Справа №522/15636/24
Провадження №1-кс/522/5217/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2024 року місто Одеса
Слідчий суддяПриморського районногосуду м.Одеси ОСОБА_1 ,за участюсекретаря судовогозасідання ОСОБА_2 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 , на бездіяльність слідчого СВ ВП №1 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за її заявою від 13.09.2024 року №С-600
УСТАНОВИВ:
Адвокат ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 ,17.09.2024 року звернулась до слідчого судді зі скаргою в порядку ст.303 КПК України на бездіяльність, в якій просить зобов`язати посадову особу слідчого відділу Відділення поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області внести відповідні відомості, викладені у його заяві від 02.07.2024 до ЄРДР, про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 190,358 КК України.
В обґрунтування скарги посилається на наступне.
13.09.24 р. адвокатом ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 за ордером, в порядку ст.60, 214 КПК України до Відділення поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області подано заяву ОСОБА_4 , в якій повідомляється про кримінальне правопорушення, передбачене ст.190, 358 КК України, вчинене директором та співзасновником ТОВ КП «Транспарксервіс» ОСОБА_5 .
Вищезазначена Заява зареєстрована у відділі поліції 13.09.24 р. реєстр. № С-600 про що свідчить реєстраційний штамп на копії.
У своїй заяві ОСОБА_4 повідомляє правоохоронні органи про те, що він є співзасновником ТОВ КП «Транспарксервіс з 2013 року і його частка у статутному капіталі» складає 50%.
У заяві зазначено, що ОСОБА_4 стало відомо, що ОСОБА_5 здійснив продаж частини майна, що належить Товариству, про що він, ОСОБА_4 , як співзасновник, не був попереджений, не надавав жодної згоди, не підписував жодних документів, не брав участі у зібранні учасників ТОВ, як того вимагає законодавство у таких випадках.
ОСОБА_4 вважає, що ОСОБА_5 підробив його підпис на Протоколі загальних зборів учасників ТОВ щодо відчуження майна який поданий нотаріусу. Після підробки протоколу ОСОБА_5 від імені ТОВ було укладено нотаріальну угоду купівлі-продажу майна від 22.04.2024 року, нотаріус ОСОБА_6 .
Таким чином, заявник вважає, що ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, яке передбачене ст.ст. 190 КК України «Шахрайство», 358 КК України «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів» (попередня кваліфікація), з огляду на наступні обставини.
Зазначає, що в порушення норм кримінального процесуального законодавства України слідчий слідчого відділу Відділення поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області, не вніс відомості, викладені у заяві ОСОБА_4 про вчинені кримінальні правопорушення до ЄРДР. Відкриття кримінального провадження не відбулося.
Такі дії слідчого є бездіяльністю можуть бути оскаржені відповідно до ч1 ст. 303 КПК України, яка наголошує, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, прокурора як бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
В судове засідання скаржник не з`явився, звернувся із заявою, в якій просив судовий розгляд проводити за його відсутності, вимоги скарги підтримав та просив їх задовольнити.
Уповноважена особа слідчого відділу Відділення поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області в судове засідання не з`явилась, пояснень чи щаперечень стосовно скарги не надали.
Розглянувши скаргу та перевіривши надані матеріали, приходжу до висновку, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні з наданих матеріалів встановлено, що 13.09.24 р. адвокатом ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 за ордером, в порядку ст.60, 214 КПК України до Відділення поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області подано заяву ОСОБА_4 , в якій повідомляється про кримінальне правопорушення, передбачене ст.190, 358 КК України, вчинене директором та співзасновником ТОВ КП «Транспарксервіс» ОСОБА_5 .
Вищезазначена Заява зареєстрована у відділі поліції 13.09.24 р. реєстр. № С-600 про що свідчить реєстраційний штамп на копії.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 214 КПК України бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Тобто в вищезазначених статтях КПК України йдеться мова про внесення до ЄРДР саме таких відомостей, які містять дані про кримінальне правопорушення.
Частина п`ята ст.214 КПК України конкретизує зміст таких відомостей, вказуючи, що вони обов`язково повинні містити, зокрема: короткий зміст обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником, виявлених з іншого джерела; попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення, тощо.
Не зважаючи на те, що ст.214 КПК України прямо не передбачено проведення перевірки щодо змісту заяви, виходячи з положень ч.5 ст.214 КПК України, викладені обставини таких відомостей мають бути піддані оцінці.
Повноваженням щодо оцінки відомостей, наведених у заяві чи повідомленнях потерпілим, чи виявлених з іншого джерела, як таких, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення наділені слідчий, прокурор.
Оскільки КПК України надана можливість оскаржити дії прокурора, та слідчого судді виникають повноваження щодо перевірки правильності висновку прокурора в результаті такої оцінки.
Вказане відповідає основним положенням цього Кодексу, зокрема п.18 ст.3 КПК України (визначення основних термінів Кодексу), відповідно до якого, до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю з дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Враховуючи наведені норми, слідчим суддею, з метою всебічного, повного і об`єктивного дослідження обставин викладених у скарзі та досліджено зміст самої заяви про вчинення кримінального правопорушення від 13.09.2024 року
Таким чином,слідчий суддяприходить довисновку,що відомостівикладені узаяві від13.09.2024року провчинення кримінальногоправопорушення можутьмати місцета підлягаютьперевірці підчас досудового розслідування, враховуючи вимоги ч.1 ст.214 КПК України про те, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Для початку досудового розслідування достатньою є мінімально необхідна кількість таких ознак: суспільна небезпечність і протиправність (ознаки правопорушення) та об`єкт і об`єктивна сторона (ознаки складу правопорушення). Разом з тим, відомостями про кримінальне правопорушення можна вважати інформацію про подію, яка може бути предметом кримінально-правової оцінки або про діяння, яке виглядає як суспільно-небезпечне і протиправне.
При цьому, в даному випадку слід враховувати положення ст.214 КПК, якими встановлюється імперативний обов`язок після отримання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення внесення за нею відомостей до ЄРДР у визначені строки так, як згідно ч.1 ст.25 КПК України, прокурор, слідчий зобов`язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Внесення відомостей до ЄРДР врегульовано Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (затверджене наказом Генеральної прокуратури України від 30.06.2020 року №298).
Згідно з п.1 Глави 2 Розділу 1 цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п.п.4, 5 ч.5 ст.214 КПК.
Слідчий суддя звертає увагу, що у даній справі, з врахуванням викладених в заяві ОСОБА_4 обставин, із зазначенням конкретного суб`єкту та інших обставин можливої події кримінального правопорушення, ігнорування працівниками правоохоронного органу є неприпустимим, а тому повідомлені заявником обставини підлягали детальній перевірці. За результатами відповідної процесуальної перевірки орган досудового розслідування повинен був встановити підстави можливого підтвердження таких обставин чи спростування.
Враховуючи, що в заяві ОСОБА_4 наявна інформація щодо обставин, які можуть свідчити про можливий факт існування події кримінального правопорушення, яким неможливо надати остаточну правову оцінку без їх детальної перевірки в процесуальному порядку, слідчий суддя вважає, що зазначених у заяві відомостей достатньо для реєстрації відомостей до ЄРДР за ст. 191,358 КК України.
Водночас слідчий суддя звертає увагу, що внесення відомостей до ЄРДР і початок досудового розслідування по такій заяві абсолютно не означає, що воно матиме результатом притягнення певної особи до кримінальної відповідальності з усіма наслідками, що витікають із цього, оскільки під час процесуальної перевірки може бути не встановлено складу злочину, що слугуватиме закриттю кримінального провадження в порядку ст.284 КПК.
Слідчий суддя також враховує висновки Великої Палата Верховного Суду у постанові від 24.04.2019 року у справі №818/15/18, згідно яких зазначила, що у межах процедури за правилами п.1 ч.1 ст.303 КПК слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до ЄРДР.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 30.09.2021 року у справі №556/450/18.
Розглянувши скаргу та додані до неї документи, слідчий суддя вбачає, що у скарзі та заяві про вчинення злочину достатньо відомостей що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.382 КК України.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, про наявність підстав для задоволення скарги.
Керуючись ст.ст.214-216, 303-307, 318-380 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_4 ,на бездіяльністьслідчого СВВП №1ОРУП №1ГУНП вОдеській областістосовно невнесеннявідомостей прокримінальне правопорушеннядо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань заїї заявоювід 13.09.2024року №С-600- задовольнити.
Зобов`язати посадових осіб посадових осіб слідчого відділу Відділення поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області уповноважених на прийняття та реєстрацію заяв та повідомлень про вчинення кримінального правопорушення, виконати вимоги ст.214 КПК України та внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості, що містяться в заяві ОСОБА_4 від 13.09.2024 року.
Надати заявнику Витяг з ЄРДР на підтвердження реєстрації вказаної заяви та повідомити заявника про початок досудового розслідування та його статус у даному кримінальному провадженні.
Ухвалу направити для виконання до слідчого відділу Відділення поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121915112 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Науменко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні