Справа № 766/6446/24
н/п 2/766/9697/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
23.09.2024 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Рядчої Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Міщука О.О.
розглянувши у порядку загального позовного провадження в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Агровектор» про розірвання договору оренди земельної ділянки,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулась до суду з позовом до Фермерського господарства «Агровектор» про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Позовна заява мотивована тим, що 14.03.2011 року між нею та Фермерським господарством «Агровектор» було укладено договір оренди земельної ділянки площею 2,45 га, яка розташована на території Олександрівської сільської ради Білозерського району. Договір було укладено на 10 років. Згодом сторони уклали додаткову угоду, якою змінили строк оренди на 20 років до 17.02.2032. Станом на дату пред`явлення позову відповідач має заборгованість з орендної плати за 2022 та 2023 роки.
У зв`язку з цим просила суд розірвати договір оренди землі від 14.03.2011 року, укладений між нею та Фермерським господарством «Агровектор» та зобов`язати відповідача повернути земельну ділянку площею 2,45 га., яка розташована на території Олександрівської сільської ради Білозерського району, її власнику ОСОБА_1 в належному агротехнічному стані на підставі акту приймання-передачі земельної ділянки.
Ухвалою від 08.05.2024 року у справі відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 06.08.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, проти винесення заочного рішення не заперечувала.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, повідомлений про розгляд справи належним чином. Відзиву на позовну заяву, у строк встановлений в ухвалі суду про відкриття провадження у справі, відповідач не надав.
За таких обставин, суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутність сторін, враховуючи згоду позивача на заочний розгляд справи, ухвалити заочне рішення на підставі наявних у матеріалах справи доказів в порядкуст. ст. 280, 281 ЦПК України.
У відповідності до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 14.03.2011 року між Фермерським господарством «Агровектор» та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі, який зареєстрований 10.02.2021 року Станіславською сільською радою Білозерського району Херсонської області.
За умовами договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку земель сільгоспризначення, яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради Білозерського району, Херсонської області.
Договір укладається на строк 10 років.Після закінчення строку договору орендар має переважне раво поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію .
Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 3(грн.)% від нормативної грошової оцінки, що становить 1636,94 грн. на момент укладення договору оренди в тому числі 1636,94 грн. в грошовій формі- по собівартості, але не вище державних закупівельних цін рослинницькою продукцією, яка вирощюється орендарем.
Згідно додаткової угоди №1, укладеної між Фермерським господарством «Агровектор» та ОСОБА_2 строк дії договору оренди продовжено на 20 років до 17.01.2032 року.
За відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела суми виплачених доходів та утриманих податків за період з 01.01.2021 року по 31.12.2023 року ОСОБА_1 , востаннє дохід від оренди земельної ділянки надійшов у серпні 2021 року
Відповідно достатті 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ізстаттею 629 ЦК Українидоговір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частин першої та другоїстатті 651 ЦК Українизміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі», передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюютьсяЗемельним кодексом України,Цивільним кодексом України, цим Законом, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно зі статтею 13 Закону України«Про орендуземлі» ( чинний на час виникнення спірних правовідносин)договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно достатті 15 Закону України «Про оренду землі» ( чинний на час виникнення спірних правовідносин)істотними умовами договору оренди землі: є об`єкт оренди; строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з положеннями статей 21, 22 зазначеної редакціїЗакону України «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати. Орендна плата за земельні частки (паї) встановлюється, як правило, у грошовій формі. За добровільним рішенням власника земельної частки (паю) орендна плата за земельні частки (паї) може встановлюватися у натуральній формі. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.
Відповідно до частин першої, другої статті 651ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору
Відповідно до частини першоїстатті 32 Закону України «Про оренду землі»у редакції, чинній на момент укладання договору, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, а також на підставах, визначенихЗК Українита іншими законами України.
Згідно ст.24 Закону України «Про оренду землі»у редакції, чинній на момент укладання договору, орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до пункту «д» частини першоїстатті 141 ЗК Українипідставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Аналіз вище вказаних норм права дає підстави для висновку, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати. Зазначені положення закону вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди.
При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.(Аналогічний висновок викладений в постанові Верховного суду від 10.09.2021 у справі №650/628/19)
Судом встановлено, що починаючи з 2021 року відповідач систематично допускав порушення умов договору щодо орендної плати, а самене сплачував передбачену договорами орендну плату, а відтак факт систематичного порушення відповідачем договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є самостійною та достатньою підставою для розірвання договору оренди землі та задоволення позову з підстав заявлених в позові.
Згідно ч.1ст.141 ЦПК України,судовий збірпокладається насторони пропорційнорозміру задоволенихпозовних вимог,тому звідповідачів на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст.526,629, 651,792, ЦК України , ст.141 ЗК України , ст.ст.1,2,4,13,24, 31,32,Закону України «Про оренду землі», ст.141,258,259,264-265,280-282 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Агровектор» про розірвання договору оренди земельної ділянки задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 14.03.2011 року між ОСОБА_1 та Фермерським господарством «Агровектор», що зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухому майно про реєстрацію іншого речового права державним реєстратором Савченко К.М. Станіславської сільської ради Білозерського району, Херсонської області щодо земельної ділянки площею 2,45 га, яка розташована на території Олександрівської сільської ради Білозерського району (КН:6520380500:04:003:0036) разом з додатковою угодою №1 від 17.01.2012 року.
Зобов`язати Фермерське господарство «Агровектор» повернути земельну ділянку площею 2,45 га, яка розташована на території Олександрівської сільської ради Білозерського району (КН:6520380500:04:003:0036) її власнику ОСОБА_1 , в належному агротехнічному стані на підставі акту приймання-передачі земельної ділянки.
Стягнути з Фермерського господарства «Агровектор» на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 2422,40 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду в порядку ст. 355 ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Фермерське господарство «Агровектор» (місце знаходження: Херсонська область, Херсонський район, с.Олександрівка, вул.Д.Харько, буд.33 код ЄДРПОУ 36882119).
Суддя:Т.І. Рядча
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 04.10.2024 |
Номер документу | 122043065 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Рядча Т. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні