Рішення
від 02.09.2024 по справі 910/3920/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02.09.2024Справа № 910/3920/24Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., за участю секретаря судового засідання Купної В.В., розглянувши у порядку загального позовного провадження

позовну заяву ОСОБА_1 , Черкаська обл., м. Умань

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Біф Україна», м. Київ

про визнання припиненими трудових відносин,

Представники:

від позивача: Левченко В.В.;

від відповідача: не з`явилися;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 /позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Біф Україна» (далі - ТОВ «Біф Україна»/відповідач) про визнання припиненими трудових відносин із Товариством з обмеженою відповідальністю «Біф Україна» у зв`язку зі звільненням із займаної посади директора за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 02.04.2024 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання на 13.05.2024. Крім того, витребував у Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації належним чином завірені копії матеріалів реєстраційної справи ТОВ «Біф Україна» (ідентифікаційний код 41114509).

13.05.2024 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

13.05.2024 підготовче засідання не відбулося у зв`язку із перебуванням судді Бондарчук В.В. у відпустці.

Господарський суд міста Києва ухвалами від 15.05.2024 повідомив сторін про призначення підготовчого засідання на 03.06.2024.

03.06.2024 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява про проведення підготовчого засідання без участі позивача.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 03.06.2024 повторно витребував у Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації належним чином завірені копії матеріалів реєстраційної справи ТОВ «Біф Україна» (ідентифікаційний код 41114509) та відклав підготовче засідання на 01.07.2024.

18.06.2024 до канцелярії суду від Дніпровської районної в місті Києва державної адміністрації на виконання вимог суду надійшли копії матеріалів реєстраційної справи ТОВ «Біф Україна».

01.07.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату.

01.07.2024 підготовче засідання не відбулося у зв`язку із тривалою повітряною тривогою.

Господарський суд міста Києва ухвалами від 01.07.2024 повідомив сторін про призначення підготовчого засідання на 22.07.2024.

22.07.2024 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 02.09.2024.

02.09.2024 у судове засідання з`явився представник позивача та підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

ТОВ «Біф Україна» у судове засідання представника не направило, про причини неявки суд не повідомило, відзиву на позовну заяву також не надало.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою «Біф Україна» зареєстровано 01.02.2017, засновниками (учасниками) якого є:

- ОСОБА_5, громадянство: АДРЕСА_3;

- ОСОБА_2 , громадянство: Україна, місцезнаходження: АДРЕСА_1 .

31.01.2017 рішенням загальних зборів учасників ТОВ «Біф Україна», оформлених протоколом №1, затверджено статут Товариства з обмеженою відповідальністю «Біф Україна».

Згідно із п. 8.1. статуту, вищим органом управління товариства є загальні збори учасників, до яких входять всі учасники товариства, або їх представники. Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, в тому числі із тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу.

До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства належить, в тому числі, створення та відкликання виконавчого органу (п. 8.3. статуту).

У відповідності до п. 8.6. статуту, загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Відповідно до п. 8.7. статуту загальні збори учасників товариства повинні також скликатися на вимогу виконавчого органу або ревізійної комісії.

Про проведення загальних зборів учасників товариства, учасникам робиться письмове повідомлення із зазначенням часу і місця проведення загальних зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не пізніше 30 днів до скликання загальних зборів (п. 8.8. статуту).

Згідно із п. 8.10. статуту виконавчим органом товариства, що здійснює поточне управління товариства, є директор.

22.03.2017 загальними зборами учасників ТОВ «Біф Україна» прийняті рішення, оформлені протоколом №2, якими вирішено, у тому числі, по питанню 2 порядку денного, покласти виконання обов`язків директора на ОСОБА_1 з 23.03.2017.

23.03.2017 згідно із наказом ТОВ «Біф Україна» № 2 ОСОБА_1 приступив до виконання обов`язків директора ТОВ «Біф Україна» із 23.03.2017.

14.11.2023 ОСОБА_1 написав заяву про звільнення із посади директора ТОВ «Біф Україна» за власним бажанням на підставі ст. 38 Кодексу законів про працю України з 29.11.2023 та адресував її засновникам (учасникам) ТОВ «Біф Україна».

14.11.2023 позивачем складено на ім`я засновників (учасників) ТОВ «Біф Україна» ОСОБА_5 та ОСОБА_2 повідомлення про скликання загальних зборів учасників ТОВ «Біф Україна», яким визначено дату, час та місце проведення загальних зборів учасників ТОВ «Біф Україна» на 15.12.2023 о 14 год. 00 хв. за адресою місцезнаходження ТОВ «Біф Україна», а саме: м. Київ, вул. Степана Сагайдака, буд. 114-А, із визначеним порядком денним загальних зборів, зокрема:

1. Припинення повноважень (звільнення) директора ТОВ «Біф Україна» ОСОБА_1 .

2. Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

3. Уповноваження осіб на проведення державної реєстрації зміни відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

14.11.2023 це повідомлення про скликання загальних зборів учасників ТОВ «Біф Україна» надіслано учасникам товариства, зокрема ОСОБА_2 засобами поштового зв`язку за адресою реєстрації, що підтверджується поштовою накладною АТ «Укрпошта» №0102122486866.

При цьому, з огляду на те, що ОСОБА_5 є громадянином Сполучених Штатів України та його зареєстрованим місцем знаходження є: США, АДРЕСА_3, позивачем надіслано повідомлення про скликання загальних зборів учасників ТОВ «Біф Україна» на його електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 .

15.12.2023 за адресою місця проведення загальних зборів учасників ТОВ «Біф Україна» прибув ОСОБА_1 , проте учасники товариства ОСОБА_5 та ОСОБА_2 у визначений час та місце не з`явилися, уповноважених представників також не направили.

У зв`язку із неявкою на загальні збори учасників ТОВ «Біф Україна» його засновників (учасників) ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , що у сукупності володіють 100% голосів на загальних зборах, загальні збори учасників ТОВ «Біф Україна» є такими, що не відбилися, про що директором ОСОБА_1 складено та підписано протокол від 15.12.2023.

Отже, приймаючи до уваги, що загальні збори учасників ТОВ «Біф Україна» не відбулися, питання щодо звільнення за власним бажанням із посади директора ТОВ «Біф Україна» ОСОБА_1 не вирішено, останній звернувся до суду із цим позовом про визнання припиненими трудових відносин ОСОБА_1 із ТОВ «Біф Україна» у зв`язку зі звільненням із займаної посади директора за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно зі ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.

За змістом частини першої статті 21 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

У відповідності до положень статті 22 КЗпП України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.

Відповідно до ст. 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник. Якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, крім випадків, коли на його місце запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.

Згідно із ч. 1 ст. 29 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» загальні збори учасників є вищим органом товариства.

У відповідності до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» загальні збори учасників можуть вирішувати будь-які питання діяльності товариства, крім питань, віднесених до виключної компетенції інших органів товариства законом або статутом товариства.

Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства, якщо інше не встановлено законом. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом. Порядок скликання загальних зборів визначається в установчих документах товариства ( ч. 1, ч. 2, ч. 4 ст. 98 ЦК України).

Відповідно до ст. 99 ЦК України загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад. Виконавчий орган товариства може складатися з однієї або кількох осіб. Виконавчий орган, що складається з кількох осіб, приймає рішення у порядку, встановленому абзацом першим частини другої статті 98 цього Кодексу. Повноваження члена виконавчого органу можуть бути в будь-який час припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень. Назвою виконавчого органу товариства відповідно до установчих документів або закону може бути "правління", "дирекція" тощо.

Судом вище встановлено, що згідно п. 8.1. та п. 8.3. статуту, вищим органом управління товариства є загальні збори учасників, до яких входять всі учасники товариства, або їх представники. Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, в тому числі із тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства належить, в тому числі створення та відкликання виконавчого органу.

При цьому, відповідно до п. 8.10. статуту, виконавчим органом товариства, що здійснює поточне управління товариством є директор.

Частиною 13 ст. 39 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» визначено, що повноваження одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу можуть бути припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень лише шляхом обрання нового одноосібного виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу або тимчасових виконувачів їхніх обов`язків. У разі припинення повноважень одноосібного виконавчого органу або члена колегіального виконавчого органу договір із цією особою вважається припиненим. Статутом товариства може бути передбачено вимогу про обрання нових членів чи тимчасових виконувачів обов`язків для всіх членів колегіального виконавчого органу.

Згідно положень ч. 2-6 ст. 32 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» виконавчий орган товариства скликає загальні збори учасників шляхом надсилання повідомлення про це кожному учаснику товариства. Виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства. Повідомлення, передбачене частиною третьою цієї статті, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення. Статутом товариства може бути встановлений інший спосіб повідомлення. У повідомленні про загальні збори учасників зазначаються дата, час, місце проведення, порядок денний. Якщо до порядку денного включено питання про внесення змін до статуту товариства, до повідомлення додається проект запропонованих змін. Виконавчий орган товариства приймає рішення про включення запропонованих питань до порядку денного загальних зборів учасників.

Судом встановлено, що відповідно до п. 8.7. та п. 8.8. статуту, загальні збори учасників товариства повинні також скликатися на вимогу виконавчого органу або ревізійної комісії. Про проведення загальних зборів учасників товариства, учасникам робиться письмове повідомлення із зазначенням часу і місця проведення загальних зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не пізніше 30 днів до скликання загальних зборів.

Отже, суд зазначає, що передбачений частиною першою статті 38 КЗпП України порядок розірвання трудового договору з ініціативи директора передбачає попередження ним про це власника або уповноваженого органу письмово за два тижні та ініціювання скликання загальних зборів учасників. У випадку вчинення директором відповідних дій, на учасників товариства покладено обов`язок розглянути заяву директора про звільнення та прийняти відповідне рішення про таке звільнення. При цьому на особу, яка ініціює питання проведення загальних зборів, покладено обов`язок належного повідомлення інших учасників товариства про скликання зборів у порядку, встановленому чинним законодавством та статутом підприємства.

Відповідно до трудового законодавства України, керівник товариства (директор), як будь-який інший працівник, має право звільнитися за власним бажанням, попередивши власника або уповноважений ним орган про таке звільнення письмово за два тижні.

Разом із тим, особливість звільнення директора полягає в тому, що воно відбувається за рішенням загальних зборів учасників товариства.

Судом вище встановлено, що позивач вжив всі необхідні дії для повідомлення учасників ТОВ «Біф Україна» ОСОБА_5 та ОСОБА_2 про скликання загальних зборів учасників ТОВ «Біф Україна» для вирішення питання про звільнення ОСОБА_1 із посади директора товариства, зокрема, позивачем надано суду: заяву про звільнення із посади директора ТОВ «Біф Україна», а також повідомлення про скликання загальних зборів учасників ТОВ «Біф Україна», яким визначено дату, час та місце проведення загальних зборів учасників ТОВ «Біф Україна» на 15.12.2023 о 14 год. 00 хв. за адресою місцезнаходження ТОВ «Біф Україна», а саме: м. Київ, вул. Степана Сагайдака, буд. 114-А, із визначеним порядком денним загальних зборів, зокрема: припинення повноважень (звільнення) директора ТОВ «Біф Україна» ОСОБА_1 ; внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; уповноваження осіб на проведення державної реєстрації зміни відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які були направлені 14.11.2023 на електронну адресу учасника товариства ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1, а також на поштову адресу другого учасника ОСОБА_2 .

Разом із тим, ураховуючи, що учасники ТОВ «Біф Україна» ОСОБА_5 та ОСОБА_2 на загальні збори учасників не з`явилися, відповідно загальні збори учасників ТОВ «Біф Україна» визнано такими, що не відбулися, про що директором ОСОБА_1 зазначено у протоколі №2 від 15.12.2023 загальних зборів учасників ТОВ «Біф Україна», відповідно, питання щодо звільнення ОСОБА_1 із посади директора відповідача не вирішено.

Суд зазначає, що у випадку відсутності рішення загальних зборів учасників товариства про звільнення керівника, зокрема через неможливість зібрати кворум для проведення загальних зборів, керівнику із метою захисту своїх прав надано можливість звернутися до суду із вимогою про визнання трудових відносин припиненими.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ТОВ «Біф Україна» про визнання припиненими трудових відносин між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Біф Україна» у зв`язку зі звільненням із займаної посади директора за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України є обґрунтованими, відповідно підлягають задоволенню.

Згідно статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати трудові відносини між ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Біф Україна» (02002, місто Київ, вулиця Степана Сагайдака, будинок 114-А; ідентифікаційний код 41114509) припиненими, у зв`язку зі звільненням із займаної посади директора за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України.

Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Біф Україна» (02002, місто Київ, вулиця Степана Сагайдака, будинок 114-А; ідентифікаційний код 41114509) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) рн 00 коп.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів у порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Повний текст рішення складено: 09.09.2024.

Суддя Віта БОНДАРЧУК

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.09.2024
Оприлюднено04.10.2024
Номер документу122054055
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин

Судовий реєстр по справі —910/3920/24

Рішення від 02.09.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 22.07.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 01.07.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 01.07.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 15.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 15.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 02.04.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні