Справа № 541/2812/24
Номер провадження 2/541/1046/2024
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
17 вересня 2024 року м. Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Вірченко О.М.,
за участю секретаря судового засідання Циганової Ю.М.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Миргородської міської ради про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,
встановив:
02 серпня 2024 року ОСОБА_2 , інтереси якого представляє адвокат Батієнко Я.І., звернувся до суду з позовом до Миргородської міської ради про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, мотивуючи вимоги наступним. ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ярмаки Миргородського району Полтавської області померла його тітка ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка з кадастровим номером 5323289600:00:002:0114, площею 2,28 га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Миргородської територіальної громади. З метою прийняття спадщини після смерті тітки позивач звернувся до приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Федоренка Р.А., однак у видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус відмовив у зв`язку із відсутністю документів, які підтверджують родинні відносини ОСОБА_2 та спадкодавця ОСОБА_3 , а також у зв`язку із відсутністю у ОСОБА_2 правовстановлюючого документу на земельну ділянку. З метою захисту своїх прав на спадкове майно ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву про судовий розгляд у його відсутність, не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Згідно з ч. 2 ст. 191 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Заслухавши представника позивача, свідків, дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі, суд приходить висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Положеннями ст.ст. 12, 81 ЦПК України передбачено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено наступне. ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ярмаки Миргородського району Полтавської області померла ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 19 квітня 2021 року Миргородським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), а.с. 10).
Відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 030341 ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 2,28 га для товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5323289600:00:002:0114, яка розташована в Миргородському районі Полтавської області (Ярмаківська сільська рада) (а.с. 16).
Постановою нотаріуса від 10 травня 2024 року у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 на вказану земельну позивачу відмовлено в зв`язку з тим, що ним не надані документи, які підтверджують їх родинні відносини; документи, які підтверджують право власності спадкодавця на земельну ділянку відсутні (а.с. 7).
Відповідно до п.п. 2, 9, 10 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера; у разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.
Оригінал правовстановлюючого документу на земельну ділянку у позивача відсутній. Видати новий державний акт на ім`я спадкодавця замість втраченого неможливо по причині того, що на даний час видача державних актів законодавством не передбачена. Видача державних актів припинена з набранням чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Положенням ст. 25 ЦК України передбачено, що цивільна правоздатність особи припиняється у зв`язку з її смертю.
Згідно зі ст. 1220 ЦК України, внаслідок смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на все належне їй майно.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Ст. 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Ст. 55 Конституції України передбачено право кожного на захист своїх прав і свобод від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами.
Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права власності.
Ст. 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом зокрема із правочинів і вважається набуте правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або законність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» та ч. 1 ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
В судовому засіданні свідки ОСОБА_4 , ОСОБА_5 пояснили, що вони були сусідками ОСОБА_6 та ОСОБА_3 , з дитинства знають їх батьків. Їм достеменно відомо, що ОСОБА_6 та ОСОБА_3 були рідними братом та сестрою. ОСОБА_3 була особою з інвалідністю з дитинства, своєї родини не мала, постійно проживала з родиною брата ОСОБА_6 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 батьками ОСОБА_2 записані ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 9, 11).
Відповідно до виписки з книги погосподарського обліку № 3 за 2001-2005 роки по домоволодінню в АДРЕСА_1 головою домогосподарства значився ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а іншими членами домогосодарства: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 дружина; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 сестра (а.с. 12).
Згідно з довідкою про зареєстрованих осіб від 01 жовтня 2021 року № 05.3-14/2492 станом на 15 квітня 2021 року в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 були зареєстровані ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 (а.с. 40).
10 травня 2024 року ОСОБА_8 подала заяву приватному нотаріусу про відмову від прийняття спадщини (а.с. 40 на звороті).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно з роз`ясненням п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.
В пункті 10 вказаної постанови зазначено, що суд може встановити факт родинних відносин, якщо в органах РАЦС не зберігся відповідний запис чи відмовлено в його відновленні, або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Встановлено, що на момент відкриття спадщини ОСОБА_3 належала на праві приватної власності земельна ділянка площею 2,28 га для товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5323289600:00:002:0114. За таких обставин позовні вимоги ґрунтуються на законі, і тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
З метою оформлення позивачем спадщини необхідно встановити факт того, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ярмаки Миргородського району Полтавської області, була тіткою ОСОБА_2 , та визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 2,28 га для товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5323289600:00:002:0114, розташовану в Миргородському районі Полтавської області (Ярмаківська сільська рада), відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 030341, в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Керуючись ст.ст.5,10,12,13,81,141,263,264,265,268,273,354 ЦПК України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_2 доМиргородської міськоїради провстановлення фактуродинних відносинта визнанняправа власностіна земельнуділянку впорядку спадкуваннязадовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ярмаки Миргородського району Полтавської області, була тіткою ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 ) право власності на земельну ділянку площею 2,28 га для товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5323289600:00:002:0114, розташовану в Миргородському районі Полтавської області (Ярмаківська сільська рада), відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 030341, в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст рішення складено 30 вересня 2024 року.
Суддя: О. М. Вірченко
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2024 |
Оприлюднено | 02.10.2024 |
Номер документу | 121961700 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Вірченко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні