Справа № 141/595/24
Провадження №2-о/141/32/24
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
02 жовтня 2024 року с-ще Оратів
Суддя Оратівського районного суду Вінницької області Климчук СергійВасильович, розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
У С Т А Н О В И В:
27.09.2024 до суду надійшла заява ОСОБА_1 від 26.09.2024, заінтересована особа: орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна
Дослідивши подану заяву від 26.09.2024 про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна та додані до неї матеріали, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 293ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 1 ч. 2 ст.293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ч. 3, ч 4 ст.294ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
За правилами Цивільного процесуальногокодексу України вимоги до заяв про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи визначені у ст. ст. 175, 177, 297 ЦПК України.
Так, відповідно до ч. 3 ст.175ЦПК України позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин,якими позивачобґрунтовує своївимоги;зазначення доказів,що підтверджуютьвказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Також згідно вимог ч.3 ст.297ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Натомість, подана заява від 26.09.2024 не відповідає наведеним вище вимогам ч. 3 ст.175ЦПК України та ч.3 ст. 297 ЦПК України, а саме, заява про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна не містить:
- поштовий індекс місце проживання чи перебування заявника, відомі номери адреси електронної пошти заявника та заінтересованої особи, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету заявника та заінтересованої особи;
-виклад обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, що свідчатьпро хронічний,стійкий психічнийрозлад,внаслідок чогоособа нездатна усвідомлюватизначення своїхдій та(або)керувати нимита зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Суд зауважує, що предметом доказування у справах про визнанняфізичної особинедієздатною є: наявність хронічного, стійкого психічного розладу; факти, що підтверджують, що громадянин не може розуміти значення своїх дій та керувати ними; причинний зв`язок між психічним розладом і тим, що громадянин не здатний усвідомлювати значення своїх дій керувати ними; досягнення встановленого законом віку громадянином, відносно якого ставиться питання про визначення його недієздатним; інші обставини; висновок судово-психіатричної експертизи; довідки з медичної установи; довідки про постановку на облік у психіатричній установі; виписка з історії хвороби. Усі доводи і докази щодо предмету доказування мають бути викладені заявником у поданій заяві та надані суду.
Так, до матерілів заяви від 26.09.2024 суду надано довідку № 162, видану лікарем ЗПСМ ОСОБА_2 , зі змісту якої убачається, що ОСОБА_3 знаходиться на обліку з діагнозом: ІХС. Атеросклеротичний міокардіосклероз з гіпертензією СН2Б, стареча деменція, остеохондроз хребта з постійним больовим синдромом, ДОА колінних суглобів 3 ст. Потребує постійного амбулаторного лікування, контролю за лікуванням.
Натомість, належних доказів, що свідчать про наявність у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічних захворювань, які діагностовано лікарями та існують станом на дату звернення до суду з даною заявою, а саме: виписки із історії хвороби психіатричних закладів (амбулаторної картки хворого), довідки про знаходження/перебування ОСОБА_3 на обліку у психіатричних лікувальних закладах та/або на «ДО» у лікаря психіатра відповідного закладу охорони здоров`я заявником в обґрунтування своїх вимог суду не надано.
Зазначені вище судом обставини перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі № 141/595/24, оскільки у заяві від 26.09.2024 про визнання особи недієздатною встановлення опіки та призначення опікуна заявником не зазначено обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, та, відповідно, не долучено до заяви належних доказів в підтвердження зазначених обставин.
Згідно ч. 1 ст. 83 ЦПК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви (ч. 2 ст. 83 ЦПК України).
Принагідно суд звертає увагу заявника, що відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Заінтересованими особами є особи, які беруть участь у справі та які мають юридичну заінтересованість. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов`язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із визнанням обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб`єктивні права та обов`язки мають юридичний зв`язок із суб`єктивними правами і обов`язками заявників.
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Але, на відміну від заявника, ці особи самі не звертаються до суду із заявою, а вступають у вже розпочатий процес з власної ініціативи або притягуються до участі у справі судом.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв`язку із суб`єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника.
Суд зазначає, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвокатата представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі (частина перша статті 299 ЦПК України).
Залучення до участі у справі окремого провадження всіх заінтересованих осіб має важливе значення, оскільки допомагає суду уникнути ухвалення незаконного рішення , а також має на меті повно і всебічно дослідити всі обставини справи.
Вирішуючи питання про те, яка саме заінтересована особа повинна бути залучена до участі у справі окремого провадження, крім вказаного вище, слід також враховувати і взаємовідносини із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають визнанню і які можуть вплинути на їх інтереси та (або) обов`язки.
З огляду на викладене, суд рекомендує заявнику вирішити питання щодо зазначення у заяві про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна усіх належних заінтересованих осіб, зокрема особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_3 , оскільки, відповідно до ч.1 ст. 299 ЦПК України розгляд справи про визнання фізичної особи недієздатною здійснюється за її участі, а також батька заявника та чоловіка особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_4 , який має у даній справі юридичну заінтересованість, оскільки зазначення заінтересованих осіб є прерогативою заявника.
Відповідно до частини 1 ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи встановлені фактичні обставини, суд доходить висновку про необхідність залишення заяви від 26.09.2024 без руху та надання заявнику терміну для усунення виявлених судом недоліків.
Зокрема, заявнику необхідно:
1) зазначити поштовий індекс місце проживання чи перебування заявника, відомі номери адреси електронної пошти заявника та заінтересованої особи, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету заявника та заінтересованої особи;
2) вказати обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого ОСОБА_3 не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними та надати належні докази, що підтверджують вказані обставини;
3) вказати у заяві належних заінтересованих осіб, їх адресу, відомі засоби зв`язку та іншу інформацію, визначену частиною 3 ст. 175 ЦПК України.
Для усунення недоліків вказаної заяви заявник має подати до суду в письмовому вигляді заяву про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна в новій редакції з долученням відповідної кількості її примірників для заінтересованих осіб з урахуванням наведених в даній ухвалі суду недоліків щодо її змісту.
Керуючись ст. 177, 185, 294,297 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, залишити без руху.
2. Надати заявнику десятиденний строк з дня отримання ухвали суду для усунення вказаних в ухвалі суду недоліків.
3. Роз`яснити заявнику, якщо у вказаний строк недоліки заяви не будуть усунуті, заява буде вважатися неподаною і повернута заявнику.
Ухвала суду остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Климчук
Суд | Оратівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 03.10.2024 |
Номер документу | 122023677 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Оратівський районний суд Вінницької області
Климчук С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні