Ухвала
від 30.09.2024 по справі 911/2526/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"30" вересня 2024 р. м. Київ Справа № 911/2526/24

Суддя Конюх О.В., розглянувши позовні матеріали

за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермой-Кі» (07400, Київська обл., Броварський район, с. Красилівка, вул. Київська, буд. 2, оф. 1, ідентифікаційний код 20048150)

до відповідачаПриватного акціонерного товариства «Дніпрометалсервіс» (49033, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, буд. 122, ідентифікаційний код 01881051)

про витребування майна з чужого незаконного володіння

ВСТАНОВИВ:

представник позивача Підприємства з іноземними інвестиціями у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермой-Кі» 23.09.2024 звернувся до Господарського суду Київської області з позовом від 20.09.2024 до відповідача Приватного акціонерного товариства «Дніпрометалсервіс», в якому просить суд

- витребувати у відповідача майно з чужого незаконного володіння у вигляді цілісного майнового комплексу об`єкт незавершеного будівництва, що розташований за адресою: вул. Київська, №2, с. Красилівка Броварського району Київської області, що складається з промислового корпусу літера «А-1», КНС літера «Б», водонапірних башт літери «В» і «Г», огорожі «N», інженерні та інші комунікації, санітарно-технічні системи та інша інфраструктура, що забезпечує можливість використання об`єкту за призначенням, у тому числі система газопостачання, технічна документація, загальною вартістю 4 072 285,00 грн., на користь позивача - Підприємства з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Фермой-Кі»,

та зобов`язати повернути його в натурі позивачу: фактичному власнику - Підприємству з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Фермой-Кі» (фізичній особі: одноосібному корпоративному власнику Врублевському Збігневу) для використання об`єкта за призначенням.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд встановив, що подана позовна заява не відповідає вимогам статті 162, 164, 172, 174 Господарського процесуального кодексу України з таких підстав.

1. Приписами статті 6 Господарського кодексу України передбачено, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку.

Як вбачається з наданої відповіді із підсистеми «Електронний суд» № від 27.09.2024 юридична особа з кодом ЄДРПОУ 20048150, тобто Товариство «Фермой-Кі», не має зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС.

Згідно з ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

При цьому суд звертає увагу позивача на зміст абзацу другого ст. 6 ГПК України, відповідно до якого процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

2. Відповідно до ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Пунктом 2 частиною 1 статті 163 ГПК України передбачено, що у позовах про визнання права власності на майно або його витребування ціна позову визначається вартістю майна.

Як вбачається з позовної заяви, позивач зазначив, що ціна позову становить 4 072 285,00 грн. Разом з тим, будь яких документів, які б підтверджували вартість витребуваного майна, а відтак ціни позову, до матеріалів заяви не додано.

Відтак, позивач має обґрунтувати зазначену ціну позову та надати відповідні документи для її підтвердження (документи, що підтверджують вартість майна на зазначену суму).

Додатково суд звертає увагу представника на те, що у позовній заяві містяться посилання на численні документи та докази, які до позовної заяви не додані.

3. Відповідно до ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.

Згідно із ст. 47 ГПК України позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо іншої сторони діє в судовому процесі самостійно.

Відповідно до пунктів 2, 3, 4 частини 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити:

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;

4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.

На першій сторінці позовної заяви представником позивача вказано одного позивача ПІІ у формі ТОВ «Фермой-Кі», та одного відповідача ПрАТ «Дніпрометалсервіс».

Однак, на другій сторінці позовної заяви представником позивача вказано вже двох позивачів 1) юридична особа ПІІ у формі ТОВ «Фермой-Кі» та 2) фізична особа одноосібний власник ПІІ у формі ТОВ «Фермой-Кі» Врублевський Збігнев. При цьому позовна заява не містить всіх відомостей, які є обов`язковими відповідно до пункту 2 частини 3 ст. 162 ГПК України щодо другого позивача.

В описовій частині позовної заяви двічі зазначено зміст позовних вимог. Так, спочатку (сторінки 2 та 3 позовної заяви) вказано, що це є віндикаційний позов про витребування у відповідача майна з чужого незаконного володіння у вигляді цілісного майногового комплексу об`єкт незавершеного будівництва та зобов`язати повернути його в натурі на користь власнику-позивачу ПІІ у формі ТОВ «Формой-Кі» та усунення перешкод з боку відповідача у здійсненні права власності позивача в частині користування власним майном.

На сторінках 3 та 4 позовної заяви наведено інший зміст позовних вимог, а саме:

1) Витребувати у відповідача майно з чужого незаконного володіння на користь Підприємства з іноземними інвестиціями у формі ТОВ «Фермой-Кі»;

2) Зобов`язати повернути майно в натурі позивачу ПІІ у формі ТОВ «Фермой-КІ»; усунути перешкоди з боку відповідача у здійсненні права власності позивача в частині користування власним майном;

3) Шляхом заборони відповідачу перешкоджати позивачу у здійснення права власності та звільнення усієї території по периметру зазначеної земельної ділянки від його персоналу та охорони.

Надалі у прохальній частині позовної заяви представник позивача просить суд віндикаційний позов підприємства з іноземними інвестиціями у формі ТОВ «Фермой-Кі» задовольнити; витребувати у відповідача ПрАТ «Дніпрометалсервіс» з чужого незаконного володіння об`єкт незавершеного будівництва на користь позивача підприємства з іноземними інвестиціями у формі ТОВ «Фермой-Кі» та зобов`язати повернути його в натурі позивачу фактичному власнику підприємству з іноземними інвестиціями у формі ТОВ «Фермой-Кі» (фізичній особі одноосібному корпоративному власнику Врублевському Збігневу).

Фізична особа Врублєвський Збігнев та юридична особа підприємство з іноземними інвестиціями у формі ТОВ «Фермой-Кі» є окремими особами кожний із власною праводієздатністю і є окремими суб`єктами права.

Зазначені в описовій частині позовної заяви вимоги про витребування у відповідача майна із чужого незаконного володіння (віндикаційний позов) та усунення перешкоди з боку відповідача у здійсненні права власності позивача в частині користування власним майном (негаторний позов) є взаємовиключними.

Негаторний позов - це вимога власника, який володіє річчю, про усунення перешкод у здійсненні користування і розпорядження нею. Тобто власник, який звертається за захистом, зберігає майно у своєму володінні та вимагає від відповідача припинити протиправні дії щодо свого майна, які не пов`язані із порушенням володіння. Ознаками негаторного позову є: 1) подання власником або титульним володільцем; 2) стосовно майна, яке знаходиться у такого власника (володільця); 3) до особи, яка без правових підстав перешкоджає користуванню або розпорядженню цією річчю.

Віндикаційний позов це вимога про витребування індивідуально-визначеного майна, що існує в натурі станом на час звернення з позовом. Сторонами віндикаційного позову є власник, який втратив можливість володіння річчю (позивач), та особа, у чиєму фактичному володінні знаходиться майно без належних правових підстав.

Віндикаційний та негаторний позов можуть бути застосовані у разі, якщо між сторонами відсутній будь-який договір або недоговірне зобов`язання, та є взаємовиключними (постанова ВП ВС від 02.11.2022 у справі № 922/3166/20).

Суд позбавлений права визначати замість позивача (або позивачів) позовні вимоги, оскільки відповідно до ст. 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Суд при ухваленні рішення не може виходити у рішенні за межі позовних вимог (ч. 2 ст. 237 Господарського процесуального кодексу України).

Тож позивачу (або позивачам) у формі, яка не допускає різного тлумачення, слід визначити та вказати у позовній заяві зміст позовних вимог а також склад учасників справи (сторін позивача (чи позивачів) та відповідача. У тому числі позивачу (позивачам) слід визначитись, яким саме позивачем (які діють у господарському процесі самостійно) і на користь якої саме особи (юридичної або фізичної) заявлено вимогу про витребування майна з чужого незаконного володіння.

4. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору врегульовано Законом України «Про судовий збір».

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п.п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3 028,00 грн.

Приписами статті 9 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Судовий збір за подання позовної заяви до Господарського суду Київської області сплачується за такими реквізитами:

Отримувач коштів: ГУК у Київ. обл./м. Київ/22030101,

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989,

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.),

Рахунок отримувача: UA708999980313181206083010001,

Код класифікації доходів бюджету: 22030101,

Призначення платежу: 101


(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом
(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Господарський суд Київської області (назва суду, де розглядається справа).

Виходячи із ціни позову, зазначеної позивачем (4 072 285,00 грн.) та враховуючи понижуючий коефіцієнт ставки судового збору за подання позовної заяви через систему «Електронний суд», позовна заява у частині майнової вимоги про витребування майна мала бути оплачена судовим збором у сумі 48 867,42 грн. (1,5% від ціни позову, але не менше ніж 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб підпункт 1 пункту 2 частини 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», 0,8 понижуючий коефіцієнт частина 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»), докази оплати мали бути подані до позовної заяви (пункт 2 частини 1 ст. 164 ГПК України).

У тексті позовної заяви представник позивача твердить про оплату судового збору в сумі 61 084,28 грн. за квитанцією від 28.08.2024 №46508916. Разом із тим, вказаної квитанції до позову не додано. Натомість, до матеріалів позовної заяви додано квитанцію №0640-4209-4442-6261 від 23.03.2024 на суму 15 140,00 грн. (в двох екземплярах).

Крім того, суд звертає увагу на зміст частини 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір". відповідно до якої за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Тож позивачу (позивачам) слід визначитися із позовними вимогами, сплатити судовий збір відповідно до остаточної редакції та кількості позовних вимог, докази оплати подати суду.

5. Відповідно до частини 5 ст. 164 ГПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.

Доданий до матеріалів справи ордер №12-8 на надання правничої/правої допомоги, за формою, змістом та способом його формування не відповідає вимогам, встановленим Положенням «Про ордер на надання правничої (правової) допомоги» затвердженим рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41 із відповідними змінами та доповненнями, та взагалі не може бути взятий до уваги як документ, на підставі якого адвокат Зима Л.М. має повноваження представника .

Разом із тим, суд взяв до уваги, що до матеріалів справи додані копії довіреностей від 19.05.2021 №328 (на представництво інтересів ПІІ у формі ТОВ «Фермой-КІ») та від 13.09.2020 №710 (із змінами від 12.09.2023) на представництво інтересів громадянина Польщі Збігнева Врублевського.

Згідно з ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Суд роз`яснює Підприємству з іноземними інвестиціями у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермой-Кі», що відповідно до частини 3 статті 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, проте, згідно з частиною 4 статті 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Вищевказані недоліки позовної заяви повинні бути усунуті позивачем у строк, що не повинен перевищувати десяти днів з дня вручення даної ухвали.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 6, 162, 164, 172, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Підприємства з іноземними інвестиціями у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермой-Кі» залишити без руху.

2. Зобов`язати Підприємство з іноземними інвестиціями у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермой-Кі» усунути недоліки позовної заяви, в строк не пізніше десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, а саме:

- здійснити реєстрацію електронного кабінету юридичної особи Підприємства з іноземними інвестиціями у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермой-Кі» (код ЄДРПОУ 20048150) в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, про що письмово повідомити суду;

- письмово визначитись із позовними вимогами та обраним способом захисту, зокрема вказати їх у редакції, яка не допускає різного тлумачення;

- письмово визначитись із складом учасників справи, зокрема вказати їх у редакції, яка не допускає різного тлумачення.

- надати суду докази на підтвердження вартості спірного майна та докази оплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі відповідно до остаточної редакції та кількості позовних вимог. У випадку, якщо позов подається двома позивачами - докази оплати судового збору обома позивачами у відповідності до позовних вимог кожного з них.

3. Копію ухвали направити представнику Підприємства з іноземними інвестиціями у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермой-Кі» та громадянина Польщі Врублевського Збігнева адвокату Зимі Леоніду Миколайовичу в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами (частини 7, 11 ст. 242 ГПК України).

Ухвала підписана 30.09.2024, набирає законної сили в порядку частини 2 ст. 235 ГПК України з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Суддя О.В. Конюх

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення30.09.2024
Оприлюднено01.10.2024
Номер документу121952919
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/2526/24

Ухвала від 14.11.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

Ухвала від 14.10.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Бацуца В.М.

Ухвала від 10.10.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

Ухвала від 30.09.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні