ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
25.09.2024Справа № 44/258-б (910/19204/23)
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Трак" (02105, м. Київ, вул. Павла Усенка, буд. 8)
до Дочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (02121, м. Київ, вул. Світла, 3)
про відшкодування збитків у розмірі 97 040, 69 грн.
В межах справи № 44/258-б
про банкрутство
Суддя Чеберяк П.П.
Представники сторін: не викликались
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У провадженні Господарського суду м. Києва перебуває справа № 44/258-б за заявою Дочірнього підприємства "Київський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про банкрутство Дочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" на стадії процедури санації, введеної ухвалою Господарського суду м. Києва від 25.02.2013.
18.12.2023 до Господарського суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр Трак" з позовом до Дочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про відшкодування збитків у розмірі 97 040, 69 грн.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 01.01.2024 передано справу №910/19204/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Трак" до Дочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про відшкодування збитків у розмірі 97 040, 69 грн. на розгляд до Господарського суду міста Києва в межах справи №910/19204/23 про банкрутство Дочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України".
Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 15.01.2024 матеріали справи № 44/258-б (910/19204/23) передано на розгляд судді Чеберяку П.П.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Трак" до Дочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про відшкодування збитків у розмірі 97 040, 69 грн. до розгляду в межах справи № 44/258-б про банкрутство Дочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", постановлено позовну заяву розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
23.02.2024 до Господарського суду міста Києва надійшов відзив відповідача на позовну заяву.
13.03.2024 до Господарського суду міста Києва надійшла відповідь позивача на відзив позивача.
15.04.2024 до Господарського суду міста Києва надійшло клопотання позивача про долучення доказів.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 19.08.2024 позов задоволено. Стягнуто з Дочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України (02121, м. Київ, вул. Світла, 3, код ЄДРПОУ 33096517) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Трак" (02105, м. Київ, вул. Павла Усенка, буд. 8, код ЄДРПОУ 41030210) збитки у розмірі 97 040 (дев`яносто сім тисяч сорок) грн. 69 коп., судовий збір в розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
28.08.2024 до Господарського суду м. Києва надійшла заява позивача про ухвалення додаткового рішення.
Відповідно до ч. 3 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Розглянувши в спрощеному провадженні заяву позивача про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат, суд дійшов висновку про наступне.
Положеннями ст. 221 Господарського процесуального кодексу України унормовано наступне.
Якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені. (ст. 244 Господарського процесуального кодексу України).
Положеннями ст. 123 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (частини 1-4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Укр Трак" в особі директора Затхея Михайла Валентиновича (далі - клієнт) та Адвокатським бюро "Світлани Манжай" в особі директора Манжай Світлани Борисівни (далі - виконавець, адвокатське бюро) укладено Договір про надання правничої допомоги №01/0307-23-д від 03.07.2023 (далі - договір).
Відповідно до п.1.1 договору клієнт доручає, а виконавець приймає на себе зобов`язання надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених договором.
Розділом 4 договору встановлено, що за результатами надання правничої допомоги складається акт про надання правничої допомоги, що підписується представниками кожної з сторін. В акті вказується обсяг наданої правничої допомоги і іі вартість. Правничу допомогу, що надається адвокатським бюро, клієнт оплачує в гривнях, шляхом безготівкового переказу коштів на підставі підписаного акту, без ПДВ.
На виконання умов договору, 28.08.2024 між сторонами підписано Акт № 3 про надання правничої допомоги до договору про надання правничої допомоги №01/0307-23-д від 03.07.2023 відповідно до якого загальна вартість послуг складає 56 011, 20 грн.
Так, правова допомога, що надавалась клієнту, включає в себе: вивчення документів - 1300, 00 грн., одержання інформаційної довідки (витягу) з державних реєстрів з відкритим доступом без формування адвокатського запиту - 1000, 00 грн., лист щодо реєстрації податкових накладних №01/1808-23 від 18.08.2023 - 800, 00 грн., лист щодо реєстрації податкових накладних №01/0709-23 від 07.09.2023 - 1000,00 грн., проект додаткової угоди №1 до договору про реструктуризацією заборгованості від 21.07.2023 до Договору оренди №50-07 від 12.04.2021 - 1200, 00 грн., вимога щодо реєстрації податкових накладних №01/24-23 від 23.10.2023 - 1100, 00 грн., комплексне ведення господарської справи № 44/258-б (910/19204/23) за позовом ТОВ "Укр Трак" до Дочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про відшкодування збитків у розмірі 97 040, 69 грн. (вивчення чинного законодавства та судової практики з даної категорії справ; складання процесуальних документів: позовна заява з додатками №01/1312-23 від 13.12.2023, відповідь на відзив з додатками №01/1103-24 від 11.03.2024, клопотання №01/1504-24 від 15.04.2024) - 35 000, 00 грн. грн. + 3% від суми позову = 2 911, 20 грн.
Позивачем при зверненні до суду з заявою про ухвалення додаткового рішення зазначено загальний розмір правової допомоги - 56 011, 20 грн. Крім того, вказаний розмір правової допомоги зазначено також у Акті № 3 про надання правничої допомоги до договору про надання правничої допомоги №01/0307-23-д від 03.07.2023.
Водночас, за підрахунками суду, загальна вартість правової допомоги згідно Акті № 3 від 28.08.2024 становить 44 311,20 грн.
Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
Даної правової позиції дотримується також Верховний Суд у постановах від 23.12.2021 у справі № 923/560/17, від 10.11.2021 у справі № 329/766/18, від 01.09.2021 у справі № 178/152218.
Як вже наголошувалось вище, під час вирішення питання про розподіл судових витрат господарський суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на послуги адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами 5-7, 9 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу.
Подані позивачем документи на підтвердження факту понесення ним витрат на професійну правничу допомогу не є безумовною підставою для відшкодування їх в зазначеному розмірі з позивача, адже цей розмір має бути не лише доведений, документально обґрунтований, а й відповідати критерію розумної необхідності таких витрат.
Відповідні докази, згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на спірні правовідносини, беручи до уваги рівень складності юридичної кваліфікації правовідносин у даній справі, обсяг і обґрунтованість підготовлених та поданих до суду відповідачем документів, їх значення для вирішення спору, з урахуванням критеріїв реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності і необхідності) та розумності їхнього розміру, враховуючи ціну позову, суд приходить до висновку про часткове стягнення витрат на правничу допомогу в розмірі 44 311, 20 грн.
Відповідно до п.1 ч.4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у разі задоволення позову інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи покладаються - на відповідача.
Отже, зважаючи на викладене вище, заява позивача про ухвалення додаткового рішення підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 126, 232, 233, 240, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву позивача про ухвалення додаткового рішення задовольнити частково.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України (02121, м. Київ, вул. Світла, 3, код ЄДРПОУ 33096517) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр Трак" (02105, м. Київ, вул. Павла Усенка, буд. 8, код ЄДРПОУ 41030210) 44 311 (сорок чотири тисячі триста одинадцять) грн. 20 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
3. В інші частині заяву залишити без задоволення.
4. Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.
5. Копію рішення направити сторонам, керуючому санацією, Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури України та Київській обласній прокуратурі.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П. Чеберяк
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2024 |
Оприлюднено | 02.10.2024 |
Номер документу | 121990524 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: майнові спори, стороною в яких є боржник, з них: спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Чеберяк П.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні