У Х В А Л А
Справа №377/823/24
Провадження №2/377/441/24
30 вересня 2024 року суддя Славутицького міського суду Київської області Теремецька Н.Ф., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Філії «Відокремлений підрозділ «АТОМРЕМОНТСЕРВІС» АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» про відшкодування майнової та моральної шкоди, заподіяної ушкодженням здоров`я на виробництві,-
У С Т А Н О В И Л А:
25 вересня 2024 року до суду надійшла позовна заява, в якій позивач, посилаючись на статті 21, 43, 46 Конституції України, статті 153, 173, 237-1 КЗпП України, статтю 23 ЦК України, просить стягнути з відповідача, Філії «Відокремлений підрозділ «АТОМРЕМОНТСЕРВІС» АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ», на користь позивача, на відшкодування шкоди майнового характеру - 1149634,50 гривень та на відшкодування моральної шкоди - 1150365,50 гривень, всього на загальну суму 2300000,00 гривень.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з частиною першою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Як зазначено у частині першій статті 47 ЦПК України, здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава (частини перша, друга статті 48 ЦПК України).
Як вбачається з позовної заяви, позивачем зазначено відповідачем Філію «Відокремлений підрозділ «АТОМРЕМОНТСЕРВІС» АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ».
Відповідно до статті 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Частиною першою статті 89 ЦК України визначено, що юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.
Згідно з частинами першою-третьою статті 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх утворила, і діють на підставі затвердженого нею положення або на іншій підставі, передбаченій законодавством іноземної держави, відповідно до якого утворено юридичну особу, відокремленими підрозділами якої є такі філії та представництва.
З урахуванням цивільно-правового положення філій та представництв недопустимою є участь відокремлених підрозділів у певних процесуальних відносинах, оскільки це суперечить цивільно-правовій природі відокремленого підрозділу, як складової частини юридичної особи, що його створила.
Розгляду у суді підлягає лише такий спір, у якому позовні вимоги можуть бути або задоволені, або в їх задоволенні може бути відмовлено. Положення «заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства» (пункт 1 частини першої статті 186 ЦПК України) стосується як позовів, які не підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства, так і тих позовів, які суди взагалі не можуть розглядати (постанова Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 757/43355/16-ц).
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що філії та представництва, які не є юридичними особами, не наділені цивільною процесуальною дієздатністю та не можуть виступати стороною у цивільному процесі. Тому справи, в яких відповідачем виступає філія чи представництво, не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв`язку з відсутністю сторони у цивільному процесі, до якої пред`явлено позов, а отже неможливістю вирішення цивільного спору.
Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 червня 2021 року у справі № 760/32455/19 та постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 липня 2022 року у справі № 593/98/21.
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міститься інформація про те, що АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» (ідентифікаційний код 24584661) зареєстроване як юридична особа 11 січня 2024 року. У відомостях про відокремлені підрозділи юридичної особи вказано, зокрема, Філія «Відокремлений підрозділ «АТОМРЕМОНТСЕРВІС» Акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «ЕНЕРГОАТОМ», код ЄДРПОУ ВП: 25881800, місцезнаходження: Україна, 07100, Київська обл., місто Славутич(з), пр. Ентузіастів, будинок 7.
Як вбачаєтьсяз пунктів 15,17Статуту акціонерноготовариства «Національнаатомна енергогенеруючакомпанія «Енергоатом»,відокремленим підрозділомякого єФілія «Відокремленийпідрозділ «АТОМРЕМОНТСЕРВІС»АТ «НАЕК«ЕНЕРГОАТОМ»,затвердженого постановоюКабінету МіністрівУкраїни від29грудня 2023р.№ 1420,який опублікованийна офіційномусайті АТ«НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ»за посиланням https://old.energoatom.com.ua/documents.html, товариство є юридичною особою приватного права. Для досягнення мети діяльності товариства, передбаченої цим Статутом, товариство має право в порядку, встановленому законодавством, цим Статутом та внутрішніми документами товариства, зокрема, утворювати на території України та за її межами філії, представництва, інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами, приймати рішення про їх припинення, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів із відповідними органами місцевого самоврядування.
Таким чином,позивачем пред`явленопозов доФілії «Відокремленийпідрозділ «АТОМРЕМОНТСЕРВІС»АТ «НАЕК«ЕНЕРГОАТОМ»,яка є відокремленимпідрозділом АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» та яка не є юридичною особою і не наділена цивільною процесуальною дієздатністю, тому не може бути стороною у цивільному процесі.
З урахуванням наведеного, вказана позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, у зв`язку з відсутністю сторони у цивільному процесі, до якої пред`явлено позов, а отже неможливістю вирішення цивільного спору, у зв`язку з чим необхідно відмовити у відкритті провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 186 ЦПК України.
Керуючись статтею 186 ЦПК України, -
У Х В А Л И Л А:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Філії «Відокремлений підрозділ «АТОМРЕМОНТСЕРВІС» АТ «НАЕК «ЕНЕРГОАТОМ» про відшкодування майнової та моральної шкоди, заподіяної ушкодженням здоров`я на виробництві.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала складена і підписана 30 вересня 2024 року.
Суддя Н. Ф. Теремецька
Суд | Славутицький міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 03.10.2024 |
Номер документу | 121993139 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Славутицький міський суд Київської області
Теремецька Н. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні