СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/5714/24
ун. № 759/17276/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2024 року м. Київ
Слідча суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , яке погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_6 та подане в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.12.2019 за № 12019110000001028, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. новокузнецька кемеревської обл., рф, громадянина рф, який має посвідку на постійне проживання на території України від 09.04.2014, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України,
ВСТАНОВИЛА:
До Святошинського районного суду міста Києва надійшло клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , яке погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_6 та подане в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.12.2019 за № 12019110000001028, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дане клопотання обґрунтовано тим, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019110000001028 від 28.12.2019 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на початку 2018 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_7 , не бажаючи чесно працювати і займатися суспільно-корисною працею, вирішив здійснювати вербування людини, використовуючи обман та уразливий стан, з метою її подальшої трудової експлуатації, з корисливих мотивів при наступних обставинах.
Так, на початку 2018 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_7 , будучи регіональним керівником Благодійної організації «Всеукраїнський благодійний фонд «Перетворення України», код ЄДРПОУ 37706346 (далі БО «ВБФ «Перетворення України»), запропонував ОСОБА_8 - директору БО «ВБФ «Перетворення України», прикриваючись вказаною організацією, підшукувати та вербувати під приводом реабілітації в реабілітаційних центрах соціально незахищених осіб, які перебувають в уразливому стані з метою їх подальшої трудової експлуатації, маючи на меті корисливу мету. На дану пропозицію ОСОБА_8 погодився.
Відповідно до статуту БО «ВБФ «Перетворення України», затвердженого загальними зборами учасників, згідно протоколу №01/2018 від 20.04.2018: п. 2.14. Пріоритетними (індивідуальними) завданнями благодійної організації з загального переліку (п. 2.6) є: сприяння захисту громадян, які в силу власних фізичних та інтелектуальних властивостей не можуть реалізувати свої права та законні інтереси; сприяння формуванню громадського суспільства на підставі розвитку громадської активності та залучення до соціальної роботи та благодійної діяльності широких верств населення; сприяння реабілітації осіб, які знаходяться в наркотичній та алкогольній залежності; сприяння допомозі колишнім в`язням та особам без постійного місця проживання; сприяння допомозі особам, які брали участь бойових діях; сприяння допомозі особам, які схильні до суїциду; сприяння укріпленню ролі родини в суспільстві; сприяння захисту материнства, батьківства; сприяння допомозі жінкам з новонародженими, неповнолітніми дітьми; 2.16. Організація для реалізації мети своєї діяльності має право створювати реабілітаційні центри, центри соціальної реабілітації для алкозалежних та наркозалежних осіб, які не пов`язані із наданням медичної допомоги хворим на алкоголізм та наркоманію; 2.19. Благодійна організація є неприбутковою організацією та не займається підприємницькою діяльністю, утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
Організація не має права розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб.
Доходи (прибутки) Організації використовуються виключно для фінансування видатків на її утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Усвідомлюючи, що зайняття таким видом злочинної діяльності самостійно не принесе бажаного злочинного результату та кримінальних прибутків, оскільки потребуватиме підшукування осіб, які перебувають в уразливому стані- - безробітних, у скрутному матеріальному становищі, алко-, наркозалежних ociб, без постійного місця проживання, які потребували соціальної допомоги, пов`язаної з наданням притулку, їжі, проходження соціальних програм, направлених на реабілітацію особи та повернення її до соціального життя, а також необхідності схиляння таких ociб до заселення в нібито реабілітаційні центри вказаної благодійної організації, де їм обіцяли надати допомогу, у постійному контролі за такими особами та організації подальшої безоплатної трудової експлуатації, організації їх діяльності, встановлення конспіративних та інших заходів, спрямованих на унеможливлення викриття такої протиправної діяльності з метою отримання грошових коштів за трудову експлуатацію підібраних соціально вразливих ociб, ОСОБА_7 , у різний період часу підшукував та залучав до своєї протиправної діяльності, крім ОСОБА_9 , також ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 .
При цьому, ОСОБА_7 , поклавши на себе роль організатора злочинної групи, довів ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , свій злочинний план, який полягав у здійсненні протиправної діяльності під приводом БО «ВБФ «Перетворення України», а саме: у оренді приватних домоволодінь на території міста Києва та Київської області для використання їх нібито для центрів соціальної реабілітації ociб; вербування ociб, які перебувають в уразливому стані шляхом розповсюдження на території міста Києва та Київської області, а також в мереж Інтернет оголошень про надання допомоги алко-, наркозалежним особам, проведення регулярної роздачі їжі поблизу «Південного залізничного вокзалу» міста Києва та запрошення до реабілітаційних центрів; під приводом обману щодо надання соціальної допомоги особам, які перебувають в уразливому стані, поміщення їx до вказаних реабілітаційних центрів, постійний психологічний контроль завербованих ociб у зазначеному реабілітаційному центрі, пошук роботодавців для завербованих ociб; направлення завербованих ociб до роботодавців з метою трудової експлуатації, отримання за трудову експлуатацію завербованих ociб грошових коштів від роботодавців та розподілення їx відповідно до домовленостей.
Так, гpошові кошти, отримані від трудової експлуатації ociб, ОСОБА_7 запропонував розподілити наступним чином: він, як організатор та керівник групи буде отримувати 20% від загальної суми грошових коштів, зароблених реабілітантами всіх реабілітаційних центрів по місту Києва та Київської області. ОСОБА_8 , з метою прикриття даної протиправної діяльності під виглядом БО «ВБФ «Перетворення України» мав отримувати 10% загальної суми грошових коштів, зароблених реабілітаційних центрів по місту Києва та Київської області. ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , ОСОБА_14 та ОСОБА_10 як керівники реабілітаційних центрів на території міста Києва та Київської області будуть отримувати 10% від загальної суми грошових коштів, зароблених ребілітантами реабілітаційних центрів, в яких вони є керівниками. Решту 60% грошових коштів ОСОБА_7 запропонував направити на розвиток своєї злочинної діяльності - реклама реабілітаційних центрів, реклама щодо виконання різних робіт, оренда будинків, комунальні послуги, годування безхатченків на залізничному вокзалі з метою їх вербування тощо. З даним планом у свою чергу ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ознайомились, схвалили та в подальшому надали добровільну згоду на участь в організованій злочинній групі. Усвідомлюючи, що дана діяльність є незаконною та порушує конституційні права людини, ролі у організованій групі були розподілені наступним чином.
ОСОБА_7 , будучи організатором та керівником злочинної групи, здійснював безпосереднє керівництво діями учасників організованої ним групи, розподіляв ролі учасників організованої ним групи, надавав завдання кожному з її учасників на вчинення дій, направлених на вербування осіб та їх подальшу трудову експлуатацію, координував поведінку учасників групи, розподіляв кошти між учасниками злочинної групи, які були незаконно отримані внаслідок трудової експлуатації потерпілих. Метою злочинної діяльності організованої ним злочинної групи, ОСОБА_7 визначив систематичне вербування осіб, вчинене з метою експлуатації, з використанням обману та уразливого стану особи на території і АДРЕСА_1 , яке здійснювалось у період з початку 2018 року по 17.07.2019 року.
ОСОБА_8 , будучи активним учасником створеної та очолюваної ОСОБА_7 організованої групи, надавши згоду останньому. на участь в цьому злочинному об`єднанні та своїми діями, підтвердивши реальність намірів на співучасть з іншими учасниками організованої групи, відповідно до розробленого ОСОБА_7 та відомого всім учасникам організованої груша плану злочинної діяльності і розподілу функцій між учасниками організованої групи, здійснював прикриття злочинної діяльності, під виглядом БО «ВБФ «Перетворення України», подавав до податкових органів звіти, що вказана організація є неприбутковою, підшукував та узгоджував спільно з ОСОБА_7 керівників реабілітаційних центрів в місті Києві та Київській області.
ОСОБА_10 , будучи активним учасником створеної та очолюваної ОСОБА_7 організованої групи, надавши згоду останньому на участь в цьому злочинному об`єднанні та своїми діями підтвердивши реальність намірів на співучасть з іншими учасниками організованої групи, відповідно до розробленого ОСОБА_7 та відомого всім учасникам організованої групи, плану злочинної діяльності і розподілу функцій між учасниками організованої групи, здійснював вербування осіб, контролював завербованих осіб, які знаходились в реабілітаційному центрі за адресою: АДРЕСА_3 , відправляв завербованих осіб до роботодавців з метою трудової експлуатації.
ОСОБА_11 , будучи активним учасником створеної та очолюваної ОСОБА_7 організованої групи, надавши згоду останньому на участь в цьому злочинному об`єднанні та своїми діями підтвердивши реальність намірів на співучасть з іншими учасниками організованої групи, відповідно до розробленого ОСОБА_7 та відомого всім учасникам організованої групи плану злочинної діяльності і розподілу функцій між учасниками організованої групи, здійснював вербування осіб, контролював завербованих осіб, які знаходились в і реабілітаційному центрі за адресою: АДРЕСА_2 , відправляв завербованих осіб до роботодавців з метою трудової експлуатації.
ОСОБА_12 , будучи активним учасником створеної та очолюваної ОСОБА_7 організованої групи, надавши згоду останньому на участь в цьому злочинному об`єднанні та своїми діями підтвердивши реальність намірів на співучасть з іншими учасниками організованої групи, відповідно до розробленого ОСОБА_7 та відомого всім учасникам організованої групи плану злочинної діяльності та розподілу функцій між учасниками організованої групи, здійснював вербування ociб, контролював завербованих ociб, які знаходились в реабілітаційному центрі за адресою: АДРЕСА_4 , та АДРЕСА_5 , відправляв завербованих ociб до роботодавців з метою трудової експлуатації.
ОСОБА_13 , будучи активним учасником створеної та очолюваної ОСОБА_7 організованої групи, надавши згоду останньому на участь в цьому злочинному об`єднанні та своїми діями підтвердивши реальність намірів на співучасть з учасниками організованої групи, відповідно до розробленого ОСОБА_7 та відомого всім учасникам організованої групи плану злочинної діяльності i розподілу функцій між учасниками організованої групи, здійснював вербування ociб, контролював завербованих ociб, які знаходились в реабілітаційних центрах за адресами: АДРЕСА_6 , та АДРЕСА_7 , відправляв завербованих ociб до роботодавців з метою трудової експлуатації.
За час існування організованої групи між її керівником - ОСОБА_7 , та учасниками організованої групи - ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 існував високий рівень узгодженості дій та єдині правила поведінки. Протиправна діяльність була джерелом доходів ОСОБА_7 та всіх учасників організованої ним злочинної групи.
Так, з початку 2018 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, по 17.07.2019 року (до моменту викриття правоохоронними органами), реалізовуючи єдиний злочинний умисел, направлений на трудову експлуатацію ociб з корисливих мотиві, ОСОБА_7 спільно з іншими учасниками організованої групи підшукував та орендував ряд домоволодінь, які останні почали використовувати з метою прикриття своєї протиправної діяльності в якості реабілітаційних центрів БО «ВБФ «Перетворення України».
Крім цього, в кожному такому домоволодінні ОСОБА_7 визначив керівника та доручив їм здійснювати вербування ociб з метою їх подальшої трудової експлуатації.
Такими реабілітаційними центрами стали: домоволодіння за адресою: АДРЕСА_6 та АДРЕСА_7 , керівником яких призначено ОСОБА_13 ; домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 , яким керував ОСОБА_7 та ОСОБА_11 ; домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 - керівником якого став ОСОБА_10 ; домоволодіння за адресою: АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 - керівником яких став ОСОБА_12 .
У свою чергу, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 під керівництвом ОСОБА_7 та за погодженням ОСОБА_8 почали здійснювати вербування безробітних осіб, з наявним скрутним матеріальним становищем, алкогольно та наркотично залежних осіб та осіб, які потребували соціальної допомоги, усвідомлюючи, що зазначені особи перебувають в уразливому стані.
Під час поміщення завербованих осіб до реабілітаційного центру ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , повідомляли останнім, що їм буде надано допомога в реабілітації щодо позбавлення від різних видів залежності, допомога у їх виведені з антигромадського способу життя та соціалізації.
Натомість, особи, які сподівалися отримати кваліфіковану допомогу та потрапили до вищевказаних, так званих реабілітаційних центрів, жодної психологічної, медичної чи будь - якої допомоги не отримували.
У середині грудня 2018 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_13 , за погодженням з членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_6 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8.
Після поміщення до реабілітаційного центру ОСОБА_13 , відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду із завербованим ОСОБА_15 , під час якої, прикриваючись благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних pобіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_15 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, в кінці червня 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_13 , узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_7 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України».
Після поміщення до реабілітаційного центру ОСОБА_13 , відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_16 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_16 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Крім цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, 28 травня 2018 року, ОСОБА_13 , узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_7 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центру ОСОБА_13 , відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_17 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_17 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, на початку 2017 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , не маючи місця проживання та грошових коштів для існування потрапив до одного з реабілітаційних центрів в м. Запоріжжя БО «ВБФ «Перетворення України».
У подальшому, 03.05.2019, продовжуючи, реалізовувати спільний злочинний умисел, за вказівкою ОСОБА_8 , потерпілого ОСОБА_18 , було переміщено до будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_7 , під приводом зміни обстановки та проходження реабілітації в іншому реабілітаційному центрі БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центра за адресою: АДРЕСА_7 , ОСОБА_13 , відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_18 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_18 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, на початку липня 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_13 , узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_7 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центру ОСОБА_13 , відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_19 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_19 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, на початку червня 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_13 , узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_7 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центру ОСОБА_13 , відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_20 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_20 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, на початку липня 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_13 , узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_7 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центру ОСОБА_13 , відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_21 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_21 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, в кінці травня 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , не маючи місця проживання та грошових коштів для існування знайшов візитку БО «ВБФ «Перетворення України» та звернувся за допомогою до реабілітаційного центру за адресою: АДРЕСА_2 .
По приходу до реабілітаційного центру ОСОБА_11 за погодженням з директором БО «ВБФ «Перетворення України» ОСОБА_8 , провів бесіду з метою вербування ОСОБА_22 , після чого прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжні роботи на хлібзаводі АДРЕСА_8 тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_22 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, в середині травня 2019 року, ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , не маючи місця проживання та грошових коштів для існування знайшов візитку БО «ВБФ «Перетворення України» та звернувся за допомогою.
ОСОБА_23 зустрів ОСОБА_11 та привіз до реабілітаційного центру за адресою: АДРЕСА_2 .
По прибуттю до реабілітаційного центру ОСОБА_11 за погодженням з директором БО «ВБФ «Перетворення України» ОСОБА_8 , провів бесіду з метою вербування ОСОБА_23 , після чого прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, спільно з ОСОБА_7 , почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжні роботи на хлібзаводі АДРЕСА_8 тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_23 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, в середині травня 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , не маючи місця проживання та грошових коштів для існування перебував на ЗД Вокзалі в м. Києві. Там побачивши осіб, які під прикриттям БО «ВБФ «Перетворення України» запрошували до себе в будинки, де з їх слів надавалася безоплатна допомога безпритульним та алко- нарко залежним людям. Перебуваючи в уразливому стані ОСОБА_24 звернувся до вказаних осіб за допомогою, після чого ОСОБА_7 привіз останнього до реабілітаційного центру за адресою: АДРЕСА_2 .
По прибуттю до реабілітаційного центру ОСОБА_11 за погодженням з директором БО «ВБФ «Перетворення України» ОСОБА_8 , провів бесіду з метою вербування ОСОБА_24 , після чого прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, спільно з ОСОБА_7 , почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжні роботи на хлібзаводі АДРЕСА_8 тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_24 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, в середині жовтня 2017 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , не маючи місця проживання та грошових коштів для існування знайшов візитку БО «ВБФ «Перетворення України» та звернувся за допомогою.
ОСОБА_25 зустрів ОСОБА_7 та привіз до реабілітаційного центру за адресою: АДРЕСА_2 .
По прибуттю до реабілітаційного центру ОСОБА_11 за погодженням з директором БО «ВБФ «Перетворення України» ОСОБА_8 , провів бесіду з метою вербування ОСОБА_25 , після чого прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжні роботи по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_25 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, в 2013 році, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , не маючи місця проживання та грошових коштів для існування звернулась до одного з реабілітаційних центрів БО «ВБФ «Перетворення України» в м. Луганськ.
У середині липня 2018 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_26 за вказівкою ОСОБА_8 , продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, було переміщено до реабілітаційного центру за адресою: АДРЕСА_6 , де під видом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» , ОСОБА_7 відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду із ОСОБА_26 , під час якої прикриваючись благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання різних територій, готування їжі для жителів реабілітаційних центрів, організацію побуту тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_26 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, на початку червня 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_10 , узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центру, ОСОБА_10 відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_27 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_27 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, в середині травня 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_10 , узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центру, ОСОБА_10 відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_28 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_28 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, на початку липня 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_10 , узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центру, ОСОБА_10 відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_29 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_29 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, на початку липня 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_10 , узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_6 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центру, ОСОБА_10 відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_31 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_32 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, в середині лютого 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_10 , узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центру, ОСОБА_10 відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_34 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_35 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, 16.06.2019, ОСОБА_12 узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_4 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центру, ОСОБА_12 відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_37 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_38 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Кpiм цього, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, на початку травня 2019 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_12 узгоджено з іншими членами організованої групи, використовуючи уразливий стан ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , який полягав у відсутності місця проживання та грошових коштів для існування, завербував останнього до домоволодіння за адресою: АДРЕСА_4 , під приводом діяльності БО «ВБФ «Перетворення України» та за погодженням її директора ОСОБА_8 .
Після поміщення до реабілітаційного центру, ОСОБА_12 відповідно до розробленого злочинного плану, провів бесіду iз завербованим ОСОБА_40 , під час якої прикриваючись, благодійною організацією, використовуючи уразливий стан особи, здійснюючи психологічний тиск, повідомив про необхідність здійснення безоплатної праці на користь БО «ВБФ «Перетворення України» та в подальшому, діючи узгоджено з іншими учасниками організованої групи, почав здійснювати трудову експлуатацію останнього, залучаючи його до різних видів фізичних робіт, а саме: прибирання будівельного сміття, прибирання снігу взимку на різних територіях, допоміжна робота по господарству окремим особам тощо.
Грошові кошти за трудову експлуатацію ОСОБА_41 отримував ОСОБА_7 та розподіляв між учасниками організованої злочинної групи.
Таким чином, у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.149 КК України, у кримінальному провадженні за №12019110000001028 підозрюється ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народження, уродженець м. новокузнецьк кемеровської області російської федерації, росіянин, громадянин російської федерації, маючий посвідку на постійне проживання на території України від 09.04.2014 та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживав за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий.
Вина ОСОБА_7 підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами: протоколом допиту потерпілих ОСОБА_16 , ОСОБА_41 , ОСОБА_38 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_23 , ОСОБА_22 , ОСОБА_15 , протоколами осіб для впізнання, протоколами огляду оголошень, протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 149 КК України, який враховуючи ст.12 КК України, за ступенем тяжкості є особливо тяжким злочином, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 15 років, з конфіскацією майна або без такої.
У ході досудового розслідування кримінального провадження задля об`єктивного його розслідування у розумні строки, виникла необхідність в обранні підозрюваному ОСОБА_7 запобіжного заходу з метою забезпечення виконання ним перед органом досудового розслідування та судом покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання ризикам, передбачених п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, та які вказують, що підозрюваний може: переховуватись від органу досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Так, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, санкція за який передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 15 років, з конфіскацією майна або без такої, а тому усвідомлюючи тяжкість та реальність покарання, у разі застосування запобіжного заходу непов`язаного з триманням під вартою, останній може переховуватися від органів досудового розслідування, з метою уникнення покарання.
Крім того, ОСОБА_7 немає постійного місця роботи, офіційного джерела доходів, що свідчить про відсутність у нього стійких соціальних зв`язків, а отже не має будь яких стримуючих факторів та може переховуватись від органів досудового розслідування, прокуратури та суду.
Також ОСОБА_7 , уродженець м. Новокузнецьк Кемеровської області Російської Федерації, росіянин, громадянин Російської Федерації, має посвідку на постійне проживання на території України від 09.04.2014, фактично проживав за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, згідно інформації наданої з інтегрованої міжвідомчої інформаційно- телекомунікаційної системи «Аркан» про перетин державного кордону України встановлено, що ОСОБА_7 виїхав з території України 02.07.2019 року.
Постановою слідчого від 12.07.2024 ОСОБА_7 оголошено в міжнародний розшук.
Переховування підозрюваного від кримінальної відповідальності перешкоджає здійсненню щодо нього кримінального провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Вищевикладені обставини повністю підтверджують наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Так, у разі застосування до ОСОБА_7 більш м`яких запобіжних заходів, не пов`язаних з триманням під вартою, таких як застава, особиста порука, особисте зобов`язання чи домашній арешт, орган досудового розслідування не зможе в повній мірі забезпечити виконання завдань кримінального провадження та не матиме можливості запобігти його спілкуванню з іншими учасниками, які можуть бути причетні до вчинення кримінального правопорушення, здійснення останнім впливу на свідків та потерпілих по провадженню з метою уникнення кримінальної відповідальності, перешкоджанню виконанню процесуальних рішень шляхом неявки для проведення слідчих дій по провадженню.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі з підстав у ньому зазначених.
У судовому засідання захисник ОСОБА_7 - ОСОБА_4 заперечував щодо задоволення клопотання слідчого, зазначив, що кримінальне провадження відносно ОСОБА_7 на даний час зупинене на підставі ст. 282 КПК України. Для проведення слідчих, розшукових дій, слідчий має відновити провадження. Постанови про відновлення зазначеного кримінального провадження слідчий не постановляв, тому немає підстав для розгляду клопотання.
Вислухавши думку прокурора, захисника, дослідивши клопотання та долучені до нього додатки, слідча суддя дійшла такого висновку.
У судове засідання підозрюваний ОСОБА_7 не прибув.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 КПК України розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, його захисника, крім випадків, передбачених частиною 6 цієї статті.
Згідно з ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених ст. 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
Враховуючи викладене, слідча суддя вважає можливим здійснювати розгляд клопотання за відсутності підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Щодо твердження сторони захисту на те, що клопотання про застосування до ОСОБА_7 запобіжного заходу не підлягає розгляду, оскільки кримінальне провадження за підозрою ОСОБА_7 було зупинено у зв`язку з його розшуком та на даний час не відновлено, що позбавляє слідчу судді можливості розглядати дане клопотання, то слідча суддя такі твердження не бере до уваги з огляду на таке.
Відповідно до п. 2 ч. 1 та 5 ст. 280 КПК України досудове розслідування може бути зупинене після повідомлення особі про підозру у разі, якщо оголошено в розшук підозрюваного.
Після зупинення досудового розслідування проведення слідчих (розшукових) дій не допускається, крім тих, які спрямовані на встановлення місцезнаходження підозрюваного.
Згідно зі ст. 281 КПК України зупинене досудове розслідування відновлюється постановою слідчого, прокурора, якщо підстави для його зупинення перестали існувати (підозрюваний видужав, його місцезнаходження встановлено, завершено проведення процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва, припинено чи скасовано воєнний стан, обмін підозрюваного як військовополоненого проведено або такий обмін не відбувся), або наявна можливість подальшого проведення досудового розслідування за таких умов, а також у разі потреби проведення слідчих (розшукових) чи інших процесуальних дій. Копія постанови про відновлення досудового розслідування невідкладно надається, а у випадку неможливості надання надсилається у триденний строк стороні захисту, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження.
Постановою слідчого від 28.12.2019 з матеріалів кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.09.2018 за № 12018110000000522, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 149 КК України, виділені матеріали стосовно ОСОБА_7 в копіях та долучено до кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.12.2019 за № 12019110000001028 (а. 69 (зворотній аркуш)-83).
Постановою слідчого від 28.12.2019 досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.12.2019 за № 12019110000001028, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України, - зупинене (а. 96).
У подальшому, постановою слідчого від 12.07.2024 підозрюваного ОСОБА_7 оголошено у міжнародний розшук (а. 99-114).
З вказаного випливає, що слідчий, звертаючись до слідчої судді з клопотанням про застосування до підозрюваного ОСОБА_7 запобіжного заходу, проводить слідчі (розшукові) дії, які спрямовані на встановлення місцезнаходження підозрюваного.
Щодо клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , то слідча суддя дійшла до висновку про наявність підстав для його задоволення, виходячи з такого.
У судовому засіданні встановлено, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019110000001028 від 28.12.2019 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України (а.18-28).
Відповідно до наказу та п. 3 постанови заступника начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП в м. Київській області капітана поліції ОСОБА_42 про зміну визначеної групи слідчих, які здійснюватимуть досудове розслідування у кримінальному провадженні, та старшого слідчої групи, який керуватиме діями інших слідчих, від 10.07.2024, місцем проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні визначено за місцем розташуванням відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУ НП в Київській області (а. 29-30, 31). Відтак, клопотання продано з дотриманням правил підсудності.
27.12.2019 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України (а.86-93).
27.12.2019, ОСОБА_7 поштовим зв`язком було направлено повідомлення про підозру за його місцем його можливого проживання (а. 93,94).
Відповідно до інформації отриманої від Державної прикордонної служби України, лист № 91-58213/18/23-Вих від 24.11.2023, ОСОБА_7 перетнув державний кордон України 02.07.2019 та з того часу на території України не перебував та не перебуває (а. 85 зворотна сторона).
Постановою слідчого від 28.12.2019 ОСОБА_7 оголошено в розшук (а. 94 зворотна сторона - 95).
Постановою слідчого від 28.12.2019 досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.12.2019 за № 12019110000001028, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України, - зупинене (а. 96).
Ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду міста Києва від 28.02.2024 надано дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України, з метою його приводу до Святошинського районного суду міста Києва для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (а. 97-98).
У подальшому, постановою слідчого від 12.07.2024 підозрюваного ОСОБА_7 оголошено у міжнародний розшук (а. 99-114).
Згідно з ч. 1, 2 ст. 177 КПК підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити такі дії: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Згідно з ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Щодо оцінки слідчою суддею обґрунтованості підозри, то слід зазначити, що вимога обґрунтованої (розумної) підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним кримінальним правопорушенням і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення. Більш того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», приведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування, що не виключає можливості застосування до підозрюваного запобіжного заходу. Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994 суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування». Крім того, на початковій стадії розслідування слідчий суддя, оцінюючи обґрунтованість підозри, не повинен пред`являти до наданих доказів таких же високих вимог, як при формулюванні остаточного обвинувачення при направлені справи до суду. Отже, на початковій стадії розслідування слідча суддя, оцінюючи обґрунтованість підозри, не повинна пред`являти до наданих доказів таких же високих вимог, як при формулюванні остаточного обвинувачення при направлені справи до суду (рішення у справі Fox, Campbell and Hartley проти Сполученого Королівства від 30 серпня 1990 року, заяви № 12244/86, 12245/86, 12383/86, параграф 32; рішення Великої Палати у справі Merabishvili проти Грузії від 28 листопада 2017 року, заява № 72508/13, параграф 184).
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України, на даний час повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколами допиту потерпілих від 20.05.2019, 09.07.2019, 17.07.2019, 14.06.2019, 17.07.2019; протоколами пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 17.09.2019; протоколами допиту свідків від 17.07.2019; протоколом НСРД від 11.03.2019, іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності (а. 32-33, 34, 35-37, 38-39, 40-42, 43, 44-47, 47-48, 49-51, 52-53, 54-55, 55-56, 57-58, 59-65, 66-69).
Враховуючи, що слідча суддя на даному етапі кримінального провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов`язана на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є ймовірною та встановлених обставин достатньою для виправдання подальшого розслідування та застосування заходів забезпечення кримінального провадження з ціллю висунення обвинувачення або спростування підозри.
Тому, слідча суддя вважає, що доводи сторони захисту про недостатність доказів, які б підтверджували підозру, щодо оцінки складу кримінального правопорушення, не можуть бути предметом оцінки під час цього провадження, а підлягатимуть оцінці судом, за результатами розгляду висунутого обвинувачення, якщо відповідне провадження надійде до суду.
За таких обставин, слідча суддя дійшла висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України.
При аналізі питання наявності зазначених прокурором ризиків, слідча суддя дійшла до висновку про їх наявність з огляду на фактичні обставини кримінального провадження, та особу ОСОБА_7 , який підозрюється, зокрема, у вчиненні особливо тяжкого злочину.
Вирішуючи питання про існування, передбачених кримінальним процесуальним законом ризиків неправомірної процесуальної поведінки підозрюваного, слідча суддя враховує те, що ризиками у даному випадку є дії, які можуть вчинятися з високим ступенем ймовірності.
Щодо наявності передбачених ст. 177 КПК України ризиків слідча суддя вважає необхідним зазначити, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув`язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя.
При цьому, зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв`язками з державою, у якій його переслідують, та міжнародними контактами.
Так, щодо переховування ОСОБА_7 від правосуддя та перешкоджання встановленню істини у провадженні свідчить те, що останній відповідно до інформації з Державної прикордонної служби України 02.07.2019 виїхав за межі України та на територію України не повертався (а. 84, 85 зворотна сторона аркушу).
Слідча суддя відповідно до положень ст. 178 КПК України враховує те, що обставин, які б свідчили про те, що стан здоров`я підозрюваного ОСОБА_7 перешкоджає обранню стосовно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, у матеріалах клопотання відсутні. Останній раніше не судимий, тривалий час знаходиться за кордоном України.
Так, слідча суддя вважає, що прокурор у судовому засіданні довів, що вагомою підставою для вирішення питання про необхідність застосування до ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є ризик переховування від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
При цьому, слідча суддя враховує, що сама по собі тяжкість покарання за кримінальне правопорушення, яке інкримінується підозрюваному не є виправданням застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, однак, суворість такого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторно вчинення кримінальних правопорушень.
За таких обставин, за результатами встановлених у судовому засіданні обставин та з урахуванням доводів, викладених стороною обвинувачення та стороною захисту, слідча суддя вважає, що прокурором доведено наявність обставин, передбачених ч. 1 ст. 194 КПК.
Враховуючи наведене, переслідуючи мету захисту інтересів суспільства, які очевидно переважають в даному випадку принцип поваги до особистої свободи, зважаючи, що надані органом досудового розслідування докази про причетність підозрюваного до вчинення злочинів є вагомими, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному, у разі визнання його винуватим, а також доведеність в ході розгляду клопотання наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, слідча суддя дійшла до висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим та підлягає задоволенню, а перебування підозрюваного під вартою буде виправданим за вказаних умов та таким, що не порушуватиме принципу пропорційності, та не буде свавільним.
Разом з цим, у межах цього кримінального провадження слідча суддя не перевіряє питання недостатності застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання встановленим ризикам. Адже, відповідно до ст. 194 КПК такі обставини встановлюються під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу. Натомість, згідно із ч. 6 ст. 193 КПК під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу слідчий суддя перевіряє наявність тільки підстав, встановлених у ст. 177 КПК. До того ж, КПК визначає єдиний запобіжний захід, щодо якого можливе саме обрання - це тримання під вартою.
Відповідно до положень абз. 7 ч. 4 ст. 183 та ч. 4 ст. 197 КПК слідча суддя не визначає розмір застави та не зазначає строку дії цієї ухвали.
Керуючись ст. 177, 178, 183, 193, 194, 196, 199, 369-372, 376 КПК України, слідча суддя,
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання слідчого - задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. новокузнецька кемеревської обл., рф, громадянина рф, який має посвідку на постійне проживання на території України від 09.04.2014, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 149 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України після затримання підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і не пізніш як через сорок вісім годин з часу його доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного повинен розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Контроль за виконанням ухвали покласти на Київську спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Центрального регіону.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали оголосити о 13 год. 00 хв. 30.08.2024 року.
Слідча суддя ОСОБА_1
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121933414 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Святошинський районний суд міста Києва
Жмудь В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні