Рішення
від 20.09.2024 по справі 511/3098/24
РОЗДІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Роздільнянський районний суд Одеської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 511/3098/24

Номер провадження: 2/511/786/24

20 вересня 2024 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Теренчук Ж. В.,

секретаря судового засідання Ніколас С.О.,

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника позивача Магери Р.Ю. ,

відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Роздільна Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , Степанівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку по праву спадкування за законом,

в с т а н о в и в:

Короткий зміст позовної заяви.

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідачів (а.с.41), у якому просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт її постійного проживання зі спадкодавцем ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і яка була її матір`ю на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 , а також просить визнати за нею право власності по праву спадкування за законом на земельну ділянку площею 9,36 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Гаївської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, яка належала спадкодавцю ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №484012 від 08.02.2002 року, кадастровий номер 5123981100:01:002:0151.

В обгрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 , її матір. На момент смерті ОСОБА_6 була зареєстрована по місцю проживання за адресою: АДРЕСА_2 , однак мати проживала (без реєстрації) разом з нею у її будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

У 2006 році зв`язку з хворобою матері, за погодженням з сестрою ОСОБА_4 , вона її забрала до себе додому, де проживає разом з чоловіком, і мати там проживала до дня смерті, а відтак вона постійно проживала разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини, а тому прийняла у встановленому порядку спадщину, яка відкрилась після її смерті.

Після смерті ОСОБА_7 відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 9,36 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Гаївської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №484012 від 08.02.2002 року.

У встановленому порядку вона звернулась до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, в свою чергу сестра ОСОБА_4 спадщину після смерті мати не прийняла та до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не зверталась.

Однак на її звернення нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_5 з посиланням на те, що встановлений законодавством 6-ти місячний строк для прийняття спадщини заявником пропущено, а факт спільного проживання разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини повинен бути доведений відповідним рішенням суду.

Тому просила позов задовольнити та визнати за нею право власності на спадкове майно.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 16.08.2024 року відкрито провадження в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.(а.с.35)

Ухвалою суду від 26 серпня 2024 року справу призначено до судового розгляду (а.с.40)

Позиції сторін в судовому засіданні.

В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник адвокат Магера Р.Ю. позовні вимоги підтримали Позивач в суді показала , що ОСОБА_5 її мати, яка була зареєстрована в місцю проживання АДРЕСА_2 . Однак з 2005 року мати стала хворіти, а тому з сестрою ОСОБА_4 вони домовилися, що вона буде доглядати матір і успадковує її майно. При житті мати заповіту не складала. Тому вона забрала маму до себе і так остання до дня смерті проживала у її будинку в с.Яковлівка , вони вели спільне господарство і вона піклувалася про матір.

Просила встановити факт постійного проживання з матір`ю на день її смерті на підставі наданих нею доказів та визнати право власності на земельну ділянку, яка належала матері при житті. Крім неї та сестри інших спадкоємців не має.

Відповідач - ОСОБА_4 позов визнала та просила його задовольнити. В суді показала, що ОСОБА_8 їх мати з позивачкою, померла у будинку сестри, а до цього там проживала з 2005 року, сестра її доглядала. Вона особисто спадщину не приймала після смерті матері і не заперечує, щоб спадщину прийняла сестра.

Відповідач - Степанівська сільська рада Роздільнянського району Одеської області, в судове засідання не з`явилися. Надали суду заяву, в якій просили розгляд прави провести без їх участі, відзив на позов не подавали. (а.с.54)

Суд, на підставі наданих доказів по справі, встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм спірні правовідносини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 74 роки померла ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 30.08.2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Роздільнянського районного управління юстиції в Одеській області, актовий запис № 324.(а.с.7)

На момент смерті ОСОБА_6 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується Довідкою №149 від 06.12.2023 року, виданою Старостою старостинського округу №1 Степанівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області С.Закревською. (а.с.11)

Після смерті ОСОБА_7 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 9,36 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Гаївської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №484012 від 08.02.2002 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №123, кадастровий номер 5123981100:01:002:0151(а.с.8)

Спадкова справа до цього часу після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 нотаріусами не заводилась, що підтверджується витягом із Спадкового реєстру за 378298229. (а.с.50)

За життя ОСОБА_5 заповіту не склала, а тому має місце спадкування за законом.

Спадкоємцями першої черги за законом на майно спадкодавця ОСОБА_5 є:

-ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , донька спадкодавця, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 22.07.1971 року Гаївською сільською радою Роздільнянського району Одеської області, актовий запис №10.(а.с.25, 26, 28)

-ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , донька спадкодавця, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим 05.03.1993 року Гаївською сільською радою Роздільнянського району Одеської області, актовий запис №6.(а.с.22, 23)

У встановленому порядку ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_5 . Донька спадкодавця - ОСОБА_4 спадщину після смерті матері не прийняла та до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не зверталась.

Листом №465/01-16 від 10.09.2024 року приватним нотаріусом Роздільнянського районного нотаріального округу Івановою А.Й. їй відмовлено в прийнятті заяви щодо спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_5 з посиланням на те, що встановлений законодавством 6-ти місячний строк для прийняття спадщини пропущено, а факт спільного проживання разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини повинен бути доведений відповідним рішенням суду.

Між тим згідно наданої суду довідки ОСОБА_5 проживала (без реєстрації) за адресою: АДРЕСА_1 разом з дочкою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зятем - ОСОБА_11 , що підтверджується довідкою №363 від 29.09.2021 року виданою Старостою Старостинського округу №3 Степанівської сільської ради О.О.Дудніченко. (а.с.12 )

Даний будинок по АДРЕСА_1 належить на праві власності ОСОБА_11 , що підтверджується копією нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу будинку від 21.10.2004 року (а.с.21), витягом з Реєстру прав власності на нерухоме майно №8002313. (а.с.16)

Факт постійного проживання ОСОБА_5 в будинку доньки та зятя з 2005 року по день її смерті також підтвердили у своїх письмових поясненнях свідки ОСОБА_12 та свідок ОСОБА_13 (а.с.13-15)

Дані спірні правовідносини регулюються наступними нормами права.

Статтею 315 ЦПК України визначено факти, які можуть встановлюватись у судовому порядку. Частиною другою даної норми передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року, "Про судову практику у справах про спадкування", справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Згідно ст. 1216 ЦК України (2004 р), спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Ст.1217 ЦК України передбачає, що спадкування здійснюється за законом або за заповітом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця,той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини постійно не проживав зі спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Крім того згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо на протязі терміну, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від спадщини.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» відсутність реєстрації місця проживання не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.

Згідно з пп. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.

В останньому випадку зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини (п.2 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року) Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщину у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.

Як випливає із п.3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Суд, повно та всебічно з`ясувавши обставини справи, на які посилаються сторони, давши оцінку кожному аргументу, наведеному позивачем в позові, прийшов до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.

Відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.

Суд, на підставі наданих позивачем доказів достовірно встановив, що ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно не проживала по місцю реєстрації в с.Лучинське Роздільнянського району, а з 2006 року по день смерті проживала в АДРЕСА_1 в разом зі своєю спадкоємицею донькою ОСОБА_1 .

Дані обставини не оспорюються і відповідачкою ОСОБА_4 і документально підтверджені органом місцевого самоврядування, на території якого проживала померла ОСОБА_5 .

Оскільки факт постійного проживання позивачки з матір`ю на день її смерті доведений, відтак вона на підставі ч.3 ст.1268 ЦК УКраїни прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_5 .

Оскільки до цього часу спадщину після смерті ОСОБА_5 крім ОСОБА_1 ніхто не прийняв і спадкова справа не заводилась, вона є єдиною спадкоємицею після смерті ОСОБА_5 , факт її родинного зв`язку з померлою також доведений, то відповідно вона успадкувала все належне спадкодавцю майно, в тому числі і на належну спадкодавцю земельну ділянку.

Тому суд вважає, що позов ОСОБА_1 належить задовольнити та визнати за нею право власності по праву спадкування за законом як спадкоємцем першої черги по закону на земельну ділянку площею 9,36 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Гаївської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №484012 від 08.02.2002 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №123, кадастровий номер 5123981100:01:002:0151.

На підставі ст.141 ЦПК України судовий збір по справі повністю сплачено позивачем при зверненні до суду.

На підставі ст. 4, 13, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку по праву спадкування за законом, - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зі спадкодавицею ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 - з 2005 року по день її смерті, тобто на час відкриття спадщини.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності по праву спадкування за законом на земельну ділянку площею 9,36 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Гаївської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, яка належала спадкодавцю ОСОБА_5 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1№484012 від 08.02.2002 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №123, кадастровий номер 5123981100:01:002:0151.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а у випадку оголошення вступної та резолютивної частини протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ж. В. Теренчук

СудРоздільнянський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення20.09.2024
Оприлюднено04.10.2024
Номер документу121999545
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —511/3098/24

Рішення від 20.09.2024

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Теренчук Ж. В.

Рішення від 20.09.2024

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Теренчук Ж. В.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Теренчук Ж. В.

Ухвала від 16.08.2024

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Теренчук Ж. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні