Рішення
від 30.09.2024 по справі 922/2782/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" вересня 2024 р. Справа № 922/2782/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Байбака О.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" (адреса: 03150, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, буд. 5; код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії "Львівська залізниця" (адреса: 79007, м. Львів, вул. Гоголя, буд. 1; код ЄДРПОУ 40081195) до Товариства з обмеженою відповідальністю Промсплавінвест (адреса: 61038, м. Харків, пр.-т Науки, буд. 56, оф. 443ЖГ; код ЄДРПОУ 44125403) про стягнення 185422,50 грн. без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Промсплавінвест 185422,50 грн, з яких:

180900,00 грн - штрафу;

4522,50 грн - пені.

Позов обґрунтовано з посиланням на порушення відповідачем умов укладеного між сторонами договору поставки № Л/НХ-23351/НЮ від 24.04.2023 щодо поставки якісного товару, за що умовами договору передбачено відповідальність у вигляді сплати штрафних санкцій.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 08.08.2024 відкрито провадження у справі № 922/2782/24; справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи за наявними в справі матеріалами; запропоновано відповідачу подати відзив на позов в п`ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали; встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив протягом трьох днів з дня отримання відзиву на позов; встановити відповідачу строк для подання заперечень протягом трьох днів з дня отримання відповіді на позов.

З метою повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та надання останнім можливості реалізувати власні процесуальні права, судом засобами електронного та поштового направлено копію ухвали від 08.08.2024.

Зокрема, копію зазначеної ухвали доставлено до електронного кабінету позивача в підсистемі Електронний суд, про що свідчить залучена до матеріалів справи довідка про доставку електронного листа до електронного кабінету від 09.08.2024 (а. с. 24).

Також копію зазначеної ухвали направлено засобами поштового зв`язку на адресу реєстрації відповідача, яка зазначена у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Проте, копія ухвали повернулась на адресу суду з відміткою адресат відсутній за вказаною адресою (а. с. 25-28). Відомостей про наявність у відповідача іншої адреси матеріали справи не містять.

Згідно з вимогами ч. 5-6 ст. 242 ГПК України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня. Днем вручення судового рішення, зокрема є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов`язок щодо повідомлення сторін про розгляд справи, а останні в розумінні ст. 120, 242 ГПК України вважаються такими, що належним чином повідомлені про такий розгляд.

Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву в порядку та строк, встановлені ухвалою Господарського суду Харківської області від 08.08.2024.

Розглянувши подані на розгляд суду матеріали справи, суд визнає їх достатніми для прийняття судового рішення по суті спору.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд встановив.

Як свідчать матеріали справи, 24.04.2023 між позивачем, як покупцем, та відповідачем, як постачальником, укладено договір поставки № Л/НХ-23351/НЮ (далі за текстом договір; а. с. 14-20), за умовами якого постачальник зобов`язується поставити та передати у власність покупцю товар відповідно до специфікації № 1 (додаток № 1 до цього договору), що є невід`ємною частиною цього договору, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити цей товар на умовах цього договору (п. 1.1).

Пунктом 1.2. договору передбачено найменування товару: Бабіт. Код ДК 021:2015 14620000-3 Сплави.

Згідно з п. п. 2.1-2.2 договору постачальник повинен поставити покупцеві товар, якість якого відповідає нормативно-технічним документам та/або характеристикам, зазначеним у специфікації № 1 (додаток № 1 до цього договору).

Підтвердженням якості та відповідності товару з боку постачальника є такі документи: сертифікат якості, декларація постачальника про відповідність № 7 від 21.03.2023, які надаються покупцю разом з товаром.

Пунктом 2.3 договору передбачено, що постачальник гарантує якість товару, що постачається протягом строку зберігання: 12 місяців з дня поставки вантажоодержувачу.

Гарантійний строк зберігання на товар встановлюється в будь-якому випадку не меншим, ніж встановлено нормативно-технічною документацією та/або виробником.

Відповідно до п. 2.4 договору при виявленні невідповідності кількості та/або якості, та/або комплектності, та/або асортименту товару виклик представника постачальника для участі у прийманні товару та складання двостороннього акта є обов`язковим.

Товар, якість якого не відповідає умовам цього договору та/або щодо якого постачальником не надано або надано не в повному обсязі документи, передбачені п. 2.2 цього договору, не приймається покупцем до врегулювання питання сторонами.

На підставі п. 2.5 договору при виявленні виробничих дефектів у гарантійні строки експлуатації та зберігання, виклик представника постачальника для складання двостороннього акта є обов`язковий.

Пунктом 2.6 договору передбачено, що повідомлення про виклик представника постачальника направляється на його юридичну адресу, зазначену в договорі, у спосіб, передбачений п. 4.5.

Згідно з п. п. 2.7-2.9 договору постачальник зобов`язується за свій рахунок та власними силами усунути недоліки або замінити неякісний товар. Строк усунення недоліків або заміни товару в межах гарантійних строків експлуатації та зберігання становить не більше 20 (двадцяти) робочих днів з дня їх виявлення. Після усунення недоліків товару гарантійний строк продовжується на період, протягом якого товар не використовувався. Зазначений період обчислюється з дня звернення покупця з вимогою про усунення недоліків товару до дня усунення недоліків або заміни товару постачальником.

За змістом п. 2.11 договору приймання покупцем товару за кількістю, якістю, комплектністю та асортиментом не позбавляє покупця права у встановленому порядку пред`являти постачальнику претензії у зв`язку з недоліками поставленого товару, які будуть виявлені в ході використання.

Згідно з п. 4.1 договору постачальник здійснює поставку товару на умовах DAP/DDP відповідно до «Інкотермс» у редакції 2020 року.

На підставі п. 4.2 договору поставка товару проводиться партіями, одночасно в складі однієї відправки, не менше кількості вказаної в заявці, протягом строку дії Договору тільки на підставі наданої письмової рознарядки покупця, яка вважається дозволом на поставку та є підтвердженням готовності покупця до приймання товару.

Строк поставки товару протягом не більше 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з моменту надання письмової рознарядки покупцем.

Місце поставки: (ТЧ-І) Локомотивне депо Львів-Захід, 79025, м. Львів, вул. Талліннська, 1.

Пунктом 4.5 Договору передбачено, що рознарядка Покупця на товар з накладеними двома кваліфікованими електронними підписами уповноважених осіб, визначених в п. 4.3 цього Договору, направляється з електронної адреси Покупця …… на електронну адресу Постачальника ….. Датою подання заявки відповідно до п. 4.5 вважається дата відправлення її на електронну адресу Постачальника.

Пунктом 4.6 договору передбачено, що датою поставки товару вважається дата підписання сторонами акта прийому-передачі товару.

Відповідно до п. 5.2. договору, приймання товару за якістю здійснюється в порядку, встановленому Інструкцією про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за якістю, затвердженою постановою Держарбітражу при Раді Міністрів СРСР від 25 квітня 1966 № П-7

Згідно з п. 5.5. договору приймання товару за кількістю та якістю здійснюється за наявності документів, що підтверджують якість товару згідно з п. 2.2 цього договору, та таких товаросупровідних документів підписаних постачальником:

-довідки, складеної в довільній формі за підписом постачальника та з печаткою (у разі наявності) постачальника, з інформацією щодо країни походження товару та його комплектуючих;

-товарно-транспортної накладної або залізничної накладної, або відповідного документу, виданого оператором поштового зв`язку;

-договору відповідального зберігання (за формою наданою покупцем);

-пакувальних аркушів (при наявності);

-акта прийому-передачі товару;

-видаткової накладної;

-рахунку-фактури.

Товаросупровідні документи повинні надаватися покупцю в оригіналі одночасно з прийманням-передачею товару (п. 5.6. договору).

Згідно з п. 8.3 договору постачальник зобов`язаний: забезпечити поставку товару у строки та на умовах, що встановлені цим договором; забезпечити поставку товару, якість, кількість, комплектність та асортимент якого відповідає умовам цього договору; при виявленні покупцем невідповідності кількості, якості, комплектності або асортименту товару при прийманні товару або виробничих дефектів в гарантійний строк експлуатації та зберігання - направляти на виклик покупця свого уповноваженого представника; забезпечити вивіз та провести заміну невідповідного асортименту, неякісного або некомплектного товару, усунути виявлені дефекти за власний рахунок; забезпечити реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригувань відповідно до вимог чинного податкового законодавства України; виконувати належним чином інші зобов`язання, визначені цим договором.

Пунктом 9.3 договору сторони узгодили, що постачальник за цим договором несе таку відповідальність:

9.3.1. При порушенні строків постачання постачальник оплачує покупцю штраф у розмірі 15 (п`ятнадцять) % від вартості непоставленого в строк товару на умовах, передбачених п. 4.2 цього договору, а за прострочення понад 15 (п`ятнадцять) календарних днів додатково стягується пеня у розмірі 0,1 (нуль цілих, одна десята) % від вартості непоставленого в строк товару за кожен день прострочення. При цьому постачальник не звільняється від виконання своїх зобов`язань поставити товар, якщо про інше його не попередив письмово покупець.

9.3.2. За поставку товару неналежної якості (комплектності), постачальник сплачує покупцю штраф у розмірі 20 (двадцять) % від вартості поставленого неякісного товару, при цьому власними силами і засобами замінює неякісний товар. При порушенні строків усунення недоліків або заміни неякісного товару, визначених п. 2.8 цього договору, постачальник сплачує покупцю пеню у розмірі 0,1 (нуль цілих, одна десята) % від вартості не заміненого у строк дефектного та/або неякісного товару за кожен день прострочення. При цьому постачальник не звільняється від виконання своїх зобов`язань здійснити заміну дефектного та/або неякісного товару, якщо про інше його не попередив письмово покупець.

Крім того, матеріали справи також свідчать про те, що в рамках договору між сторонами складено та підписано специфікацію № 1 (а. с. 21), у якій сторони визначили, що постачальник передає покупцю бабіт Б-16 у кількості 4,5 тон за ціною без ПДВ 904500,00 грн.

Як зазначає позивач, 01.05.2023 він надіслав відповідачу рознарядку № НГ/НЗТ-40/481, щодо поставки бабіту Б-16 на суму 904500,00 грн без ПДВ.

Бабіт Б-16 поставлений відповідачем вчасно відповідно до наданої рознарядки, на загальну суму 904500,00 грн без ПДВ. Однак, за результатами проведеного вхідного контролю працівниками Регіональної філії «Львівська залізниця» ВСП «Локомотивне депо Львів Захід» АТ «Українська залізниця» було складено акт № 331 від 30.05.2023 про виявлені при вхідному контролі недоліки продукції. Даним актом було встановлено невідповідність фактичного хімічного складу бабіту Б-16 (протокол вимірювання № 141 від 26.05.2023) до параметрів хімічного складу бабіту Б-16, які зазначені у ТУ У 24.4.-34466831-003:2021 та сертифікатах якості: № 08-05/23-1 від 08.05.2023, № 08-05/23-2 від 08.05.2023, № 08-05/23-3 від 08.05.2023, № 08-05/23-4 від 08.05.2023. Кількість забракованої продукції становить 4,5 тон.

02.06.2023 позивачем направлено лист № НХ Льв-1/7332 про виклик представника відповідача для складання двостороннього акту.

У відповідь, відповідача листом № 18 від 13.06.2023 повідомив позивача що його представник прибуде 22.06.2023.

В подальшому уповноваженими представниками позивача складено акт про фактичну якість і комплектність продукції № 354 від 22.06.2023, яким було встановлено невідповідність поставленого відповідачем бабіту Б-16 наданим сертифікатам якості, в т.ч. невідповідність фактичного хімічного складу бабіту Б-16 (протокол вимірювання № 141 від 26.05.2023) до параметрів хімічного складу бабіту Б-16, які зазначені у ТУ У 24.4.-34466831-003:2021 та сертифікатах якості: № 08-05/23-1 від 08.05.2023, № 08-05/23-2 від 08.05.2023, № 08-05/23-3 від 08.05.2023, № 08-05/23-4 від 08.05.2023 (п.п. 9.4, 9.5, 25.1 25.6, 26) Кількість забракованої продукції становить 4,5 тон. З огляду на викладене, комісія дійшла висновку про призупинення приймання продукції до проведення заміни невідповідної продукції в загальній кількості 4.5 т.

Заміна товару неналежної якості була здійснена відповідачем 05.07.2023, про що свідчить акт приймання-передачі б/н від 13.07.2023 в якому зазначено коли саме було поставлено товар (а. с. 4).

В подальшому уповноваженими представниками позивача складено акт про фактичну якість і комплектність продукції № 364 від 11.07.2023 (а. с. 7), відповідно до якого недоліків поставленого відповідачем бабіту Б-16 не виявлено, продукцію допущено у виробництво.

Таким чином, на переконання позивача, відповідач неналежно виконав зобов`язання за договором щодо поставки товару належної якості, внаслідок чого на підставі п. 9.3.2. договору за допущені порушення позивач нарахував відповідачу штраф у розмірі 20% від вартості товару належної якості, що становить 180900 грн. (штраф розраховано за наступною формулою: 904500 * 20% = 180900), а також 4522,50 грн. пені за 5 днів прострочення поставки (розраховано за наступною формулою 904500 * 0,1% * 5 = 4522,50).

Обставини щодо стягнення штрафу та пені в наведених сумах стали підставами для звернення позивача до суду з позовом у даній справі.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з вимогами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до положень ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст. ст. 598, 599 ЦК України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом; припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом; зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно положень ст. 627 ЦК України передбачено свободу договору, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Вимогами ст. 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Частиною 1ст. 712 ЦК Українивизначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч. 2ст. 712 ЦК України, до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Статтею 655 ЦК України передбачено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно зст. 662 ЦК Українипродавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 663 ЦК Українипередбачено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положеньстатті 530 цього Кодексу.

Відповідно до положень ч. 1ст. 664 ЦК Україниобов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:

1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар;

2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Згідно з ч. 1, 4 ст. 673 ЦК України, продавець повинен передати покупцеві товар, якість якого відповідає умовам договору купівлі-продажу. Якщо законом встановлено вимоги щодо якості товару, продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, який відповідає цим вимогам.

Частиною 7 ст. 269 ГК України передбачено, що у разі поставки товарів неналежної якості покупець (одержувач) має право стягнути з виготовлювача (постачальника) штраф у розмірі, передбаченому статтею 231 цього Кодексу, якщо інший розмір не передбачено законом або договором.

Частина 1ст. 217 ГК Українивизначає, що господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.

Частина 2 зазначеної статті визначає такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Відповідно дост. 230 ГК України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

За приписами частини 1ст. 549 ЦК Українинеустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ч. 1-6 ст. 231 ГК України, законом щодо окремих видів зобов`язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається.

У разі якщо порушено господарське зобов`язання, в якому хоча б одна сторона є суб`єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов`язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов`язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах:

за порушення умов зобов`язання щодо якості (комплектності) товарів (робіт, послуг) стягується штраф у розмірі двадцяти відсотків вартості неякісних (некомплектних) товарів (робіт, послуг);

за порушення строків виконання зобов`язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.

Законом може бути визначений розмір штрафних санкцій також за інші порушення окремих видів господарських зобов`язань, зазначених у частині другій цієї статті.

У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

У відповідності до вказаної норми чинного законодавства сторони в пункті 9.3 договору узгодили, що постачальник за цим договором несе таку відповідальність:

9.3.2. За поставку товару неналежної якості (комплектності), постачальник сплачує покупцю штраф у розмірі 20 (двадцять) % від вартості поставленого неякісного товару, при цьому власними силами і засобами замінює неякісний товар. При порушенні строків усунення недоліків або заміни неякісного товару, визначених п. 2.8 цього договору, постачальник сплачує покупцю пеню у розмірі 0,1 (нуль цілих, одна десята) % від вартості не заміненого у строк дефектного та/або неякісного товару за кожен день прострочення. При цьому постачальник не звільняється від виконання своїх зобов`язань здійснити заміну дефектного та/або неякісного товару, якщо про інше його не попередив письмово покупець.

В даному випадку, як вже зазначалося, при вхідному контролі поставленого позивачем товару було встановлено невідповідність фактичного хімічного складу бабіту Б-16 (протокол вимірювання № 141 від 26.05.2023) до параметрів хімічного складу бабіту Б-16, які зазначені у ТУ У 24.4.-34466831-003:2021 та сертифікатах якості: № 08-05/23-1 від 08.05.2023, № 08-05/23-2 від 08.05.2023, № 08-05/23-3 від 08.05.2023, № 08-05/23-4 від 08.05.2023; кількість забракованої продукції становить 4,5 тон.

В зв`язку з зазначеними обставинами поставлений товар позивачем не був прийнятий, та на підставі п. 2.4 2.5 договору, відповідних положень інструкції П-7 здійснено виклик (лист № НХ Льв-1/7332 від 02.06.2023) представника відповідача для складання двостороннього акту.

В подальшому, в порядку, визначеному інструкцією П-7 складено акт про фактичну якість і комплектність продукції № 354 від 22.06.2023, яким було встановлено невідповідність поставленого відповідачем бабіту Б-16 наданим сертифікатам якості, в т.ч. невідповідність фактичного хімічного складу бабіту Б-16 (протокол вимірювання № 141 від 26.05.2023) до параметрів хімічного складу бабіту Б-16, які зазначені у ТУ У 24.4.-34466831-003:2021 та сертифікатах якості: № 08-05/23-1 від 08.05.2023, № 08-05/23-2 від 08.05.2023, № 08-05/23-3 від 08.05.2023, № 08-05/23-4 від 08.05.2023 (п.п. 9.4, 9.5, 25.1 25.6, 26) Кількість забракованої продукції становить 4,5 тон. З огляду на викладене, комісія дійшла висновку про призупинення приймання продукції до проведення заміни невідповідної продукції в загальній кількості 4.5 т.

Заміна товару неналежної якості була здійснена відповідачем 05.07.2023, про що свідчить акт приймання-передачі б/н від 13.07.2023 в якому зазначено коли саме було поставлено товар (05.07.2023) (а. с. 4).

Зазначене в свою чергу свідчить про право позивача нарахувати відповідачу штраф на підставі п. 9.3.2. договору в сумі 20% від вартості поставленого неякісного товару. Згідно з наданим позивачем розрахунком, виходячи з наведених умов ним нараховано відповідачу штраф у розмірі 180900 грн.

Перевіривши даний розрахунок, суд констатує його арифметичну вірність.

За таких обставин, позов в частині стягнення штрафу в зазначеній сумі підлягає задоволенню.

Щодо позову в частині стягнення пені, суд зазначає наступне.

Позивач нараховує пеню в сумі 4522,50 грн. за 5 днів прострочення поставки (розраховано за наступною формулою 904500 * 0,1% * 5 = 4522,50) зазначаючи в розрахунку (а.с. 12) що відповідач прострочив на 5 днів виконання його заявки № НХ-1/7332 від 02.06.2023 щодо поставки (заміни) товару в передбачений строк.

З цього приводу суд зазначає, що пунктом 2.8 договору передбачено, що строк усунення недоліків або заміни товару в межах гарантійних строків експлуатації та зберігання становить не більше 20 (двадцяти) робочих днів з дня їх виявлення.

Однак, в даному випадку, в розумінні п. 2.4 2.5 договору, п. 29 Інструкції П-7 (яка в силу п. 5.2 договору застосовується до спірних правовідносин), факт порушення відповідачем умов договору щодо поставки товару неналежної якості, необхідності призупинення його приймання до проведення заміни безпосередньо встановлено актом про фактичну якість і комплектність продукції № 354 від 22.06.2023 (з метою складання якого позивачем в т.ч. запрошувався представник відповідача).

В подальшому, як вже зазначалося, заміна товару неналежної якості була здійснена відповідачем 05.07.2023, про що свідчить акт приймання-передачі б/н від 13.07.2023 в якому зазначено коли саме було поставлено товар (05.07.2023), тобто така заміна відбулася в межах передбаченого п. 2.8 договору двадцятиденного строку на усунення недоліків або заміни товару.

Зазначене в свою чергу свідчить про безпідставність вимог позивача про стягнення з відповідача пені та є підставами для відмови в задоволенні позовних вимог в зазначеній частині.

Крім того, з урахуванням вимог ст. ст. 123, 126, 129 ГПК України, за наслідками розгляду справи з відповідача на користь позивача також підлягають стягненню 2954,14 грн витрат по сплаті судового збору, що є пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 130, 232-233, 237-238, 240-241, 247 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Промсплавінвест (адреса: 61038, м. Харків, пр.-т Науки, буд. 56, оф. 443ЖГ; код ЄДРПОУ 44125403) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (адреса: 03150, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, буд. 5; код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії "Львівська залізниця" (адреса: 79007, м. Львів, вул. Гоголя, буд. 1; код ЄДРПОУ 40081195):

180900,00 грн штрафу;

2954,14 грн судового збору.

В задоволенні іншої частини позову відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в строки та в порядку визначеному ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

СуддяО.І. Байбак

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення30.09.2024
Оприлюднено01.10.2024
Номер документу121953756
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —922/2782/24

Рішення від 30.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 08.08.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні