ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відмову у видачі судового наказу
01.10.2024Справа № 910/11620/24
Суддя Господарського суду міста Києва Головіна К.І., розглянувши
заяву Приватного акціонерного товариства "Камет-Сталь" (Дніпропетровська обл., м. Кам`янське)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекс-Груп" (м. Київ)
про видачу судового наказу про стягнення неустойки в сумі 36 115,20 грн
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду міста Києва надійшла заява Приватного акціонерного товариства "Камет-Сталь" (далі - ПрАТ "Камет-Сталь", заявник) про видачу судового наказу про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекс-Груп" (далі - ТОВ "Лекс-Груп", боржник) неустойки в сумі 36 115,20 грн. за договором поставки № 23/1404 від 01.12.2023.
Дослідивши подану заяву, суддя приходить до висновку, що заява про видачу судового наказу задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Так, положеннями ст. 148 ГПК України встановлено, що судовий наказ може бути видано тільки за вимогами про стягнення грошової заборгованості за договором, укладеним у письмовій (в тому числі електронній) формі, та в разі, якщо сума вимоги не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Із поданих матеріалів вбачається, що заявлена до стягнення сума є штрафною санкцією, яка була нарахована стягувачем за постачання йому товару неналежної якості, тобто за порушення постачальником негрошового зобов"язання.
Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч. 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За змістом пункту 3 частини 1 статті 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Статтею 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
У відповідності до частини 2 статті 551 Цивільного кодексу України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі. Сторони можуть домовитися про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків, передбачених законом.
З урахуванням наведених приписів діючого законодавства суд звертає увагу заявника на те, що вимога про стягнення з боржника неустойки не є грошовою заборгованістю за договором, яка може бути стягнута в порядку ст. 148 ГПК України, а є штрафною санкцією, яка має іншу правову природу, ніж договірна заборгованість, відповідно - стягнення штрафної санкції не може бути предметом заяви про видачу судового наказу.
Згідно зі ст. 152 ГПК України суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо:
- заявлено вимогу, яка не відповідає вимогам статті 148 цього Кодексу (п. 3 ч. 1)
- із поданої заяви не вабчається виникнення або порушення права грошової вимоги, за якою заявником подано заяву про видачу судовоо наказу (п. 8 ч. 1).
Відповідно до ч. 2 ст. 153 Господарського процесуального кодексу України відмова у видачі судового наказу з підстав, передбачених пунктами 3 - 6 частини першої статті 152 цього Кодексу, унеможливлює повторне звернення з такою самою заявою. Заявник у цьому випадку має право звернутися з тими самими вимогами у позовному порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 147-154, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити Приватному акціонерному товариству "Камет-Сталь" у видачі судового наказу про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лекс-Груп" неустойки у сумі 36 115,20 грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її підписання до суду апеляційної інстанції.
Суддя Головіна К.І.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 03.10.2024 |
Номер документу | 122019961 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи наказного провадження |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головіна К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні