Справа № 449/1269/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" вересня 2024 р. Перемишлянський районний суд Львівської області в складі:
судді Гуняк О.Я.,
за участі секретаря судових засідань: Тивонюка С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Перемишляни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства Страхова компанія Євроінс Україна про стягнення невиплаченого страхового відшкодування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства Страхова компанія Євроінс Україна про стягнення невиплаченого страхового відшкодування.
Просить стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхова компанія Євроінс Україна на користь ОСОБА_1 суму невиплаченого страхового відшкодування у розмірі 30 771 грн. 20 коп., а саме:
- 21887 грн.56 коп. страхова виплата;
- 3000грн- проведення експертизи;
- 5302грн.60 коп. інфляційні втрати;
- 580 грн.94коп - штрафні санкції.
В обґрунтування позову покликається на те, що 28.02.2022року щ 10:25 год. по АДРЕСА_1 , водій ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом марки KIA RIO д.н.з. НОМЕР_1 не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, не впорався з керуванням, виїхав на смугу зустрічного руху, де здійсним зіткнення з автомобілем марки Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_2 , власником якого є позивач ОСОБА_1 . Внаслідок зіткнення її транспортний засіб отримав пошкодження з матеріальними збитками. Зазначила, що автомобіль KIA RIO д.н.з. НОМЕР_1 на момент дорожньо-транспортної пригоди забезпечений Полісом №АР/2428565 обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страховиком ПАТ Страхова компанія Євроінс Україна. Звертає увагу суду на те, що водій ОСОБА_2 порушив вимоги п. 12.1, 12.3 Правил дорожнього руху, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001р. та його діях є склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 124 КУпАП, що стверджується постановою Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 12.04.2022року.
Окрім цього зазначила, що згідно висновку експерта №33 огляду колісного транспортного засобу за результатами судової автотоварознавчої експертизи від 19.03.2022року автомобіль марки Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_2 , власником якого є ОСОБА_1 слідує, що пошкоджений автомобіль відновленню не підлягає: вартість відновлювального ремонту становить 316205,36 грн. Ринкова вартість до моменту пошкодження у ДТП становить 121203,28грн. Утилізаційна вартість 30727,59грн.
Сума для виплати страхового відшкодування становить: 121 203,28грн. 30727,59грн.= 90475,69. Страхова виплатила ОСОБА_1 68 588,13 грн. Тому недоплачена сума страхової виплати становить - 21887,56грн. Звертає увагу суду на те, що основна сума заборгованості з 28.02.2022 до 08.12.2022року складається із суми невиплаченого страхового відшкодування і вартості проведення експертизи: 21887грн.56коп.+3000,00 грн. Всього 24 887грн,56коп. Інфляційні втрати 5 302,60 грн. і 3% - 580 грн.95коп.
В обгрунтування позову покликається на ст. 988 ЦК України, ЗУ Про страхування та ЗУ Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та просить такий задовольнити.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_3 не з`явився. Однак, надіслав заяву, згідно якої просить розглядати цивільну справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача ПрАТ Страхова компанія Євроінс Україна в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
14.02.2023 року представник відповідача ПАТ Страхова компанія Євроінс Україна
надіслав до суду відзив на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Покликається на те, що 01.09.2021 року між ПрАТ Страхова компанія Євроінс Україна та ОСОБА_4 було укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у формі полісу №АР/4248565, відповідно до якого забезпечено транспортний засіб KIA RIO д.н.з. НОМЕР_1 . 28.02.2022року. Зазначив, що відповідачем було отримано повідомлення ОСОБА_5 про настання події, яка в подальшому може бути визнана страховим випадком. 24.03.2022року відповідачем було отримано повідомлення позивача про ДТП за участю транспортного засобу, власник якого може бути визнаний потерпілою особою, заяву про страхове відшкодування. На виконання вимоги п. 34.2 ст. 34 ЗУ Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів протягом 10 днів, а саме 01.04.2022року уповноваженим представником ПрАТ Страхова компанія Євроінс Україна було оглянуто пошкоджений транспортний засіб Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_2 , зафіксовано виявлені пошкодження, про що складено акт огляду транспортного засобу. Звертає увагу суду на те, що відповідачем було забезпечено своєчасний огляд пошкодженого транспортного засобу позивача, тобто протягом десятиденного строку, встановленого Законом. Звертає увагу суду на те, що пзивач не набув права для самостійного звернення до експерта чи оцінювача із заявою про призначення експертного дослідження. Тому, витрати позивача на замовлення експертного дослідження, в даному випадку, відшкодуванню відповідачем не підлягають.
Зазначив, що 11.05.2022року на замовлення Страховика оцінювачем ОСОБА_6 було складено звіт №17774 про оцінку вартості (розміру) збитків, заподіяних пошкодженням транспортного засобу , відповідно до висновків якого ринкова вартість транспортного засобу Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_2 до його пошкодження складає 121 774,40 грн., вартість відновлювального ремонту складає 350 163,43 грн, вартість матеріального збитку дорівнює 121 774,40 грн., вартість придатних залишків 50 586,27 грн. Зазначив, що виплачене страхове відшкодування за шкоду, завдану майну позивача, було розраховано: 121 774, 50 586,27 - 2600 грн. = 68 588,13 грн. Вважає, що ПрАТ Страхова компанія Євроінс Україна повністю виконало свої зобов`язання перед Позивачем відповідно до вимог Закону, а тому позовні вимоги є безпідставними.
Тому суд, відповідно до ст.223 ЦКК України вважає за можливе розглядати дану цивільну справу за відсутності сторін.
Дослідивши обставини справи, оцінивши в сукупності досліджені докази, вирішую спір в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
Відносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про страхування", цим та іншими законами України і нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них. Якщо норми цього Закону передбачають інше, ніж положення інших актів цивільного законодавства України, то застосовуються норми цього Закону (п. 2.1. ст..2 ЗУ Про обов`язкове страхування цивільн0-правової відповідальності
Згідно зі ст. 55, 124 Конституції України та статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до вимог Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1 ст. 1166 ЦК України).
Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку ( ч. 2 ст. 1187 ЦК України).
Спірні правовідносини регулюються ЗУ «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі Закон) та главою 82 підрозділу 2 розділу ІІІ ЦК України.
ЗУ «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» є спеціальним законом, що регулює правовідносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. У цьому Законі визначено, що особами, відповідальність яких вважається застрахованою, є страхувальник та інші особи, які правомірно володіють забезпеченим транспортним засобом, тобто таким, який зазначається у чинному договорі обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, за умови його експлуатації особами, відповідальність яких застрахована (пункти 1.4, 1.7 статті 1).
Статтею 6 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності» (Закону) визначено, що страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.
Згідно п. 22.1. ст.22 ЗУ «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» У разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
Шкода, заподіяна в результаті дорожньо-транспортної пригоди майну потерпілого, - це шкода, пов`язана:з пошкодженням чи фізичним знищенням транспортного засобу; з пошкодженням чи фізичним знищенням доріг, дорожніх споруд, технічних засобів регулювання руху; з пошкодженням чи фізичним знищенням майна потерпілого; з проведенням робіт, які необхідні для врятування потерпілих у результаті дорожньо-транспортної пригоди; з пошкодженням транспортного засобу, використаного для доставки потерпілого до відповідного закладу охорони здоров`я, чи забрудненням салону цього транспортного засобу; з евакуацією транспортних засобів з місця дорожньо-транспортної пригоди (ст.28)
Відповідно до ст. 30 ЗУ «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» транспортний засіб вважається фізично знищеним, якщо його ремонт є технічно неможливим чи економічно необґрунтованим. Ремонт вважається економічно необґрунтованим, якщо передбачені згідно з звітом (актом) чи висновком про оцінку, виконаним оцінювачем або експертом відповідно до законодавства, витрати на відновлювальний ремонт транспортного засобу перевищують вартість транспортного засобу до дорожньо-транспортної пригоди. Якщо транспортний засіб вважається знищеним, його власнику відшкодовується різниця між вартістю транспортного засобу до та після дорожньо-транспортної пригоди, а також витрати на евакуацію транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди.
Відповідно до п. 35.1 ЗУ «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» для отримання страхового відшкодування потерпілий чи інша особа, яка має право на отримання відшкодування, протягом 30 днів з дня подання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду подає страховику (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) заяву про страхове відшкодування. У цій заяві має міститися: найменування страховика, якому подається заява, або МТСБУ; прізвище, ім`я, по батькові (найменування) заявника, його місце проживання (фактичне та місце реєстрації) або місцезнаходження; зміст майнової вимоги заявника щодо відшкодування заподіяної шкоди та відомості (за наявності), що її підтверджують; інформація про вже здійснені взаєморозрахунки осіб, відповідальність яких застрахована, або інших осіб, відповідальних за заподіяну шкоду, та потерпілих; підпис заявника та дата подання заяви.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини
28.02.2022року о 10:25 год. по АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом марки KIA RIO д.н.з. НОМЕР_1 не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, не впорався з керуванням, виїхав на смугу зустрічного руху, де здійсним зіткнення з автомобілем марки Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_2 , власником якого є позивач ОСОБА_1 . Внаслідок зіткнення її транспортний засіб отримав пошкодження з матеріальними збитками.
Постановою Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 12.04.2022року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення (а.с.10).
Згідно полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів АР/2428565, який був чинний на момент ДТП, цивільно-правова відповідальність ОСОБА_4 була застрахована ПрАТ Страхова компанія Євроінс Україна Згідно з вказаним полісом, ліміт відповідальності страховика забезпеченого транспортного засобу за шкоду, завдану майну, становив 130000 грн., а франшиза 2600 гривень (а.с.9)
Згідно висновку судового експерта №33 за результатами проведення судової автотоварознавчої експертизи, згідно договору №19 від 19.03.2022року пошкодження автомобіля марки Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_3 виявлені після ДТП 28.02.2022року, які визначені при його обстеженні 19.03.2022року. Вартість відновлювального ремонту автомобіля Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_3 від виявлених при обстеженні 19.03.2022року його пошкоджень внаслідок ДТП 28.02.2022, в цінах на вказану дату обстеження становить 316 205,36 грн. Ринкова вартість автомобіля Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_3 на 28.02.2022року до моменту пошкодження у ДТП, становить 121203,28. Вартість матеріального збитку з технічної точки зору, завданого власнику автомобіля Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_3 з врахуванням коефіцієнта фізичного зносу складових від виявлених при обстеженні 19.03.2022року його пошкоджень внаслідок ДТП 28.02.2022року становить 121203,28 грн. Утилізаційна вартість автомобіля Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_3 на момент огляду 19.03.2022року 30 727,59. (а.с.33-50).
Згідно звіту №17774 ТзОВ СЗУ Україна про оцінку вартості (розміру) збитків, заподіяних пошкодженням транспортного засобу від 11.05.2022року, ринкова вартість автомобіля марки Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_4 774,40 грн, вартість відновлювального ремонту 350 163,43 грн., вартість ДТЗ у пошкодженому стані 50 586,27 грн. (а.с.77-102).
Відповідно до пункту 34.2 статті 34 Закону № 1961-IV протягом 10 робочих днів з дня отримання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду страховик (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) зобов`язаний направити свого представника (працівника або експерта) на місце настання страхового випадку та/або до місцезнаходження пошкодженого майна для визначення причин настання страхового випадку та розміру збитків.
Якщо представник страховика (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) не з`явився у визначений строк, потерпілий має право самостійно обрати експерта для визначення розміру шкоди. У такому разі страховик (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) зобов`язаний відшкодувати потерпілому витрати на проведення експертизи (дослідження) (п.34.2).
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно пункту 36.5 З ст. 36 У «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування (регламентної виплати) з вини страховика (МТСБУ) особі, яка має право на отримання такого відшкодування, сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діє протягом періоду, за який нараховується пеня.
04 березня 2022 року ОСОБА_1 подала повідомлення та заяву про страхове відшкодування ПрАТ Страхова компанія Євроінс Україна, що стверджується
висновком експерта №СЕ-19/114-24/9786-ДД від 22.05.2024 року Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, проведенного на підставі Ухвали Перемишлянського районного суду Львівської області від 16.04.2024 року про призначення криміналістичної технічної експертизи документів.
У тексті документи аркуш №2 Повідомлення №49618 про ДТП в рядку з датою у тексті 24 березня 2022 вносилися зміни.
У тексті документиа Пояснення до повідомлення про обставини ДТП в рядку/графі з текстом де зазначається дата його складання 24 березня .
У тексті документа аркуш №2 Заява про страхове відшкодування в рядку Потерпіла особа графі, де проставленні цифри рукописним способом тексту 24/03/2022 вносилися зміни.
В повідомленні №49618 про ДТП за участю транспортного засобу власник якого може визнаний потерпілою особою, яке міститься на аркуші на 136-137 акр. В матеріалах цивільної справи в рукописному тексті документа на другому аркуші в нижній частині в графі Заявник з датою 24 березня 22 має місце зміна первинних реквізитів, а саме першочергове значення дати 4 березня 22 в графі _ _____20__р. шляхом дописки барвником чорного кольору цифри 24 березня 22; в поясненні до повідомлення про обставини ДТП, яке міститься на 139 аркуші в матеріалах цивільної справив рукописному тексті документа в рядку/графі з тектом, де зазначається дата його складання 24 березнямає місце зміна первинних реквізитів, а саме першопочаткове значення дати 04 березня в графі
Тому, твердження відповідача про те, що позивач 24.03.2022року повідомив, подав заяву відповідачу про ДТП за участю транспортного засобу та про страхове відшкодування і протягом 10 днів, згідно вимоги п. 34.2 ст. 34 ЗУ Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, а саме 01.04.2022року уповноваженим представником ПрАТ Страхова компанія Євроінс Україна було оглянуто пошкоджений транспортний засіб Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_2 не знайшли свого підтвердження та спростовано висновком експерта №СЕ-19/114-24/9786-ДД від 22.05.2024 року.
Позивач у зв`язку з невиконанням відповідачем вимог пункту 34.2 статті 34 Закону № 1961-IV не направленням свого представника на місце настання страхового випадку для визначення причин настання страхового випадку та розміру збитків протягом 10 робочих днів діяла правомірно та самостійно обрала експерта для визначення розміру шкоди.
Тому позов слід задовольнити частково та стягнути з відповідача суму невиплаченого страхового відшкодування за мінусом франшизи, передбаченої полісом та витрати на проведення експертизи. А саме: 121203,28грн. 307277,59грн -2600грн.- 68588,13 грн. = 19 287,56 грн. +3000грн.=22 287,56грн.
Враховуючи вказане, підлягає до задоволення вимога про стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат, оскільки відповідач як боржник прострочив виконання грошового зобов`язання. А саме: 22 287, 56 грн. *1.21306128 22 287,56 грн. = 4748,62 грн.; 22 287,56грн. *3%*284:365:100 = 520,25 грн.
У зв`язку із частковим задоволенням позову у розмірі 27 556 гривень 42 копійок з заявленої суми 30 771 грн. 20 коп., що становить 90 %, слід стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхова компанія Євроінс Україна на користь ОСОБА_1 судового збору пропорційно розміру задоволених вимог за подання позовної заяви 893,16 гривень.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76,77, 141, 259, 263, 264, 265, 268,272,273 ЦПК України, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхова компанія Євроінс Україна
на користь ОСОБА_1 невиплаченого страхового відшкодування в розмірі 27 556 (двадцять сім тисяч п`ятсот п`ятдесят шість гривень) 43 копійок
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхова компанія Євроінс Україна
на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 893 (вісімсот дев`яносто три) гривенs 16 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, безпосередньо до суду апеляційної інстанції. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_5 .
Відповідач: Приватне акціонерне товариствщ Страхова компанія Євроінс Україна, м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 102; ЄДРПЩУ 22868348.
Суддя О. Я. Гуняк
Суд | Перемишлянський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 04.10.2024 |
Номер документу | 122030735 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них |
Цивільне
Перемишлянський районний суд Львівської області
Гуняк О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні