Рішення
від 23.09.2024 по справі 398/1934/24
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/1934/24

провадження №: 2-о/398/143/24

РІШЕННЯ

Іменем України

"23" вересня 2024 р. м.Олександрія

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді Подоляк Я.М.,

за участю секретаря судового засідання Буличової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Олександрія цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Ісмайлова А.В., яка діє в інтересах заявника ОСОБА_1 , звернулася до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з заявою, відповідно до якої просить встановити факт проживання заявника однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період часу з 2017 року по день смерті останнього, тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Короткий зміст та обґрунтування вимог

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявника ОСОБА_5 . Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно. Заявник звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак їй було відмовлено у вчинені нотаріальної дії у зв`язку з пропуском нею строку для подання такої заяви. Разом з тим, заявник вважає, що фактично прийняла спадщину після смерті батька, оскільки до дня його смерті постійно проживала разом з ним однією сім`єю за однією адресою без реєстрації, що підтверджується актом обстеження №245. Крім заявника та її батька також разом з ними проживала і мати заявника. Заявник турбувалась про батьків, доглядала їх, готувала їжу, прала, прибирала в квартирі, допомагала їм у вирішенні усіх побутових питань. Крім того, батько заявника хворів і вона здійснювала за ним догляд, оскільки мати одна не справлялась. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з вказаною заявою, оскільки для отримання спадщини заявнику необхідно встановити факт її спільного проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час його смерті.

Рух справи у суді

Заяву подано до суду 12.04.2024 року.

Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 17.04.2024 року провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження та призначено судове засідання.

Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 04.06.2024 року залучено у якості заінтересованої особи ОСОБА_4 .

Позиція учасників справи.

Заявник та її представник в судове засідання не з`явились, від представника заявника надійшла заява про розгляд справи без її участі та участі заявника, на вимогах заяви наполягають.

Заінтересовані особи у судове засідання також не з`явились. Від заінтересованої особи ОСОБА_3 надійшла заява про розгляд справи без її участі, зазначила, що проти вимог заявника вона не заперечує. Заінтересована особа ОСОБА_4 причини неявки не повідомив, будь-яких заяв та клопотань не подав, заперечення на заяву від нього на адресу суду не надходили.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення свідків, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Фактичні обставини встановлені судом, позиція суду та нормативно-правове обґрунтування.

За положеннями ч.1ст.4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч.3ст.12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.13 ЦПК України(диспозитивність цивільного судочинства), суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .

Відповідно до копії свідоцтва серія НОМЕР_2 про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_3 .

Згідно з копією свідоцтва серія НОМЕР_3 про укладення шлюбу, 05.08.1989 року в Палаці урочистих подій м.Олександрія було зареєстровано шлюб між ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_8 .

Відповідно до листа приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області І.Стенюхіної від 04.04.2024 року №80/02-14, нотаріусом заявнику було повідомлено про те, що 05.01.2024 року на підставі заяви особи, на яку ОСОБА_5 було складено заповіт, була заведена спадкова справа. Вона, заявник, як інвалід ІІІ групи, має право на обов`язкову частку у спадщині, незалежно від змісту заповіту, а також на майно, що неохоплене заповітом, але за умови подачі заяви про прийняття спадщини у визначений законом строк. Оскільки заявником заяву про прийняття спадщини подано 04.04.2024 року, вона вважається такою, що спадщину не прийняла. За наявності поважної причини пропущення строку для прийняття спадщини нотаріусом рекомендовано заявнику звернутись до суду з заявою про надання додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно з ч. 1ст. 293 Цивільного процесуального кодексу Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Частиною 3ст. 294 Цивільного процесуального кодексу України, визначено що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Відповідно до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 нього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до абз. 3 п. 3 роз`ясненьпостанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст.29, ч. 2 ст.1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.

Згідно з ч. 1ст.1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори. Для тих спадкоємців, які не проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є заява про це, подана до нотаріального органу (ч.1ст.1269 ЦК України).

Згідно з пп. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.

Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.

В останньому випадку зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини (п.2 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р.) Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщину у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.

Як випливає із п.3.20 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.

Згідно роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.

Відповідно дост. 1241 Цивільного кодексу України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).

Перелік осіб, які мають право на обов`язкову частку, що визначений ст. 1241 Цивільного кодексу України, є вичерпним і розширеного тлумачення не потребує.

Судом встановлено, що заявнику необхідно встановити факт постійного спільного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для оформлення права на спадщину, отже встановлення факту проживання заявника з батьком ОСОБА_5 на момент смерті останнього породжує юридичні наслідки, оскільки з визначенням їх спільного проживання законодавство пов`язує прийняття спадщини, при цьому, спір про встановлення даного факту відсутній, а встановити цей факт у позасудовому порядку є неможливим.

Згідно копії спадкової справи №01/2024, заведеної після смерті ОСОБА_5 , останнім 08.09.2016 року було складено заповіт, який посвідчено приватним нотаріусом Олександрійського міського нотаріального округу Стенюхіною І.В., зареєстровано в реєстрі за №2339, та згідно якого спадкодавець заповідав належну йому земельну ділянку площею 4,58 га, кадастровий номер 3520384100:02:000:0519, розташовану на території Косівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, ОСОБА_4 . 05.01.2024 року ОСОБА_4 звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_5 .

Крім того, в матеріалах спадкової справи №01/2024 є заява ОСОБА_1 від 04.04.2024 року, згідно якої остання зазначила, що пропустила строк подання заяви про прийняття спадщини у зв`язку з сімейними обставинами. При цьому, зазначила, що їй відомо про існування заповіту, тому вона бажає прийняти спадщину на обов`язкову частку у спадщині, оскільки є інвалідом ІІІ групи безстроково, крім того, на час смерті батька ОСОБА_5 вона проживала разом з ним та матір`ю за однією адресою.

Відповідно до копії пенсійного посвідчення серія НОМЕР_4 , ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності з загального захворювання, термін дії довічно.

Згідно з довідкою, виданою виконкомом Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 17.04.2024 року №302, ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1996 року і до дня своєї смерті постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним за вказаною адресою з 1996 року і по теперішній час постійно проживає та зареєстрована його дружина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до копії акту обстеження місця проживання від 04.04.2024 року №245, комісією в складі старости Войнівського старостинського округу Ручйова М.Г. та сусідів ОСОБА_9 , ОСОБА_10 засвідчено, що ОСОБА_1 на час смерті батька ОСОБА_5 проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

За клопотанням представника заявника в судовому засіданні були допитані свідки ОСОБА_10 та ОСОБА_9 які пояснили, що вони є сусідами батьків заявника та завжди підтримувала з ними добрі сусідські відносини. Заявник єдина дитина у своїх батьків. Вона має свою родину - чоловіка та двох синів. Оскільки обоє батьків заявника хворіли та потребували догляду вона стала проживати разом з ними за однією адресою. Мати заявниці більше року лежала в лікарні, а у батька була гангрена, тому ОСОБА_1 здійснювала за ним постійний догляд. На час смерті батька ОСОБА_1 проживала разом з батьками.

Проаналізувавши пояснення заявника, свідків, матеріали справи, суд дійшов висновку, що вимоги заявника про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.258, 259, 263-265, 268, 315,319ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересована особа: ОСОБА_3 про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , однією сім`єю разом зі спадкодавцем її батьком ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 2017 року і по час його смерті, тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

представник заявника: адвокат Ісмайлова Анна Вікторівна, яка діє на підставі Свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю №00507 від 17.07.2020, адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 ;

заінтересовані особи:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП невідомий, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_6 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .

Суддя Я.М.ПОДОЛЯК

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено03.10.2024
Номер документу122008630
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —398/1934/24

Рішення від 23.09.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Подоляк Я. М.

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Подоляк Я. М.

Ухвала від 17.04.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Подоляк Я. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні