Справа № 587/2342/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2024 року Сумський районний суд Сумської області в складі: головуючого судді Гончаренко Л.М., за участю секретаря судового засідання Макошенець С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області, третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом та просить ухвалити рішення, яким визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та право власності в порядку спадкування за законом на частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заявлені вимоги мотивує тим, що за життя її батьку ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 10.10.2005 належав житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 батько помер та спадкоємцями за законом, які прийняли спадщину, були вона, як донька, та її мати ОСОБА_3 , як дружина померлого. Проте нотаріусом 29.07.2016 була винесена постанова про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину на зазначений житловий будинок, оскільки за життя батько не здійснив державну реєстрацію майна. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати ОСОБА_3 та вона як єдина спадкоємиця прийняла спадщину. Проте, оскільки через відсутність реєстрації в правовстановлюючому документі її мати за життя не оформила спадкове майно після смерті батька частину житлового будинку, вона не може отримати свідоцтво про право на спадщину.
Позивач в судове засідання не з`явилася, від її представника надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять задовольнити.
Від Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника, покладаються на розсуд суду.
Представник Сумської міської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився.
Суд, дослідивши матеріали справи та надані суду докази, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно з копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с. 6).
Після укладення шлюбу з ОСОБА_5 28.05.1986 року позивач змінила прізвище на « ОСОБА_6 » (а.с. 7).
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 11) та після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно.
Як вбачається з копії спадкової справи №618/15 до майна померлого ОСОБА_2 (а.с. 69-86) спадщину після його смерті прийняли дружина ОСОБА_3 та донька ОСОБА_1 , отримавши свідоцтва про право на спадщину за законом на частку майна. Проте 29.07.2016 року постановою нотаріуса їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки за життя ОСОБА_2 незареєстрував отримане ним свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 10.10.2005 за р.№1-2991 Державною районною нотаріальною конторою після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 на вказаний житловий будинок, в результаті чого право власності в нього не виникло.
ІНФОРМАЦІЯ_5 померла мати позивачки ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 15) та після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно.
Згідно довідки, виданої приватним нотаріусом Сумського МНО Сумської області Саумовою Н.Ю. №88/02-14 від 24.06.2024, відповідно до матеріалів, що містяться у Спадковій справі № 11/2019 (реєстраційний номер в Спадковому реєстрі 64844297 від 04.10.2019) після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 єдиним спадкоємцем є її донька ОСОБА_1 , яка своєчасно прийняла спадщину (а.с. 17).
У роз`ясненнях, наданих у п. 23Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»визначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Статтею 1216 ЦК Українипередбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно достатті 1217 ЦК Українипередбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.Статтею 1218 ЦК Українивизначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. ст.1268,1296,1297ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до положень ст.328ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкт нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Як вбачається з Витягу з рішення № 54 Підліснівської сільської ради від 27.10.1993 року «Про приватизацію земельних ділянок на території сільської ради» та Витягу з додатку № 1 до вказаного рішення ОСОБА_8 було передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку на території Підліснівської сільської ради загальною площею 0,49 га, в тому числі під забудовою 0,07 га (а.с. 10).
Рішенням від 09.10.2007 Підліснівська сільська рада, розглянувши заяву ОСОБА_2 , спадкоємця майна ОСОБА_8 про видачу йому державного акту, погодилася з переходом до ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку площею 0,49 га, із них 0,07 га під забудовою, 0,42 га для ведення особистого селянського господарства (а.с. 9).
Спадкове домоволодіння відповідно технічного паспорту на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , складається з 4-х житлових кімнат площею 11,6 кв.м., 15,4 кв.м., 9,2 кв.м. та 11,8 кв.м., кухні 8,7 кв.м., санвузла 3,1 кв.м., 2-х коридорів площею 1,7 кв.м. та 3,7 кв.м., веранди 6,4 кв.м. Житлова площа будинку становить 48,0 кв.м., а загальна площа 71,6 кв.м. Надвірні будівлі погрібник «Б» з погрібом п/г, сарай «В», вбиральня «Г», огорожа №1-5 (а.с. 18-22).
Вартість одноповерхового житлового будинку загальною площею 71.60 кв.м. з господарськими будівлями та спорудами за адресою: : АДРЕСА_1 , згідно Звіту про оцінку майна ФОП ОСОБА_9 становить 206 950 грн (а.с. 23-37).
Оцінюючи надані докази, суд приходить до висновку, що спадкодавець ОСОБА_2 володів спадковим майном у вигляді зазначеного вище житлового будинку на законних підставах та після його смерті спадщину в рівних частках прийняли позивачка ОСОБА_10 та померла ОСОБА_3 .
Таким чином, з урахуванням того, що позивач прийняла спадщину як після смерті батька ОСОБА_2 , так і після смерті матері ОСОБА_3 , інші спадкоємці відсутні, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 1216-1218,1261,1268, 1296,1297 ЦК Українита ст.ст. 89, 259, 263, 264, 265 ЦПК України суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 ) право власності:
на частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
на частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Учасники справи,а такожособи,які небрали участіу справі,якщо судвирішив питанняпро їхніправа,свободи,інтереси та(або)обов`язки,мають правооскаржити рішеннясуду повністюабо частковошляхом поданняапеляційної скаргидо Сумськогоапеляційного судупротягом тридцятиднів здня йогопроголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Л.М. Гончаренко
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121912574 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Гончаренко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні