Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/5993/24
У Х В А Л А
24 вересня 2024 року
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Волкова Н.Я., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Житомирської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до ОСОБА_1 про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за надання послуг ЖКГ,
В С Т А Н О В И В :
20.09.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Житомирської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулося до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за надання послуг ЖКГ з ОСОБА_1 .
Заява про видачу судового наказу подана через систему "Електронний суд", при цьому, боржник офіційного електронного кабінету та електронної пошти не має.
Копія заяви про видачу судового наказу з копіями документів, доданими до неї, у паперовому виді заявником не подана.
Згідно з ч.3 ст.19 ЦПК України наказне провадження призначене для розгляду справ за заявами про стягнення грошових сум незначного розміру, щодо яких відсутній спір або про його наявність заявнику невідомо.
Відповідно до ч.1 ч.2 ст.160 ЦПК України судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 161 цього Кодексу. Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, а також органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Статтею 169 ЦПК України передбачено, що після видачі судового наказу суд не пізніше наступного дня надсилає його копію (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, боржникові до його електронного кабінету, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом із повідомленням про вручення чи цінним листом з описом вкладеного. Одночасно з копією судового наказу боржникові надсилається копія заяви стягувача про видачу судового наказу разом з доданими до неї документами (ч.2 ст.169 ЦПК України).
Виконання вказаної вимоги судом, за умови, що заява про видачу судового наказу, за відсутності у боржника електронного кабінету у системі "Електронний суд" та електронної пошти, подана через систему "Електронний суд" без направлення до суду паперової копії заяви про видачу судового наказу з додатком для їх наступного направлення боржникові, не є можливим.
У разі подання заяви про видачу судового наказу через підсистему "Електронний суд" без подання до суду копії такої заяви з додатком, що передбачено ст.169 ч.2 ЦПК України, по-перше, порушує право боржника отримати відповідне звернення та докази на його обгрунтування, по-друге, покладає на суд обов`язок щодо виготовлення копій такого звернення з додатком, що жодною нормою ЦПК України не передбачено. Інакше, суд має виконати не властиву йому функцію щодо створення копій документів, які зобов`язана подати суду сторона, яка безпосередньо звертається до суду з вимогою до іншої сторони.
У тому разі, якщо судом будуть виконані дії, не передбачені законом, і такі дії фактично будуть вчинятись на користь однієї сторони, буде порушено принцип змагальності сторін та рівності їх прав.
Відповідно до ст.12 ч.2 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: 1) керує ходом судового процесу; 2) сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; 3) роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; 4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
Згідно положень ст.169 ч.2 КК України, копії відповідних документів, поданих стороною, суд направляє іншій, однак не виготовляє їх самостійно.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.165 ЦПК України, суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо заява подана з порушеннями вимог статті 163 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що заява про видачу судового наказу подана без дотримання вимог ст.163 ЦПК України, а саме без долучення її копії з додатком, які суд на виконанння вимог ст.169 ч.2 ЦПК України зобов`язаний направити боржникові після видачі наказу, суд приходить до висновку, що у видачі судового наказу слід відмовити.
Одночасно суд зауважує, що неузгодженість певних норм процесуального закону, у даному випадку щодо подання документів через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" за умови можливості її використання однією стороною, однак за відсутності такої можливості у іншої сторони, не має призводити до перекладання обов`язків такої сторони на третю сторону, в тому числі і суд.
Отже сторона, яка бажає використати можливості, яких не має інша сторона, зобов`язана при цьому виконати передбачені законом обов`язки або сворити умови для їх виконання, та має право вибору на власний розсуд або скористатись такою можливістю, або ж обрати інший варіант, який не буде обтяжливим і для неї і для іншої сторони, такий, який дозволить дотриматись балансу інтересів та рівності сторін.
Відповідно до ч.1 ст.166 ЦПК України, відмова у видачі судового наказу з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 8, 9 частини першої статті 165 цього Кодексу, не є перешкодою для повторного звернення з такою самою заявою в порядку, встановленому цим розділом, після усунення її недоліків.
Згідно з ч.2 ст.164 ЦПК України, у разі відмови у видачі судового наказу або в разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається. У разі пред`явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу, зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 160-165, 260 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
У видачі судового наказу за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Житомирської філії Товариства з обмеженою відповдальністю "Газорозподільні мережі України" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання послуг ЖКГ відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку в 15-денний строк з дня її складання, який може бути поновлений , якщо апеляційна скарга подана в той же строк з дня її отримання.
Суддя Волкова Н.Я.
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122055675 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи наказного провадження Справи щодо стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Волкова Н. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні