Дата документу 27.09.2024Справа № 554/8910/24 Провадження № 2-о/554/356/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2024 року м.Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Чуванової А.М.,
за участю секретаря Єсліковської О.А.,
за участю учасників справи: заявник ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин; заінтересована особа: Васильківська міська територіальна громада Обухівського району Київської області,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 у серпні 2024 року звернулася до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, в якій просила встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування вимог, заявник вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла рідна тітка заявниці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, а саме житловий будинок та земельна ділянка по АДРЕСА_1 . Померла ОСОБА_2 є рідною сестрою батька заявниці - ОСОБА_3 .
Оскільки будь-яких інших спадкоємців немає, заявник, як єдиний спадкоємець після смерті ОСОБА_2 звернулася до приватного нотаріуса Обухівського районного нотаріального округу Київської області Донченко В.Ю. із заявою про прийняття спадщини. 05.07.2024 року приватний нотаріус Обухівського районного нотаріального округу Київської області відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки заявниці необхідно надати будь-який документ про підтвердження родинних зв`язків із померлою ОСОБА_2 та у разі відсутності такого документу рекомендувала звернутися до суду.
Документи, що підтверджують родинні зв`язки заявниці з її тіткою ОСОБА_2 , а саме свідоцтво про народження ОСОБА_2 та свідоцтво про шлюб ОСОБА_2 втрачені та відсутні в розпорядженні заявниці.
Дошлюбне прізвище заявниці ОСОБА_4 . Батьки заявниці: ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в м.Луганськ, та ОСОБА_6 . Відповідно до копії паспорту ОСОБА_2 , остання народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 в м.Луганську.
Факт родинних відносин ОСОБА_2 з її братом (батьком заявниці ОСОБА_3 ) підтверджується тим, що місце народження ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є спільним - м.Луганськ, по батькові однакові, різниця у віці складає 13 років. Також факт родинних відносин можуть підтвердити свідки.
Посилаючись на вказані обставини, додані документи, заявник просила встановити факт родинних відносин.
Ухвалою суду від 05.09.2024 року було відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
Представником заінтересованої особи Васильківської міської територіальної громади Обухівського району Київської області до суду подано заяву, в якій представник зазначив, що з огляду на зміст заявлених вимог та приймаючи до уваги обставини справи, на підставі яких заявник обґрунтовує свої вимоги, Васильківська міська рада по суті не заперечує щодо предмету заяви (а.с.39-41).
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримала, просила вимоги задовольнити з підстав, вказаних у заяві.
В судове засідання представник заінтересованої особи не з`явився, просив про розгляд заяви у його відсутність.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представника заінтересованої особи, на підставі наявних у справі даних і доказів.
Заслухавши заявника, допитавши свідків, дослідивши матеріали даної цивільної справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч.2ст.315 ЦПК України).
Як визначено встатті 76 Цивільного процесуального кодексу Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. (ч. 1ст. 95 Цивільного процесуального кодексу України).
Суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами (п. 1 ч. 1ст. 315 ЦПК України).
Пунктом 7постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, передбачено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю та ін. (п. 2 постанова пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» 30.05.2008 року N 7).
Згідност. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідност. 1262 ЦК Україниу другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Згідно ч. 3ст. 1266 ЦК Україниплемінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с.11 свідоцтво про смерть).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, заявник своєчасно звернулась до приватного нотаріуса Обухівського районного нотаріального округу Київської області Донченко В.Ю., проте нотаріусом їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки з наданих документів не підтверджується родинний зв`язок між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.19).
Факт родинних стосунків заявника з померлою підтверджується свідоцтвом про народження заявника (а.с.5); її паспортом (а.с.3-4) та свідоцтвом про одруження (а.с.6); Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану про народження ОСОБА_3 (а.с.7-8); ксерокопією паспорту ОСОБА_2 (а.с.9-10); свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 (а.с.11); Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі (а.с.12); Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.14-15).
Факт родинних відносин заявнику необхідно встановити для того, щоб оформити спадок після смерті тітки.
Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в судовому засіданні підтвердили факт того, що у заявника була рідна по батьку тітка ОСОБА_2 .
Проаналізувавши дані, що знаходяться в матеріалах справи та дослідивши докази у їх сукупності, суд приходить до переконання, що обставини, на які посилається заявник у заяві, ніким не спростовані та знайшли своє підтвердження у представлених суду доказах, а тому, вимоги, викладені у заяві підлягають до задоволення.
Суд вважає, що дійсно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12,13,81,256,258,259,263-265,267,268, 293,315,316,318 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин; заінтересована особа: Васильківська міська територіальна громада Обухівського району Київської області,- задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідкам апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 02.10.2024 року.
Суддя А.М.Чуванова
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2024 |
Оприлюднено | 03.10.2024 |
Номер документу | 122016278 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Октябрський районний суд м.Полтави
Чуванова А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні