Рішення
від 17.09.2024 по справі 906/535/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" вересня 2024 р. м. Житомир Справа № 906/535/24

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Сікорської Н.А.

секретар судового засідання: Сорока І.В.

за участю позивача: ОСОБА_1 ;

представника позивача: Павлова Д.Д. - адвокат, діє на підставі доручення Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги від 11.07.2024 року №004-0602226;

представника відповідача: Дідовець Л.А., діє на підставі виписки з ЄДРЮФОПГФ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом ОСОБА_1

до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Льоноцвіт-100"

про визнання недійсним та скасування рішення

Процесуальні дії по справі.

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Льоноцвіт-100", оформлене протоколом №1 від 29.10.2023р.

Ухвалою від 03.06.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 04 липня 2024 р.

Ухвалою від 04.07.2024р. підготовче судове засідання відкладено на 06.08.2024р.

Ухвалою суду від 06.08.2024р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17 вересня 2024 р.

В судовому засіданні 17.09.2024р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що загальні збори ОСББ "Льоноцвіт-100", оформлені протоколом №1 від 29.10.2023р., відбулися із суттєвим порушеннями вимог Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Статуту ОСББ "Льоноцвіт-100".

Зокрема, повідомлення про дату та місце проведення зборів не було належним чином вручене співвласникам під розписку або шляхом поштового відправлення рекомендованим листом. Натомість на дошці оголошень, з порушенням визначених Статутом строків, було розміщене повідомлення про дату проведення зборів ОСББ із зазначенням, що збори матимуть інформаційний характер.

Внаслідок вказаних порушень значна частина співвласників будинку не була повідомлена про проведення загальних зборів.

Відносно письмового опитування, позивач вказує, що члени правління ОСББ, які проводили опитування співвласників, вимагали проставлення підписів без зазначення результату голосування ("за" чи "проти"). На підтвердження чого додає додаток до протоколу № 1 загальних зборів від 29.10.2023.

Зазначає, що оскаржуване рішення не було належним чином доведене до співвласників будинку. Лише 20.12.2023р. воно було розміщене на дошці оголошень біля будинку.

Відповідач не скористався правом подачі письмового відзиву на позовну заяву в порядку ст.165 ГПК України та доводи позивача не спростував.

Позивачка та її представник в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову не заперечив.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Згідно свідоцтва про право власності від 14.08.2007р. та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 та відповідно входить до переліку учасників Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Льоноцвіт-100" (а.с.9, 10).

Установчими зборами власників квартир будинку АДРЕСА_2 , оформленими протоколом №1 від 04.06.2009р., затверджено Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Льоноцвіт-100" (а.с.23-37).

Відповідно до п.4.2 Статуту ОСББ вищим органом управління об`єднання є загальні збори.

Загальні збори скликаються і проводяться згідно з вимогами цього статуту та чинного законодавства (п.4.3 Статуту).

Відповідно до п.4.4 Статуту загальні збори правочинні, якщо на них присутні більше половини членів об`єднання.

Пунктами 5.1, 5.2, 5.3, 5.6, 5.7 Статуту визначено наступне.

Чергові загальні збори членів об`єднання скликаються правлінням не рідше ніж 1 раз не рік, як правило по закінченні календарного року для розгляду наслідків діяльності об`єднання. Позачергові загальні збори членів об`єднання можуть бути скликані за вимогою членів об`єднання, які мають більше 20 відсотків голосів від їх загальної кількості або за вимогою ревізійної комісії (ревізора) об`єднання.

Повідомлення про проведення загальних зборів членів об`єднання надсилається в письмовій формі і вручається кожному члену об`єднання під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) на вказану адресу. Повідомлення надсилається не пізніше ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів. У повідомленні про проведення загальних зборів зазначається порядок денний, дата та місце їх проведення.

Загальні збори правочинні, якщо на них присутні більше 50 (п`ятидесяти) відсотків членів об`єднання. Рішення загальних зборів приймаються 2/3 голосів від загальної кількості голосів членів об`єднання, які присутні на загальних зборах.

Рішення членів об`єднання може бути прийнято шляхом їх письмового опитування. Порядок проведення письмового опитування затверджується загальними зборами.

Рішення, прийняті на загальних зборах, підписуються головою правління та секретарем загальних зборів і підлягають постійному зберіганню.

29.10.2023р. відбулися загальні збори ОСББ "Льоноцвіт-100", оформлені протоколом №1 (а.с.15).

В протоколі вказано загальну кількість співвласників багатоквартирного будинку 229, у зборах взяли участь особисто в кількості 28 осіб, яким належать квартири багатоквартирного будинку загальною площею 1599,07 кв.м., у письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласників в кількості 109 осіб, яким належать квартири у багатоквартирному будинку загальною площею 6972,95 кв.м.

Згідно протоколу на порядок денний винесено наступні питання:

1. Обрання голови зборів.

2. Підбиття підсумків діяльності об`єднання за 2022/2023 рік.

3. Встановлення розміру планових внесків на управління багатоквартирним будинком з 01 січня 2024 року. Для вирішення даного питання провести письмове опитування співвласників.

За результатами розгляду питань порядку денного прийнято рішення про обрання головою зборів Губарєва В.Л. , заслухано звіт голови правління ОСББ, прийнято рішення про встановлення внесків на утримання будинку та прибудинкової території з 1 січня 2024р. для квартир 1 поверху 8,20 грн., для квартир з 2 по 9 поверхи - 8,90 грн.

Позивач для підтвердження порушення порядку голосування на зборах по питанню 3 порядку денного, шляхом письмового опитування, надала листок письмового опитування з проставленими на ньому підписами частини співвласників без зазначення результату голосування "за" чи "проти" (а.с.16).

Представник відповідача в судових засіданнях пояснив про неможливість надати оригінали або належним чином засвідчені копії листків письмового опитування або доказів повідомлення членів ОСББ про проведення загальних зборів 29.10.2023р., у зв`язку з їх відсутністю. Пояснив, що він є новообраним головою правління ОСББ, а документи, які стосуються даного спору, ймовірно приховані попереднім головою правління.

Вказуючи на наявність порушення в процедурах скликання та проведення загальних зборів, ОСОБА_1 просить визнати незаконним та скасувати рішення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Льоноцвіт-100", оформлене протоколом №1 від 29.10.2023р.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Згідно зі статтею 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків" органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання.

Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.

Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників.

Згідно ч.ч.4-12 ст.6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків" повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.

Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.

Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.

Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.

Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.

Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Відповідно до ч.ч. 16-22 ст.10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", якщо в результаті проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частинами тринадцятою та чотирнадцятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах співвласників. Письмове опитування співвласників проводиться протягом не більше ніж 45 календарних днів з дня проведення зборів співвласників. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.

Письмове опитування проводиться ініціатором зборів співвласників та/або іншими співвласниками (за їхньою згодою), визначеними ініціатором зборів співвласників.

Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно.

Письмове опитування проводиться у письмовій та/або в електронній формі шляхом заповнення співвласниками листків опитування.

Кожний співвласник (його представник), який взяв участь у голосуванні під час проведення зборів співвласників або письмового опитування, заповнює листок опитування та підписує його власноруч або шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, із зазначенням результату голосування ("за" або "проти").

Листки опитування, створені у паперовій формі, пронумеровуються, прошнуровуються та зберігаються уповноваженою співвласниками особою.

Листки опитування, створені у формі електронних документів та підписані шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, зберігаються уповноваженою співвласниками особою на електронному носії інформації у форматі, що дає змогу перевірити їх цілісність на такому носії.

Листки опитування з питань розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку є невід`ємною частиною протоколу зборів співвласників.

Листок опитування повинен містити такі відомості:

1) дата опитування;

2) прізвище, ім`я, по батькові співвласника;

3) номер квартири або нежитлового приміщення;

4) загальна площа квартири або нежитлового приміщення;

5) документ, що підтверджує право власності співвласника на квартиру чи нежитлове приміщення, або відомості, які містяться у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про реєстрацію права власності співвласника на квартиру чи нежитлове приміщення;

6) документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представника);

7) питання до співвласника - пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за" або "проти". Питання повинно бути чітко і зрозуміло сформульоване, що не допускає різних тлумачень;

8) відповідь співвласника "за" або "проти" щодо кожного питання окремо;

9) власноручний або електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, співвласника та особи, яка проводила опитування.

Суд зауважує, що рішення загальних зборів є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом), тобто офіційним письмовим документом, що породжує певні правові наслідки, які спрямовані на регулювання господарських відносин і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин. Рішення загальних зборів учасників господарського товариства є актом органу управління юридичної особи, а не одностороннім правочином, оскільки приймається загальними зборами учасників, які не є ні суб`єктом права, ні органом, який здійснює представництво товариства.

Порушення під час проведення загальних зборів можна поділити на безумовні, тобто ті, які мають наслідком безумовне визнання прийнятих на цих зборах рішень недійсними і ті, які хоч і допускаються, однак не завжди призводять до недійсності рішень загальних зборів.

З наведеного випливає, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів юридичної особи, є підставами для визнання недійсними прийнятих ними рішень.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів є:

- відсутність більше половини загальної кількості усіх співвласників, які голосували за рішення;

- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів.

Водночас, для визнання недійсними рішень загальних зборів необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів співвласників об`єднання.

Як вказує позивачка, повідомлення про проведення 29.10.2023р. загальних зборів не направлялось рекомендованими листами співвласникам, а було розміщене біля під`їзду на дошці оголошень, в зв`язку з чим участь у зборах ОСББ не прийняла більша частина співвласників. Також, вона зазначає про порушення порядку проведення письмового опитування.

Вважає рішення зборів щодо питання 3 про збільшення розміру внесків незаконним.

Згідно протоколу загальних зборів від 29.10.2023р. участь у зборах взяли особисто 28 осіб, у письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників 109 осіб, що становить більше 50% від загальної кількості співвласників, необхідних для прийняття правочинного рішення за умовами п.5.3 Статуту (229 осіб).

Суд зауважує, що доказами наявності кворуму на зборах ОСББ є документи про реєстрацію присутніх на загальних зборах 29.10.2023р. осіб, їх прізвища та результати їх голосування по питанням порядку денного; листки письмового опитування.

Натомість в матеріалах справи не містять інфрмації про осіб, які були присутні на зборах та приймали участь в голосуванні, а також відсутні листки письмового опитування.

На адвокатський запит представника позивача від 20.03.2024р. про надання копій документів, бувший голова правління ОСББ "Льоноцвіт 100" Губарєв В. до відповідді від 28.03.2024р. додав виписку з протоколу загальних зборів від 29.10.2023р. та вказав, що листи опитування містять конфіденційну інформацію членів об`єднання, в зв`язку з чим не можуть бути надані, а результати голосування відображені в наданому на запит протоколі (а.с.19).

Позивачкою надано суду копію листка письмового опитування, отриманого одним із співвласників будинку під час проведення письмового опитування.

Вказаний листок зазначений як додаток до протоколу №1 загальних зборів ОСББ "Льоноцвіт-100" від 29.10.2023р. та містить перелік співвласників квартир по номерам від 181 до 215, а також підписи деяких співвласників в графі "підпис власника".

Водночас на листку відсутні позначки співвласників "за" чи "проти" в графі "Результат голосування", що свідчить про те, що письмове опитування проведено з порушенням приписів Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

Представник відповідача - діючий голова правління ОСББ "Льоноцвіт-100" Дідовець Л.А., який обраний на посаду 08.06.2024р., пояснив, що документи, які б підтверджували направлення співвласникам повідомлення про скликання зборів на 26.10.2023р., реєстр присутніх на зборах осіб, листки письмового опитування у ОСББ відсутні. Вказав, що він є новообраним головою правління ОСББ, а документи, які стосуються даного спору, ймовірно приховані попереднім головою правління ОСБб - Губарєвим В.

Наведені вище обставини вказують на те, що відповідачем не дотримано порядку скликання та проведення загальних зборів. Судом не встановлено наявність достатньої кількості голосів співвласників для прийняття рішення загальних зборів 29.10.20203., що є порушенням вимог ст.6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Суд звертає увагу, що під час вирішення питання про недійсність рішень загальних зборів у зв`язку з порушеннями, допущеними під час їх скликання та проведення, господарський суд повинен оцінити:

1) як ці порушення вплинули на прийняття загальними зборами відповідного рішення;

2) яким чином такі порушення (у випадку їх наявності) призвели до порушення прав та законних інтересів позивача (в чому виявилось порушення прав позивача).

Суд вважає, оскільки питання п.3 порядку денного загальних зборів про встановлення внесків на утримання будинку та прибудинкової території безпосередньо стосується і позивачки, як співвласника будинку, порушення процедури скликання та проведення загальних зборів, прямо порушує її права та інтереси.

За приписами ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.

За приписами ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене, п.3 рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Льоноцвіт-100" від 29.10.2023р. прийняті з порушення приписів Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", в зв`язку з чим підлягає визнанню недійсними.

Судові витрати за результатами розгляду справи.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на приписи ч. 9 ст. 129 ГПК України, враховуючи задоволення позовних вимог, судовий збір в сумі 3028,00 грн. покладається на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним п.3 рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Льоноцвіт-100" про встановлення внесків на утримання будинку та прибудинкової території з 01.01.2024 р для квартир 1-го поверху 8,20 грн., для квартир з 2-го по 9-й поверхи - 8,90 грн., оформлене протоколом № 1 від 29.10.2023 р.

3. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Льоноцвіт-100" (10024, м. Житомир, вул. Бориса Тена, 100, код ЄДРПОУ 36893906)

на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 )

- 3028,00 грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 30.09.24

Суддя Сікорська Н.А.

1-до справи

2 - позивачу (рек. з повід., РНОКПП НОМЕР_1 )

3 - відповідачу (рек. з повід., код ЄДРПОУ 36893906)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення17.09.2024
Оприлюднено03.10.2024
Номер документу121990244
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління

Судовий реєстр по справі —906/535/24

Рішення від 17.09.2024

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 06.08.2024

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 04.07.2024

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 22.05.2024

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні