Рішення
від 02.10.2024 по справі 619/4132/24
ДЕРГАЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 619/4132/24

провадження № 2/619/1144/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2024 року Дергачівський районний суд Харківської області

у складі: головуючого-судді - Остропілець Є.Р.

за участю секретаря судового засідання -Носачової І.В.

розглянувши в залі суду м. Дергачі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дергачівської міської військової адміністрації «Про визнання права власності в порядку спадкування за законом»,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Дергачівського районного суду Харківської області з позовом до Дергачівської міської військової адміністрації про визнання права власності в порядку спадкування за законом.

В обґрунтування позову позивач ОСОБА_1 зазначив, що його батьки батько ОСОБА_2 (російською мовою « ОСОБА_2 », ІНФОРМАЦІЯ_1 та мати ОСОБА_3 ( російською мовою « ОСОБА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 перебували в шлюбі.

В їхньому зареєстрованому шлюбі були народжені діти син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 21.09.1946 року.

Також, в зареєстрованому шлюбі були народжені діти син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

ІНФОРМАЦІЯ_6 помер його рідний брат ОСОБА_4 .

ІНФОРМАЦІЯ_7 помер його рідний брат ОСОБА_5 .

ІНФОРМАЦІЯ_8 помер його рідний брат ОСОБА_6 .

ІНФОРМАЦІЯ_9 увіці 75років помербатько позивача ОСОБА_2 ,що підтверджуєтьсясвідоцтвом просмерть Серія НОМЕР_2 ,яке видане23.06.2023року Виконавчимкомітетом Прудянськоїселищної радиДергачівського районуХарківської області,актовий запис№35.За свогожиття ОСОБА_2 заповіт нескладав.

На час своєї смерті він був зареєстрований в будинку АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 , спадкоємцями першої черги залишились його дружина ОСОБА_3 .

На час своєї смерті батько ОСОБА_2 , був зареєстрований за місцем проживання в будинку АДРЕСА_1 . Після його смерті залишилась спадщина, яку прийняла мати ОСОБА_3 , як дружина, яка проживала разом зі спадкодавцем на час його смерті.

Тобто, його матір є спадкоємцем за законом, після смерті ОСОБА_2 , так як фактично вступила в управлення і володіння спадковим майном в силу ст.ст. 529, 549 ЦК УРСР (1963года). Роз`яснення щодо спадкування в цей період часу міститься також в п.113 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 18.06.1994 року № 18/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 07.07.1994р.

На моментвідкриття спадщинидіяв ЦКУРСР (в редакції1963року).В термін,встановленого ст.560цього Кодексу,вони незаявляли провідмову відспадщини.Відповідно дост.549цього жКодексу, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Відповідно до ст.529 цього ж Кодексу (1963р.), у першу чергу право на спадкування за законом мають право діти спадкоємця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно до Інструкції про порядок здійснення нотаріальних дій нотаріусами України від 18.06.1994р.№18/5, доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця, квитанції про сплату податку, запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документі, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.

На цій земельній ділянці, в період зареєстрованого шлюбу та в інтересах сім`ї, батьки почали будівництво житлового будинку та надвірних будівель, основна частина будівництва житлового будинку літ. «А-1» з надвірними будівлями та спорудами було завершено в 1964 році, зазначений житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

В подальшому на ім`я батька, ОСОБА_2 було отримано свідоцтво про право особистої власності на вказаний житловий будинок, яке було видане виконавчим комітетом Прудянської сільської ради народних депутатів.

ІНФОРМАЦІЯ_10 у віці 87 років померла мати ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_3 , яке видане 29 червня 2023 року Виконавчим комітетом Прудянської селищної ради Харківського району Харківської області, актовий запис № 03 від 09.03.1990р.

За свого життя моя мати ОСОБА_3 заповіт не складала.

На чассмерті ОСОБА_3 була зареєстрованапо деньсмерті заадресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до інформаційної довідки від 10.08.2023р. №174, КП Технічної інвентаризації «Інвенрос» повідомляє, що станом до 01.01.2013 року житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , не зареєстрований.

Мати ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_10 . Саме позивач поховав її, взявши на себе всі витрати, вирішуючи всі пов`язані з цим питання. Після смерті матері, він опікується житловим будинком та надвірними будівлями, підтримує їх в належному стані, сплачує комунальні платежі та ін.

Після смерті матері, ОСОБА_3 , залишилась спадщина, яка складається з житлового будинку: літ. «А-1», веранди літ. «а», тамбуру літ. «а1», загальною площею 72,60 кв.м., житловою площею 48,9 кв.м., та надвірних будівель і споруд: сараю літ. «Г», сараю літ. «В», погріба літ. «Б», вбиральні літ. «Е», душу літ. «Д», навіс літ. «Ж», огорож №1-2, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

Дані обставини підтверджуються технічним паспортом на житловий будинок індивідуального житлового фонду станом на 16.02.2021р.

Відповідно до виготовленого технічного паспорту на житловий будинок, будівництво було завершено в 1964 році. Факт завершення будівництва підтверджується складеним технічним паспортом.

Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_3 - залишився її син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , інших спадкоємців немає.

Спадщину позивач прийняв відповідно до вимог закону, так як фактично вступив в управління та володіння спадковим майном в силу ст.ст. 529, 549 ЦК УРСР (1963 года). Роз`яснення щодо спадкування в цей період часу міститься також в п.113 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 18.06.1994 року № 18/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 07.07.1994р.

До спадкової маси входить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .

Однак отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріуса позивач не зміг. Довідкою Прудянського старостинського округу від 04.03.2024р. №21 повідомлено, що немає інформації за якою адресою та з ким та в який період була зареєстрована померла ОСОБА_3 , оскільки після пожежі в приміщенні старостату внаслідок ракетного удару через військову агресію РФ, була знищена вся документація з оргтехнікою.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, в поданій до суду заяві позов підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Розгляд справи просив проводити без фіксації технічними засобами у його відсутність, що суд вважає за можливе.

Представник відповідача Дергачівської міської військової адміністрації в судове засідання не з`явився, згідно наданої суду заяви не заперечує проти задоволення позовних вимог, просив справу розглядати за відсутності представника.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами.

Вивчивши матеріали справи суд приходить висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як передбачено ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч.ч. 1,5,6 ст. 81 ЦПК України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаютьсясторонами таіншими учасникамисправи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

В судовомузасіданні встановлено,що батьки позивача батько ОСОБА_2 (російською мовою « ОСОБА_2 », ІНФОРМАЦІЯ_1 та мати ОСОБА_3 ( російською мовою « ОСОБА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 перебували в шлюбі.

Від шлюбу були народжені діти син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 21.09.1946 року.

Також, в зареєстрованому шлюбі були народжені діти син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

ІНФОРМАЦІЯ_6 помер його рідний брат ОСОБА_4 .

ІНФОРМАЦІЯ_7 помер його рідний брат ОСОБА_5 .

ІНФОРМАЦІЯ_8 помер його рідний брат ОСОБА_6 .

ІНФОРМАЦІЯ_9 помер батько позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_2 , яке видане 23.06.2023 року Виконавчим комітетом Прудянської селищної ради Дергачівського району Харківської області, актовий запис №35.

За чассвого життя ОСОБА_2 заповітне складав.

На час своєї смерті він був зареєстрований в будинку АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 , спадкоємцями першої черги залишились його дружина ОСОБА_3 .

На час своєї смерті батько ОСОБА_2 , був зареєстрований за місцем проживання в будинку АДРЕСА_1 .

Після його смерті залишилась спадщина, яку прийняла мати ОСОБА_3 , як дружина, яка проживала разом зі спадкодавцем на час його смерті.

Тобто, його матір є спадкоємцем за законом, після смерті ОСОБА_2 , так як фактично вступила в управлення і володіння спадковим майном в силу ст.ст. 529, 549 ЦК УРСР (1963года). Роз`яснення щодо спадкування в цей період часу міститься також в п.113 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 18.06.1994 року № 18/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 07.07.1994р.

На момент відкриття спадщини діяв ЦК УРСР ( в редакції 1963 року). В сплив терміну, встановленого ст. 560 цього Кодексу, вони не заявляли про відмову від спадщини. Відповідно до ст.549 цього ж Кодексу, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Відповідно до ст.529 цього ж Кодексу (1963р.), у першу чергу право на спадкування за законом мають право діти спадкоємця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно до Інструкції про порядок здійснення нотаріальних дій нотаріусами України від 18.06.1994р.№18/5, доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця, квитанції про сплату податку, запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документі, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.

На цій земельній ділянці, в період зареєстрованого шлюбу та в інтересах сім`ї, батьки почали будівництво житлового будинку та надвірних будівель, основна частина будівництва житлового будинку літ. «А-1» з надвірними будівлями та спорудами було завершено в 1964 році, зазначений житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

В подальшому на ім`я батька ОСОБА_2 було отримано свідоцтво про право особистої власності на вказаний житловий будинок, яке було видане виконавчим комітетом Прудянської сільської ради народних депутатів.

ІНФОРМАЦІЯ_10 померла мати ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_3 , яке видане 29 червня 2023 року Виконавчим комітетом Прудянської селищної ради Харківського району Харківської області, актовий запис № 03 від 09.03.1990р.

За свого життя мати ОСОБА_3 заповіт не складала.

На час смерті ОСОБА_3 була зареєстрована по день смерті за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до інформаційної довідки від 10.08.2023р. №174, КП Технічної інвентаризації «Інвенрос» повідомляє, що станом до 01.01.2013 року житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , не зареєстрований.

Мати ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_10 . Позивач поховав її, взявши на себе всі витрати, вирішуючи всі пов`язані з цим питання. Після смерті матері, він опікується житловим будинком та надвірними будівлями, підтримує їх в належному стані, сплачує комунальні платежі та ін.

Після смерті матері, ОСОБА_3 , залишилась спадщина, яка складається з житлового будинку: літ. «А-1», веранди літ. «а», тамбуру літ. «а1», загальною площею 72,60 кв.м., житловою площею 48,9 кв.м., та надвірних будівель і споруд: сараю літ. «Г», сараю літ. «В», погріба літ. «Б», вбиральні літ. «Е», душу літ. «Д», навіс літ. «Ж», огорож №1-2, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_3 - залишився її син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , інших спадкоємців немає.

Спадщину позивач прийняв відповідно до вимог закону, так як фактично вступив в управління та володіння спадковим майном в силу ст.ст. 529, 549 ЦК УРСР (1963 года). Роз`яснення щодо спадкування в цей період часу міститься також в п.113 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 18.06.1994 року № 18/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 07.07.1994р.

До спадкової маси входить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .

Однак отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріуса позивач не зміг. Довідкою Прудянського старостинського округу від 04.03.2024р. №21 повідомлено, що немає інформації за якою адресою та з ким та в який період була зареєстрована померла ОСОБА_3 , оскільки після пожежі в приміщенні старостату внаслідок ракетного удару через військову агресію РФ, була знищена вся документація з оргтехнікою.

На момент відкриття спадщини діяв ЦК УРСР ( в редакції 1963 року). В сплив терміну, встановленого ст. 560 цього Кодексу, спадкоємці не заявляли про відмову від спадщини. Відповідно до ст.549 цього ж Кодексу, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Відповідно до ст.529 цього ж Кодексу (1963р.), у першу чергу право на спадкування за законом мають право діти спадкоємця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

На моментвідкриття спадщинидіяв ЦКУРСР (в редакції1963року),а самест.549ЦК УРСР,згідно дост.549ЦК України(1963р.),який діявна періодвідкриття спадщинидії,що свідчатьпро прийняттяспадщини визнається,що спадкоємецьприйняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Відповідно до ст.529 ЦК України (1963р.) у першу чергу право на спадкування за законом мають право діти спадкоємця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно до Інструкції про порядок здійснення нотаріальних дій нотаріусами України від 18.06.1994р.№18/5, доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця, квитанції про сплату податку, запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку(квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документі, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

На підставі ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи визначені у статтях 1261-1265 ЦК України. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Стаття 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.

Згідно ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Таким чином, аналізуючи вищевказане, беручи до уваги надані суду докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

На підставі ст.ст. 529, 549, 560 ЦК УРСР в редакції 1963 року, ст. ст. 1216, 1217, 1218, 1223, 1261, 1268, 1270 ЦК України, керуючись ст.ст. 77-81, 89, 247, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України суд, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІПН НОМЕР_4 , право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами : літ. «А-1», веранди літ. «а», тамбуру літ. «а1», загальною площею 72,60 кв.м., житловою площею 48,9 кв.м., та надвірних будівель і споруд: сараю літ. «Г», сараю літ. «В», погріба літ. «Б», вбиральні літ. «Е», душу літ. «Д», навіс літ. «Ж», огорож №1-2, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є. Р. Остропілець

СудДергачівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення02.10.2024
Оприлюднено03.10.2024
Номер документу122016766
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —619/4132/24

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Нечипоренко І. М.

Рішення від 02.10.2024

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Остропілець Є. Р.

Ухвала від 18.07.2024

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Остропілець Є. Р.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Остропілець Є. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні