зокрема на території об`єкту нежитлової нерухомості, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , маючи, з причин особливостей своєї господарської діяльності, необхідність у видаленні або утилізації побічних продуктів тваринного походження не призначених для споживання людиною та відходів виробництва, у період з червня по липень 2023 року, більш точного часу під час досудового розслідування не встановлено, допустив викид кісток, ратиць, шлунків ВРХ (великої рогатої худоби), рідкого гною та відходів виробництва ТОВ «ПРОДФУДТРЕЙД», на земельну ділянку, яка розташована поруч з адресою: АДРЕСА_2 , де розташовані потужності Товариства.

Державною екологічною інспекцією Центрального округу 31.07.2023 проведено обстеження засміченої побічними продуктами тваринного походження, не призначеними для споживання людиною земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 .

Під час натурного обстеження території, виявлено розміщення, трьома окремими плямами, на відкритому ґрунті побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною.

Також виявлено витікання з території ТОВ «ПРОДФУДТРЕЙД» рідких відходів вздовж дороги, яка веде до автодороги ТІ715. З метою підтвердження чи заперечення факту забруднення ґрунтів відібрано проби ґрунтів.

У відповідності до протоколу вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 20.10.2023 №18-23/1 складеного відділом інструментально-лабораторного контролю Інспекції, уповноваженої на проведення вимірювань, не пов`язаних з оцінкою відповідності продукції, процесів та послуг, у сфері законодавчо регульованої метрології під час контролю стану навколишнього природного середовища (наказ про уповноваження №139 від 30.09.2022 р. виданий Державною екологічною інспекцією України) на вищезазначеній земельній ділянці виявлено перевищення нормативного вмісту хлоридів (водна витяжка), амонію (обмінного) у перерахунку на амоній-іон, фосфору (рухомі форми), у перерахунку на п`ятиоксид фосфору Р205, органічних речовин, що екстрагуються петролейним ефіром, нітратів, у перерахунку на нітрати, в порівнянні з фоновими показниками, що є порушенням ст.ст. 35, 45, 46 Закону України «Про охорону земель».

З урахуванням наведеного, ОСОБА_5 будучи ознайомленим із вимогами законодавства, якими врегульовано відносини у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, а також збереження природних ресурсів, діючи необережно, в порушення спеціальних правил поводження з побічними продуктами тваринного походження II та III категорії, та умов і вимог щодо запобігання забруднення земель, складування зберігання, утилізації відходів тваринного походження, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків, хоча повинен був і міг це передбачити, допустив складування відходів виробництва ТОВ «ПРОДФУДТРЕЙД», на земельну ділянку, яка розташована поруч з адресою: АДРЕСА_2 , що призвело до забруднення земель, настання умов виникнення на земельних ділянках деградованих земель та подальшого створення «небезпеки для довкілля».

Загальний розмір шкоди заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства ТОВ «ПРОДФУДТРЕЙД» складає 42175 грн 90 коп.

Дії ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 1 ст. 239 КК України, як забруднення та псування земель, відходами шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля.

В підготовчому судовому засіданні прокурор Миргородської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_3 заявив клопотання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України, оскільки ОСОБА_4 добровільно відшкодував завданий збиток, усунув заподіяну шкоду, щиро розкаявся та активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення.

Обвинувачений ОСОБА_4 визнаючи свою вину в скоєному, просив задовольнити клопотання та звільнити його від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України, оскільки він добровільно відшкодував завданий збиток та усунув заподіяну шкоду, щиро кається у скоєному та жалкує з приводу його вчинення.

Вирішуючи клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 45 КК України особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.

Відповідно до вимог ст. 12 КК України кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини. Нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років.

Такою, яка вчинила злочин уперше, вважається особа, котра раніше не вчиняла злочинів або раніше вчинила злочин, що вже втратив правове значення.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 23.12.2005 р. «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» підставою звільнення особи від кримінальної відповідальності в зв`язку з дійовим каяттям є щире розкаяння особи, активне сприяння його розкриттю та повне відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди. Щире розкаяння характеризує суб`єктивне ставлення винної особи до вчиненого злочину, яке виявляється в тому, що вона визнає свою провину, висловлює жаль з приводу вчиненого та бажання виправити ситуацію, що склалася. Активним сприянням розкриттю злочину слід вважати надання особою органам дізнання або досудового слідства будь-якої допомоги в установленні невідомих їм обставин справи. Повне відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди полягає в добровільному задоволенні винним або іншими особами, зокрема батьками чи близькими родичами, обґрунтованих претензій потерпілого щодо відшкодування заподіяної злочином матеріальної та моральної шкоди, загладжуванні її в інший спосіб, наприклад, шляхом прилюдного вибачення за завдану образу. Передбачене у ст. 45 КК України звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов`язковим.

Відповідно до матеріалів наданих суду ОСОБА_4 вперше притягається до кримінальної відповідальності за вчинення необережного нетяжкого злочину, раніше не судимий, щиро розкаявся, активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення, повністю відшкодував завдані збитки та усунув заподіяну шкоду.

Враховуючи викладене, суд вважає, що наявні всі правові підстави для застосування до обвинуваченого ОСОБА_4 положень ст. 45 КК України, звільнення його від кримінальної відповідальності у зв`язку із дійовим каяттям та закриття справи.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Згідно ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що клопотання прокурора підлягає задоволенню зважаючи на наявність всіх підстав передбачених ст. 45 КК України, для звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям.

Керуючись ст. ст. 284, 288, 372 КПК України, ст. 45 КК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 239 КК України на підставі ст. 45 КК України у зв`язку з дійовим каяттям.

Кримінальне провадження № 12023170550000940 від 28.07.2023 відносно ОСОБА_4 , за ч. 1 ст. 239 КК України закрити.

Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду на протязі 7 днів, з дня її оголошення, шляхом подачі апеляційних скарг через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області.

СуддяОСОБА_1

СудМиргородський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення25.09.2024
Оприлюднено30.09.2024
Номер документу121908706
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти довкілля Забруднення або псування земель

Судовий реєстр по справі —541/2499/24

Ухвала від 25.09.2024

Кримінальне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Третяк О. Г.

Ухвала від 11.07.2024

Кримінальне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Третяк О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні