ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
м. Хмельницький
"16" вересня 2024 р. Справа № 924/508/24
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Кочергіної В.О., при секретарі судового засідання Висоцькій А.Ю., розглянувши матеріали справи
за позовом Заступника керівника окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницька обласна військова адміністрація) м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Державне підприємство "Укрриба" м. Київ
до Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" с. Олешин Хмельницького району Хмельницької області
про:
- визнання незаконною та скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державну реєстрацію права власності Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) на земельну ділянку з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га, припинивши право власності Товариству з додатковою відповідальністю "Олешинське" на вказану земельну ділянку;
- визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га;
- зобов`язання Товариство з додатковою відповідальністю "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) повернути земельну ділянку водного фонду площею 4,1 га, яка розташована на території Хмельницької міської територіальної громади, на користь держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації (Хмельницької обласної державної адміністрації)
За участю:
від прокуратури: Скрипнюк А.В. згідно посвідчення №072531 від 01.03.2023
від позивача: не з`явився
від відповідача: Барилюк О.А. згідно Ордера серія ВХ№1072831 від 02.07.2024
від третьої особи: Книш О.М. згідно Витягу з ЄДР від 24.05.2024 (в режимі відеоконференції)
З оголошенням перерви в судовому засіданні 14.08.2024 та 09.09.2024.
Відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі ухвалено у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
ВСТАНОВИВ:
23.05.2024 до Господарського суду Хмельницької області через службу діловодства надійшла позовна заява Заступника керівника окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної державної адміністрації (хмельницька обласна військова адміністрація) м. Хмельницький до Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" с. Олешин Хмельницького району Хмельницької області про:
- скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2073961868250), припинивши право власності Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993);
- зобов`язання Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) повернути державі в особі Хмельницької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 21318806) земельну ділянку водного фонду площею 4,1га з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2073961868250).
Ухвалою суду від 28.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/508/24 за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Державне підприємство "Укрриба" м. Київ (код ЄДРПОУ 25592421), а також призначено підготовче засідання у справі на 11:00год. 24.06.2024.
24.06.2024 в підготовчому засіданні судом оголошено перерву на 12:00год. 03.07.2024, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
26.06.2024 заступником керівника окружної прокуратури міста Хмельницького надіслано до суду клопотання (вх.№05-08/2226/24) про продовження строку підготовчого провадження у даній справі на 30 днів.
28.06.2024 заступником керівника окружної прокуратури міста Хмельницького, відповідно до ч. 3 ст. 46 ГПК України, подано заяву (вх.№05-08/2250/24) про зміну предмету позову.
03.07.2024 представником відповідача надіслано до суду клопотання (вх.№05-22/4733/24) про оголошення перерви в підготовчому засіданні.
03.07.2024 в підготовчому засіданні судом прийнято заяву заступника керівника окружної прокуратури міста Хмельницького про зміну предмета позову, згідно якої предмет позову становлять вимоги про:
- визнання незаконною та скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державну реєстрацію права власності Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) на земельну ділянку з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га, припинивши право власності Товариству з додатковою відповідальністю "Олешинське" на вказану земельну ділянку;
- визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га;
- зобов`язання Товариство з додатковою відповідальністю "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) повернути земельну ділянку водного фонду площею 4,1 га, яка розташована на території Хмельницької міської територіальної громади, на користь держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації (Хмельницької обласної державної адміністрації).
Також в підготовчому засіданні 03.07.2024 судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів за заявою прокурора та оголошено перерву на 11:30год. 30.07.2024, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
30.07.2024 представником відповідача подано клопотання (вх.№05-08/2548/24) про призначення судової будівельно-технічної та земельно-технічної експертиз у даній справі, із переліком питань, які необхідно поставити на вирішення експертизи. В обгрунтування необхідності призначення експертизи у даній справі зазначає про те, що у відповідача виникає сумнів у тому, чи є гідроспоруда, яка була передана згідно Акта приймання-передачі гідротехнічних споруд які під час приватизації не увійшли до статутного фонду господарства ВАТ "Олешинське" і передається на баланс ДП "Укрриба" від 22.12.20006 тією ж гідроспорудою, яка розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1га, що належить та зареєстрована на праві власності за ТДВ "Олешинське". Також заявник зазначає про необхідність визначення площі водного об`єкту, що розташований на земельній ділянці кадастровий номер 6825085100:05:005:1449.
30.07.2024 на адресу суду через службу діловодства від представника відповідача надійшов відзив на заяву про зміну предмета позову (вх.№05-22/5321/24).
30.07.2024 в підготовчому засіданні судом оголошено перерву на 10:30год. 05.08.2024, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
31.07.2024 від заступника керівника окружної прокуратури міста Хмельницького надійшли письмові заперечення (вх.№05-22/5378/24) на клопотання відповідача про призначення експертизи у даній справі.
Ухвалою суду від 05.08.2024 суд відмовив відповідачу у задоволенні клопотання (вх.№05-08/2548/24 від 30.07.2024) про призначення експертизи, закрив підготовче провадження у даній справі, а також призначив справу до судового розгляду по суті у загальному позовному провадженні на 14:30год. 14.08.2024.
14.08.2024 до суду через службу діловодства від представника відповідача надійшло клопотання (вх.№05-22/5659/24) про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв`язку із зайнятістю в іншому судовому процесі.
У зв`язку із надісланим представником відповідача клопотанням про відкладення розгляду справи, 14.08.2024 в судовому засіданні судом оголошено перерву на 12:00год. 09.09.2024, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
09.09.2024 в судовому засіданні судом оголошено перерву на 10:00год. 16.09.2024, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
12.09.2024 до суду через службу діловодства, від прокуратури надійшли додаткові письмові пояснення (вх.№05-22/6306/24) з зазначенням, що обставина розташування гідротехнічних споруд ставу Олешин, інвентарний №0020, реєстраційний №25592421.52.ААЕЖАЕ502 державної форми власності на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 підтверджується актами обстеження гідроспоруди від 30.03.2018 та 07.02.2024, складених ДП "Укрриба" та інформацією Фонду державного майна України від 07.02.2024 з наданим витягом з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна.
За результатами проведеного представниками ДП "Укрриба" за участі сертифікованого інженера-землевпорядника відповідального за дотримання вимог земельного законодавства обстеження гідроспоруди від 07.02.2024, складено акт ДП "Укрриба" до якого долучено додаток план-схему земельної ділянки з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 виготовленої ліцензованою землевпорядною організацією ПП "Діоріт Плюс 1" в якій чітко вказано із схематичним відображенням місця розташування гідроспоруд державної форми власності в межах земельної ділянки право власності на яку незаконно зареєстровано за ТДВ "Олешинське", із відповідними фототаблицями. Відомості про земельну ділянку кадастровий номер 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га внесено до Державного земельного кадастру 19.03.2020, що підтверджується даними поземельної книги. Право власності на вказану земельну ділянку незаконно зареєстровано за ТОВ ТДВ "Олешинське" 24.04.2020, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відтак спірна земельна ділянка водного фонду виникла як об`єкт цивільних прав цілісна, та неподільна, в розумінні статті 79-1 Земельного кодексу України, із площею 4,1га.
Акцентує увагу, що до земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча й не розташовані об`єкти водного фонду, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню й належній експлуатації водного фонду, виконують певні захисні функції. Держава, маючи у власності гідроспоруди ставу, у відповідності до вимог ст. ст. 317, 326 ЦК України наділена повноваженнями щодо володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою водного фонду та водним об`єктом - ставом на який незаконно зареєстровано право приватної власності за ТДВ "Олешинське", що створений та функціонує за допомогою таких гідротехнічних споруд.
Прокурор та представник третьої особи (в режимі відеоконференції) в судовому засіданні 16.09.2024 позовні вимоги підтримали, наполягали на їх задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні 16.09.2024 проти позову заперечувала, просила суд відмовити прокурору у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача в судове засідання 16.09.2024 не з`явився, про поважність причин неявки суд не повідомив.
Представник позивача був повідомлений про розгляд справи в судовому засіданні 09.09.2024 під розписку.
Позиції учасників процесу щодо спірних правовідносин
Прокурор у позовній заяві в обгрунтування позовних вимог зазначає, що гідротехнічні споруди ставу (державної форми власності), що перебувають в управлінні Державного агентства меліорації та рибного господарства України та на праві господарського відання на балансі ДП "Укрриба" розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449, за межами населеного пункту колишньої Олешинської сільської ради. Наголошує, що можливість передачі у приватну власність земель водного фонду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва законом не передбачена, у зв`язку із чим вказана земельна ділянка підлягає поверненню державі в особі Хмельницької обласної державної адміністрації (військової). Також заступник керівника окружної прокуратури просив суд залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Державне підприємство "Укрриба" м. Київ (код ЄДРПОУ 25592421). В обгрунтування необхідності залучення третьої особи зазначає, що Державне підприємство "Укрриба" м. Київ є балансоутримувачем державного майна - гідротехнічних споруд ставу Олешин.
Третя особа у письмових поясненнях (вх.№05-22/4050/24 від 06.06.2024) підтримує позовні вимоги зазначаючи, що ДП "Укрриба" яке відповідно до Статуту, затвердженого наказом Державного агентства рибного господарства України від 31.12.2015 (у редакції наказу Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм від 29.04.2024 №221) засноване на державній власності, є державним водогосподарським підприємством, створено з метою забезпечення ефективного використання та організації нагляду, контролю за технічною експлуатацією гідротехнічних споруд водних об`єктів рибних господарств і підпорядковане Державному агентству України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм. Відповідно до спільного наказу Міністерства аграрної політики України та Фонду державного майна України від 06.05.2003 №126/752, акту приймання-передачі від 22.12.2006, наказу Міністерства аграрної політики України від 26.10.2006 №622 на баланс ДП "Укрриба" було передане державне нерухоме майно - гідротехнічні споруди ставу Олешин (інв. №0020, реєстровий №25592421.52.ААЕЖАЕ502). Вказане майно знаходиться за адресою: с. Олешин, Хмельницький р-н, Хмельницька обл. та розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером: 6825085100:05:005:1449. В ході здійснення статутної діяльності працівниками ДП "Укрриба" неодноразово проводилось обстеження гідроспоруд, які обліковуються на балансі ДП "Укрриба" та розташовані в с. Олешин. При обстеженні встановлено, що гідроспоруди розташовані на спірній земельній ділянці потребують поточного ремонту, також передавались на зберігання ТОВ "Красилів Риба" відповідно до Договору зберігання від 01.10.2012 №51/12, вказаний договір наразі припинений. Зазначене підтверджується у висновках, які містяться в Актах обстеження державного нерухомого майна гідротехнічних споруд від 30.03.2018, від 07.02.2024.
Гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми (гідротехнічні споруди) - об`єкти нерухомого майна (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірноосушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод. Звертає увагу суду на те, що відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про аквакультуру", п.1.9.18 Методики, ДСТУ 3517-97 група інженерних споруд є гідротехнічною спорудою та нерухомим майном, оскільки вона нерозривно пов`язана із землею і призначена для управління водними ресурсами, тобто її функціонування неможливе без існування водного об`єкту. Що свідчить про те, що ТзДВ "Олешинське" безкоштовно використовує державне майно (гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми), яке розташоване на переданій у приватну власність земельній ділянці. З урахуванням наведеного, передача у приватну власність ТзДВ "Олешинське" земельної ділянки з кадастровим номером: 6825085100:05:005:1449 суперечить чинному законодавству.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 07.05.2024 на земельну ділянку з кадастровим номером: 6825085100:05:005:1449 зареєстровано право власності ТзДВ "Олешинське". При цьому цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва суперечить нормам законодавства.
Відповідач у відзиві на позов (вх.№05-22/4450/24 від 21.06.2024) заперечує проти заявлених позовних вимог зазначаючи, що до спірних правовідносин слід застосовувати норми матеріального права які діяли на момент виникнення означених правовідносин. Як зазначено у позовній заяві та підтверджено наданими позивачем доказами, зокрема Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на земельну ділянку площею 4,1 га кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 зареєстровано у встановленому законом порядку за ТДВ "Олешинське" 24.04.2020 року. Розділ X "Перехідних положень" Земельного кодексу України доповнено п. 24 згідно Закону №1423-ІХ від 28.04.2021. Відтак, з врахуванням норм ст. 58 Конституції України, яка встановлює, що закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, норми п.24 розділу X "Перехідних положень" Земельного кодексу України не підлягають до застосування. Окрім того, норми підпункту "г" п.24 розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України регулюють правовий статус земель комунальної власності територіальних громад, в даному пункті зазначено, що землями територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, окрім земель під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності. Відтак, ця норма не є застосовною до земельних ділянок, які перебувають у приватній власності, зокрема і до земельної ділянки кадастровим номером 6825085100:05:005:1449, що належить на праві приватної власності ТДВ "Олешинське".
Відповідач також вважає, що твердження позивача про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 належить до державної власності оскільки на ній розташовані гідроспоруди державної форми власності необгрунтованими та такими, що не заслуговують на увагу.
Наголошує, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми ЗУ "Про колективне сільськогосподарське підприємство", а створення та діяльність відкритих акціонерних товариств регулюється Законом України "Про господарські товариства".
Звертає увагу суду на те, що згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за номером НВ-681136394220, від 19.03.2020, наданого стороною позивача у якості доказу, слідує, що 19.03.2020 було внесено до Державного земельного кадастру відомості про новостворену земельну ділянку площею 4,1 га, які присвоєно кадастровий номер 6825085100:05:005:1449. Земельна ділянка площею 4,1 га створена саме шляхом виділення від земельної ділянки площею 3045,2 га, яка згідно Державного акту про право колективної власності на землю належить ВАТ "Олешинське". Ця обставина підтверджується і технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) виготовленою сертифікованим інженером землевпорядником В.М. Братівник, на підставі якої і були внесені відомості в Державний земельний кадастр щодо меж новоствореної земельної ділянки, її площі та присвоєно кадастровий номер.
Вважає хибним твердження позивача про те, що передача земельної ділянки водного господарства у приватну власність сільськогосподарському товариству ВАТ "Олешинське" відбулась з порушенням вимог законодавства, оскільки нормами ч. 1 ст. 58 Земельного кодексу України та ст. 4 Водного кодексу України передбачена можливість передачі у приватну власність земель водного фонду для ведення товарно-сільськогосподарського виробництва. Серед іншого ст. 5 ЗУ "Про приватизацію державного майна" ( 2163-ХІІ станом на 1998 рік). Зазначає, що правовідносини щодо передачі земельної ділянки у власність ВАТ "Олешинське" в період 2000 регулювались чинним на момент виникнення цих правовідносин Земельним Кодексом України (1992 року).
Керівник Окружної прокуратури міста Хмельницького у відповіді на відзив (вх.№05-22/4825/24 від 09.07.2024) зазначає, що земельна ділянка водного фонду з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 відповідно до підпункту "ґ" пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України та підпункту "г" пункту 4 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" (у редакції станом на 24.04.2020) належить до державної власності, оскільки на ній розташовані гідроспоруди державної форми власності. В силу п. "а" ч. 1 ст. 17, ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України Хмельницька обласна державна адміністрація є розпорядником земельних ділянок водного фонду державної форми власності, що розташовані за межами населених пунктів. Зауважує, що відповідач, посилаючись на державний акт про право колективної власності на землю від 29.02.2000 серія ХМ, виданий ВАТ "Олешинське", на підставі якого зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га, не дотримався порядку, передбаченого статтею 8 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство", а саме прийняття загальними зборами членів підприємства, зборами уповноважених або створеним ними органом управління підприємства, якому передано окремі функції по господарському управлінню колективним майном, рішення про передання землі, що залишилась у колективній власності підприємства, саме у приватну власність та саме відповідачу. Автоматичного переходу права колективної власності у приватну власність у зв`язку зі змінами законодавства, якими визначено інші форми власності, ніж ті, що існували раніше, відповідне законодавство не передбачало. Окрім цього, прокурор у відповіді на відзив зазначає, що згідно зі статтею 7 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" із площі земельних ділянок, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), виключаються землі, що підлягають передачі у комунальну власність територіальної громади села, селища, міста, на території якої вони розташовані: землі під водними об`єктами. З огляду на викладене, правомірними є висновки стосовно того, що спірна земельна ділянка не могла перебувати у приватній власності відповідача на підставі державного акта на право колективної власності на землю від 29.02.2000 серія ХМ. Зауважує, що можливість передачі у приватну власність земель водного фонду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва законом взагалі не передбачена.
Окрім цього, відповідно до діючої на час приватизації радгоспу "Олешинський" редакції ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" (2163-ХІІ - станом на 1998 рік) приватизації не підлягають об`єкти, що мають загальнодержавне значення, а також казенні підприємства. Загальнодержавне значення мають надра, корисні копалини загальнодержавного значення, території та об`єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, водні ресурси, лісові ресурси, інші природні ресурси, які є об`єктами права власності Українського народу; водосховища і водогосподарські канали комплексного призначення, гідротехнічні захисні споруди, об`єкти інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем;
За Інформацією Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області, що викладена у листах від 18.07.2023 за №1121 та від 03.05.2024 за №462 земельна ділянка з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 знаходиться за межами населеного пункту с. Олешин Хмельницького району, на якій розташовано штучний водний об`єкт (ставок) на струмку без назви - ліва притока річки Південний Буг (басейн річки Південний Буг). Наявність водного об`єкту в районі розташування спірної земельної ділянки підтверджується топографічними картами 1960 року.
Відповідач у письмових поясненнях (вх.№05-22/6203/24 від 09.09.2024) зазначає, що право власності на земельну ділянку кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та в Реєстрі прав власності на нерухоме майно за ТДВ "Олешинське" 24.04.2020 року. Дане право власності на вказану земельну ділянку виникло у ТДВ "Олешинське" на підставі Державного акту на право колективної власності на землю від 29.02.2000. Дана земельна ділянка знаходиться поза межами села Олешин на території Олешинської сільської ради та на ній розміщено водний об`єкт - став. Право власності на спірну земельну ділянку та на розташований на ній став виникло у відповідача правомірно, та у відповідності до норм законодавства, які регулювали означені правовідносини. Твердження прокурора про те, що можливість передачі у приватну власність земель водного фонду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва законом взагалі не передбачена, не впливає на законність передачі такої ділянки ТДВ "Олешинське", оскільки закон не містить заборони щодо використання таких земель під вид діяльності - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вважає помилковим твердження позивача про те, що земельна ділянка кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га належить до державної власності, оскільки на ній розташовані гідроспоруди державної форми власності. В матеріалах справи відсутні докази про те, яку площу земельної ділянки з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 займає вказана гідроспоруда та який розмір земельної ділянки необхідний для смуги відведення щодо даної гідроспоруди. Зауважує, що в матеріалах справи відсутні докази, не надано такий і стороною позивача, які б вказували на те, що спірна гідроспоруда призначена для функціонування ставу, розміщеного на земельній ділянці з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га, та його існування. Відсутні докази, які б вказували, що став не може існувати та функціонувати без вказаної гідроспоруди без спричинення шкоди навколишньому середовищу. Згідно наданих доказів спірна гідроспоруда 1988 року будівництва потребувала поточного ремонту ще з 2000 року (з дня її передачі ). Наголошує, що при вирішення даної справи необхідно дотримуватись справедливого балансу між загальним інтересом суспільства і правом власності конкретної особи.
Дослідивши наявні в справі матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги суд встановив наступне.
Відповідно до п.1.6 Статуту ТДВ "Олешинське" (затвердженого загальними зборами учасників Товариства Рішенням №1/2021 від 16.07.2021), Товариство з додатковою відповідальністю "Олешинське" створено шляхом перетворення Відкритого акціонерного товариства "Олешинське" .
У п.1.7 Статуту визначено, що Товариство з додатковою відповідальністю "Олешинське" є правонаступником всіх прав та обов`язків як майнового, так і немайнового характеру Відкритого акціонерного товариства "Олешинське", яке створено відповідно до наказу Регіонального відділення ФДМУ по Хмельницькій області від 21.11.1997 №859 шляхом перетворення державного підприємства - радгоспу "Олешинський" у Відкрите акціонерне товариство (ідентифікаційний код 00488993).
Згідно з п.1.1 Статуту ВАТ "Олешинське" (2000 рік), зареєстрованого Розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації №56 від 16.05.2000 та затвердженого Загальними зборами акціонерів ВАТ "Олешинське" (протокол №2 від 28.04.2000), Сільськогосподарське ВАТ "Олешинське" (товариство) засновано відповідно до рішень Регіонального відділення ФДМУ по Хмельницькій області від 21.11.1997 №859 шляхом перетворення державного підприємства - радгоспу "Олешинський" у сільськогосподарське ВАТ згідно з Законом України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" від 10.07.1996 №290/96-ВР. Товариство є юридичною особою від дня його державної реєстрації. Товариство є правонаступником державного підприємства радгоспу "Олешинський" (п.п. 3.1, 3.3 Статуту).
Згідно наявної в матеріалах справи письмової інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 07.05.2024, державним реєстратором Олешинської сільської ради Хмельницького району 24.04.2020 за ТДВ "Олешинське" зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га, як земельну ділянку сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (об`єкт нерухомого майна - 2073961868250). Підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 52078163 від 28.04.2020. Документи, подані для державної реєстрації: Державний акт на право колективної власності на землю, серія та номер: ХМ, виданий 29.02.2000, видавник: Олешинська сільська рада народних депутатів.
Відповідно до Витягу №НВ-6800467962023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 03.07.2023, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 становить 10276,01грн.
За змістом Поземельної книги Відділу у Хмельницькому районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, земельна ділянка з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 (категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; код виду цільового призначення: 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; площа: 4,100).
В Поземельній книзі відсутні відомості щодо перенесення в натуру (на місцевість) меж: охоронних зон, прибережних захисних смуг і пляжних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель (за наявності); земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); частини земельної ділянки, на якій може проводитися; гідротехнічна меліорація (за наявності).
14.01.1997 наказом Регіонального відділення ФДМ України по Хмельницькій області №14 прийнято рішення про приватизацію державного майна підприємств, наведених в додатку до наказу, в тому числі Радгоспу "Олешинське".
30.10.1997 наказом Регіонального відділення ФДМ України по Хмельницькій області №799 затверджено Акт оцінки вартості майна радгоспу "Олешинський";
У п.16.2 Акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу визначено вартість об`єктів, які не підлягають приватизації у сумі 98,6тис.грн.
21.11.1997 Регіональним відділення ФДМ України по Хмельницькій області видано наказ №859, яким вирішено перетворити державне підприємство радгосп "Олешинський" у відкрите акціонерне товариство "Олешинське". Передано ВАТ нерухоме майно згідно додатком і який є нєвід`ємною частиною цього наказу (п.1). Затверджено Статут відкритого акціонерного товариства (п.2).
Наказом Регіонального відділення ФДМ України по Хмельницькій області №730 від 10.11.1998 затверджено план приватизації радгоспу "Олешинський".
Відповідно до розділу 8 Плану приватизації цілісного майнового комплексу насінницького радгоспу "Олешинський", об`єкти, які не підлягають приватизації 98,6тис.грн. в т.ч. ставки Олешин.
29.02.2000, на підставі рішення Олешинської сільської Ради народних депутатів Хмельницького району Хмельницької області №13 від 29.02.2000, Відкритому акціонерному товариству "Олешинський" с. Олешин видано Державний Акт на право колективної власності на землю серія ХМ, яким передано у власність 3045,2га землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Акт зареєстровано в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №41.
Наказом Міністерства аграрної політики України №622 від 26.10.2006 створено комісію з приймання-передачі гідротехнічних споруд, що не ввійшли до статутного фонду ВАТ "Олешинське" створеного в процесі приватизації, зі сфери управління Фонду державного майна України до сфери управління Міністерства аграрної політики України на баланс державного підприємства "Укрриба" у складі згідно з додатком. Додатком до наказу є склад комісії у кількості 10 осіб, до якої увійшли, в тому числі, голова правління ВАТ "Олешинське" - Ізбінський І.В. та головний бухгалтер ВАТ "Олешинське" Глухонець Р.А.
В матеріалах справи наявний протокол №1 від 22.12.2006 засідання комісії за участю голови правління ВАТ "Олешинське" - Ізбінського І.В., головного бухгалтера ВАТ "Олешинське" Глухонець Р.А. з питання передачі об`єктів державної власності, що не увійшли до статутного фонду господарського товариства ВАТ "Олешинське" і передаються на баланс ДП "Укрриба".
Згідно п.1 протоколу майно, зазначене у Додатку №1 до акту приймання-передачі, вирішено передати з балансу господарського товариства ВАТ "Олешинське" на баланс державного підприємства "Укрриба" згідно спільному наказу Фонду державного майна України та Міністерства аграрної політики України № 962/317 від 20.06.2006 "Щодо внесення змін до спільного наказу від 06.05.2003 №126/752", про що скласти Акт приймання-передачі зазначеного майна. Відповідальні: Поліщук О.Г. - голова комісії та Ізбінський І.В., термін до 22.12.2006. У пункті 2 протоколу, підготувати для включення до Акту приймання-передачі пропозиції щодо подальшого використання майна. Відповідальні: керівнику ДП "Укрриба" забезпечити ефективне використання майна.
22.12.2006р. комісією складено акт приймання-передачі гідротехнічних споруд, які під час приватизації не увійшли до статутного фонду господарського товариства ВАТ "Олешинське" і передаються на баланс ДП "Укрриба".
У Акті приймання-передачі зазначено, що комісією у складі 10 осіб (в тому числі голови правління ВАТ "Олешинське" Ізбінського І.В., головного бухгалтера ВАТ "Олешинське" Глухонець Р.А.) проведено обстеження об`єктів передачі, які розташовані в с. Олешин, с. Осташки, с. Іванківці, с. Черепова Хмельницького району Хмельницької області та перебувають в управлінні Регіонального відділення ФДМУ по Хмельницькій області, обліковуються на балансі ВАТ "Олешинське" передаються на баланс ДП "Укрриба". Комісія встановила, що до складу об`єкта передачі входять гідротехнічні споруди, що не увійшли до статутного фонду господарського товариства ВАТ "Олешинське", які передаються на баланс ДП "Укрриба", перелік яких наведено у Додатку 1, що є невід`ємною часиною Акту. Балансова вартість гідротехнічної споруди - 95200,00грн; залишкова вартість - 1600,00грн станом на 01.10.2000. До Акту приймання-передачі додається: а) перелік гідротехнічних споруд (Додаток №1); б) технічна документація відсутня; в) договір оренди не укладався; г) договір схову не укладався. Акт приймання-передачі підписаний усіма членами комісії.
У переліку гідротехнічних споруд, які під час приватизації не увійшли до статутного фонду ВАТ "Олешинське" і передаються на баланс ДП "Укрриба", зазначено в тому числі гідроспоруда ставка Олешин (інвентарний номер 0020, рік введення в експлуатацію 1988, балансова вартість 23800,00грн, залишкова вартість 00,00грн станом на 01.10.2000). Технічний стан майна (гідротехнічних споруд): задовільний, але потребує ремонту гребля і ложе ставу.
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна за ДП "Укрриба" зареєстровано право власності на гідроспоруди ставка с. Олешин інвентарний номер 0020.
Згідно з Актом обстеження від 30.03.2018, складеного провідним інженером-гідротехніком відділу ЕГТС та рибництва за результатами проведеного, відповідно до Наказу №24-ВД від 26.03.2018 в присутності директора ТОВ "Красилів Риба", обстеження державного нерухомого майна-гідротехнічних споруд з метою встановлення фактичного стану та його користування, в тому числі гідроспоруди ставу "Олешин" 49.471913, 26.903550 Хмельницька область, Хмельницький район, Олешинське ОТГ, с. Олешин (інв.№0020, рік будівництва 1988, реєстровий №ФДМУ 25592421.52 ААЕЖАЕ502), технічний стан державного нерухомого майна гідротехнічної споруди: став русловий, заповнений водою, площею-3,0га. До складу ставу входять: контурна дамба, водовипуск. Контурну дамбу збудовано з місцевих грунтів. Дамба проїзна з грунтовою дорогою шириною 4м. Верховий та низовий відкоси грунтові, складають 1:2. Водовипуск - донний водоскид закритого типу, обладнаний металевими конструкціями для утримування дерв`яних шандор та металевої решітки затримки риби (потребує поточного ремонту). Акт обстеження підписано уповноваженими особами.
Також, 07.02.2024 головним інженером ДП "Укрриба", відповідно до Наказу №2-ВД від 05.02.2024 проведено обстеження державного нерухомого майна (гідротехнічних споруд), яке обліковується на балансі ДП "Укрриба", в тому числі гідроспоруди ставу "Олешин" 49.471913, 26.903550 Хмельницька область, Хмельницький район, Олешинське ОТГ, с. Олешин (інв.№0020, рік будівництва 1988, реєстровий №ФДМУ 25592421.52 ААЕЖАЕ502). Технічний стан державного майна: став заповнений водою, який розміщений на земельній ділянці з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею - 4,1га. До складу ставу входять: контурна дамба, водовипуск. Контурну дамбу збудовано з місцевих грунтів. Дамба проїзна з грунтовою дорогою. Верховий та низовий відкоси грунтові, частково зруйновані. Водовипуск - донний водоскид закритого типу у вигляді металічної треби з монтованими у внутрішній частині направляючими швелерами для шандор. Вихідна частина водовипуску завалена грунтом в результаті руйнування нижнього відкосу дамби (потребує поточного ремонту). За результатами обстеження складено Акт обстеження, який підписаний головним інженером ДП "Укрриба" Комісаренко В.О.
Матеріали справи містять листування щодо спірних правовідносин, а саме листом від 01.06.2021 керівник Окружної прокуратури м. Хмельницького звернувся до Відділу Держгеокадастру у Хмельницькому районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, з проханням надати інформацію щодо перебування земельної ділянки кадастровий номер 6825085100:05:005:1449 в межах земель колективної власності, посвідчених державним актом на право колективної власності на землю від 29.02.2000 серія ХМ №41, та до яких с/г угідь вона відноситься згідно із проектом землеустрою щодо організації земельних часток (паїв).
У відповідь, Відділ Держгеокадастру у Хмельницькому районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області листом від 03.06.2021 повідомив про відсутність у відділі державного акту на право колективної власності на землю по ТДВ "Олешинське" тому, надати інформацію чи перебуває земельна ділянка з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 в межах земель колективної власності, посвідчених державним актом на право колективної власності на землю від 29.02.2000 року, серія ХМ № 41 немає можливості. Згідно даних Державного земельного кадастру вище зазначена земельна ділянка, площею 4,1000 га, відноситься до земель с/г призначення (сіножаті).
Листом №55-4113вих23 від 03.07.2023 керівник Окружної прокуратури м. Хмельницького звернувся до Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області з проханням надати інформацію щодо обліку водного об`єкта під гідроспорудою за координатами 49.471913 26.903550 кадастровий номер 6825085100:05:005:1449 с. Олешин, а також повідомити чи видавався паспорт водного об`єкту.
Листом від 18.07.2023 Регіональний офіс водних ресурсів у Хмельницькій області повідомив окружну прокуратуру міста Хмельницького (на лист прокуратури від 03.07.2023) про те, що використовуючи інтернет ресурс (без використання публічної кадастрової карти України) та за наявною в РОВР у Хмельницькій області інформацією визначено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449, за межами населеного пункту с. Олешин Хмельницького району, за координатами 49.471913 26.903550, розташовано штучний водний об`єкт (ставок), орієнтовною площею водного дзеркала 2,2га (точно встановити площу водного дзеркала неможливо у зв`язку з відсутністю розробленого паспорта водного об`єкта), на струмку без назви - ліва притока річки Південний Буг (басейн річки Південний Буг).
Листом від 07.08.2023 №55-4818вих23 керівник Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до Державного агентства меліорації та рибного господарства України та до ДП "Укрриба" з проханням у строк не пізніше 16.08.2023 надати прокуратурі необхідні документи.
У відповідь на лист прокуратури, ДП "Укрриба" надіслано прокуратурі витребувані документи (згідно супровідного листа від 09.08.2023 №07-04/89).
Також, у відповідь, згідно листа від 16.08.2023 №4755-23 Державне агентство меліорації та рибного господарства України надало окружній прокуратурі необхідну інформацію та копії документів.
Листом від 11.10.2023 №55-6031вих23 керівник Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до Державного агенства меліорації та рибного господарства України та до ДП "Укрриба", в якому просив, що з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, керуючись ст.23 Закону України "Про прокуратуру" не пізніше
Листом від 11.09.2023 Хмельницька обласна військова адміністрація повідомила Окружну прокуратуру міста Хмельницького (на лист прокуратури від 01.09.2024) про те, що адміністрацією не вживались заходи судового характеру щодо повернення, зазначених у листі Окружної прокуратури міста Хмельницького від 01.09.2023 земельних ділянок (в тому числі з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 ) до земель державної власності, а також приведення у відповідність користування земельними ділянками зазначеними у листі адміністрації від 29.05.2023 року №68/34-12-4030/2023. Разом з тим, у зв`язку з обмеженим фінансуванням, адміністрація не заперечує щодо представництва Окружного прокуратурою міста Хмельницького захисту інтересів держави, у разі наявності підстав для цього, в тому числі подачі позовної заяви до суду для повернення зазначених у листі Окружної прокуратури міста Хмельницького від 01.09.2023 року №55-5313вих23 земельних ділянок до земель державної власності, а також приведення у відповідність користування земельними ділянками зазначеними у листі адміністрації від 29.05.2023 року №68/34-12-4030/2023.
Листом від 11.09.2023 Хмельницька обласна військова адміністрація повідомила Хмельницьку обласну прокуратуру про те, що оскільки ДП "Укрриба" не вжито заходів щодо реєстрації об`єктів нерухомості державної власності, які розташовані на території Хмельницької області та обліковуються на балансі ДП "Укрриба", обласна військова адміністрація просить розглянути можливість вжиття органами прокуратури заходів представницького характеру відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" з метою захисту інтересів держави, в тому числі подачі відповідної позовної заяви до суду в інтересах Хмельницької обласної військової адміністрації.
11.10.2023 керівник Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до Державного агентства меліорації та рибного господарства України та ДП "Укрриба" з листом, в якому просив надати до Окружної прокуратури міста Хмельницького належним чином завірені копії документів, які підтверджують перебування гідроспоруд на території земельних ділянок водних об`єктів (здійснити відповідні обстеження та графічні накладки, що підтверджують місцерозташування гідроспоруд в конкретному місці та по відношенню до земельних ділянок водних об`єктів, у тому числі за допомогою відповідної ліцензованої землевпорядної організації).
У відповідь, листом від 20.10.2023 ДП "Укрриба" Державного агентства меліорації та рибного господарства України повідомило інформацію, що гідротехнічні споруди ставу с. Олешин (геодезична координата точки розташованої в ложе ставу з карти Google 49.471913, 26.903550), інв. № 0020, розташовані на земельній ділянці під кадастровим номером 6825085100:05:005:1449. Також до листа долучено схему розташування гідротехнічних споруд з відображенням геодезичних координат в ложе ставу.
Листом від 27.11.2023 ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило заступника керівника Окружної прокуратури м. Хмельницького, що згідно даних Державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 розташована за межами населених пунктів Хмельницької територіальної громади (бувшої Олешинської та Малашовецької сільських рад).
Листом від 29.01.2024 №55-586вих24 керівник Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до Фонду державного майна України та до Державного агенства меліорації та рибного господарства України з проханням, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, керуючись ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" е пізніше 08.02.2024 надати до Окружної прокуратури міста Хмельницького належним чином завіренні документи, що стосуються гідротехнічної споруди 49.471913,26.903550 кадастровий номер 6825085100:05:005:1449 (Хмельницький район, с. Олешин) - (інв №0020).
У відповідь, листом від 07.02.2024 Фонд Державного майна України повідомив прокуратуру, про те, що правовстановлюючі та інші документи, які зазначені у запиті Окружної прокуратури міста Хмельницького, суб`єктами управління до Фонду не надаються.
Також, згідно листа від 15.02.2024 Державне агентство меліорації та рибного господарства України надіслало на адресу прокуратури матеріали результатів обстеження земельних ділянок та розташованих на них гідротехнічних споруд рибницьких ставів с. Олешин та с. Черепова Хмельницького району Хмельницької області.
Листом від 03.05.2024 Регіональний офіс водних ресурсів у Хмельницькій області повідомив окружну прокуратуру міста Хмельницького (на лист прокуратури від 01.05.2024) про те, що використовуючи інтернет ресурс (без використання публічної кадастрової карти України) та за наявною в РОВР у Хмельницькій області інформацією визначено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Олешин Хмельницького району на струмку без назви - лівій притоці річки; Південний Буг (басейн річки Південний Буг) розташовано штучний водний об`єкт (ставок) орієнтовною площею водного дзеркала 2,2 га (точно встановити площу водного дзеркала неможливо у зв`язку з відсутністю розробленого паспорта водного об`єкта). Наявність водних об`єктів в районі розташування вказаної земельної ділянки підтверджується топографічними картами масштабу 1:25000, орієнтовно 1960-их років виготовлення, які знаходяться у користуванні Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області.
Листом від 03.07.2024 №55-4109вих24 керівник Окружної прокуратури міста Хмельницького звернувся до Начальника Відділу №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, керуючись ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" просив не пізніше 10.07.2023 надати на адресу Окружної прокуратури міста, у тому числі на адресу електронної пошти належним чином завірені копії правовстановлюючих документів, технічних документацій, поземельних книг та нормативно-грошову оцінку щодо земельної ділянки із кадастровим номером 6825085100:05:005:1449.
У відповідь на лист, ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області надіслав на адресу Хмельницької обласної прокуратури витребовувані документи (згідно супровідного листа №2582/281-23 від 05.07.2023.
07.05.2024 заступник керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького скерував до Хмельницької обласної військової адміністрації Повідомлення №55-2077вих24 про намір здійснення прокурором з вказаних підстав представництва в суді законних інтересів держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації до Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1га та зобов`язання ТДВ "Олешинське" повернути державі в особі Хмельницької обласної державної адміністрації вказану земельну ділянку водного фонду.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та пояснення учасників процесу, суд приймає до уваги наступне.
1. Щодо представництва прокуратурою інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах Хмельницької обласної державної адміністрації (Хмельницька обласна військова адміністрація).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з ч.3 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч.4 ст. 53 ГПК України).
Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.
Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 912/2385/18 від 26.05.2020.
У даній справі заступник керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, Хмельницької обласної державної (військової) адміністрації просить суд визнати незаконною та скасувати в Державному реєстрі речових прав та їх обтяжень реєстрацію права власності Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" на земельну ділянку з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га, припинивши право власності Товариству з додатковою відповідальністю "Олешинське" на вказану земельну ділянку; визнати незаконною та скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га та зобов`язати відповідача повернути державі в особі Хмельницької обласної державної адміністрації земельну ділянку водного фонду площею 4,1 га,
Прокурор зазначає, що земельна ділянка кадастровий номер 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га є земельною ділянкою водного фонду та вибула із державної власності незаконно, оскільки на вказаній земельній ділянці розташовано державне майно - гідротехнічна споруда ставу Олешин та став.
Суд зазначає, що ст. ст. 13, 14 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Правовідносини, пов`язані з наданням у власність, користування земель із державної чи комунальної власності, становлять "суспільний", "публічний" інтерес.
У даному випадку інтерес держави полягає у необхідності забезпечення прав та інтересів власника землі, забезпечення раціонального використання та охорони земель.
Належне (законне) розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності, які відповідно до ст. 14 Конституції України є основним національним багатством, що перебувають під особливою охороною держави, а право власності на які набувається виключно відповідно до закону, безумовно є складовою питання державного (загального) інтересу (вказане цілком узгоджується із правовою позицією ЄСПЛ, п.п. 70 -71 рішення від 20.10.2011 у справі "Рисовський проти України", п. 54 рішення від 02.11.2004 у справі "Трегубенко проти України").
Отже, у спірних правовідносинах порушення інтересів держави полягає у незаконному вибутті з державної власності у приватну власність земельної ділянки, яка належить до земель водного фонду та на якій перебуває майно державної форми власності.
Перебування у іншій, ніж державна, формі власності земельної ділянки, на якій знаходиться майно державної форми власності позбавляє Український народ загалом (ст. 13 Конституції України) правомочностей власника землі в тому обсязі, який дозволяє її статус як землі державної власності. У цьому контексті у сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.ст. 14, 19 Конституції України).
Статтею 6 Водного кодексу України визначено, що води (водні об`єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Український народ здійснює право власності на води (водні об`єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Окремі повноваження щодо розпорядження водами (водними об`єктами) можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади та Раді міністрів Автономної Республіки Крим.
Відповідно до пункту а) ч. 1 ст. 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Частиною 5 ст. 122 ЗК України визначено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Таким чином, розпорядником земель водного фонду державної форми власності, які розташовані за межами населених пунктів, є обласні державні адміністрації.
Оскільки прокурор вважає, що земельна ділянка кадастровий номер 6825085100:05:005:1449 площею 4,1га сформована з цільовим призначенням для 01.01. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва вибула із державної власності незаконно, а розпорядником земельних ділянок, на яких розміщено водні об`єкти та об`єкти державної власності є Хмельницька обласна військова адміністрація, то прокурор при зверненні до суду в інтересах держави правомірно зазначив адміністрацію органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
На підтвердження вжиття заходів, які передують зверненню прокурора до суду для здійснення представництва інтересів держави, передбачених ч. ч. 3, 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор долучив до матеріалів справи лист №55-5313вих23 від 01.09.2023, адресований позивачу, в якому прокурор повідомляв, що на спірній земельній ділянці, на яку зареєстровано право комунальної власності, розташовані гідроспоруди державної власності, тому просив повідомити чи будуть адміністрацією, як уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах органом, вживатись заходи для повернення земельних ділянок до земель державної власності, у тому числі в судовому порядку. У разі невжиття заходів, повідомити причини.
У відповідь на вказане звернення військова адміністрація в листах №68/34-12-7262/2023 від 11.09.2023 повідомила прокуратуру, що адміністрацією не вживались заходи судового характеру щодо повернення зазначених прокурором земельних ділянок до земель державної власності. Разом з тим, у зв`язку з обмеженим фінансуванням, адміністрація не заперечує щодо представництва Окружною прокуратурою міста Хмельницького захисту інтересів держави. Більш того, обласна військова адміністрація просила розглянути можливість вжиття органами прокуратури заходів представницького характеру відповідно до ч.3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" з метою захисту інтересів держави, в тому числі подачі відповідної позовної заяви до суду в інтересах Хмельницької військової адміністрації.
Листом №68/34-12-7262/2023 від 11.09.2023 військова адміністрація повідомила прокуратуру у відповідь на лист №12-2354 від 01.05.2023, що на земельній ділянці кадастровий номер 6825085100:05:005:1449 наявна гідротехнічна споруда.
Оскільки позивач не звернувся до суду із позовом про скасування державної реєстрації права комунальної власності та повернення спірної земельної ділянки, то прокурор 07 травня 2024року направив до Хмельницької обласної державної адміністрації повідомлення №55-9077вих24 про намір здійснювати представництво інтересів держави в суді.
Вказане свідчить, що позивач протягом розумного строку не вжив заходів для усунення порушення інтересів держави, що є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності та достатньою підставою для звернення прокурора до суду із позовом в інтересах держави.
Зважаючи на викладене та з огляду на те, що прокурор у позовній заяві навів підставу для представництва інтересів держави, обґрунтував, у чому полягає порушення цих інтересів, та визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку, що прокурор підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі та обґрунтовано звернувся до суду в інтересах держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації.
2. Щодо позовних вимог про визнання незаконною та скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державної реєстрації права власності ТзДВ "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) на земельну ділянку з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га, припинення права власності ТзДВ "Олешинське" на вказану земельну ділянку судом враховується таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
У ст. 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно з частиною 2 статті 373 ЦК України право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до пункту 1 ч. 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Прокурор, посилаючись на неправомірність реєстрації права власності відповідача на спірну земельну ділянку вказує, що на спірній земельній ділянці розташована гідротехнічна споруда ставу Олешин інвентарний номер 0020, державної форми власності, що згідно підпункту "ґ" пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України земельної ділянки під об`єктами нерухомого майна-гідроспорудами державної власності належить до державної власності.
Відповідно до ст. 18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.
За приписами ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, у тому числі землі водного фонду.
Частиною 1 статті 58 ЗК України передбачено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів; штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів. Положення аналогічного змісту закріплені у ст. 4 Водного кодексу України.
Згідно з ч. 1 ст. 59 ЗК України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Суд встановив, що згідно з інформаційною довідкою №377413146 від 07.05.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, 24.04.2020 була проведена державна реєстрація права власності Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" на земельну ділянку кадастровий номер 6825085100:05:005:1449 площею 4,1га. Підставою для державної реєстрації права власності на вказану земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зазначено Державний акт на право колективної власності на землю, серія та номер ХМ, виданий 29.02.2000 Олешинською сільською радою народних депутатів.
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області №5044/281-23 від 27.11.2023, вказана земельна ділянка розташована за межами населених пунктів Хмельницької територіальної громади (бувшої Олешинської сільської ради).
Згідно з листом від 03.05.2024 Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області на земельній ділянці з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Олешин Хмельницького району на струмку без назви - лівій притоці річки; Південний Буг (басейн річки Південний Буг) розташовано штучний водний об`єкт (ставок) орієнтовною площею водного дзеркала 2,2 га (точно встановити площу водного дзеркала неможливо у зв`язку з відсутністю розробленого паспорта водного об`єкта). Відомості надані з використанням інтернет ресурсу (без використання публічної кадастрової карти України) та за наявною в РОВР у Хмельницькій області інформацією.
Як стверджується з листа від 20.10.2023 ДП "Укрриба" Державного агентства меліорації та рибного господарства України гідротехнічні споруди ставу с. Олешин інв. № 0020 (геодезична координата точки розташованої в ложе ставу з карти Google 49.471913, 26.903550) розташовані на земельній ділянці під кадастровим номером 6825085100:05:005:1449. Викладене також відображено у схемі розташування гідротехнічних споруд з відображенням геодезичних координат в ложе ставу.
Враховуючи викладене та зважаючи на п.8 наказу Регіонального відділення ФДМ України по Хмельницькій області №730 від 10.11.1998 про затвердження плану приватизації радгоспу "Олешинський"; протокол №1 від 22.12.2006 засідання комісії з питання передачі об`єктів державної власності, що не увійшли до статутного фонду господарського товариства ВАТ "Олешинське" і передаються на баланс ДП "Укрриба"; акту приймання-передачі від 22.12.2006р. гідротехнічних споруд, які під час приватизації не увійшли до статутного фонду господарського товариства ВАТ "Олешинське" і передаються на баланс ДП "Укрриба"; додаток №1 до акту приймання-передачі, акти обстеження гідроспоруд від 30.03.2018 та від 12.01.2024, план-схемою земельної ділянки, витягом з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна, відповіді на звернення прокурора, суд вважає, що розташування на спірній земельній ділянці гідроспоруди ставу Олешин інвентраний номер 0020 підтверджено наявними в матеріалах доказами.
Таким чином, доводи відповідача про відсутність на спірній земельній ділянці гідротехнічних споруд є безпідставними та спростовуються вищевказаними доказами.
Згідно з п. 1.9.18 Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів та хвостів, затвердженої наказом Держкоммістобудування і архітектури від 19.12.95 № 252, гідротехнічні споруди - це споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тонелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувачі промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.
Відповідно до 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Річ, призначена для обслуговування іншої (головної) речі і пов`язана з нею спільним призначенням, є її приналежністю. Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 186 ЦК України).
За умовою ст. 187 ЦК України складовою частиною речі є все те, що не може бути відокремлене від речі без її пошкодження або істотного знецінення. При переході права на річ її складові частини не підлягають відокремленню.
З огляду на викладене, держава, маючи у власності гідроспоруду ставу Олешин, наділена повноваженнями щодо володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою водного фонду та водним об`єктом - ставом Олешин, що створений та функціонує за допомогою такої гідротехнічної споруди.
Доводи відповідача про те, що не підтвердженими є обставини перебування на спірній земельній ділянці водного об`єкту та неможливості ідентифікації державного майна - гідроспоруди розташованої на земельній ділянці кадастровий номер 6825085100:05:005:1449 судом оцінюються критично, оскільки наявними у справі доказами, а саме актом приймання-передачі гідротехнічних споруд, які під час приватизації не увійшли до статутного фонду господарського товариства ВАТ "Олешинське" від 22.12.2006р., підписаного в т.ч. головою правління ВАТ (з додатком №1 з переліком гідроспоруд) стверджується, що гідроспоруда обліковується під інвентарним №0020, рік введення в експлуатацію 1988. Зазначеним актом гідроспоруду інвентарний номер 0020, греблю та ложе ставу передано на баланс ДП "Укрриба" (додаток №1 до акту - перелік гідротехнічних споруд).
Враховуючи розташування в межах спірної земельної ділянки водного об`єкту та державного майна - гідроспоруди інвентарний номер 0020, відповідач неправомірно зареєстрував право приватної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449, а тому позовні вимоги про визнання незаконною та скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державну реєстрацію права власності ТзДВ "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) на земельну ділянку з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га, припинивши право власності ТзДВ "Олешинське" на вказану земельну ділянку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частиною 3 статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Отже, так як відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації, усунення порушень закону у даному випадку можливе шляхом скасування державної реєстрації права власності на спірну земельну ділянку.
Зважаючи на те, що у Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" (код ЄДОРПОУ 00488993) право власності на спірну земельну ділянку зареєстроване, відновити становище, яке існувало до порушення, можливо лише відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України, шляхом скасування державної реєстрації права власності.
З огляду на наведене, позовні вимоги про визнання незаконною та скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державної реєстрації права власності ТзДВ "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) на земельну ділянку з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га та припинення права власності ТзДВ "Олешинське" на вказану земельну ділянку підлягають задоволенню.
3. Щодо позовних вимог про визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га судом враховується таке.
Положеннями ч. 1 ст. 79 ЗК України унормовано, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
За змістом положень ч.ч. 1, 3, 4 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до ч.ч. 9, 10 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Суд зазначає, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га є сформованою, внесена до Державного земельного кадастру, що підтверджується даними поземельної книги, є цілісною та неподільною.
За змістом Поземельної книги Відділу у Хмельницькому районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, земельна ділянка з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 (категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; код виду цільового призначення: 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; площа: 4,100). В Поземельній книзі відсутні відомості щодо перенесення в натуру (на місцевість) меж: охоронних зон, прибережних захисних смуг і пляжних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель (за наявності); земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); частини земельної ділянки, на якій може проводитися; гідротехнічна меліорація (за наявності).
Отже, за встановлених під час розгляду справи обставин, суд констатує, що при формуванні спірної земельної ділянки не було враховано розташування в межах останньої гідротехнічної споруди державної форми власності та водного об`єкту.
Згідно зі статтею 21 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.
Відповідно до частини 10 статті 24 Закону України "Про державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
Враховуючи встановлені під час формування земельної ділянки порушення, а саме не врахування наявності в межах останньої державного майна та водного об`єкту, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації спірної земельної ділянки.
4. Щодо позовних вимог про зобов`язання Товариство з додатковою відповідальністю "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) повернути земельну ділянку водного фонду площею 4,1 га, яка розташована на території Хмельницької міської територіальної громади, на користь держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації (Хмельницької обласної державної адміністрації) судом враховується таке.
Згідно з ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до ст. 1213 ЦК України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Зважаючи на відсутність в матеріалах справи паспорту водного об`єкту, відсутність доказів в підтвердження визначення площі водного об`єкту та площі ділянки на якій розміщена гідроспоруда інвентарний номер 0020, а також враховуючи те, що спірна земельна ділянка була сформована з цільовим призначенням 01.01. - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а підставою підтвердження права вказано державний акт на право колективної власності від 29.02.2000 суд приходить до висновку, що матеріалами справи не підтверджено право державної власності на всю площу (4,1га) та в межах координат спірної земельної ділянки, а тому позовні вимоги про зобов`язання Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) повернути земельну ділянку водного фонду площею 4,1 га є необгрунтованими, не підтвердженими належними та допустимими доказами, з огляду на що задоволенню не підлягають.
Частинами 1-2 ст. 74 ГПК України унормовано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до частин 1-3 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2020 у справі №909/636/16.
У зв`язку із частковим задоволенням позову, витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача пропорційно обгрунтовано заявленим позовним вимогам відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 20, 24, 73, 74, 75, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконною та скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державну реєстрацію права власності Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) на земельну ділянку з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га, припинивши право власності Товариству з додатковою відповідальністю "Олешинське" на вказану земельну ділянку.
Визнати незаконною та скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825085100:05:005:1449 площею 4,1 га.
В частині позовних вимог щодо зобов`язання Товариство з додатковою відповідальністю "Олешинське" (код ЄДРПОУ 00488993) повернути земельну ділянку водного фонду площею 4,1 га, яка розташована на території Хмельницької міської територіальної громади, на користь держави в особі Хмельницької обласної військової адміністрації (Хмельницької обласної державної адміністрації) у позові відмовити.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Олешинське" (с. Олешин, вул. Центральна, 65 Хмельницького району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 00488993) на користь Хмельницької обласної прокуратури (м. Хмельницький, провулок Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, р/р UA188201720343120002000002814) 6056,00грн (шість тисяч п`ятдесят шість гривень 00 копійок) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 27.09.2024.
Суддя В.О. Кочергіна
Виготовлено 6 примірників:
1-до справи (в паперовому екз.),
2-заступнику керівника окружної прокуратури міста Хмельницького (khm_m_oprok@khmel.gp.gov.ua на електронну пошту),
3- Хмельницька обласна прокуратура (sekretariat@khmel.gp.gov.ua на електронну пошту),
4-позивачу Хмельницька обласна військова адміністрація (regadm@adm-km.gov.ua на електронну пошту),
5- відповідачу ТОВ "Олешинське" (31312, с. Олешин, вул. Центральна, 65, Хмельницького району Хмельницької області рекомендованим),
6-третя особа ДП "Укрриба" (електронний кабінет ).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121921855 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права власності на земельну ділянку |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Кочергіна В.О.