Справа № 750/13596/24
Провадження № 2/750/2494/24
У Х В А Л А
26 вересня 2024 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду міста Чернігова Рахманкулова І.П., розглянула матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства Банк «Біг Енергія» про визнання іпотечного договору припиненим та скасування обтяження на нерухоме майно,
треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропартнер», приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Крайчинська Тетяна Віталіївна,
в с т а н о в и л а:
25вересня 2024року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства Банк «Біг Енергія» про визнати припиненим іпотечного договору № 2с/2004-з від 02 квітня 2004 року та скасування обтяження на нерухоме майно, а саме на квартиру АДРЕСА_1 , реєстраційний номер обтяження № 3777262.
Частиною першою статті 42,статтею 48 ЦПК України передбачено, що сторонами у цивільному процесі є позивач і відповідач.
За змістом статей 46, 47 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні та юридичні особи, а також здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Частиною четвертою статті 91 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Згідно частини п`ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30 березня 2021 року проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи - Відкритого акціонерного товариства Банк «Біг Енергія» (ідентифікаційний код 20023463) в результаті ліквідації.
Таким чином, позовну заяву позивачем пред`явлено до юридичної особи, яка є припиненою та не має процесуальної правосуб`єктності.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Згідно з частиною першою статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Таким чином, дана норма закону підлягає застосуванню виключно в разі, коли відповідач на момент відкриття провадження мав цивільну процесуальну дієздатність, однак діяльність якого було припинено після відкриття провадження у цивільній справі. Тобто, правонаступництво у разі припинення юридичної особи можливе в порядку статті 55 ЦПК України шляхом залучення правонаступника, лише за умови, що юридична особа припинила свою діяльність після відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 46, 47, 186, 258-261, 353, 354 ЦПК України, -
у х в а л и л а :
відмовити увідкритті провадженняу справі за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства Банк «Біг Енергія» про визнання іпотечного договору припиненим та скасування обтяження на нерухоме майно.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала суду першої інстанції щодо відмови у відкритті провадження у справі може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя І.П. Рахманкулова
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121928160 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них іпотечного кредиту |
Цивільне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Рахманкулова І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні