Рішення
від 01.10.2024 по справі 544/1927/24
ПИРЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 544/1927/24

пров. № 2-о/544/159/2024

Номер рядка звіту 17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2024 року м. Пирятин

Пирятинський районний суд Полтавської області

в складі головуючого судді Малицької О. Л.,

секретар судового засідання Пірогова В. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пирятин цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Пирятинська державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин,

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернувся до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту родинних відносин. Свої вимоги мотивує тим, що його мати ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилася спадщина до якої увійшло, зокрема, житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а також земельні ділянки в с. Замостище Лубенського району Полтавської області. За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла заявнику все те на що вона матиме право на момент смерті. 05 липня 2024 року була заведена спадкова справа №85/2024 до майна померлої ОСОБА_2 . Заявник звернувся до Пирятинської нотаріальної контори Полтавської області з метою оформлення своїх спадкових прав, однак йому було відмовлено у зв`язку з тим, що не можливо встановити родинний зв`язок між ним та покійною, оскільки у свідоцтві про народження заявника його прізвище та прізвище матері вказано « ОСОБА_3 », при цьому у паспорті покійної, заповіті, свідоцтві про смерть вказано прізвище спадкодавця, як « ОСОБА_4 ». Заявник вважає, що вказані розбіжності виникли за наступних обставин. Так, 23 липня 1963 року його батьки уклали шлюб і мати змінила прізвище з ОСОБА_4 на ОСОБА_3 . На той час мати була членом колгоспу та паспорта не мала. Сімейне життя у батьків не склалося і згодом батько покинув сім`ю. Офіційно шлюб розірвано не було, мати в подальшому прізвище не змінювала. При отриманні матір`ю паспорта громадянки України, її прізвище було вказане, як « ОСОБА_4 ». Враховуючи, що паспорт громадянки України видавався в замін паспорта СРСР можна зробити висновок, що і в попередньому паспорті також прізвище матері було вказане, як « ОСОБА_4 ».

У зв`язку з цим у заявника виникає необхідність у зверненні до суду із цією заявою про встановлення факту родинних відносин у порядку окремого цивільного провадження, оскільки він не має можливості реалізувати своє право на оформлення спадкових прав як спадкоємця за заповітом після смерті матері на належне їй спадкове майно.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явився, надав заяву в якій просив слухати справу без його участі, заявлені вимоги просив задовольнити.

Представник заінтересованої особи Пирятинської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явилася, однак від нею на адресу суду надійшла заява в якій вона просить проводити розгляд справи у її відсутності. Заперечень щодо розгляду справи не має.

Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, приходить до наступного:

Відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 315 ЦПК Українисуд в порядку окремого провадження розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Судом встановлено, що відповідно до копії посвідки про народження № НОМЕР_1 , ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Кейбалівка Пирятинського району Полтавської області (а.с. 10).

Згідно копії Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу №00046904572 від 10 вересня 2024 року, 23 липня 1963 року ОСОБА_2 зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 та змінила своє прізвище на ОСОБА_3 (а.с. 12).

Як вбачається з копії свідоцтва про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в графі мати - зазначена ОСОБА_7 (а.с. 8).

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 (а.с. 11).

Внаслідок її смерті відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а також чотирьох земельних ділянок в с. Замостище Лубенського району Полтавської області (а.с. 20-24, 26).

За життя ОСОБА_2 склала заповіт від 11 жовтня 2016 року, посвідчений державним нотаріусом Пирятинської державної нотаріальної контори Михайліченко Т. М., зареєстрований реєстрі нотаріальних дій за №2-1492, яким все належне їй майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що їй буде належати і на що вона за законом матиме право, заповіла своєму сину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 13, 15).

Заявник звернувся до Пирятинської державної нотаріальної контори щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої, проте йому було відмовлено, оскільки за поданими документами встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 та покійною ОСОБА_2 , немає можливості так як в свідоцтві про смерть спадкодавиці її прізвище зазначене, як « ОСОБА_4 », в свідоцтві про народження спадкоємця його прізвище зазначено, як « ОСОБА_3 », при цьому з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу вбачається, що ОСОБА_2 в 1963році зареєструвалашлюб тазмінила своєпрізвище на« ОСОБА_3 ».Інформація,щодо розірванняшлюбу,або змінипрізвища з« ОСОБА_3 » на« ОСОБА_4 »,відсутня (а.с.14).

Як вбачається з копії Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу №00046904572 від 10 вересня 2024 року, 23 липня 1963 року ОСОБА_2 зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 та змінила своє прізвище на ОСОБА_3 , однак в подальшому у документах виданих в різний час з невідомих причин зазначалося дошлюбне прізвище матері заявника « ОСОБА_4 », а не « ОСОБА_3 », що прослідковується в наданих заявником документах, зокрема в: архівній довідці про підтвердження трудового стажу ОСОБА_2 за 1956-1976 роки під час роботи в колгоспі «Авангард»; копії пенсійного посвідчення ОСОБА_2 № НОМЕР_3 від 23 січня 1992 року; копії паспорта ОСОБА_2 НОМЕР_4 виданий Пирятинським РВ УМВС України в Полтавській області; копії свідоцтва про право на спадщину НОМЕР_5 від 30 травня 2006 року; копії державних актів на право власності на землю на ім`я ОСОБА_2 ; копії приватизаційного майнового сертифікату на ім`я ОСОБА_2 (а.с. 16-18, 20-26)

В даний час підтвердити факт, що ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_1 , інакше як у судовому порядку, не виявляється можливим, оскільки згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 померла.

Згідно з п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії.

Факт родинних відносин заявнику необхідно встановити для оформлення права на спадщину. Встановлення факту родинних відносин породить для заявника певні юридичні наслідки, так як іншого шляху для підтвердження факту родинних відносин не існує.

З огляду на встановлене суд приходить до перконання, що заявник правомірно та обґрунтовано ставить вимогу про встановлення факту родинних відносин і такі підстави встановлені судом.

Керуючись ст.ст.12,13,80- 81,245- 246,258-273,293,294,315,354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , визнавши, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , явлається матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Пирятинський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.Л.Малицька

СудПирятинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення01.10.2024
Оприлюднено04.10.2024
Номер документу122027650
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —544/1927/24

Рішення від 01.10.2024

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Малицька О. Л.

Ухвала від 20.09.2024

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Малицька О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні