Рішення
від 27.09.2024 по справі 912/1792/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2024 рокуСправа № 912/1792/24

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу №912/1792/24

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Борей-Трейд", бульвар В.Гавела, буд. 6, корп. літ. З, прим. 51, м. Київ, 03067

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібний", вул. Соборна, буд. 17, кімн. 13, м. Кропивницький, 25009

про стягнення 269 902,42 грн

Без виклику сторін (судове засідання не проводилось).

Товариство з обмеженою відповідальністю "Борей-Трейд" (далі - ТОВ "Борей-Трейд", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібний" (далі - ТОВ "Хлібний", відповідач) про стягнення 269 902,42 грн заборгованості, з яких: 215 803,69 грн основного боргу та 54 098,73 грн пені, з покладенням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на невиконання відповідачем зобов`язань за договором купівлі-продажу №201905/28-1 від 28.05.2019 в частині оплати поставленого товару.

Ухвалою від 06.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №912/1792/24. Постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами.

Відповідач не подав відзив на позовну заяву, будь-яких заяв, клопотань щодо розгляду справи не заявив.

Частиною 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст.120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Згідно сформованого судом запиту до підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" встановлено відсутність електронного кабінету ТОВ "Хлібний", з підстав чого суд направив відповідачу ухвалу про відкриття провадження у справі в паперовій формі.

За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, з Єдиного державного реєстру.

Конверти із вкладенням (ухвала суду від 06.08.2024), направлені на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повернуто органом поштового зв`язку із відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".

Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки "адресат відсутній за вказаною адресою" вважається днем вручення відповідачу ухвали суду від 06.08.2024.

Повернення відділенням поштового зв`язку до суду поштового конверта з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" свідчить, що ухвала не вручена з причин, які не залежать від суду, який в установленому законодавством порядку вчинив необхідні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи судом.

Крім того, суд намагався повідомити відповідача про розгляд справи засобами телефонного зв`язку, однак за вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань номером телефону +38(093)-354-61-65 зв`язатись з відповідачем не вдалось, зазначений номер не обслуговується (телефонограма №194 від 15.08.2024).

Крім того, згідно супровідного листа №912/1792/24 від 15.08.2024 суд направив відповідачу копію ухвали від 06.08.2024 на електронну адресу, що зазначена останнім у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Таким чином, судом вжито всіх належних заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи.

Окрім того, відповідач мав право та можливість ознайомитись з ухвалою про відкриття провадження у справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Частиною 2 ст. 178 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Частиною 1 ст. 252 ГПК України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

З підстав викладеного та в межах законодавчо визначених строків, а також враховуючи відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд розглядає справу без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази у справі, суд встановив наступні обставини.

28.05.2019 між ТОВ "Борей-Трейд" (далі - продавець) та ТОВ "Хлібний" (далі - покупець) укладено договір купівлі-продажу №201905/28-1 (далі - Договір, а.с. 6-9).

Згідно з п. 1.1. Договору продавець зобов`язується передати, а покупець прийняти та своєчасно оплатити на умовах даного Договору продукцію (далі - товар) у кількості, асортименті та за цінами, що визначені у накладних на товар (далі - видаткова накладна), які є невід`ємною частиною даного Договору.

Пунктом 1.2. Договору сторони погодили, що видаткова накладна, яка підписана уповноваженими представниками сторін, є узгодженим асортиментом товару, щодо його кількості та ціни і прирівнюється до специфікації.

Відповідно до п. 1.3. Договору право власності на товар, що постачається за цим Договором, переходить від продавця до покупця у момент передання товару, що підтверджується підписом покупця у видатковій накладній.

У п. 3.1.-3.2. Договору передбачено, що ціна за одиницю товару встановлюється при поставці кожної окремої партії товару та зазначаються у видатковій накладній, яка підписується уповноваженими представниками обох сторін. Загальна вартість договору визначається сукупністю проведених відвантажень товару протягом терміну дії Договору.

Розділом 5. Договору передбачено порядок розрахунків.

Так, згідно з п. 5.2. Договору оплата за відвантажений товар здійснюється покупцем на умовах відстрочення платежу протягом 14 календарних днів з моменту передачі товару.

Розділом 7. Договору передбачена відповідальність сторін Договору за неналежне виконання своїх зобов`язань: у випадку затримок з боку покупця в перерахуванні будь-яких платежів, передбачених цим Договором на користь постачальника, покупець сплачує пеню в розмірі офіційно встановленої подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення, за кожний день прострочення від суми заборгованості, але в будь-якому випадку не більш встановленої чинним законодавством (п. 7.2.); якщо період прострочення становить десять і більше календарних днів, то покупець на вимогу постачальника зобов`язаний сплатити штраф у розмірі тридцять відсотків від простроченої суми грошового зобов`язання (п. 7.2.2.).

Положеннями п. 7.5. передбачено, що строк, визначений ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, до сторін не застосовується.

Відповідно до умов п. 10.1.-10.2. Договору він набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та діє до 31.12.2019, але в будь - якому разі до повного належного його виконання сторонами. Договір вважається подовженим на наступний строк і на тих самих умовах, якщо за 30 (тридцять) днів до закінчення терміну дії Договору жодна із сторін письмово не повідомить іншу сторону про припинення дії Договору.

Додатковою угодою, яка укладена 23.02.2021, і є невід`ємною частиною Договору, сторонами змінено умови оплати (п. 2 Додаткової угоди) та погоджено, що оплата за відвантажений товар здійснюється покупцем на умовах відстрочення платежу протягом 30 календарних днів з моменту передачі товару (а.с. 10).

Договір та Додаткова угода до нього підписані повноваженими представниками сторін та скріплено печатками.

Як стверджує позивач, на виконання умов Договору останній поставив відповідачу товар на загальну суму 215 803,69 грн згідно видаткових накладних, долучених до матеріалів справи (а.с. 11-70).

Позивач зазначає, що відповідач прийняв товар, при цьому порушив умови оплати за Додатковою угодою до Договору, не оплатив отриманий товар.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Норми права, застосовані судом, та мотивована оцінка доводів сторін і поданих доказів.

1. Щодо суми основного боргу.

Згідно з ст. ст. 173, 174, 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст. ст. 11, 509, 525, 526, 629 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) договір є підставою виникнення зобов`язань, які мають виконуватись належним чином відповідно до умов договору. Одностороння відмова від зобов`язання або його зміна не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

В силу приписів ст. 663 ЦК України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 664 ЦК України передбачено, що обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов`язку передати товар.

Покупець, згідно вимог ч. 1 ст. 691, ч.ч. 1, 2 ст. 692 ЦК України, зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.

Відповідно до ч. 1 ст. 694 ЦК України договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу.

За приписами ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав його у строк, встановлений договором.

Порушенням зобов`язання, за положеннями ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За правилами ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч.ч. 1-4 ст. 13).

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 2 ст. 86).

Як встановлено судом, на виконання Договору ТОВ "Борей-Трейд" поставлено, а ТОВ "Хлібний" отримано товар на загальну суму 215 803,69 грн, про що оформлено відповідні видаткові накладні (а.с. 11-70).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію, тобто дію або подію, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Частиною 2 вказаної статті визначено, що первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Таким чином, за загальним правилом, фактом підтвердження здійснення господарської операції є саме первинні документи бухгалтерського обліку, до яких належать усі документи в їх сукупності, складені щодо господарської операції, що відповідають вимогам закону, зокрема, статті 9 Закону України "Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні", та відображають реальні господарські операції.

При цьому, обов`язковою умовою, що може бути доказом здійснення господарської операції саме з конкретним контрагентом, є наявність у первинному документі даних, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції з боку саме цього контрагента.

Долучені до справи видаткові накладні містять відомості, що дозволяють ідентифікувати особу покупця (ТОВ "Хлібний"), яка брала участь у господарській операції з отримання товару від ТОВ "Борей-Трейд".

Відповідач під час розгляду справи в суді будь-яких заперечень з приводу фактичного отримання товару не висловив. Докази сплати вартості товару до суду не подав.

Згідно з п. 5.2. Договору (в редакції Додаткової угоди від 23.02.2021) оплата за відвантажений товар здійснюється покупцем на умовах відстрочення платежу протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту передачі товару, а тому станом на дату звернення до суду з позовом у даній справі строк оплати за поставлений товар є таким, що настав.

З підстав вищевикладеного, позовні вимоги щодо стягнення 215 803,69 грн основного боргу за поставлений товар є підтвердженими.

2. Щодо стягнення пені.

Позивачем також заявлено до стягнення з відповідача 54 098,73 грн пені за період з 03.06.2022 по 02.12.2022.

Невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання є підставою для сплати штрафних санкцій (неустойки, штрафу, пені), що передбачено ст. 230 ГК України. Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у ст. 2 ГК України.

Згідно з ст. 231 ГК України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Статтею 546 ЦК України встановлено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.

За вимогами ст. 547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Відповідно до положень ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно умов Договору, з урахуванням змін, внесених Додатковою угодою від 23.02.2021, встановлено строк розрахунку протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту передачі товару.

Пункт 7.2. Договору передбачає сплату покупцем пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ у випадку порушення термінів оплати.

При цьому, сторонами погоджено не застосовувати строк, визначений ч. 6 ст. 232 ГК України (п. 7.5. Договору).

Суд перевірив розрахунок пені та встановив його арифметичну правильність.

Відповідач не подав суду контррозрахунок пені.

Таким чином, враховуючи вищенаведені положення законодавства та встановлені судом обставини, вимоги позивача до відповідача про стягнення заборгованості за договором купівлі - продажу №201905/28-1 від 28.05.2019 є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі у розмірі 269 902,42 грн, з яких: 215 803,69 грн основного боргу та 54 098,73 грн пені.

Судові витрати.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Інших судових витрат сторони не заявляють.

Разом з цим, суд зазначає, що за подання даного позову позивачем мало бути сплачено судовий збір у розмірі 4 048,54 грн, тоді як останнім сплачено судовий збір в розмірі 8 433,25 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №63 від 17.01.2023.

Таким чином, переплачена сума судового збору підлягає поверненню позивачу, для чого є необхідним подати відповідне клопотання на підставі ст. 7 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 247-252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібний" (вул. Соборна, буд. 17, кімн. 13, м. Кропивницький, 25009, ідентифікаційний код 41758395) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Борей-Трейд" (бульвар В.Гавела, буд. 6, корп. літ. З, прим. 51, м. Київ, 03067, ідентифікаційний код 40840299) 215 803,69 грн основного боргу, 54 098,73 грн пені, а також 4 048,54 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити Товариству з обмеженою відповідальністю "БОРЕЙ-ТРЕЙД" до електронного кабінету; Товариству з обмеженою відповідальністю "Хлібний" за адресою: вул. Соборна, буд. 17, кімн. 13, м. Кропивницький, 25009.

Повне рішення складено 27.09.2024.

Суддя В.В.Тимошевська

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення27.09.2024
Оприлюднено30.09.2024
Номер документу121921485
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —912/1792/24

Рішення від 27.09.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 06.08.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 23.07.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні