Рішення
від 17.09.2024 по справі 910/6610/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17.09.2024Справа № 910/6610/24

За позовом Державного підприємства ІНФОРМАЦІЯ_1 "ІНФОРМАЦІЯ_2"

до Дочірнього підприємства Державної компанії "ІНФОРМАЦІЯ_3" - "ІНФОРМАЦІЯ_4"

про стягнення грошових коштів

Суддя Котков О.В.

Секретар судового засідання Данилюк М.Д.

Представники учасників справи:

від позивача ОСОБА_1.;

від відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3.

В судовому засіданні 17.09.2024 року, відповідно до положень ст. 233, 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення, повідомлено представників позивача та відповідача, що повне рішення буде складено 01.10.2024 року.

СУТЬ СПОРУ:

У травні 2024 року до Господарського суду міста Києва через систему "Електронний суд" від Державного підприємства ІНФОРМАЦІЯ_1 "ІНФОРМАЦІЯ_2" (позивач) надійшла позовна заява б/н від 28.05.2024 року до Дочірнього підприємства Державної компанії "ІНФОРМАЦІЯ_3" - "ІНФОРМАЦІЯ_4" (відповідач) про стягнення у розмірі ІНФОРМАЦІЯ_5 з них: пені - ІНФОРМАЦІЯ_6).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконав належним чином зобов`язання за державним контрактом на поставку (закупівлю) товарів ІНФОРМАЦІЯ_7 в частині своєчасної поставки товару, внаслідок чого позивачем на підставі п. 7.2. контракту нараховано та заявлено до стягнення за порушення строків поставки товару пеню у розмірі ІНФОРМАЦІЯ_8

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.06.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи № 910/6610/24 здійснювати в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 09.07.2024 року.

21.06.2024 року через відділ діловодства суду від Дочірнього підприємства Державної компанії «ІНФОРМАЦІЯ_3» - «ІНФОРМАЦІЯ_9» надійшов відзив на позовну заяву № 27/11-2855 від 13.06.2024 року, в якому відповідач проти позовних вимог заперечив, посилаючись на дотримання строків поставки товару, тому підстави для нарахування штрафних санкцій відсутні.

25.06.2024 року через відділ діловодства суду від Державного підприємства ІНФОРМАЦІЯ_1 "ІНФОРМАЦІЯ_2" надійшла відповідь на відзив № 11/2-6948 від 24.06.2024 року, в якій позивач проти доводів відповідача заперечив, посилаючись на те, що доводи відповідача не спростовують правомірність заявлених позовних вимог та не можуть бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

За ч. 4 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України ухвали суду, які оформлюються окремим документом, постановляються в нарадчій кімнаті, інші ухвали суд може постановити, не виходячи до нарадчої кімнати.

В підготовчому засіданні 09.07.2024 року судом постановлено ухвалу про розгляд справи у закритому судовому засіданні, яка занесена до протоколу судового засідання.

Крім того, в підготовчому засіданні 09.07.2024 року судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження, яка занесена до протоколу судового засідання, та призначено справу № 910/6610/24 до судового розгляду по суті на 13.08.2024 року.

В судовому засіданні 13.08.2024 року судом оголошувалася перерва.

В судовому засіданні 17.09.2024 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов. Представники відповідача проти позовних вимог заперечили та просили суд відмовити в позові.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

01.12.2023 року між Державним підприємством ІНФОРМАЦІЯ_1 "ІНФОРМАЦІЯ_2" (надалі - позивач, замовник) та Дочірнім підприємством Державної компанії "ІНФОРМАЦІЯ_3" - "ІНФОРМАЦІЯ_4" (надалі - відповідач, виконавець) укладено державний контракт № НОМЕР_1 на поставку (закупівлю) ІНФОРМАЦІЯ_10 (надалі - контракт), відповідно до п. 1.1. якого виконавець зобов`язується поставити замовнику з дотриманням вимог законодавства України, умов і вимог цього контракту товари ІНФОРМАЦІЯ_11 (товар), найменування, технічні характеристики, кількість, вартість (ціна) та строки поставки яких зазначені у цьому контракті та в специфікації ІНФОРМАЦІЯ_10 (додаток 1 до контракту) (специфікація), для подальшого використання ІНФОРМАЦІЯ_12, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити товар в строки і на умовах, визначених цим контрактом.

Загальна вартість (ціна) товару за контрактом становить ІНФОРМАЦІЯ_13 (п. 2.2. контракту).

Відповідно до п. 2.9. контракту розрахунки за товари здійснюються шляхом проведення попередньої оплати у розмірі до 97 (дев`яносто сім) відсотків від вартості (ціни) товару за контрактом на строк не більше як на 14 (чотирнадцять) місяців з дати перерахування першої частини коштів на рахунок виконавця у такому порядку: до 50 (п`ятдесяти) відсотків від вартості товару за контрактом здійснюється замовником на підставі рахунку, наданого виконавцем після надання замовнику дозволу уповноваженого органу з експортного контролю країни походження товару та країни, в якій розміщується постачальник товару на здійснення міжнародної передачі товарів; 47 (сорока семи) відсотків від вартості партії товару за контрактом здійснюється замовником після отримання повідомлення від виконавця про готовність партії товару до відвантаження; 3 (три) відсотки від вартості товару, оплачується на підставі рахунку, наданого виконавцем після підписаного сторонами акту приймання-передачі товару.

До контракту НОМЕР_2 була укладена специфікація (додаток 1), в якій сторонами за контрактом було визначено найменування, кількість, вартість (ціну) та строки поставки товару.

У специфікації сторони визначили, що поставка другої партії товару у кількості ІНФОРМАЦІЯ_14. здійснюється у строк - Т0+130 днів, де Т0 - дата здійснення авансового платежу згідно з п. 2.9. контракту.

27.12.2023 року позивач перерахував відповідачу першу частину коштів за контрактом в розмірі ІНФОРМАЦІЯ_15 товару за контрактом), що підтверджується платіжною інструкцією № 50 від 27.12.2023 року.

Крім того, позивач перерахував відповідачу другу частину коштів за контрактом в розмірі ІНФОРМАЦІЯ_16 від вартості товару за контрактом), що підтверджується платіжними інструкціями № 68 від 01.03.2024 року на суму ІНФОРМАЦІЯ_17.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач свої зобов`язання щодо своєчасної поставки товару за контрактом НОМЕР_2 належним чином не виконав, частину товару за контрактом не поставив, у зв`язку з чим на підставі п. 7.2. контракту позивач просить стягнути з відповідача пеню за прострочення строків поставки товару у розмірі ІНФОРМАЦІЯ_18. та проценти за користування коштами попередньої оплати у розмірі ІНФОРМАЦІЯ_19

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України договори та інші правочини є підставою виникнення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Умовою виконання зобов`язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов`язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов`язання. Строк (термін) виконання зобов`язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічна правова норма передбачена частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України.

Як вже зазначалося судом вище, у специфікації сторони визначили, що поставка другої партії товару у кількості ІНФОРМАЦІЯ_14. здійснюється у строк - Т0+130 днів, де Т0 - дата здійснення авансового платежу згідно з п. 2.9. контракту.

Матеріалами справи підтверджується, що 27.12.2023 року позивач перерахував відповідачу першу частину коштів за контрактом в розмірі ІНФОРМАЦІЯ_15 товару за контрактом), що підтверджується платіжною інструкцією № 50 від 27.12.2023 року.

Відповідно до частини 1 статті 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Отже, строк поставки товару до 06.05.2024 року (28.12.2023 року + 130 днів).

Відповідно до п. 3.1. контракту поставка виконавцем та приймання замовником товару за цим контрактом здійснюється відповідно до комплекту документації, що поставляється разом з товаром, у місці поставки на підставі товаросупровідних документів та видаткової накладної з оформленням сторонами акта приймання-передачі товару за контрактом.

Датою виконання виконавцем зобов`язань щодо поставки товару є дата підписання сторонами акта приймання-передачі товару за контрактом (п. 3.3. контракту).

Судом встановлено, що 19.05.2024 року відповідач поставив позивачу другу частину партії товару в кількості ІНФОРМАЦІЯ_20., що підтверджується актом приймання-передачі товару від 19.05.2024 року, актом приймання-передачі ІНФОРМАЦІЯ_21, видатковою накладною № 324 від 19.05.2024 року та видатковою накладною № 98 від 19.05.2024 року.

Відтак, матеріалами справи підтверджується прострочення відповідачем поставки другої частини партії товару за контрактом.

Пунктом 1 статті 612 Цивільного кодексу України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

За змістом ч. 2 ст. 217 Господарського кодексу України одним з видів господарських санкцій є штрафні санкції, до яких віднесено штраф та пеню (ч. 1 ст. 230 ГК України).

Відповідно до частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.

За приписами ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України). Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (ч. 2 ст. 549 Цивільного кодексу України).

В п. 7.2. договору визначено, що у разі порушення строків поставки товару з виконавця стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товару, з якого допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості. У разі порушення виконавцем зобов`язань щодо строків поставки товару, за умови здійснення замовником попередньої оплати, виконавець зобов`язаний сплатити на користь замовника проценти за користування коштами попередньої оплати (в частині вартості простроченого товару) у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, від дня порушення строку поставки товару до дня виконання виконавцем обов`язку щодо поставки товару, визначеного згідно з пунктом 3.3 цього контракту.

З наданих позивачем розрахунків пені та процентів за користування коштами попередньої оплати вбачається, що позивач здійснює відповідні нарахування за період з 05.05.2024 року по 18.05.2024 року.

Однак, як було встановлено судом вище, строк поставки товару до 06.05.2024 року, отже відповідач є таким, що прострочив виконання зобов`язання з 07.05.2024 року, тому саме з 07.05.2024 року є правомірним нараховувати пеню та проценти за користування коштами попередньої оплати.

Втім, позивачем при здійсненні нарахувань вказаного враховано не було, у зв`язку з чим суд дійшов висновку здійснити власні розрахунки пені та процентів за користування коштами попередньої оплати за період з 07.05.2024 року по 18.05.2024 року.

Здійснивши власний розрахунок пені, судом встановлено, що сума пені, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить 622 838,11 грн., в іншій частині позовних вимог щодо стягнення пені позивачу належить відмовити.

Також здійснивши власний розрахунок процентів за користування коштами попередньої оплати, судом встановлено, що сума процентів за користування коштами попередньої оплати, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить ІНФОРМАЦІЯ_22., в іншій частині позовних вимог щодо стягнення процентів за користування коштами попередньої оплати позивачу належить відмовити.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню про стягнення ІНФОРМАЦІЯ_23 та процентів за користування коштами попередньої оплати - ІНФОРМАЦІЯ_22. ІНФОРМАЦІЯ_24

Судові витрати позивача по сплаті судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог в сумі ІНФОРМАЦІЯ_25. відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 73, 86, 129, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства Державної компанії "ІНФОРМАЦІЯ_3" - "ІНФОРМАЦІЯ_4" (ідентифікаційний код НОМЕР_3, адреса: АДРЕСА_1) на користь Державного підприємства ІНФОРМАЦІЯ_1 "ІНФОРМАЦІЯ_2" (ідентифікаційний код НОМЕР_4, адреса: АДРЕСА_2) грошові кошти: пеню - ІНФОРМАЦІЯ_26 проценти за користування коштами попередньої оплати - ІНФОРМАЦІЯ_22. (ІНФОРМАЦІЯ_27) та судовий збір - ІНФОРМАЦІЯ_25. (ІНФОРМАЦІЯ_28).

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 01.10.2024р.

Суддя О.В. Котков

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.09.2024
Оприлюднено02.10.2024
Номер документу121990578
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —910/6610/24

Ухвала від 17.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 28.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 28.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Ухвала від 17.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кропивна Л.В.

Рішення від 17.09.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

Ухвала від 06.06.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

Ухвала від 30.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Котков О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні