Справа № 489/3322/24
Номер провадження 2/489/1510/24
РІШЕННЯ
Іменем України
01 жовтня 2024 року місто Миколаїв
Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі:
головуючого судді Кокорєва В. В.,
за участі секретаря судового засідання Ковальової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 10 Ленінського районного суду м. Миколаєва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до ОСОБА_2 (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Служба у справах дітей Новоодеської міської ради як орган опіки та піклування про позбавлення батьківських прав
встановив
В травні 2024 року позивач звернувся до суду з позовом про позбавлення відповідача батьківських прав. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач та відповідач є батьками малолітньої доньки ОСОБА_3 . Шлюб між сторонами розірвано. До 01.12.2021 дитина проживала разом з матір`ю, донька постійно скаржилась на матір, у них постійно виникали сварки та непорозуміння, виявляла бажання жити разом з батьком. У зв`язку з вищевикладеними обставинами, позивач забрав доньку до себе та звернувся до служби у справах дітей Новоодеської міської ради для визначення місця проживання дитини разом з батьком, що підтверджується відповідним рішенням. Весь цей час донька проживає разом з батьком та своєю бабусею та перебуває на його повному утриманні. Мати ОСОБА_3 не цікавиться останніми досягненнями доньки, батьківські збори та позашкільні заходи не відвідує. За період навчання дитини, відповідач жодного разу не спілкувалась з керівництвом учнівського колективу й адміністрацією закладу з приводу виховання дитини. З того часу, як донька проживає з батьком, відповідач втратила інтерес до нашої доньки, її вихованням, лікуванням не займається та не цікавиться, матеріально дитину не утримує, ніякої допомоги на утримання відповідач не надавала і не надає по цей час. Тобто відповідач своїх батьківських обов`язків не виконує.
27.05.2024 від відповідача надійшла заява, в якій вона позовні вимоги визнала та просила задовольнити позов. Просила справу розглядати за її відсутності.
Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, просив розглядати справу без його участі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надіслала заяву, в якій вказала, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить про їх задоволення.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, просив розглядати справу без його участі.
Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини та відповідні правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Згідно з Свідоцтвом про зміну імені серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 змінила прізвище на ОСОБА_2 .
Заочним рішенням Ленінського районного суду м. Миколаєва від 28.11.2012 задоволено позов ОСОБА_2 та розірвано шлюб між ОСОБА_1 і ОСОБА_2 , стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі частини від усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 30.10.2012 і до досягнення дитиною повноліття.
Рішенням Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області №79 від 27.06.2022 визначено місце проживання ОСОБА_3 біля батька ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до Довідки про склад сім`ї №62 від 22.03.2024 ОСОБА_3 проживає разом з батьком ОСОБА_1 .
Згідно з Висновком оцінки сім`ї (соціальна картка №36) ОСОБА_1 виховує самостійно неповнолітню доньку ОСОБА_3. Умови проживання задовільні,сім`я має статус ВПО. Мати перебуває за кордоном з 2022 року, з донькою не спілкується, фінансово не допомагає.
З висновку Служби у справах дітей Новоодеської міської ради Миколаївської області про доцільність позбавлення батьківських прав від 11.07.2024 вбачається, що орган опіки та піклування виконавчого комітету Новоодеської міської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав громадянку ОСОБА_2 відносно її доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Конвенцією про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою Постановою ВР № 789-XII від 27.02.1991 передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки не піклуються про неї - ст.9 Конвенції.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 155 Сімейного кодексу України (далі - СК України) здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Згідно з ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей.
У п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківський прав» від 30 березня 2007 року зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.
Тлумачення наведених норм права дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 203/3505/19 від 26.01.2022)
Відповідно до постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 753/73/20 від 27.04.2022 врахувавши конкретні обставини справи, «якнайкращі інтереси дитини», а також те, що відповідач не підтримував стосунків з дитиною протягом тривалого часу, не цікавився його життям, самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов обґрунтованого висновку про застосування до відповідача крайнього заходу впливу у вигляді позбавлення його батьківських прав, оскільки особа свідомо ухиляється від виконання батьківських обов`язків.
Суд приходить до висновку, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не піклується про її фізичний та духовний розвиток, навчання, не спілкується, не надає коштів на утримання дитини, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування доньки. ОСОБА_2 не підтримує стосунків з дитиною протягом тривалого часу, не цікавиться життям доньки, самоусунулася від виконання своїх батьківських обов`язків, що свідчить про те, що відповідач свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками. Суд вважає, що позбавлення батьківських прав є доцільним та відповідає інтересам дитини, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 грн. 20 коп.
Керуючись ст. ст. 89, 259, 263-265 ЦПК України, суд
вирішив
Позовні вимоги задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 , батьківських прав відносно неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_4 , адреса місця реєстрації згідно з довідкою про реєстрацію місця проживання особи №62 від 22.03.2024, АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 .
Третя особа: Служба у справах дітей Новоодеської міської ради, код ЄДРПОУ 44341743, адреса: 56602, Миколаївська область, Миколаївський район, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 208.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи - з моменту складення повного тексту рішення
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 01.10.2024.
Суддя В. В. Кокорєв
Суд | Ленінський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 05.10.2024 |
Номер документу | 121997895 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Миколаєва
Кокорєв В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні