Справа № 953/8878/24
н/п 2-н/953/2371/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2024 року
Київський районний суд міста Харкова у складі судді Вітюка Р.В. у справі за заявою Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" до ОСОБА_1 про видачу судового наказу,
ВСТАНОВИВ:
26.09.2024 Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут" (далі ХПІ) звернувся до суду із заявою про видачу судового наказу, в якій заявник просив видати судовий наказ про стягнення з ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 ) заборгованість по квартплаті у сумі 11200,06 грн, судовий збір у сумі 302,80 грн.
Заява обґрунтована таким:
- ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 . Указаний будинок перебуває на балансі ХПІ;
- рішенням Харківської міської ради від 02.08.2017 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надає ХПІ" та наказом ХПІ №3980ОД від 15.08.2017 встановлено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, про що неодноразово повідомлялося мешканців житлових будинків;
- наданими послугами боржник користувався, зі скаргами у зв`язку із ненаданням послуг до заявника не звертався, послуги одержував і не відмовлявся від них. Оскільки боржник офіційно не відмовився від послуг, які надавав заявник, їх фактично одержував, то у нього виник обов`язок сплатити ці послуги. Заборгованість боржника складає 11200,06 грн.
На підтвердження наведених обставин ХПІ надало завірені копії стр. 16, 43 статуту ХПІ, відомості про нерухоме державне майно відомості про заборгованість за комунальні послуги.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про відмову у видачі судового наказу з таких підстав.
Цивільне судочинство здійснюється, зокрема, у порядку наказного провадження (пункт 1 частини другої статті 19 ЦПК України). Наказне провадження призначене для розгляду справ за заявами про стягнення грошових сум незначного розміру, щодо яких відсутній спір або про його наявність заявнику невідомо (частина третя статті 19 ЦПК України).
Порядок стягнення заборгованості в порядку наказного провадження урегульовано Розділом ІІ ЦПК України.
Характерними ознаками наказного провадження є: спрощена форма провадження, оскільки має місце "усічена" цивільно-правова форма (не в повній мірі поширюються принципи гласності, усності, змагальності); не може бути пред`явлено зустрічної вимоги; урізана модель стадійності цивільного процесу (відсутні попереднє судове засідання, розгляд справи по суті); судовий наказ видається за відсутності сторін; видача наказу здійснюється лише за вимогами щодо яких відсутній спір на підставі безспірних письмових доказів, поданих заявником.
При цьому наказне провадження є особливою формою цивільного судочинства, в межах якої суд позбавлений можливості додатково збирати докази та додатково з`ясовувати обставини правовідносин.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 161 ЦПК України судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, електронних комунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та 3 відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості.
Зі змісту наведеної норми вбачається, що однією із вимог, за якою може бути видано судовий наказ є стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг.
Кожна особамаєправо в порядку, встановленому ЦПК, звернутися досудузазахистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах (частина перша статті 4 ЦПК України).
Отже, системне тлумачення наведених норм права дає підстави для висновку, що із заявою про видачу судового наказу може звернутись особа, якій належить право вимоги стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, а також органи та особи, яким законом надано право звертатись до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальніпослуги результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга послуга з управління багатоквартирним будинком і комунальні послуги послуги постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавцями комунальних послуг, зокрема, є: послуг з постачання теплової енергії - теплопостачальна організація (пункт 3); послуг з централізованого водопостачання - суб`єкт господарювання,що провадитьгосподарську діяльністьз централізованоговодопостачання (пункт 5); послуг з централізованого водовідведення - суб`єкт господарювання,що провадитьгосподарську діяльністьз централізованоговодовідведення (пункт 6).
Отже,зі змістунаведених нормправа вбачається,що надавачемкомунальної послугиможе бути суб`єкт господарювання, який провадить відповідну господарську діяльність.
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 163 ЦПК України до заяви про видачу судового наказу додаються копія договору, укладеного у письмовій (у тому числі електронній) формі, за яким пред`явлено вимоги про стягнення грошової заборгованості.
Водночас заявник не надав до заяви жодних документів на підтвердження права здійснювати господарську діяльність з надання комунальних послуг або ж наявності договірних відносин між сторонами щодо надання заявником відповідних послуг ОСОБА_1 . Заявник в порушення статті 163 ЦПК України не надав рішення міськради та власного наказу, на які посилається, як на підставу підтвердження своїх вимог або ж доказів наявності договірних відносин між сторонами, а суд обмежений у праві витребовувавти нові докази у межах наказного провадження. Долучениа заявником копія статуту та розрахунок заборгованості не підтверджують права провадження відповідної господарської діяльності або надання відповідних послуг.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 165 ЦПК України суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо заява подана з порушеннями вимог статті 163 цього Кодексу.
Про відмову у видачі судового наказу суддя постановляє ухвалу не пізніше десяти днів з дня надходження до суду заяви про видачу судового наказу.
Враховуючи наведене, та те, що матеріали заяви не містять відповідних договорів за яким пред`явлено вимоги про стягнення грошової заборгованості, суд приходить до висновку про відмову у видачі судового наказу за даною заявою.
Керуючись ст. 2, 27, 160, 161, 162, 163, 165, 166, 259, 260 ЦПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у видачі судового наказу за заявою Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" до ОСОБА_1 про видачу судового наказу.
Роз`яснити заявнику, що відповідно до ч. 1 ст. 166 ЦПК України відмова у видачі судового наказу з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 8, 9 частини першої статті 165 цього Кодексу, не є перешкодою для повторного звернення з такою самою заявою в порядку, встановленому цим розділом, після усунення її недоліків.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Роман ВІТЮК
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 04.10.2024 |
Номер документу | 122048412 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи наказного провадження Справи щодо стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості |
Цивільне
Київський районний суд м.Харкова
Вітюк Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні