Справа № 535/754/24
Провадження № 2/535/464/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2024 року Котелевський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Мальцева С.О..,
секретар судового засідання- Кашуба Ю.С.
без участі сторін
розглянувши у підготовчому засіданні в смт. Котельва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування ;-
УСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до судуз позовомдо Великорублівської сільської радиПолтавського районуПолтавської області,в якомупросить визнати занею в порядкуспадкування зазаконом правовласності нанерухоме майно,що складаєтьсяз житловогобудинку літ.А-1,загальною площею50,2кв.м.,в томучислі житловоїплощі 16,1кв.м.,та господарськихбудівель і споруд: літньої кухні літ. Б , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , й до дня смерті належало ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач мотивує позовтим,що звернувшисьдо приватного нотаріуса іззаявою проприйняття спадщиниза законом,нотаріус був позбавленийможливості видатисвідоцтво проправо наспадщину зазаконом,оскільки спадкоємицею небуло наданооригінал документу,що підтверджує право власностіпомерлого нажитловий будинокіз надвірнимибудівлями таспорудами,що підтверджується постановою нотаріусапро відмовуу вчиненнінотаріальної діївід 07.06.2024 року(а.с.10).
Ухвалою судді Котелевського районного суду Полтавської області від 09.09.2024 року справу прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження (а.с. 23).
Позивач ОСОБА_1 у підготовче засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку, в позові просила розгляд справи провести без її участі, позовні вимоги підтримує повністю .
Відповідач Великорублівська сільська рада Полтавського району Полтавської області у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися в установленому законом порядку, але надала до суду відзив на позов в порядку ст. 178 ЦПК України,в якому просятьсуд провести судовезасідання безучасті їхнього представниказазначивши,що позовнівимоги ОСОБА_1 визнають в повному обсязі (а.с. 30).
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, системно дослідивши матеріали даної цивільної справи, приходить до переконання, що позовну заяву слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до абз.3 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року N 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 03.07.2004 року Великорублівською сільською радою Котелевського району Полтавської області (а.с. 7).
Відповідно до довідки Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 05.07.2024 року за № 09-09/2493, на день смерті померлий ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , разом із ним на день його смерті ніхто не проживав та не був зареєстрований (а.с 13)
Позивач ОСОБА_1 є сестрою померлого спадкодавця.
Позивач ОСОБА_1 спадкування житлового будинку здійснює за законом. Спадкова справа на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 заведена у Котелевській державній нотаріальній конторі за № 315/2004 на підставі заяви ОСОБА_1 про прийняття спадщини.
При цьому, позивач ОСОБА_1 вже отримала 30.01.2006 року свідоцтво про право на спадщину за заповітом після померлого ОСОБА_2 на грошові заощадження з процентами та компенсаціями.(а.с 20).
Позивач ОСОБА_1 звернуласядо судузпозовомдо Великорублівськоїсільської радиПолтавськогорайонуПолтавської області,вякомупросить визнатизанею впорядкуспадкування зазакономправовласності нанерухомемайно,щоскладаєтьсяз житловогобудинкуліт.А-1,загальноюплощею50,2кв.м.,втомучислі житловоїплощі16,1кв.м.,тагосподарськихбудівель іспоруд:літньої кухні літ.Б ,яке знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_1 ,й додня смертіналежало ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскількизвернувшись доприватного нотаріусаіз заявоюпро прийняттяспадщини зазаконом,нотаріус був позбавленийможливості видатисвідоцтво проправо наспадщину зазаконом,оскільки спадкоємицею небуло наданооригінал документу,що підтверджує право власностіпомерлого нажитловий будинокіз надвірнимибудівлями таспорудами,що підтверджується постановою нотаріусапро відмовуу вчиненнінотаріальної діївід 07.06.2024 року(а.с.10).
Згідно довідки Виконавчого комітету Великорублівської сільської ради Полтавського району Полгавської області слідує, що житловий будинок АДРЕСА_1 згідно погосподарської книги № l особовий рахунок № НОМЕР_2 з відносився до робітничого двору. Членами робітничого двору були: ОСОБА_2 .
Заявником не надано документ, який посвідчує право власності на житловий будинок.
До складу спірного спадкового майна спадкодавця увійшов житловий літ.А-1,загальною площею50,2кв.м.,в томучислі житловоїплощі 16,1кв.м.,та господарськихбудівель і споруд: літньої кухні літ. Б , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , й до дня смерті належало ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до довідки Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,25 га, яка розташована по АДРЕСА_1 відноситься до земель комунальної власності (а.с 12).
Згідно до довідкивід 05.07.2024 року, виданої виконавчим комітетом Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 згідно погосподарської книги № 2 № 01-0095-2 за 2016 - 2023 роки особовий рахунок рахується з за померлим ОСОБА_2 (а.с. 16).
Відповідно до довідки, виданої Приватним підприємством «Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор»» 08.05.2024 року за № 4484 реєстрація права власності на даний житловий будинок в АДРЕСА_1 не проводилася (а.с. 11).
Згідно норм тогочасного законодавства спадкодавець володів спірним спадковим майном, однак не зареєстрував право власності відповідно до чинних нормативно-правових актів.
Відповідно до довідки Великорублівської сільської ради № 09-09/2623 від 15.12.2023 року, спірне домоволодіння в АДРЕСА_1 до колгоспного двору не відносилося (а.с 14).
У відповідності дост. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом. Однією з законних підстав набуття права власності є спадкування.
Згідно листа Міністерства юстиції України «Щодо порядку оформлення документів в разі смерті власника нерухомого майна» від 21 лютого 2005 року №19-32/319, «у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку».
Відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703(в редакції від 01.01.2013 року), рішення суду є правовстановлюючим документом, на основі якого може бути проведена реєстрація права власності на нерухоме майно.
Державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої заступником Міністра комунального господарства Української РСР від 31 січня 1966 року і яка втратила чинність на підставінаказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року № 56, Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року №7/5.
Відповідно до вказаних нормативних актів передбачалась державна реєстрація будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинностіЦКтаЗаконом України від 1 липня 2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
За змістом п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.
Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року. В погосподарських книгах при визначенні року побудування зазначається рік введення в експлуатацію будинку. Записи у погосподарських книгах визнаються в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Згідно з ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ч. 3 ст. 1296 Цивільного кодексу України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємців права на спадщину.
Визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Задовольняючи позовну заяву ОСОБА_1 до Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, суд виходить із засад справедливості, добросовісності, виваженості, розумності відповідно до вимог ст. 3 ч. 1 п. п. 5, 6 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 10, 13, 82, 141, 200, 206, 247, 265, 273, 354-355 ЦПК України, ст.ст. 3, 5, 328, 392, 1216-1217, 1261, 1265, 1275, 1296 ЦК України, суд;-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом правовласності нанерухоме майно,що складаєтьсяз житловогобудинку літ.А-1,загальною площею50,2кв.м.,в томучислі житловоїплощі 16,1кв.м.,та господарськихбудівель і споруд: літньої кухні літ. Б , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , й до дня смерті належало ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Апеляційна скарга може бути подана через Котелевський районний суд Полтавської області.
Суддя: С.О. Мальцев
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 04.10.2024 |
Номер документу | 122027336 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Мальцев С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні