Рішення
від 23.09.2024 по справі 916/3177/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" вересня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/3177/24Господарський суд Одеської області у складі судді Деркач Т. Г.

за участю секретаря судового засідання Богданової М. В.

розглянувши в судовому засіданні в порядку загального позовного провадження

справу № 916/3177/24

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРДЖІ- АГЕНТ"

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ОРЛОВСЬКИЙ 2012

про стягнення 513 469, 28 грн,-

за участю представників:

від позивача: Притула А. С. ордер серія ВН №1153336 від 19.06.2022;

від відповідача: не з`явився.

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРДЖІ-АГЕНТ" (далі ТОВ "ЕНЕРДЖІ-АГЕНТ") звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ОРЛОВСЬКИЙ 2012 (далі ТОВ ОРЛОВСЬКИЙ 2012) заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 445 298,03 грн, пені у розмірі 56 034,76 грн, 3 % річних у розмірі 5 982,91 грн, інфляційних втрат у розмірі 6 153,58 грн, а також витрат зі сплати судового збору у розмірі 6 161,63 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором про постачання електричної енергії споживачу №299 від 16.02.2023, в частині оплати вартості використаної електричної енергії за період: грудень 2023 та січень - лютий 2024.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі

22.07.2024 господарським судом постановлено ухвалу, якою прийнято позовну заяву ТОВ "ЕНЕРДЖІ- АГЕНТ" до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 19.08.2024 о 10:00, із повідомленням учасників справи про підготовче засідання.

02.08.2024 за вх.№29039/24 господарським судом одержано клопотання ТОВ "ЕНЕРДЖІ- АГЕНТ" про відкладення слухання по справі №916/3177/24 на іншу дату.

У підготовчому засіданні 19.08.2024 за відсутності представників сторін суд постановив протокольну ухвалу, якою задовольнив клопотання позивача за вх.№29039/24 від 02.08.2024 та відклав підготовче засідання на 09.09.2024 о 14:00, із викликом учасників справи у підготовче засідання.

09.09.2024 за вх.№32761/24 господарським судом одержано клопотання позивача про залучення доказів.

У підготовчому засіданні 09.09.2024 за участю представника позивача, суд постановив протокольну ухвалу, якою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 23.09.2024 о 10:30, із викликом учасників справи у судове засідання.

У судовому засіданні 23.09.2024, за участю представника позивача, судом на підставі ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідач у судові засідання, як у підготовчому провадженні, так і під час розгляду справи по суті не з`явився, про причини свого нез`явлення суд не повідомив, відзив на позов до суду не надав.

При цьому, ухвали суду, якими відповідача було повідомлено про дату, час та місце проведення судового засідання доставлено до електронного кабінету ТОВ "ОРЛОВСЬКИЙ 2012", про що свідчать наявні у справі довідки ГСОО про доставку електронного документу.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Отже, виходячи з того, що господарським судом вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення учасників справи про дату, час і місце розгляду судової справи, та забезпечення реалізації учасниками справи своїх прав на судовий захист, в тому числі шляхом надання відповідних заяв по суті справи, господарський суд визнав за можливе вирішити справу за наявними матеріалами справи відповідно до ч. 9 ст.165 ГПК України та за відсутності відповідача у судовому засіданні.

Обставини справи встановлені судом

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №103 від 14.01.2020 позивачу ТОВ ЕНЕРДЖІ-АГЕНТ видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.

16.02.2023 між ТОВ ЕНЕРДЖІ-АГЕНТ (Постачальник, позивач) та ТОВ ОРЛОВСЬКИЙ 2012 (Споживач, відповідач) укладений договір про постачання електричної енергії споживачу №299.

Відповідно до п. 1.1 договору цей договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (далі - Споживач) постачальником електричної енергії (далі - Постачальник) та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору.

Згідно з п. 2.1 договору за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої') електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору (п. 5.1. договору).

Відповідно до п.п. 5.5., 5.6 договору розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на рахунок Постачальника. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на рахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на рахунок Постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього Договору. Рахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни. Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його Споживачем, або протягом 5 робочих днів від дати, зазначеної в комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Пунктом 5.7. договору передбачено, що якщо Споживач не здійснив оплату за цим Договором у строки, передбачені комерційною пропозицією, Постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії Споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ. У разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором, Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що визначається цим Договором та зазначається в комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього Договору.

Пунктом 6.2. договору передбачено, зокрема, що споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору; за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору, письмового попередження (вимоги) постачальника про припинення або обмеження постачання електроенергії.

Відповідно до п. 9.1 договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством.

Згідно з п. 13.1 договору цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви-приєднання, яка є додатком 1 до цього договору, та/або сплаченого рахунку (квитанції) постачальника.

Відповідно до п. 13.7. договору усі повідомлення за цим Договором вважаються зробленими належним чином, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур`єром або особисто за зазначеними в цьому Договорі адресами Сторін, або направлені електронною поштою на електронну адресу Сторони, вказану в цьому Договорі, у Додатках до нього або в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача або дата відправлення повідомлення Постачальником на електронну адресу Споживача, визначену відповідно до цього пункту Договору в разі направлення повідомлень електронною поштою. Споживач зобов`язується у місячний строк повідомити Постачальника про зміну будь-якої інформації та даних, зазначених в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього Договору.

Додатком №1 до договору є заява-приєднання ТОВ ОРЛОВСЬКИЙ 2012 до умов договору про постачання електричної енергії споживачу, в якій зокрема, вказано, що датою приєднання вважається дата оплати споживачем першого рахунку, наданого постачальником; договір вважається укладеним з дати підписання споживачем цієї заяви-приєднання до договору, яка повертається споживачем на адресу електропостачальника; початок постачання з 16.12.2023.

Додатком №2 до договору є публічна комерційна пропозиція №1 (далі комерційна пропозиція), відповідно до якої:

- оплата за електроенергію здійснюється Споживачем на рахунок із спеціальним режимом використання. Розрахунковим періодом є календарний місяць, який встановлюється з 1 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Розрахунковий період прирівнюється до календарного місяця. Споживач здійснює оплату за електроенергію до початку розрахункового періоду, попереднім платежем 100% вартості договірної величини споживання електричної енергії згідно з додатком №3 до Договору «Обсяги очікуваного споживання (постачання) електричної енергії Споживачу», на підставі рахунку на попередню оплату Постачальника або самостійно, грошовими коштами на спецрахунок Постачальника, з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично спожиту електричну енергію згідно даними комерційного обліку Споживача. Споживач може здійснити оплату у будь-який зручний спосіб, зокрема, але не обмежуючись: через банківську установу або інші сервіси прямих платежів; готівковими коштами; платіжною картою; з використанням мережі Інтернет (інтернет-банкінг); або в інший не заборонений чинним законодавством спосіб (п. п. 3.2. 3.5. комерційної пропозиції);

- постачальник формує рахунок Споживачу до сплати з зазначенням в ньому обсягу споживання, розрахованого оператором системи (п. 4.1. комерційної пропозиції);

- оплата за замовлений обсяг електроенергії за Договором здійснюється Споживачем у розмірі 100% вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий період згідно Додатоку №3 до Договору. По закінченню розрахункового періоду (місяця) Постачальник здійснює остаточний розрахунок (перерахунок) за фактичним обсягом споживання електричної енергії та надає Споживачу рахунок на оплату за фактично спожиту електричну енергію у розрахунковому періоді не пізніше 20 календарного дня з дати завершення розрахункового періоду. Споживач здійснює оплату протягом 5 робочих днів від дати отримання рахунку, грошовими коштами на рахунок Постачальника із спеціальним режимом використання. Датою отримання платіжного документу (рахунку) вважається: дата його вручення споживачу; дата його отримання від кур єра; відмітка про реєстрацію вхідної кореспонденції; дата його відкриття в особовому кабінеті на офіційному веб-сайті Постачальника; дата отримання електронною поштою, факсимільним зв`язком тощо, чи в інший спосіб з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому Договором та комерційною пропозицією; третій календарний день з дати його отримання поштовим відділенням зв`язку, на території обслуговування якого розташований об єкт споживача (у разі направлення засобами поштового зв`язку рекомендованим або цінним листом) (п. 4.2. комерційної пропозиції);

- у разі несвоєчасної оплати платежів за Договором у строки, визначені даним Додатком, Постачальник проводить Споживачу нарахування пені у розмірі 0,5% від суми заборгованості, але не більше подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості що діяла в період, за який здійснюються нарахування за кожен день прострочення. Згідно ст.625 ЦК України на суму заборгованості нараховуються інфляційні втрати та 3 % річних від суми боргу за весь час прострочення. Пеня, 3% річних та інфляційні нарахування сплачуються на поточний рахунок Постачальника, який вказується в рахунках, протягом 5 днів з дня їх отримання (п. 6.1. комерційної пропозиції);

- термін дії дійсної комерційної пропозиції: з 16.12.2023 по 31.12.2024 (п. 7.1. комерційної пропозиції);

- комерційна пропозиція вважається продовженою на кожний наступний квартал, якщо не пізніше, ніж за 20 днів до кінця кварталу Постачальник не повідомив Клієнта про внесення змін до комерційної пропозиції та/або викладення її в новій редакції. У випадку зміни комерційної пропозиції, Споживач має або погодитись з запропонованою Постачальником комерційною пропозицією в новій редакції (шляхом її підписання або здійснення оплати рахунку на суми авансу, що буде розрахований відповідно до комерційної пропозиції в новій редакції) або надати письмові заперечення протягом 5 робочих днів з дня її отримання, але не пізніше ніж за 10 календарних днів до зазначеної в комерційній пропозиції дати зміни умов. Ненадання Споживачем Постачальнику письмових заперечень у встановлений термін проти продовження договірних відносин на умовах нової комерційної пропозиції в новій редакції, та продовження фактичного споживання Споживачем електричної енергії - засвідчує факт погодження Споживача з комерційною пропозицією в новій редакції та прийняттям на себе нових (змінених) зобов`язальних умов (п. 7.2. комерційної пропозиції);

- обсяги спожитої Споживачем та розподіленої електричної енергії визначаються Оператором системи (п. 9.1. комерційної пропозиції).

Додаток №3 до договору визначає обсяги очікуваного споживання (постання) електричної енергії споживачу за період січня 2024 року - грудня 2024 року у розмірі 240000 кВт*год.

Додаток №4 до договору визначає відомості про розрахункові засоби обліку активної електричної енергії споживача ТОВ ОРЛОВСЬКИЙ 2012.

Також в матеріалах справи наявний договір №185 електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Господарським судом встановлено, що на виконання умов договору позивач поставив, а відповідач спожив електричну енергію у грудні 2023 року 44446 кВт./год.; у січні 2024 року - 24552 кВт./год.; у лютому 2024 року 16852 кВт./год. на загальну суму 445 298, 03 грн, про що свідчать підписані з боку позивача акти купівлі-продажу електричної енергії від 31.12.2023, від 31.01.2024, від 29.02.2024, та складені позивачем рахунки за спожиту електричну енергію №299231219 від 08.01.20214, №299240119 від 08.02.2024, №299240219 від 08.03.2024, які були направлені позивачем відповідачу 08.01.2024, 09.02.2024, 08.03.2024, що підтверджується листами з електронної пошти позивача.

Додатково обсяг спожитої відповідачем електричної енергії підтверджується довідкою АТ «ДТЕК Одеські електромережі» від 10.07.2024 №101/29/03-4888.

Несплата відповідачем вартості спожитої електричної енергії за період грудня 2023 січня-лютого 2024 року стала підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом про стягнення основного боргу, пені, 3% річних та інфляційних втрат.

Висновки суду

Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

За ст. 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).

Відповідно до приписів ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 56 Закону України Про ринок електричної енергії постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Відповідно до п. 1.2.15 глави 1.2 розділу I Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ) договори, передбачені цими Правилами, укладаються у письмовій формі в паперовому або в електронному вигляді. Для укладення договору шляхом приєднання до умов договору, друга сторона підписує заяву-приєднання. Договір може бути укладений, змінений та розірваний за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, зокрема через особистий кабінет у вигляді електронного документа. На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами. Електропостачальники зобов`язані повідомляти оператора системи розподілу (передачі) про укладення та розірвання договору із споживачем в установленому цими Правилами порядку.

Відповідно до п. 1.2.8 глави 1.2 розділу I ПРРЕЕ постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому споживачу, малому непобутовому споживачу або іншому споживачу, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору за умови наявності у споживача чинного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Пунктом 3.1.7 глави 3.1 розділу I ПРРЕЕ встановлено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача за заявою-приєднання до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, розміщеної на офіційному вебсайті електропостачальника. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати паперовий примірник договору, підписаний з його боку. Електропостачальник зобов`язаний забезпечити споживачу дистанційний доступ до договору споживача про постачання електричної енергії, укладеного з використанням інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, додатків до нього, а також до електронних документів, створених у межах виконання договору, та інформації, пов`язаної з виконанням договору, у тому числі через особистий кабінет споживача на своєму офіційному вебсайті. Договір про постачання електричної енергії споживачу (договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг), укладений за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, вважається таким, що укладений у письмовій формі.». Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному вебсайті електропостачальника, договір укладається у письмовій формі шляхом підписання сторонами цілісного документа або обміну документами у порядку, встановленому Цивільним кодексом України та/або Господарським кодексом України та цими Правилами, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються, у письмовій формі, а у випадку укладення договору за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації у формі електронного документа та підписуються обома сторонами. На вимогу споживача електропостачальник має надати паперову копію договору, укладеного у формі електронного документа за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, засвідчену підписом уповноваженої особи електропостачальника у порядку, встановленому законом. У паперовій копії договору, укладеного у формі електронного документа за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, має міститися запис, що ця копія не є оригіналом договору, а є візуальним поданням електронного документа на папері (копією). Невід`ємною частиною договору між електропостачальником та споживачем, укладеного за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, є угода про електронний документообіг, укладена між споживачем та електропостачальником. Заява-приєднання подається споживачем у випадку приєднання до умов розміщеної на офіційному вебсайті електропостачальника комерційної пропозиції.

Відповідно до п. 4.12. розділу IV ПРРЕЕ розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.

За п. 4.21 розділу IV ПРРЕЕ оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу.

Пунктом 5.2.1 ПРРЕЕ глави 5.2 розділу V передбачено, що постачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів.

Відповідно до п.5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Відповідно до вимог ч.1, ч.7 ст. 193 ГК України, які кореспондуються з вимогами ст. 526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Приписами ч.1 ст. 530 ЦК України визначено якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Між тим, як вище встановлено господарським судом на підставі наданих позивачем доказів, а саме: договору про постачання електричної енергії споживачу №299 від 16.12.2023; актів купівлі-продажу електричної енергії від 31.12.2023, від 31.01.2024, від 29.02.2024, рахунків за спожиту електричну енергію №299231219 від 08.01.20214, №299240119 від 08.02.2024, №299240219 від 08.03.2024 та довідки АТ ДТЕК Одеські електромережі від 10.07.2024 №101/29/03-4888, відповідач не оплатив позивачу спожиту у період грудня 2023, січня лютого 2024 року електричну енергію, внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість у розмірі 445 298, 03 грн.

При цьому, відповідач не надав до суду жодних заперечень щодо розміру цієї заборгованості, як і доказів, які спростовують наявність такої заборгованості.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У п.3 ч.1 ст.611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Згідно з ч.2 ст.551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Пунктом 5.7. договору передбачено, що якщо Споживач не здійснив оплату за цим Договором у строки, передбачені комерційною пропозицією, Постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії Споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ. У разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором, Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що визначається цим Договором та зазначається в комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього Договору.

Згідно з п. 6.1. комерційної пропозиції у разі несвоєчасної оплати платежів за Договором у строки, визначені даним Додатком, Постачальник проводить Споживачу нарахування пені у розмірі 0,5% від суми заборгованості, але не більше подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості що діяла в період, за який здійснюються нарахування за кожен день прострочення. Згідно ст.625 ЦК України на суму заборгованості нараховуються інфляційні втрати та 3 % річних від суми боргу за весь час прострочення. Пеня, 3% річних та інфляційні нарахування сплачуються на поточний рахунок Постачальника, який вказується в рахунках, протягом 5 днів з дня їх отримання.

Перевіривши наявний в матеріалах справи розрахунок пені, який здійснений позивачем та згідно з яким розмір пені становить 56 034, 76 грн, суд встановив відповідність цього розрахунку обставинам справи на предмет прострочення зобов`язань відповідача.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок 3% річних, згідно з яким розмір 3 % річних становить 5982,91 грн, господарським судом встановлено відповідність цього розрахунку вимогам закону та встановленим обставинам справи.

Перевіривши розрахунок інфляційних втрат, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір інфляційних втрат становить 6153,58 грн, господарським судом встановлено відповідність цього розрахунку вимогам закону та встановленим обставинам справи.

Відповідно до ч.1 ст. 74 ГПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У ст.76 ГПК України встановлено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Беручи до уваги викладене, з огляду на обґрунтованість і правомірність заявлених позовних вимог ТОВ "ЕНЕРДЖІ-АГЕНТ", Господарський суд Одеської області дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

На підставі ст. 129 ГПК України судові витраті щодо сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРДЖІ- АГЕНТ" до Товариства з обмеженою відповідальністю ОРЛОВСЬКИЙ 2012 про стягнення 513 469, 28 грн задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ОРЛОВСЬКИЙ 2012 (67661, Одеська область, Біляївський район, село Нерубайське, ідентифікаційний код 38405086) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРДЖІ- АГЕНТ" (65026, Одеська обл., місто Одеса, ПРИМОРСЬКИЙ БУЛЬВАР, будинок 14, офіс 5, ідентифікаційний код 43249137) заборгованість за спожиту електричну енергію у розмірі 445 298 (чотириста сорок п`ять тисяч двісті дев`яносто вісім) грн 03 коп., пеню у розмірі 56 034 (п`ятдесят шість тисяч тридцять чотири) грн 76 коп., 3 % річних у розмірі 5 982 (п`ять тисяч дев`ятсот вісімдесят дві) грн 91 коп., інфляційні втрати у розмірі 6 153 (шість тисяч сто п`ятдесят три) грн 58 коп., а також витрати зі сплати судового збору у розмірі 6 161 (шість тисяч сто шістдесят одна) грн 63 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 27 вересня 2024 р.

Суддя Т.Г. Деркач

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено30.09.2024
Номер документу121921634
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —916/3177/24

Рішення від 23.09.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Деркач Т.Г.

Ухвала від 09.09.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Деркач Т.Г.

Ухвала від 19.08.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Деркач Т.Г.

Ухвала від 22.07.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Деркач Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні