Справа № 583/4958/24
2-з/583/37/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2024 року м. Охтирка
Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Соколова Н.О., розглянувши у справі № 583/4958/24 заяву Сумської обласної державної адміністрації, в інтересах якої діє керівник Охтирської окружної прокуратури Лавріненко Руслан Миколайович про забезпечення позову,
В С Т А Н О В И В:
В провадження Охтирського міськрайонного суду надійшла цивільна справа за позовом Сумської обласної державної адміністрації, в інтересах якої діє Охтирська окружна прокуратура до Великописарівської селищної ради, Фермерського господарства «Братениця», ОСОБА_1 , треті особи Гетьманський національний парк, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України проусунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом скасування рішення про надання у власність земельної ділянки, скасування рішення про затвердження документації із землеустрою, скасування рішення про державну реєстрацію прав та проведеної на його підставі договору оренди.
01.10.2024 року від Сумської обласної державної адміністрації, в інтересах якої діє керівник Охтирської окружної прокуратури Лавріненко Р.М., надійшла заява про забезпечення позову, в якій проситьнакласти арешт на земельну ділянку площею 1,8775 га з кадастровим номером 5921281300:13:004:0235, яка розташована на території Великописарівської ОТГ Охтирського району Сумської області, заборонити ОСОБА_1 та іншим особам вчиняти дії, які можуть призвести до пошкодження земельної ділянки із кадастровим номером 5921281300:13:004:0235 чи вплинути на її правовий статус, зокрема, але не виключно, огороджувати ділянку, розорювати, здійснювати на них будівництво, земляні роботи, роботи з підготовки будівельного майданчика і розчистку території, напис ґрунту чи піску, знищувати рослинний покрив будь яким способом, укладати договори та вчиняти інші правочини, зокрема вносити земельну ділянку до статутного капіталу юридичної особи, передавати в оренду, здійснювати реєстраційні дії щодо цієї ділянки, у тому числі реєструвати на ній об`єкти нерухомого майна, чи незавершеного будівництва, ініціювати об`єднання чи поділ ділянок.
Забезпечення позову прокурор обґрунтовує тим, що Охтирською окружною прокуратурою виявленопорушення статей 43, 44, 53, 54, 84 ЗК України,статті 178 ЦК України, статей 5,61 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статей 3, 7, 9, 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»при передачі у приватну власність земельної ділянки із кадастровим номером 5921281300:13:004:0235, яка за своїми характеристиками належать до земель природно-заповідного фонду.
Так, на підставірішення Великописарівської селищної ради від 21.04.2021 №541 про передачу ОСОБА_1 у власність для ведення особистого селянського господарства.
В подальшому, земельна ділянка передана ОСОБА_1 в оренду ФГ «Братениця» на підставі договору оренди.
Факт державної реєстрації за ОСОБА_1 права власності на спірну земельну ділянку з визначенням цільового призначення «для ведення особистого селянського господарства» формально наділяє її передбаченими законодавством правомочностями щодо цієї ділянки, у тому числі правом використовувати її для вирощування сільськогосподарської продукції.
Разом із цим, Охтирською окружною прокуратурою встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5921281300:13:004:0235 входить до меж Гетьманського національного природного парку.
Таким чином, ця земельна ділянка відповідно до законодавства, а саме статей43,44,53, 54, 83 ЗК України, статей5,61 Закону України «Про охорону навколишнього природногосередовища», статей3,7, 9,53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», статей 1, 2, 32, 33, 33-1 Закону України «Про охорону культурного середовища», належать до земель природно-заповідного фонду та історійко культурного призначення.
Застаттею 14 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», режим територій та об`єктів природно-заповідного фонду - це сукупність науково- обґрунтованих екологічних вимог, норм і правил, які визначають правовий статус, призначення цих територій та об`єктів, характер допустимої діяльності в них, порядок охорони, використання і відтворення їх природних комплексів. Оголошення Гетьманського національного природного парку свідчить про встановлення особливого режиму охорони, відтворення та використання відповідних територій, у тому числі спірної ділянки, а саме неможливість їх використання у цілях, не передбаченихстаттею 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», у тому числі шляхом ведення на них сільського господарства.
Ведення особистого селянського господарства на цих земельних ділянках, їх розорювання або пошкодження будь-яким іншим чином призведе до втрати унікального об`єкта екосистеми, який має виняткове багатство рослинного і тваринного світу, різноманітний рельєф і ландшафтні форми.
Оскільки зареєстрована за ОСОБА_1 на праві власності земельна ділянка належить до земель природно-заповідного фонду, права її законного власникаСумської обласної державної адміністрації вважатимуться ефективно захищеними лише в разі, якщо вона повернеться до державної / комунальної власності в первинному вигляді, зберігши свої унікальні природні характеристики.
Висновки науковців зробленіврамкахданоїсправи, засвідчують що будь-які роботи, які призведуть до порушення ґрунтового покриву Гетьманського національного природного парку (розорювання, земляні й будівельні роботи, намиву ґрунту / піску, тощо), матимуть безумовні негативні, у тому числі й незворотні, наслідки для сформованої в заказнику екосистеми.
Предметом спору за поданим позовом є повернення земельної ділянки із кадастровим номером 5921281300:13:004:0235, яка наразі зареєстрована на праві власності за ОСОБА_1 її законному власнику. Прокурор просить забезпечити позов шляхом накладення арешту на цю земельну ділянку й заборони ОСОБА_1 та іншим особам здійснювати певні дії з ними.
Дослідивши зміст позовної заяви та її обґрунтування, суд дійшов висновку про задоволення заяви про забезпечення позову, виходячи з такого.
Відповідно до ч.2ст.149 ЦПК України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, а також з інших підстав, визначених законом.
Згідно пунктів 1, 2 ч.1ст.150 ЦПК Українипозов забезпечується : 1) накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб; 2) забороною вчиняти певні дії.
За правилами ч.1ст. 152 ЦПК Українизаява про забезпечення позову може подаватись до суду до подання позовної заяви; одночасно з пред`явленням позову; після відкриття провадження.
За загальним правилом ч.1ст. 153 ЦПК України, заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи (учасників третейського (арбітражного) розгляду), крім випадків, передбачених частиною п`ятою цієї статті.
Забезпечення позову слід розуміти як вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача, які гарантують реальне виконання судового рішення, прийнятого за його позовом. Інститут забезпечення позову спрямований проти несумлінних дій відповідача, який може приховати майно, розтратити його, продати, знецінити. Застосовані заходи забезпечення позову повинні бути співмірними з позовними вимогами. Співмірність заходу забезпечення позову з позовними вимогами передбачає співвідношення судом негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати через невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом якого заявник звертається до суду, вартості майна, на яке він заявляє клопотання накласти арешт, чи майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Заходи забезпечення позову вживаються для того, щоб гарантувати виконання можливого рішення суду, і повинні застосовуватися лише в разі необхідності, оскільки безпідставне звернення до таких дій може призвести до порушення прав та законних інтересів інших осіб чи учасників процесу.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, у тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, яка звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Відповідні висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі № 381/4019/18.
Відповідно до п. 4постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 22.12.2006 «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову», розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд(суддя)має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому,що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам. При встановленні зазначеної відповідності слід враховувати, що вжиті заходи не повинні перешкоджати господарській діяльності юридичної особи або фізичної особи, яка здійснює таку діяльність і зареєстрована відповідно до закону як підприємець. Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів.
Згідно з відомостями Державного Реєстру речових прав на нерухоме майно право власності ОСОБА_1 зареєстровано на підставі рішення органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, серія та номер 541, виданий 21.04.2021 Великописарівською селищною радою Великописарівського району Сумської області.
Зважаючи на наведені обставини у справі, які переконливо свідчать про можливість відчуження спірної земельної ділянки або її використання з порушенням встановленихЗаконом України «Про природно-заповідний фонд України»обмежень, з метою запобігання таким діям чи їх негативним наслідкам, що може ускладнити або унеможливити виконання рішення суду в разі задоволення позову, необхідно відповідно до статей149,150 ЦПК Українивжити заходів щодо забезпечення позову шляхом накладення арешту на цю землю та заборонити вчиняти дії, які можуть призвести до пошкодження земельної ділянки чи вплинути на її правовий статус, зокрема, але не виключно, огороджувати ділянку, розорювати, здійснювати на них будівництво, земляні роботи, роботи з підготовки будівельного майданчика і розчистку території, напис ґрунту чи піску, знищувати рослинний покрив будь яким способом, укладати договори та вчиняти інші правочини, зокрема вносити земельну ділянку до статутного капіталу юридичної особи, передавати в оренду, здійснювати реєстраційні дії щодо цієї ділянки, у тому числі реєструвати на ній об`єкти нерухомого майна, чи незавершеного будівництва, ініціювати об`єднання чи поділ ділянок.
Тобто зазначений у заяві захід забезпечення позову щодо земельної ділянки є співмірним з заявленими в позові вимогами, ефективним та необхідним, з огляду на предмет та підстави позову. Невжиття такого заходу може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду у випадку, якщо воно буде ухвалене на користь держави.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.149-153,261,354 ЦПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Заяву Сумської обласної державної адміністрації, в інтересах якої діє керівник Охтирської окружної прокуратури Лавріненко Руслан Миколайович, про забезпечення позову задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку площею 1,8775 га з кадастровим номером 5921281300:13:004:0235, яка розташована на території Великописарівської ОТГ Охтирського району Сумської області.
Заборонити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), Фермерському господарству «Братениця» ( ЄДРПОУ 32266380, адреса: Сумська область, Охтирський район, с. Братениця, вул. Першотравнева, 100), Великописарівській селищній раді ( ЄДРПОУ 04391262, адреса: Сумська область, смт. Велика Писарівка, вул. Незалежності, 9а) вчиняти дії, які можуть призвести до пошкодження земельної ділянки із кадастровим номером 5921281300:13:004:0235 чи вплинути на її правовий статус, зокрема, але не виключно, огороджувати ділянку, розорювати, здійснювати на них будівництво, земляні роботи, роботи з підготовки будівельного майданчика і розчистку території, напис ґрунту чи піску, знищувати рослинний покрив будь яким способом, укладати договори та вчиняти інші правочини, зокрема вносити земельну ділянку до статутного капіталу юридичної особи, передавати в оренду, здійснювати реєстраційні дії щодо цієї ділянки, у тому числі реєструвати на ній об`єкти нерухомого майна, чи незавершеного будівництва, ініціювати об`єднання чи поділ ділянок.
Виконання ухвали з питань забезпечення позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в 15 денний строк з дня її складання ухвали.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області Наталія СОКОЛОВА
Суд | Охтирський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2024 |
Оприлюднено | 04.10.2024 |
Номер документу | 122044666 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Соколова Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні