справа № 361/4726/24
провадження № 2-з/361/136/24
26.09.2024
УХВАЛА
26 вересня 2024 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Дутчак І.М., розглянувши заяву заступника керівника Броварської окружної прокуратури Київської області Шайтанової Марії Геннадіївни про забезпечення позову,
в с т а н о в и в :
У провадженні Броварського міськрайонного суду Київської області на розгляді перебуває цивільна справа за позовом заступника керівника Броварської окружної прокуратури Київської області (далі Прокуратура) в інтересах держави в особі Зазимської сільської ради Броварського району Київської області (далі Зазимська с/рада) до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою.
У вересні 2024 року заступник керівника Прокуратури Шайтанова М.Г. (далі Прокурор) подала до суду заяву про забезпечення вказаного вище позову, у якій просить суд накласти арешт на земельну ділянку площею 1,0206 га з кадастровим номером 3221285200:04:002:0010, посилаючись на те, що, враховуючи предмет поданого позову усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження зазначеною земельною ділянкою, та враховуючи, що відповідачем у даній справі є фізична особа ОСОБА_1 , який, на думку прокурора, право власності на спірну земельну ділянку набув у незаконний спосіб, може проявити недобросовісну поведінку, направлену на істотне ускладнення чи унеможливлення виконання рішення суду шляхом поділу, об`єднання земельної ділянки, внесення її в заставу або відчуження, існують достатньо обґрунтовані припущення, що невжиття судом заходів забезпечення позову може перешкодити ефективному захисту порушених інтересів держави та у разі задоволення позову реальному виконанню судового рішення, тому вважає доцільним вжиття заходів забезпечення цього позову, про які вона просить суд. Прокурор вважає, що даний захід забезпечення позову є співмірним із заявленими позовними вимогами.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У ч. 1 ст. 5 ЦПК України передбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно із ч. 3 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті.
Відповідно до ч. 1 ст. 149 ЦПК України суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, може вжити, передбачені цим Кодексом, заходи забезпечення позову.
У ч. 2 ст. 149 ЦПК України передбачено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 150 ЦПК України позов забезпечується накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб.
Арешт майна це тимчасовий захід, який має наслідком накладання заборони на право розпоряджатися майном з метою його збереження. При вжитті такого заходу власник майна не обмежується у правах володіння та користування своїм майном, та не позбавляється їх.
Згідно із ч. 3 ст. 150 ЦПК України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.
Із матеріалів справи вбачається, що предметом поданого Прокурором до суду позову є усунення перешкод у здійсненні Зазимською с/радою права користування та розпорядження земельною ділянкою площею 1,0206 га з кадастровим номером 3221285200:04:002:0010, шляхом скасування рішення нотаріуса Другої броварської державної нотаріальної контори Куценка Є.О. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та здійснену на його підставі реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на спірну земельну дільнику та повернення даної земельної ділянки у власність територіальної громади.
На підтвердження факту належності відповідачу ОСОБА_1 на праві власності спірної земельної ділянки площею 1,0206 га з кадастровим номером 3221285200:04:002:0010, Прокурор надала суду Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за №372995424 від 05 квітня 2024 року.
Забезпечення позову це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог.
Пленум Верховного Суду України у п. 4 постанови №9 від 22 грудня 2006 року Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову роз`яснив, що, розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Забезпечення позову за своєю правовою природою є засобом запобігання можливим порушенням прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи, метою якого є уникнення можливого порушення в майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також можливість реального виконання рішення суду та уникнення будь-яких труднощів при його виконанні у випадку задоволення позову.
Виходячи з правової природи забезпечення позову, під останнім слід розуміти вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача та спрямованих проти несумлінних дій відповідача, який може сховати майно, розтратити його, продати, знецінити або вчинити інші дії, що можуть призвести до певних складнощів при виконанні рішення суду.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15 вересня 2020 року у справі №753/22860/17 зазначила, що умовою застосування заходів забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача. Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд повинен врахувати, що вжиття відповідних заходів може забезпечити належне виконання рішення про задоволення позову у разі ухвалення цього рішення, а їх невжиття, навпаки, ускладнити або навіть унеможливити таке виконання.
Здійснюючи оцінку обґрунтованості доводів Прокурора щодо необхідності вжиття заходів забезпечення поданого нею позову, про які вона просить, із урахуванням розумності, обґрунтованості та адекватності вимог позивача щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між заходами забезпечення позову, які вона просить застосувати, та предметом позову усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою площею 1,0206 га з кадастровим номером 3221285200:04:002:0010; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, які не є учасниками справи, слід дійти висновку, що невжиття судом заходів забезпечення позову Прокурора може істотно унеможливити виконання рішення суду у разі задоволення позову та здійснити ефективний захист прав держави, за захистом яких Прокурор звернулася до суду.
Розглянувши заяву Прокурора, враховуючи, що предметом спору у цій справі є усунення перешкод у здійсненні Зазимською с/радою права користування та розпорядження земельною ділянкою площею 1,0206 га з кадастровим номером 3221285200:04:002:0010, суд вважає необхідним накласти арешт на спірну земельну ділянку.
Забезпечення судом вказаного позову Прокурора є тимчасовим заходом, прав відповідача ОСОБА_1 , як власника спірного нерухомого майна, щодо володіння і користування спірною земельною ділянкою не обмежує.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 5, 13, 149 153, 182, 259, 260 ЦПК України,
п о с т а н о в и в :
Заяву задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку площею 1,0206 га з кадастровим номером 3221285200:04:002:0010, яка на праві власності належить ОСОБА_1 .
Найменування сторін:
позивач (стягувач): заступник керівника Броварської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, код ЄДРПОУ 0436876, адреса місцезнаходження: Київська область, Броварський район, село Зазим?я, вулиця Широка, буд. 6;
відповідач (боржник): ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Ухвала про забезпечення позову виконується негайно.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення.
Учасник справи у разі постановлення ухвали за його відсутності має право оскаржити ухвалу в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання.
Строк пред`явлення ухвали до виконання до 26 вересня 2027 року.
Суддя Дутчак І. М.
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121940273 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Дутчак І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні