Рішення
від 30.09.2024 по справі 687/975/24
ЧЕМЕРОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

№ справи687/975/24

№2/687/346/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2024 року Чемеровецький районний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Борсука В.О.,

з участю секретаря - Снігур А.І.,

з участю представника позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Чемеровецької селищної територіальної громади про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2024 року позивач звернулася в суд з позовною заявою до відповідача про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи це тим, що після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , має намір оформити спадщину, однак цього зробити не може. В установлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки перебувала на заробітках, та лише на початку червня 2024 року дізналася про сертифікат на право на земельну ділянку (пай), при цьому не знала, що її покійний чоловік оформив спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_4 .. Інших спадкоємців по закону та заповіту немає.

При зверненні до нотаріальної контори з заявою про відкриття спадщини, останній відмовлено у зв`язку з пропуском шестимісячного терміну, а тому вимушена звернутися з даним позовом до суду.

В судове засідання представник позивача з`явився, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню.

Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Судом об`єктивно встановлено, що згідно свідоцтва про смерть від 02.02.2004 року вбачається, що ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно свідоцтва про смерть від 17.02.2000 року вбачається, що ОСОБА_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до свідоцтва про народження від 29.09.1959 року вбачається, що батьками ОСОБА_3 , у графі відомості про батька вказано « ОСОБА_6 », у графі відомості про матір « ОСОБА_7 ».

Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу від 06.09.1981 року вбачається, що 16.09.1981 року укладено шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_8 , прізвище дружини після реєстрації шлюбу присвоєно « ОСОБА_9 ».

Згідно свідоцтва про шлюб від 23.01.2016 року вбачається, що 23.01.2016 року укладено шлюб між ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , прізвище дружини після реєстрації шлюбу присвоєно « ОСОБА_12 ».

Згідно архівної довідки виданої завідувачем Хмельницьким обласним Державним нотаріальним архівом від 26.06.2024 року вбачається, що по документах архівного фонду: Чемеровецької державної нотаріальної контори спадкова справа до майна ОСОБА_3 померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заводилась.

Згідно довідки виданої старостою сіл Шидлівці, Криків, Вікторівка, Велика Зелена, Мала Зелена Чемеровецького району від 20.08.2024 року вбачається, що на день смерті спадкодавця за адресою: АДРЕСА_1 були зареєстровані: ОСОБА_3 (постійно).

В матеріалах справи міститься лист-відповідь від 30.07.2024 року приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Косінською Н.А. про те, що ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_3 , у зв`язку з тим, що доказів своєчасного прийняття спадщини, які б могли бути враховані згідно Спадкового права за Цивільним кодексом України представити не змогла і звернулася до приватного нотаріуса після спливу строку встановленого чинним законодавством для прийняття спадщини.

Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час прийняття спадщини не проживав постійно з спадкодавцем, має подати до нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина третя статті 1222, частина перша статті 1220, частина перша ст. 1270 ЦК України).

Положення статті 1272 ЦК України передбачають право спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини звернутися з позовом для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до змісту статті 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;

у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви. У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. У постанові Касаційного цивільного суду - Верховного Суду від 05 грудня 2018 року у справі 717/1796/16-ц зазначено, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини, невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Проте, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємця, складні умови праці, які пов`язані із тривалими відрядженнями, у тому числі закордонними, перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України, відбування покарання, з чим пов`язана неможливість прибуття для прийняття спадщини тощо. Статтею 81 ЦПК України визначено обов`язок сторони довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Статтями 76-80 ЦПК України визначені основні положення про докази, відповідно до яких доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Враховуючи те, що необізнаність особи про наявність спадкового майна, на переконання суду не може бути належною підставою для визначення додаткового строку для прийняття спадщини, а тривале перебування позивача на заробітках, не підтверджено належними та допустимими доказами, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити.

Статтею 175 ЦПК України встановлено, що викладаючи зміст позовної заяви, саме позивач визначає коло відповідачів, до яких він заявляє позовні вимоги.

Відповідачем є особа, яка має безпосередній зв`язок зі спірними правовідносинами та, на думку позивача, порушив, не визнав або оспорив його права, свободи чи інтереси і тому притягується до участі у цивільній справі для відповіді за пред`явленими вимогами.

Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів та обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.

Позивач у позовній заяві в якості відповідача вказала - Чемеровецьку селищну територіальну громаду.

Суд зазначає, що відповідачами у справі про визначення додаткового строку для прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

В ході розгляду справи було встановлено, що Чемеровецька селищна територіальна громада не є юридичною особою, а тому не може бути належним відповідачем у справі, натомість належним відповідачем має бути зазначена Чемеровецька селищна рада, яка являється юридичною особою.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовної заяви ОСОБА_13 слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 265, 268, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволені позову ОСОБА_2 до Чемеровецької селищної територіальної громади про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду.

Повний текст рішення виготовлено 02.10.2024 року.

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителька АДРЕСА_2 . Відповідач: Чемеровецька селищна територіальна громада, місце знаходження: вул. Центральна, 40 селище Чемерівці, Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, e-mail: 04403930@mail.gov.ua.

Суддя Борсук В.О.

СудЧемеровецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення30.09.2024
Оприлюднено04.10.2024
Номер документу122044491
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —687/975/24

Постанова від 23.01.2025

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Грох Л. М.

Постанова від 23.01.2025

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Грох Л. М.

Ухвала від 29.11.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Грох Л. М.

Ухвала від 29.11.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Грох Л. М.

Рішення від 30.09.2024

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Рішення від 30.09.2024

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні