Рішення
від 27.09.2024 по справі 925/1051/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/1051/24

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Лисенко Р.М., за участі представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: Шимановський А.В. адвокат за ордером;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом фермерського господарства "НЕЩЕРЕТ" (с. Степанки Черкаський район, Черкаська область) до приватного підприємства "Н.І.А" (м. Черкаси) про стягнення 32 952, 19 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з приватного підприємства "Н.І.А" на користь фермерського господарства "НЕЩЕРЕТ" залишку заборгованості за договором № 17 про надання поворотної фінансової допомоги від 07.09.2021 у розмірі 21140, 00 грн., інфляційні нарахування у розмірі 9 710, 28 грн., та 3% річних у розмірі 2 101, 91 грн. за прострочення виконання грошового зобов`язання.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

В ході розгляду справи позивач підтримує позов і просить його задовольнити повністю. В останнє засідання позивач не з`явився, явка не визнана обов`язковою.

Відповідач проти позову заперечив, у відзиві (а.с. 30) вказав на отримання і повернення позивачу лише 40 000 грн. поворотної фінансової допомоги за Договором між сторонами, решту основної суми позики 21 140 грн. відповідач не отримував. Просить в позові відмовити повністю.

У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог та заперечень.

Дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності і заслухавши доводи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю, виходячи з наступного :

З матеріалів справи вбачається, що 07.09.2021 між приватним підприємством "Н.І.А." (далі - Позичальник, відповідач по справі) та фермерським господарством "Нещерет" (далі - Позикодавець, позивач по справі) укладено договір № 17 про надання поворотної фінансової допомоги (а.с. 10), у відповідності до якого Позикодавець надає Позичальнику поворотну фінансову допомогу в розмірі, установленому Договором, за заявками останнього, а Позичальник зобов`язується повернути Позикодавцю надані грошові кошти в порядку та на умовах, передбачених даним Договором (п.1.1. договору).

Поворотна фінансова допомога - це сума грошових коштів в національній валюті України, передана платнику податку у користування на визначений строк відповідною Даного договору, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій як плати за користування такими коштами ( п. 1.2. договору).

Загальна орієнтовна сума даного Договору становить 61 410,00 грн. (Шістдесят одна тисяча чотириста десять гривень 00 копійок), що дорівнює в еквіваленті до долара по курсу станом на 07.09.2021р. - 26,7грн. 2 300.00 $ (Дві тисячі триста американських доларів) в гривні. ПДВ за даною операцією не передбачено. Сума договору складається з сум всіх наданих Позичальнику траншів ( п. 3.1. договору).

Відповідно до п. 3.1. Позикодавець зобов`язаний впродовж трьох календарних днів з моменту отримання усного замовлення від Позичальника надати грошові кошти у готівковій формі шляхом надання коштів в касу Позичальника. Позика може бути надана як на всю суму договору одноразово так і періодичними траншами у сумах згідно усних заявок Позичальника.

Кошти вважаються переданими Позичальникові в момент їх зарахування в касу Позичальника.

Згідно п. 4.1. Договору допомога в повному обсязі або її залишок підлягає обов`язковому поверненню Позикодавцю в день закінчення дії Договору.

Даний договір вступає в силу з моменту його підписання та діє до 08.10.2021 року. Договір може бути скасовано за домовленістю сторін у порядку, передбаченому чинним законодавством ( п. 9.1. договору).

Доказів визнання Договору недійсним чи розірвання за згодою сторін у справу не подано.

Договір сторонами виконувався.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно положень статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. За приписами статті 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема договір.

Положеннями статті 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Суд констатує, що за своєю правовою природою укладений сторонами Договір про надання поворотної фінансової допомоги є договором позики, до регулювання правовідносин якого застосовуються загальні положення про договір та положення про позику, кредит визначені параграфами 1, 2 глави 71 ЦК України.

Згідно приписів статті 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Положеннями частин 1-3 статті 1049 ЦК України визначено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше не встановлено договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Згідно пункту 14.1.257 статті 14 Податкового кодексу України поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов`язковою до повернення.

Відповідно до статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як вказує позивач, на виконання п. 3.1. договору, в день підписання Договору 07.09.2021 були передані відповідачу кошти в готівковій формі на загальну суму 61 410,00 грн., але відповідач у строки встановлені договором (до 08.10.2021) не повернув позивачу поворотну фінансову допомогу, чим порушив умови договору.

30.12.2023 відповідачем частково погашено заборгованість в сумі 40 000,00 грн., що підтверджується випискою руху коштів по рахунку позивача за період з 01.08.2021 по 31.12.2021 ( а.с. 11).

За доводами позивача залишок заборгованості відповідача перед позивачем становить 21 410,00 грн. коштів позики ( 61 410,00 - 40 000,00).

У відзиві на позовну заяву (а.с. 30) відповідач зазначає, що за усним замовленням по Договору між сторонами, йому була надана поворотна фінансова допомога від ФГ "Нещерет" лише в сумі 40000 грн. як періодичний транш, яку ПП "Н.І.А" повернуло позивачу на відповідний рахунок, що підтверджується випискою по поточному рахунку ФГ "Нещерет" в період з 01.08.2021 року по 31.12.2021 року. Другу частину грошової суми за договором поворотної фінансової допомоги (21 140 грн.), відповідач не просив у позивача і, відповідно, не отримував її. Сума 61 410,00 грн. за умовами п. 2.1. Договору була лише орієнтовною. Тому, у ПП «Н.І.А.» не було підстав повертати ФГ «Нещерет» грошові кошти ще і в сумі 21 140,00 грн. за договором поворотної фінансової допомоги, які він не отримував.

Судом встановлено, що Договір між сторонами не містить прямої вказівки на те, що кошти позики у повній сумі 61410,00 грн. були передані відповідачу в день підписання Договору і що сторони самим підписанням договору підтверджують цю обставину.

Пункт 3.1. Договору містить істотну умову, що кошти вважаються переданими позичальнику в момент їх зарахування в касу позичальника.

Отже про передачу всіх спірних коштів позики відповідачу, у позивача має бути касовий ордер.

Такого доказу в справу позивачем не подано.

Не подано також і інших доказів, що відповідачу позивач надав саме 61 410,00 грн. коштів позики по Договору.

Ця обставина доводиться відсутністю в матеріалах позовної заяви первинних фінансових документів, які підтверджують надходження від позивача до каси відповідача грошових коштів у готівковій формі в сумі ще 21 140,00 грн., з приводу повернення яких виник спір.

Кошти в сумі 40 000,00 грн. відповідач отримав 09 вересня 2021 року, про що в справу відповідачем подано прибутковий касовий ордер № 106 від 09.09.2021 року із посиланням на договір між сторонами (а.с. 38).

Дані кошти відповідач повністю повернув позивачу 30.12.2021 року (а.с. 11) і спору між сторонами щодо них немає.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи та оцінки доказів.

Враховуючи, що позивач у встановленому законом порядку не довів належними і допустимими доказами передачу відповідачу 21 410,00 грн. коштів позики на виконання умов Договору, то немає підстав для їх примусового стягнення на користь позивача.

Позивач також просить стягнути інфляційні нарахування у розмірі 9 710, 28 грн., та 3% річних у розмірі 2 101, 91 грн. за прострочення виконання грошового зобов`язання по Договору на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Даною нормою передбачено, що Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач провів нарахування інфляційних та 3% річних окремо на суму 61 410,00 грн. за період з 08.10.2021 по 29.12.2021 та на суму 21 410,00 грн. з 30.12.2021 року по 12.08.2024 року.

Суд вже встановив, що доказів виникнення та прострочення зобов`язання з повернення позивачу 21 410,00 грн. коштів позики суду не надано.

Пунктами 3.3. та 3.4. Договору визначено, що поворотна фінансова допомога надається на 1 місяць з дати підписання Договору. Поворотна фінансова допомога надається до моменту вимоги її повернення позикодавцем.

При цьому п. 4.1. визначено, що допомога в повному обсязі або її залишок підлягає обов`язковому поверненню Позикодавцю в день закінчення дії Договору.

За правилами ст. 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Як вже встановлено судом, у позивача немає доказів передачі відповідачу на виконання умов договору 21 410,00 грн. коштів позики, а відповідач їх отримання заперечує.

Якщо не підлягає до задоволення основна вимога про стягнення 21 410,00 грн. боргу, то не підлягає до задоволення і похідна вимога про стягнення інфляційних та 3% річних, які позивач нарахував на цю суму за прострочення її повернення, бо не доведено існування підстави (прострочений борг) для нарахування санкцій в порядку ст. 625 ЦК України.

З підстав викладеного позивач не надав належних і допустимих доказів для доведення правомірності своїх позовних вимог, тому в позовних вимогах про стягнення (21 410,00 грн. коштів позики та санкцій на них в порядку ст. 625 ЦК України) позивачу слід відмовити повністю.

Згідно ст. 129 ГПК України при відмові в позові судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 01 жовтня 2024 року

Суддя Н.М. Спаських

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення27.09.2024
Оприлюднено07.10.2024
Номер документу122054925
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —925/1051/24

Судовий наказ від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Судовий наказ від 23.10.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Рішення від 10.10.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 04.10.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Рішення від 02.10.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Рішення від 27.09.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 25.09.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 23.08.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні