Ухвала
від 01.10.2024 по справі 916/4293/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"01" жовтня 2024 р.м. Одеса № 916/4293/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М., розглянувши матеріали вх.№4395/24

за позовом: Джи-Ен-Ті Трейд при Дубайській Багатопрофільній Товарно-Сировинній Біржі (приміщення №АU32-А Голд Тауер, ділянка №JLТ-РН1-13А, Джумейра Лейке Тауер, місто Дубай, Об`єднані Арабські Емірати)

до відповідача: Джи Ен Ті Холдко 1 Лімітед (200 Олдерсгейт Стріт, Лондон ЕС1А 4НD)

про визнання недійсним акту прийому-передачі частки у статутному капіталі ТОВ "Металзюкрайн Корп ЛТД"

ВСТАНОВИВ:

26.09.2024 Джи-Ен-Ті Трейд при Дубайській Багатопрофільній Товарно-Сировинній Біржі звернулася до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Джи Ен Ті Холдко 1 Лімітед, в якій просить суд визнати недійсним акт прийому-передачі частки у статутному капіталі ТОВ "Металзюкрайн Корп ЛТД".

У відповідності до п.1 ч.1 ст.164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Частиною 1 ст.172 ГПК України встановлено обов`язок позивача, особи, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.

В порушення наведених положень процесуального законодавства позивачем не надано доказів направлення відповідачу позовної заяви з додатками.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст.164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно ч.1 та ч.2 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою, встановлено ставку судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а позовної заяви майнового характеру 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Положеннями ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2024 рік" встановлено, що у 2024 році прожитковий мінімум для працездатної особи з 1 січня 2024 року становить 3028 гривні.

Як вбачається з позовної заяви, позовні вимоги направлені на визнання недійсним акту прийому-передачі частки у статутному капіталі ТОВ "Металзюкрайн Корп ЛТД", з огляду на що, враховуючи положення Закону України "Про судовий збір" за подачу даного позову позивачем мало бути сплачено 3 028 грн судового збору.

Разом з тим, додані до позовної заяви документи не містять доказів сплати судового збору.

Крім того, суд зауважує, що згідно зі статтею 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу (частина перша статті 45 ГПК України).

Частиною другою статті 4 ГПК України, серед іншого, визначено, що юридичні особи мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до статті 74 Закону України "Про міжнародне приватне право" процесуальна правоздатність і дієздатність іноземних осіб в Україні визначаються відповідно до права України. На вимогу суду, який розглядає справу, іноземна юридична особа має представити оформлений з урахуванням статті 13 цього Закону документ, що є доказом правосуб`єктності юридичної особи (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).

За статтею 13 вказаного Закону документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

Іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (стаття 365 ГПК України).

Пунктом 2 частини третьої статті 162 ГПК України передбачено, що позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.

Системний аналіз положень статті 74 Закону України "Про міжнародне приватне право" та статей 4, 45, 162, 365 ГПК України дає підстави для висновку, що у випадку, якщо позивачем є юридична особа, то вимога вказати в позовній заяві ідентифікаційний код такої особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України стосується лише юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України. Водночас, іноземна юридична особа подає документ, що є доказом її правосуб`єктності за відповідним іноземним законом (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).

Отже, дослідження, оцінка та встановлення процесуальної право- та дієздатності іноземної юридичної особи як учасника господарського процесу є обов`язком господарського суду під час вирішення питання про відкриття провадження у справі та здійснюється з урахуванням правил (закону) тієї держави, за правилами (законодавством) якої ця особа була створена та зареєстрована.

Як встановлено судом з наданих матеріалів, позивачем не надано належних доказів, що підтверджують правовий статус позивача та відповідача як юридичних осіб за законодавством країни, де її створено, а саме оригіналу або нотаріально засвідченої копії сертифікатів реєстрації або витягу з торгового реєстру щодо вказаних осіб.

Відтак, відсутність вказаних документів унеможливлює встановлення судом статусу відповідача - компаній Джи-Ен-Ті Трейд при Дубайській Багатопрофільній Товарно-Сировинній Біржі та Джи Ен Ті Холдко 1 Лімітед, як юридичних осіб за законодавством країн, де їх створено.

Згідно до ч.1 та ч. 2 ст.174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Отже, з урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява Джи-Ен-Ті Трейд при Дубайській Багатопрофільній Товарно-Сировинній Біржі на підставі ч.1 ст.174 ГПК України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду:

- доказів, що підтверджують правовий статус компаній Джи-Ен-Ті Трейд при Дубайській Багатопрофільній Товарно-Сировинній Біржі та Джи Ен Ті Холдко 1 Лімітед як юридичних осіб за законодавством країни, де їх створено;

- доказів направлення (вручення) відповідачу позовної заяви з доданими до неї документами;

- доказів сплати судового збору у сумі 3 028 грн.

Крім того, суд вважає за необхідне зобов`язати позивача надати суду пояснення стосовно підписання позовної заяви ОСОБА_1 з огляду на відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження того, що останній є адвокатом відповідно до вимог Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", а також того, що Поздняков Дмитро діє в порядку самопредставництва.

Керуючись ст.162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Джи-Ен-Ті Трейд при Дубайській Багатопрофільній Товарно-Сировинній Біржі за вх.№4395/24 від 26.09.2024 залишити без руху.

2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання доказів, що підтверджують правовий статус компаній Джи-Ен-Ті Трейд при Дубайській Багатопрофільній Товарно-Сировинній Біржі та Джи Ен Ті Холдко 1 Лімітед як юридичних осіб за законодавством країни, де їх створено; доказів направлення (вручення) відповідачу позовної заяви з доданими до неї документами та доказів сплати судового збору у сумі 3 028 грн.

3. Зобов`язати позивача надати суду пояснення щодо підписання позовної заяви Поздняковим Дмитром.

4. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

5. Повідомити позивача, що він у відповідності до ч. 2 ст. 164 ГПК України зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

6. Повідомити учасників справи про те, що інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua.

Ухвала суду набирає законної сили 01.10.2024 та оскарженню не підлягає.

Суддя Ю.М. Щавинська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення01.10.2024
Оприлюднено03.10.2024
Номер документу122020621
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин пов’язані з правами на акції, частку у статутному капіталі

Судовий реєстр по справі —916/4293/24

Ухвала від 23.12.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 11.12.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 13.11.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 01.10.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні