ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" вересня 2024 р. м. Житомир Справа № 906/836/24
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Тимошенка О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в інтересах Європейського інвестиційного банку (The European Investment Bank)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Національний гостинець"
про стягнення 797071,39 грн.
Зміст позовних вимог та заперечень.
Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" звернулося до суду в інтересах Європейського інвестиційного банку (The European Investment Bank) про стягнення на користь останнього з Товариства з обмеженою відповідальністю "Національний гостинець" 797071,39 грн. боргу по поверненню кредиту та по сплаті відсотків по договору кредитної лінії №400 від 23.07.2019.
Рух справи.
05.08.2024 до суду надійшла вказана позовна заява.
Ухвалою від 08.08.2024 суд відкрив провадження у справі №906/836/24 за вказаною позовною заявою та вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.
Ухвала, яка направлялась відповідачу на адресу, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулась до суду з відміткою поштового відділення: "за закінченням те6рміну зберігання". Ухвала направлялася відповідачу за адресою: Житомирський район, с.Оліївка, вул.Петра Болбочана,58. Іншої адреси відповідач не повідомляв.
Відповідно до ст.242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи викладене суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача своєчасно та належним чином про розгляд даної справи, однак відповідач не скористався своїм правом наданим йому ст.46 ГПК України, надати свої заперечення по суті позову, а тому зважаючи на достатність документів наявних у матеріалах справи для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про розгляду справи за наявними у ній матеріалами згідно з ч.9 ст.165 ГПК України та ч.2 ст.178 ГПК України.
Встановлені судом обставини.
12.12.2017 Європейський інвестиційний банк (Позивач, ЄІБ Гарант), Європейський інвестиційний фонд (ЄІФ, Операційний агент) та акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (Банк, Посередник) уклали Угоду про поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (ПВЗВТ) в рамках Східної ініціативи - Етап 1 (Гарантійний механізм) (далі - Гарантійна угода), яка передбачає міжнародну програму фінансування для підтримки мікро, малих та середніх підприємств в Україні.
У межах умов Гарантійної угоди, 23 липня 2019 року між Акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" (Банк/позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Національний гостинець" (позичальник/відповідач) укладено Договір кредитної лінії №400 (а.с.6).
Відповідно до пунктів 2.1,2.2, 2.3, 2.4, 2.5 Банк зобов`язався надати Позичальнику кредит на поповнення обігових коштів у вигляді відновлюваної кредитної лінії окремими частинами (траншами) з максимальним лімітом кредитування в розмірі 1 000 000 грн та з остаточним терміном повернення кредиту не пізніше 22.07.2022, а Позичальник зобов`язався отримати, належним чином використати та повернути в передбачені договором строки кредит та сплатити проценти за користування кредитом, комісійні винагороди та інші платежі в порядку та на умовах, визначених договором.
У пп. 2.3.2 Кредитного договору сторони погодили збільшення/зменшення діючого ліміту кредитування в строки згідно з наступним графіком: до 23.03.2022 - 1 000 000 грн., з 01.04.2022 по 23.04.2022 - 800 000 грн, з 01.05.2022 по 23.05.2022 - 600 000 грн, з 01.06.2022 по 23.06.2022 - 400 000 грн., з 01.07.2022 по 22.07.2022 - 200 000 грн.
З метою дотримання діючого ліміту кредитування згідно з умовами цього договору, Позичальник зобов`язаний не пізніше першого банківського дня наступного періоду здійснити погашення основної суми боргу у сумі, що буде необхідною для дотримання діючого ліміту кредитування на такий наступний період.
Також Позичальник зобов`язується здійснити погашення основної суми боргу за кожним траншем не пізніше ніж на 365 календарний день з моменту його отримання незалежно від діючого ліміту кредитування (пп. 2.3.3 Кредитного договору).
Відповідно до п. 2.7 Кредитного договору за користування кредитом Позичальник зобов`язаний сплачувати Банку відповідну плату (проценти) за процентною ставкою , яка є змінюваною, розраховується на основі 20.8% річних і сплачується в розмірі, зазначеному в підпунктах 2.7.1.1, 2.7.1.2 Кредитного договору.
Пунктами 2.7.6, 2.7.7 Кредитного договору встановлено, що проценти нараховуються методом факт/факт на основну суму заборгованості Позичальника за кредитом та за термін фактичного користування ним, починаючи з першого дня видачі кредиту включно та до повного погашення заборгованості за цим договором. Нараховані за період з першого дня видачі кредиту по день повернення Позичальником кредиту проценти повинні бути сплачені Позичальником не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним.
Стаття 199 ГК України встановлює, що виконання господарських зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим кодексом та іншими законами. За погодженням сторін можуть застосовуватися передбачені законом або такі, що йому не суперечать, види забезпечення виконання зобов`язань, які звичайно застосовуються у господарському (діловому) обігу. До відносин щодо забезпечення виконання зобов`язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
У свою чергу, за приписами ст. 546 ЦК України, виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, гарантією. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
Відповідно до ч. 2 ст. 346 ГК України, для зниження ступеня ризику банк надає кредит позичальникові за наявності гарантії платоспроможного суб`єкта господарювання чи поручительства іншого банку, під заставу належного позичальникові майна, під інші гарантії, прийняті у банківській практиці.
За приписами ст. 200 ГК України гарантія (банківська гарантія) є специфічним засобом забезпечення виконання господарських зобов`язань шляхом письмового підтвердження банком, іншою фінансовою установою задоволення вимог управненої сторони в розмірі повної грошової суми, зазначеної у письмовому підтвердженні, якщо третя особа (зобов`язана сторона) не виконає зазначене у ньому певне зобов`язання або настануть інші умови, передбачені у відповідному підтвердженні.
Як встановлено статтею 560 ЦК України, за гарантією банк, інша фінансова установа (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов`язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Завдяки міжнародному партнерству Позичальник отримав спрощений доступ до фінансування, забезпечивши заставою лише 30% зобов`язань за кредитом, інші 70% зобов`язань покриті гарантією ЄІБ за рахунок Європейського Союзу (далі - ЄС) на користь Банку.
Умови фінансування за допомогою гарантійного механізму ЄІБ визначені сторонами у додатковому договорі №1 від 23.07.2019 до Кредитного договору (Додатковий договір, а.с.21).
Так, учасниками Гарантійного механізму ЄІБ є:
Гарант (Європейський інвестиційний банк, який здійснює міжнародну програму фінансування на підтримку розвитку малого та середнього бізнесу в Україні та надає гарантію Посереднику для покриття частини кредитного ризику Посередника за Портфелем кредитів);
Операційний агент (Європейський інвестиційний фонд, який здійснює управління та імплементацію гарантійного механізму від імені та для Гаранта, включаючи виплату та отримання будь-яких сум за гарантією від імені Гаранта);
Посередник (АТ «Ощадбанк», уповноважений банк-кредитор, через якого здійснює Гарант фінансування малого та середнього бізнесу в Україні);
Кінцеві одержувачі (позичальники, суб`єкти господарювання малого та середнього бізнесу, що отримують кредити в Ощадбанку).
Як встановлено у п. 1.1 Додаткового договору, Гарантія ЄІБ - це безумовне та безвідкличне забезпечення виконання Позичальником частини зобов`язань за Кредитним договором, надане Гарантом за участі Операційного агента на користь Банку у формі гарантії відповідно до умов Гарантійної угоди, в якості часткового покриття кредитного ризику Банку за кредитною операцією з Позичальником в розмірі 70% від суми кредиту, яка забезпечує повернення Позичальником кредиту та сплати ним процентів за користування кредитом, нарахованих за період 90 календарних днів з дати виникнення простроченого платежу.
У пункті 2.1 Додаткового договору Позичальник засвідчив про своє розуміння того, що кредит за Кредитним договором надається Банком Позичальнику в рамках реалізації Банком умов Гарантійної угоди, а виконання Позичальником зобов`язань за Кредитним договором частково забезпечені гарантією ЄІБ, на що підписанням Додаткового договору Позичальник надав свою беззаперечну згоду (а.с.22).
На виконання умов Кредитного договору Банк у період з 24.07.2019 по 13.10.2021 надав Позичальнику транші (кредити) в межах максимального ліміту кредитування у розмірі 1 000 000 грн шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок Позичальника НОМЕР_1 , що підтверджується випискою по рахунку відповідача.
Однак, Позичальником в порушення п.п. 2.1, 2.4 Кредитного договору не здійснено погашення траншів не пізніше ніж на 365 календарний день з моменту їх отримання та не дотримано діючий ліміт кредитування, внаслідок чого, починаючи з 04.07.2022, у Позичальника виникла прострочена заборгованість за основним боргом, що також підтверджується виписками по рахунку обліку основного боргу та рахунку обліку простроченої заборгованості за основним боргом UА42311647000020639000140639.
Також в порушення п. 2.8 Кредитного договору Позичальник припинив своєчасну сплату процентів за користування кредитом, внаслідок чого, починаючи з 13.06.2022, у Позичальника виникла прострочена заборгованість за процентами за користування кредитом, що підтверджується випискою по рахунку обліку простроченої заборгованості за процентами за користування кредитом UА543116470000020684000140639.
Відповідно до п. 4 Гарантійної угоди Гарант зобов`язався сплатити Посереднику (через Операційного агента) суму, яка дорівнює: (і) Непогашеній сумі; (іі) помноженій на Ставку гарантії; (ііі) в межах Максимальної суми гарантії стосовно будь-якої покритої Транзакції із Кінцевим одержувачем, яка відповідає Критеріям прийнятності та усім іншим відповідним положенням цього договору.
Пункт 8 додатку 1 «Спеціальні умови» Гарантійної угоди встановлює, що «Ставка гарантії» означає: 70%.
Відповідно до п. 9 (b) Гарантійної угоди за умови одержання Платіжної вимоги та із урахуванням умов цього Договору, Гарант (діючи через Операційного агента) сплачує будь-які суми, які підлягають до сплати Гарантом та заявлені у Платіжній вимозі, впродовж 60 календарних днів після одержання Операційним агентом відповідної Платіжної вимоги.
Платіжна вимога є дійсною, якщо вона викладена у формі Додатку 5 (форма Платіжної вимоги), належним чином заповнена та підписана Уповноваженою особою та супроводжується додатком у формі Додатку 5а (форма Таблиці Платіжних вимог) (п. 8 Гарантійної угоди).
У зв`язку із настанням гарантійного випадку (а саме - Позичальник не здійснив платежів за основним боргом - 999999,52грн., та процентами за користування кредитом у розмірі 138673,89 грн, та такі платежі залишились несплаченими протягом 90 календарних днів) Банк у порядку, передбаченому п. 8 Гарантійної угоди, направив ЄІФ Платіжну вимогу №64/1-04/12228/2023 від 26.04.2023 про сплату за гарантією суми в розмірі 1138673,41 грн. (а.с.37).
На підставі вказаної Платіжної вимоги 27.06.2023 Гарант з метою покриття кредитного ризику за кредитною операцією Позичальника сплатив Банку кошти за гарантією у розмірі 70% від невиконаного зобов`язання позичальника на дату вимоги в сумі 797071,39 грн., що підтверджується платіжними інструкціями №1309337746701 від 27.06.23 на суму 699999,67 грн. на погашення простроченої суми боргу , №1309338142601 від 27.06.23 на суму 97071,72 грн. на погашення суми процентів (а.с.40,41).
Відповідно до положень п. 2.7 Додаткового договору, факт сплати Гарантом Банку будь-яких сум грошових коштів за Гарантією у зв`язку із невиконанням/неналежним виконанням Позичальником обов`язків щодо повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом та повідомлення про це Банком Позичальника визнається сторонами відкладальною обставиною, із настанням якої сторони пов`язують виникнення наступних обов`язків Позичальника: за фактом отримання відповідного повідомлення від Банку та без будь - яких заперечень зі свого боку Позичальник зобов`язаний сплатити Гаранту або Операційному агенту, або Банку чи іншій особі (яка буде представляти інтереси Гаранта як посередник та/або представник), вказаній в такому повідомлені, на банківський рахунок, вказаний у тому ж повідомленні Банку, усі суми, включаючи, але не обмежуючись цим, непогашені суми за Кредитом, відсотки, пеню, інші суми заборгованості за Кредитним договором у розмірі та в строки, які будуть визначені у такому повідомленні Банку.
На виконання умов, передбачених п. 2.7 Додаткового договору Банк направив Позичальнику лист №55/5.1-02/67930/2024 від 11.06.2024, яким повідомив, що 27.06.2023 Банком від ЄІФ було отримано кошти за гарантією в розмірі 797071,39 грн, які Банк спрямував на погашення кредитної заборгованості, внаслідок чого у Позичальника виник обов`язок сплатити Гаранту сплачені останнім грошові кошти за гарантією в сумі 797071,39 грн. (а.с.42).
Даним листом було повідомлено Позичальника про необхідність сплатити 797071,39 грн не пізніше 25 банківських днів з дати направлення цієї вимоги. Також даним листом попереджено Позичальника, що у випадку невиконання вимог до Позичальника буде вжито заходів щодо стягнення зазначених сум у примусовому порядку.
Вказаний лист повернувся на адресу Банку без вручення за закінченням терміну зберігання.
Грошові кошти від позичальника не надходили, що підтверджується випискою з рахунку (а.с.44).
Висновки суду та норми права.
Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За ч. 1 ст. 173 ГК України, зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, у силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або відмовитися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку, є господарським зобов`язанням.
Майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України, з урахуванням особливостей, передбачених ГК України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ст. 179 ГК України).
Відповідно до ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч.1 ст. 628 ЦК України).
Згідно з ч.1 ст.1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч. 2 ст. 1054 ЦК України).
Відповідно до ст.1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Розмір кредиту, розмір відсотків за користування кредитом та строк, на який передано кошти і протягом якого позичальник зобов`язаний повернути кредит та сплатити відсотки, є істотними умовами договору (постанова ВП ВС від 23.01.2019 у цивільній справі №464/3790/16-ц).
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого гарантією гарант зобов`язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії (ст. 563 ЦК України).
На підставі ч. 1 ст. 569 ЦК України гарант має право на зворотну вимогу (регрес) до боржника в межах суми, сплаченої ним за гарантією кредиторові, якщо інше не встановлено договором між гарантом і боржником.
Згідно з п. 12 (j) (іі) Гарантійної угоди Гарант або Операційний агент (які діють спільно або окремо) матимуть повне право регресу проти такого Кінцевого одержувача стосовно усіх сум, сплачених Гарантом або Операційним агентом за цією Гарантією у зв`язку із відповідною Транзакцією із кінцевим одержувачем, і може вимагати від нього сплату таких сум на першу вимогу напряму або через Посередника.
Як вбачається з п. 12 (m) Гарантійної угоди, Гарант цим призначає Посередника, який погоджується, користуватися правами Гаранта щодо стягнення сум, сплачених Операційним агентом після Платіжної вимоги, включаючи, без обмеження:
(і) отримати відшкодування від Кінцевого одержувача або іншої сторони;
(ііі) користуватися, прямо або опосередковано (повністю або частково, в рамках суброгації або іншим чином) будь-якими правами за Транзакцією із Кінцевим одержувачем;
(iv) за необхідності, призначити представника, уповноваженого діяти у компетентному суді або адміністративному органі, який виконуватиме від імені Гаранта будь-які дії, необхідні для стягнення сум, сплачених Операційним агентом від імені Гаранта.
Синтезуючи наведені позиції договору, слід констатувати, що програма фінансування за допомогою гарантійного механізму ЄІБ:
1) передбачає забезпечення виконання Позичальником частини кредитних зобов`язань за Кредитним договором, надане Гарантом на користь Банку у формі гарантії;
2) в результаті здійснення Гарантом виплати суми за гарантією Гарант має право зворотної вимоги (регресу) щодо повернення сплаченої суми;
3) своє право зворотної вимоги (регресу) щодо повернення сплаченої за гарантією суми Гарант реалізував шляхом наділення Банку відповідними повноваженнями з метою стягнення заборгованості.
Судом встановлено, що відповідач не виконав свої зобов`язання щодо перерахування Гаранту коштів в розмірі 797071,39 грн, які сплачені Європейським інвестиційним банком, як гарантом, в рахунок погашення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "Національний гостинець" за договором кредитної лінії № 400 від 23.07.2019.
За ст.ст.627,629 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до статей 525, 526 Цивільного кодексу України, 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідач у судове засідання не з`явився, докази сплати боргу не надав.
Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в сумі 797071,39 грн. обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Оскільки позовні вимоги задоволенні повністю, судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на відповідача.
Керуючись статтями 129, 236,237,238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Національний гостинець" (12402, Житомирська область, Житомирський район, с.Оліївка, вул.Петра Болбочана, буд. 58, ідентифікаційний код 39935220) на користь Європейського інвестиційного банку (98-100, бульвар Конрада Аденауера, 100, L-2950, м. Люксембург, Велике Герцогство Люксембургу), який діє в Україні через акціонерне товариство «Державний ощадний банк України», в особі філії - Житомирського обласного управління АТ «Ощадбанк» (код ЄДРПОУ 09311380, вул. Перемоги, 15, м. Житомир, 10003) кошти в розмірі 797071,39 грн., сплачені Європейським інвестиційним банком, як гарантом, в рахунок погашення заборгованості ТОВ "Національний гостинець" за договором кредитної лінії, з яких:
- 699999,67грн - заборгованість за кредитом,
- 97071,72 грн. - заборгованість за відсотками.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Національний гостинець" (12402, Житомирська область, Житомирський район, с.Оліївка, вул.Петра Болбочана, буд. 58, ідентифікаційний код 39935220) на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», в особі філії - Житомирського обласного управління АТ «Ощадбанк» (код ЄДРПОУ 09311380, вул. Перемоги, 15, м. Житомир, 10003) - 11956,07 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 27.09.24
Суддя Тимошенко О. М.
Віддрукувати:
1- справу
- позивачу до ЕК
2- відповідачу рек. з повідом.
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121921204 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Тимошенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні