Справа № 342/896/24
Провадження № 2/342/501/2024
УХВАЛА
01 жовтня 2024 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді Андріюк І.Г.,
з участю секретаря судового засідання Сьомкайло І.-М.І.,
провівши відкрите підготовче засідання у залі суду міста Городенка у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Раковецького старостинського округу Городенківської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області, Городенківської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - державний нотаріус Городенківської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Раковецького старостинського округу Городенківської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області, Городенківської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - державний нотаріус Городенківської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області та, враховуючи заяву про уточнення позовних вимог, подану до суду 30.09.2024 із доказами направлення копій такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи, яку суд розцінює як зміну підстав позову, просить визнати за позивачкою право власності на: земельну ділянку площею 0,4904 га, кадастровий номер 2621683700:08:002:0019, цільове призначення якої - ведення товарного сільськогосподарського виробництва; земельну ділянку площею 0,2988 га, кадастровий номер 2621683700:09:002:0220, цільове призначення якої - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Ухвалою суду від 05.07.2024 відкрито провадження у даній справі, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Підготовче засідання, призначене на 06.08.2024, було відкладено у зв`язку із неявкою учасників справи, які про дату, час і місце проведення підготовчого засідання були повідомлені належним чином.
Підготовче засідання, призначене на 27.08.2024, не відбулося, справу було знято з розгляду у зв`язку із перебуванням судді Андріюк І.Г. у відпустці згідно наказу № 02-11/17/2024 від 01.08.2024 «Про надання відпустки ОСОБА_2 ».
Підготовче засідання, призначене на 17.09.2024, було відкладено за клопотанням представника позивачки адвоката Дирбавки Р.М.
Представник позивачки - адвокат Дирбавка Р.М. 18.09.2024 через систему «Електронний суд» надіслав до суду клопотання про витребування доказів. Покликаючись на ст.84 ЦПК України, з метою всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи просить витребувати у державного нотаріуса Городенківської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області належним чином завірену копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Хмельницький Хмельницької області. Клопотання мотивоване тим, що при вирішенні даної справи дослідженню підлягає інформація органів нотаріату про відкриття спадщини та можливого кола спадкоємців, дана інформація становить нотаріальну таємницю згідно положень ст. 8 Закону України «Про нотаріат».
Крім того, 30.09.2024 представник позивачки - адвокат Дирбавка Р.М. через систему «Електронний суд» надіслав до суду клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Клопотання мотивоване тим, що ОСОБА_4 є рідним братом позивачки та зазначений одним із спадкоємців у заповіті їхньої мами ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник позивачки - адвокат Дирбавка Р.М. у підготовчому засіданні 01.10.2024 підтримав подані ним клопотання про витребування доказів та залучення співвідповідача, просив задовольнити.
У підготовче засідання, призначене на 01.10.2024, представник відповідача та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не з`явилися.
Городенківська міська рада через систему «Електронрий суд» 07.08.2024 надіслала до суду заяву про розгляд справи без участі представника міської ради за наявними в матеріалах справи документами, рішення просить прийняти відповідно до вимог чинного законодавства.
Державний нотаріус Городенківської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області про дату, час і місце проведення підготовчого засідання був повідомлений належним чином.
Передбачених ч.2 статті 198 ЦПК України підстав для відкладення підготовчого засідання судом не встановлено,судом прийнято рішення про проведення підготовчого засідання за відсутності учасників справи. Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, приходить до наступного висновку.
Згідно п. 4 ч.2 ст.197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, залучення співвідповідача, об`єднання справ і роз`єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Відповідно до ч.1 ст.51 ЦПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача.
Судом встановлено, що предметом позову є спадкове майно після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис за № 2 від 20.03.2007, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Раковецькою сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області.
За заповітом, посвідченим 12.01.2002 секретарем Раковецької сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, зареєстрованим в книзі для запису нотаріальних дій під № 5/6, ОСОБА_3 належний їй житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться у с. Семенівка, належні їй земельні ділянки, земельний та майновий паї, та все інше: цінні папери та майно рухоме і нерухоме з чого б воно не складалося і де б воно не знаходилося, що буде належати їй на день її смерті і на що вона згідно закону матиме право заповіла в рівних частках кожному ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкоємцями можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1222 ЦК України). Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Частиною 1 ст.1235 ЦК України визначено, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кількафізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
За ст. ст. 1268-1269 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Прийняття спадщини це: постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подання спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
Постанова ВС від 04.04.2011 у справі №3-18гс11 вказує на те, що відповідачем у позові про визнання права власності є будь-яка особа, яка сумнівається в належності майна позивачеві або не визнає за ним права здійснювати правомочності власника, або така особа, що має до майна власний інтерес.
Враховуючи те, що ОСОБА_4 є одним із спадкоємців за заповітом ОСОБА_3 , може мати власний інтерес до спадкового майна спадкодавця, суд вважає, що є підстави для задоволення клопотання представника позивачки адвоката Дирбавки Р.М. про залучення його до участі у справі, як співвідповідача.
Крім того, Частина 1 статті 81 ЦПК України визначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ч.2 ст.83 ЦПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Згідно з ст. 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Згідно п.7 ч.2 ст.197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Відповідно до роз`яснень, зазначених у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Лист Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» містить посилання на те, що при розгляді справ про спадкування суди мають встановлювати: місце відкриття спадщини; коло спадкоємців, які прийняли спадщину. Обставини, які входять до предмета доказування у зазначеній категорії справ, можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі. Належними доказами щодо фактів, які необхідно встановити для вирішення спору про право спадкування, є копії документів відповідної спадкової справи, зокрема, поданих заяв про прийняття спадщини, виданих свідоцтв про право на спадщину, довідок житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця. У випадках, коли щодо отримання доказів у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, є складнощі, суд за їх клопотанням зобов`язаний витребувати такі докази.
Враховуючи вищенаведене, з метою всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи, перевірки наявності або відсутності спадкової справи стосовно спадкодавця ОСОБА_3 , встановлення можливого кола спадкоємців, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 , а також те, що інформація органів нотаріату відповідно до Закону України «Про нотаріат» становить нотаріальну таємницю є підстави для задоволення клопотання представника позивачки адвоката Дирбавки Р.М. про витребування доказів.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.198 ЦПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, зокрема, залучення до участі у справі співвідповідача.
Відповідно до п.4 ч.5ст.198ЦПК України суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі необхідності, зокрема, у випадку витребування нових (додаткових) доказів.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що наявні підстави для відкладення підготовчого засідання.
На підставі наведеного, ст.ст. 1216, 1233, 1235, 1268, 1269 ЦК України, керуючись ст.ст. 51, 81-84, 189, 196-198, 247, 258, 260-261 ЦПК України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Клопотання представника позивачки ОСОБА_1 адвоката Дирбавки Романа Мирославовича про витребування доказів задовольнити.
Витребувати з Городенківської державної нотаріальної контори Коломийського району Івано-Франківської області (місцезнаходження: вул. Шевченка, 69, м. Городенка, Коломийський район, Івано-Франківська область) у строк до 15.10.2024 належним чином засвідчену копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . У разі відсутності спадкової справи, надати відомості про її відсутність.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який вимагає суд, взагалі або у встановлені судом строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня отримання ухвали.
За неповідомлення суду про неможливість подати докази, а також за неподання доказів, у тому числі і з причин, визнаних судом неповажними, винні особи несуть відповідальність, встановлену законом. Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати суду докази.
Клопотання представника позивачки ОСОБА_1 адвоката Дирбавки Романа Мирославовича про залучення до участі у справі співвідповідача задовольнити.
Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 доРаковецького старостинськогоокругу Городенківськоїміської радиКоломийського районуІвано-Франківськоїобласті,Городенківської міськоїради Коломийськогорайону Івано-Франківськоїобласті,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору-державний нотаріусГороденківської державноїнотаріальної конториКоломийського районуІвано-Франківськоїобласті провизнання прававласності наземельні ділянкив порядкуспадкування зазаповітом -співвідповідача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Підготовче засідання відкласти на 14.00 год 15.10.2024.
Надіслати співвідповідачу копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Повідомити співвідповідачапро йогоправо податисуду устрок до15.10.2024 відзив на позовну заяву, який повиненвідповідати вимогамст.178ЦПК України, всі письмові докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, якщо такі докази не надані позивачкою, та документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи у відповідності до вимог ч. 9 ст. 83 ЦПК України.
Попередити співвідповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами справи.
Згідно ч.1 ст.193 ЦПК України співвідповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Копію ухвали надіслати для відома учасникам справи.
Ухвала оскарженнюне підлягає, заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя: Андріюк І. Г.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 02.10.2024 |
Номер документу | 121982813 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Андріюк І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні