Справа №949/1727/24
Р І Ш Е Н Н Я
І МЕ НЕ М У КР АЇ НИ
30 вересня 2024 року Дубровицький районний суд Рівненської області в складі:
головуючого - судді Тарасюк А.М.,
при секретарі судових засідань Пінчук О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубровиця в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Дубровицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західого міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення факту родинних відносин,
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою та просить встановити факт родинних відносин, а саме, що він є рідним сином ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина за законом на право на земельну частку (пай) розміром 2,58 ум.кад.га. без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебуває в колишньому колективному сільськогосподарському підприємстві ім. І.Франка, с. Жаврів Гощанського району Рівненської області належного на підставі сертифіката на земельну частку (пай) серії РВ №0223078, виданого Гощанською районною державною адміністрацією Рівненської області 12 травня 1997 року, на підставі рішення №157 Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області від 24 квітня 1997 року, зареєстрованого 21 травня 1997 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 7363.
У встановлений законом порядок, після смерті свого батька, ОСОБА_2 , він звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. 09 вересня 2012 року Дубровицькою районною державною нотаріальною конторою Рівненської області заведена справа справа №283/2012.
Проте, 19 серпня 2024 року постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії за № 138/02-31 йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті батька через розбіжності в «Прізвищі» померлого ОСОБА_2 та його, ОСОБА_1 та роз`яснено про необхідність у встановленні юридичного факту родинних відносин між ними, як між батьком та сином.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00043841605 та даними, що містяться у копії рішення про розірвання шлюбу 22 лютого 1981 року Виконавчим комітетом Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області його батько, ОСОБА_2 , уклав шлюб із його матір`ю, ОСОБА_3 . Після реєстрації шлюбу батько змінив своє прізвище шляхом приєднання до свого прізвища прізвище своєї дружини в результаті чого після реєстрації шлюбу отримав прізвище ОСОБА_1 . Таким самим чином, було змінено прізвище і його матері, ОСОБА_3 на ОСОБА_4 .
27 грудня 2001 року рішенням Зарічненського районного суду Рівненської області шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 було розірвано.
Однак, у нього не збереглися документи, які підтверджують факт зміни прізвища його померлого батька. У зв`язку з цим, він не може підтвердити ступінь родинного зв`язку з його батьком ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Він є спадкоємцем першої черги за законом після смерті свого батька, але юридично оформити спадщину у нього немає можливості, оскільки при зверненні до нотаріальної контори для оформлення спадщини йому було відмовлено через невідповідність у прізвищах батька та сина.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Дубровицького відділу ДРАЦС у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) у судове засідання не з`явився. Згідно поданої заяви в.о.начальника відділу Л.Волошиної, остання просить розгляд справи проводити без участі представника.
Вислухавши заявника, допитавши свідків, дослідивши та всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи та встановивши, що вимоги заявника не зачіпають інтереси третіх осіб, а прийняте рішення суду не суперечить вимогам чинного законодавства, суд дійшов висновку, що заяву слід задоволити з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Судом встановлено, що 22 лютого 1981 року складено актовий запис №8 про шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та після реєстрації шлюбу кожен з них змінив прізвище шляхом поєднання прізвища другого з подружжя, а саме " ОСОБА_5 " та " ОСОБА_6 ", що стверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00043841605від 29лютого 2024року (а.с.10).
Так, згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.8) ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , якому при житті належало право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП ім. І.Франка розміром 2,58 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), вартість якої становить 11180 грн. та підтверджується доданою копією сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РВ №0223078 від 12 травня 1997 року (а.с.7).
Як вбачається із свідоцтва про народження заявника ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками є ОСОБА_1 та ОСОБА_4 (а.с.13).
Рішенням Зарічненського районного суду Рівненської області від 27 грудня 2001 року було розірвано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 (а.с.11).
Розірвання шлюбу між батьками заявника також підтверджується виданим повторно Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дубровицького районного управління юстиції у Рівненській області свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 , копія якого додана до матеріалів справи (а.с.12).
Як вбачається з вказаного рішення суду про розірвання шлюбу, питання про присвоєння прізвищ сторонам після розірвання шлюбу, судом не вирішувалося.
Разом з тим, із зазначеної копії свідоцтва про розірвання шлюбу вбачається, що після державної реєстрації розірвання шлюбу, зміну прізвища ОСОБА_1 не відбувалася.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори для оформлення спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2 , однак оформити свої спадкові права не зміг, в зв`язку із відсутністю документів, що підтверджують ступінь споріднення із ОСОБА_2 та розбіжностями в прізвищі, які містяться у його свідоцтві про народження та свідоцтві про смерть батька, що унеможливлюють підтвердження родинних відносин, як сина і батька, оскільки у свідоцтві про його народження його батько значиться, як ОСОБА_1 , а у свідоцтві про смерть записано, як ОСОБА_2 (а.с.9).
Тому, у зв`язку з розбіжностями у прізвищах, документами не підтверджено родинні відносини заявника та померлого, відповідно отримати повторне свідоцтво про смерть ОСОБА_2 немає підстав.
Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , допитані в судовому засіданні підтвердили факт родинних відносин, заявника ОСОБА_1 та покійного ОСОБА_2 , як рідного батька та сина.
Зважаючи на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що вказані вище невідповідності написання прізвища померлого ОСОБА_2 в свідоцтві про народження заявника ОСОБА_1 та написанні прізвища померлого у свідоцтві про смерть, виникли через неуважність осіб, що вчинили вказані записи, зокрема запис у свідоцтві про смерть, зважаючи на той факт, що відомості про зміну прізвища померлого ОСОБА_9 розірвання шлюбу з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_10 ", відсутні, та які виправити на даний час неможливо оскільки ОСОБА_2 помер.
Зі змісту роз`яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", вбачається, що в порядку окремого провадження суд розглядає справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; із заяви про встановлення факту не вбачається спору про право; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про прав.
Відповідно до листа ВСУ від 01 січня 2012 року "Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення", в разі, якщо установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, громадяни мають право звернутися до суду.
У пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" зазначено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Так, судом під час судового засідання були встановлені факти та відповідні їм правовідносини, і в суду немає жодних підстав ставити під сумнів обставини, викладені заявником в своїй заяві, крім того, вказані факти ніким не заперечуються і визнаються заінтересованою особою.
При таких обставинах суд вважає, що встановлення факту родинних відносин, не суперечить закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб та має для заявника юридичне значення, а тому підстав для відмови у задоволенні заяви, судом не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 23, 76-78, 81, 89, 141, 265, 293, 294, 315, 319, 352, 354, 355 ЦПК України суд -,
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересованаособа: Дубровицькийвідділ державноїреєстрації актівцивільного стануу Сарненськомурайоні Рівненськоїобласті Західногоміжрегіонального управлінняміністерства юстиції(м.Львів) про встановленняфакту родиннихвідносин задоволити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідним сином ОСОБА_2 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Дубровицький районний суд Рівненської області до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: підпис.
Згідно з оригіналом.
Суддя Дубровицького
районного суду Тарасюк А.М.
Суд | Дубровицький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 02.10.2024 |
Номер документу | 121962078 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Дубровицький районний суд Рівненської області
Тарасюк А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні