У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
"30" вересня 2024 р.м. Чернігів справа № 927/917/24
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом філії «Білоцерківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (код 45101561) 01601, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 9-адо Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна торгівельна компанія «Шенмінь» (код 44529295) 15314, с. Наумівка Корюківського району Чернігівської області, вул. Шевченка, 86 (mceng2329@gmail.com)про стягнення 157 316 грн 26 коп.
ВСТАНОВИВ:
25 вересня 2024 року через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява філії «Білоцерківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна торгівельна компанія «Шенмінь» про стягнення 133 667,31 грн заборгованості по оплаті товару, поставленого згідно Договору № UEEX-4631-5 купівлі-продажу необробленої деревини від 15.12.2023, та 23 648,95 грн пені.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань по оплаті поставленого товару.
Згідно ст. 161 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявою по суті справи є, зокрема, позовна заява.
Відповідно до ст. 4, 41, 45 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
У справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.
Сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.
Отже, зі змісту наведених вище положень Господарського процесуального кодексу України вбачається, що сторонами в судовому процесі, зокрема, позивачами можуть бути юридичні особи (в даному випадку Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України»), а не філія підприємства.
За правилами ст. 162, 164 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
До позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Статті 56, 58, 60 Господарського процесуального кодексу України передбачають, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Представником у суді може бути адвокат або законний представник. При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.
Повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені, зокрема, довіреністю фізичної або юридичної особи. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (кваліфікованим електронним підписом відповідно до вимог закону) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Відповідно до п. 1 ч. 5, ч. 7 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, для цілей цього Кодексу малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (ст. 7) установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3028 гривень.
Оскільки ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, дана справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження, а тому представником у суді може бути законний представник, повноваження якого мають бути підтверджені, зокрема, довіреністю юридичної особи.
Дана позовна заява від імені позивача підписана Коваленко Юлією Олександрівною, яка на підтвердження повноважень діяти від імені юридичної особи надала довіреність у порядку передоручення від 13.06.2024.
Зі змісту довіреності вбачається, що остання видана ОСОБА_1 на підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо філії «Білоцерківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», який є керівником останньої.
За правилами ст. 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх утворила, і діють на підставі затвердженого нею положення або на іншій підставі, передбаченій законодавством іноземної держави, відповідно до якого утворено юридичну особу, відокремленими підрозділами якої є такі філії та представництва. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності або на іншій підставі, передбаченій законодавством іноземної держави, відповідно до якого утворено юридичну особу, відокремленими підрозділами якої є такі філії та представництва.
Додані до позову документи свідчать про те, що ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах з Державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України» на підставі трудового договору, термін дії якого продовжений по 29 листопада 2024 року включно (наказ від 20.12.2023 № 1154-К «Про продовження терміну дії трудового договору з ОСОБА_1 »).
При цьому, 21.12.2022 Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» (Довіритель) уповноважило директора філії «Білоцерківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» Вітряка Анатолія Вікторовича, зокрема, представляти інтереси Довірителя у судах всіх інстанцій та юрисдикцій з усіма правами, що надані, зокрема, позивачу з урахуванням обмежень, встановлених Положенням про Філію (довіреність посвідчена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рудиком В.В., зареєстровано в реєстрі за № 2779).
Зі змісту вказаної вище довіреності вбачається, що вона видана без права передоручення повноважень третім особам строком на один рік та вісім днів та дійсна до двадцять дев`ятого грудня дві тисячі двадцять третього року.
Отже, право ОСОБА_1 представляти в суді інтереси підприємства втрачено останнім зі спливом строку дії вказаної вище довіреності; при цьому, останній не мав права передоручати повноваженням третім особам, зокрема, Коваленко Ю.С.
Наведене вище свідчить про те, що даний позов підписаний особою, яка не має права на вчинення відповідної процесуальної дії.
За змістом п. 1 ч. 5, ч. 6 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано. Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Оскільки дана позовна заява підписана особою, яка не має права її підписувати, вона підлягає поверненню.
Керуючись ст. 123, 174, 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву та додані до неї документи повернути філії «Білоцерківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Дата набрання ухвалою законної сили 30.09.2024.
Суддя А.С.Сидоренко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 01.10.2024 |
Номер документу | 121953957 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Сидоренко А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні