Рішення
від 20.09.2024 по справі 466/4961/24
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 466/4961/24

Провадження № 2/466/1739/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

«20» вересня 2024 року Шевченківський районний суд м.Львова у складі

головуючої - судді Луців-Шумської Н.Л.

учасники провадження

секретар Попенко І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради як органу опіки та піклування до ОСОБА_1 , третя особа - Комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради «Центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям», про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

в с т а н о в и в :

08.05.2024 року Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради як орган опіки та піклування в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася в суд з позовною заявою до відповідачки ОСОБА_1 про позбавлення її батьківських прав та стягнення аліментів.

Позов обґрунтовує тим, що на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах у відділі «Служба у справах дітей» Шевченківського району управління «Служба у справах дітей» департаменту гуманітарної політики ЛМР перебуває малолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Малолітній ОСОБА_2 є дитиною, що залишився без батьківського піклування, через неналежне виконання відповідачкою своїх обов`язків щодо його виховання та утримання, яке впливає на його життя і здоров`я, психічний та розумовий розвиток, а відтак повноваженнями щодо захисту прав та законних інтересів дитини є обов`язком органу опіки та піклування відповідно до закону.

Згідно повторного свідоцтва про його народження серії НОМЕР_1 від 19.03.2024р. батьками малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 . Батько записаний за вказівкою матері.

За фактом неналежного догляду ОСОБА_1 за малолітнім ОСОБА_2 , дитину поміщено у Комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради «Львівський обласний спеціалізований будинок дитини «Любисток» (надалі КНП ЛОР «ЛОСБД «Любисток») по вул. Комаринця, 2-А в м.Львові. Вказане стверджується актом органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров`я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку від 10.02.2024.

Згідно довідки з місця проживання про склад сім`ї і реєстрації від 26.04.2024 № 1333 ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Малолітній ОСОБА_2 не має зареєстрованого місця проживання.

За результатами оцінювання потреб сім`ї ОСОБА_1 з`ясовано, що у сім`ї наявні складні життєві обставини, у зв`язку із ухиленням матері від виконання батьківських обов`язків.

Наказом управління «Служба у справах дітей» департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 21.02.2024 № 96, малолітнього ОСОБА_2 взято на первинний облік дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Розпорядженням Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради від 14.03.2024 № 175 ОСОБА_2 влаштовано у Комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради «Львівський обласний спеціалізований будинок дитини «Любисток» на повне державне утримання. За час перебування ОСОБА_2 у закладі, ні батьки, ні родичі його не відвідували і не цікавилися станом його здоров`я.

Згідно психолого-педагогічної характеристики ОСОБА_2 , у дитини мовленнєвий розвиток не відповідає віковій нормі. Дитина потребує постійної опіки і контролю з боку дорослого.

Відповідно до висновку про стан здоров`я, фізичний та розумовий розвиток дитини від 10.04.2024 у дитини ураження головного мозку невиясненої етіології G 98.

Протягом перебування малолітнього ОСОБА_2 на обліку встановлено, що ОСОБА_1 і надалі не створено належних умов для проживання дитини, її ставлення щодо дитини і виконання своїх обов`язків не змінилося.

Крім цього, рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 24.10.2023 у справі № 466/5895/23 за позовом ОСОБА_3 , ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав відносно доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Шевченківською районною адміністрацією Львівської міської ради, як органом опіки та піклування надано висновок від 30.04.2024 №260001-вих-60943 про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також заявлено вимогу про стягнення з відповідачки аліментів на утримання дитини.

Провадження по справі відкрито ухвалою від 10.05.2024 року за правилами загального позовного провадження.

Відповідачка відзиву на позов не подала.

Ухвалою від 04.09.2024р. призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання представник позивача ОСОБА_5 не з`явився, подав заяву, в якій позовні вимоги підтримав повністю, покликаючись на вказані у позовній заяві обставини. Просить позов задовольнити, справу розглядати у його відсутності. Проти заочного рішення не заперечив.

Відповідачка в судове засідання не з`явилась з невідомих причин, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.

Представник третьої особи - КНП ЛОР «Центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям», що є правонаступником КНП ЛОР «Львівський обласний спеціалізований будинок дитини «Любисток» не з`явилась, подала письмові пояснення щодо предмету позову, просила ухвалити рішення, яке найкраще відповідатиме інтересам малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та слухати справу без участі представника закладу.

Суд у відповідності до вимог ст. ст. 223, 280 ЦПК України, зі згоди представника позивача вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідачки, на підставі наявних доказів та ухвалити заочне рішення.

Згідно ст.247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності сторін без фіксування судового засідання технічними засобами.

Дослідивши зібрані по справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких мотивів.

Відповідно до вимог ст. 165 Сімейного Кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки і піклування, прокурор, а також сама дитини, яка досягла чотирнадцяти років.

Статтею 164 ч.1 СК України передбачений перелік підстав, за наявності однієї з яких мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, в тому числі якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до ст.150 СК України, яка визначає обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини : 1. Батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. 2. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. 3. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. 4. Батьки зобов`язані поважати дитину. 5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

Судом встановлено, що відповідно до повторного свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 виданого 19.03.2024 Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (надалі Шевченківський ВДРАЦС у місті Львові), актовий запис № 831, батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .

Згідно отриманої інформації з Шевченківського ВДРАЦС у місті Львові від 07.03.2024 № 349/33.26-23 реєстрація народження дитини проведена відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України (батько записаний за вказівкою матері).

Згідно довідки з місця проживання про склад сім`ї і реєстрації від 26.04.2024 № 1333 ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Малолітній ОСОБА_2 не має зареєстрованого місця проживання.

Відділом «Служба у справах дітей» Шевченківського району отримано інформацію від відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 1 ГУ НП у Львівській області, що за фактом неналежного ОСОБА_1 догляду за малолітнім ОСОБА_2 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 , дитину поміщено у Комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради «Львівський обласний спеціалізований будинок дитини «Любисток», правонаступником якого є КНП ЛОР «Центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям», по вул. Комаринця, 2-А в м.Львові. Вказане стверджується актом органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров`я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку від 10.02.2024.

Враховуючи отриману інформацію 16.02.2024 працівником відділу «Служба у справах дітей» Шевченківського району та фахівцем соціальної роботи Шевченківського відділу соціальної роботи Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» здійснено візит за адресою проживання ОСОБА_1 з метою обстеження умов проживання, проведення оцінки потреб матері та встановлення здатності матері виконувати обов`язки щодо виховання дитини та догляду за нею. Із складених актів вбачається, що у квартирі антисанітарні умови, житло потребує прибирання. За результатами оцінювання потреб сім`ї з`ясовано, що у сім`ї наявні складні життєві обставини, у зв`язку із ухиленням матері від виконання батьківських обов`язків.

Наказом управління «Служба у справах дітей» департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 21.02.2024 № 96, малолітнього ОСОБА_2 взято на первинний облік дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Розпорядженням Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради від 14.03.2024 № 175 ОСОБА_2 влаштовано у Комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради «Львівський обласний спеціалізований будинок дитини «Любисток» на повне державне утримання.

Як вбачається з інформації КНП ЛОР «ЛОСБД «Любисток» від 12.04.2024 № 199 за час перебування ОСОБА_2 у закладі, ні батьки, ні родичі його не відвідували і не цікавилися станом його здоров`я.

Згідно психолого-педагогічної характеристики ОСОБА_2 , у дитини мовленнєвий розвиток не відповідає віковій нормі. Дитина потребує постійної опіки і контролю з боку дорослого.

Відповідно до висновку про стан здоров`я, фізичний та розумовий розвиток дитини від 10.04.2024 у дитини ураження головного мозку невиясненої етіології G 98.

Протягом перебування малолітнього ОСОБА_2 на обліку, працівниками відділу «Служба у справах дітей» Шевченківського району та фахівцями соціальної роботи Шевченківського відділу соціальної роботи КУЗТ ЛМЦСПР «Джерело» неодноразово здійснювались візити за місцем проживання матері. Із складених актів від 26.03.2024, 12.04.2024, 17.04.2024 слідує, що ОСОБА_1 не створено належних умов для проживання. У квартирі безлад, розкидані речі, присутніх неприємний запах. Неодноразово під час візитів на адресу двері у помешкання були відчинені, проте у квартирі нікого не було. Зі слів сусідів, двері у квартиру відчинені постійно, навіть коли вдома нікого немає. ОСОБА_1 за місцем проживання тривалий час не бачили. Під час останнього візиту встановлено, що двері у квартиру забиті цвяхами.

Із листа КУЗТ ЛМЦСПР «Джерело» листом від 19.04.2024 № 4-260315-529 вбачається, що ОСОБА_1 проінформовано про соціальні послуги які вони надають та скеровано у відділ соціального захисту щодо написання заяви на отримання соціальних послуг, а саме соціальний супровід сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, проте ОСОБА_1 не прийшла та на телефонні дзвінки не відповідала.

Крім цього, рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 24.10.2023 у справі № 466/5895/23 за позовом ОСОБА_3 , ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав відносно доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Оскільки ОСОБА_1 фактично ухилилася від виконання батьківських обов`язків, 11.04.2024 № 4-260001-19890 відділом «Служба у справах дітей» Шевченківського району направлено подання голові комісії з питань захисту прав дитини Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради про надання висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Шевченківською районною адміністрацією Львівської міської ради, як органом опіки та піклування надано висновок від 30.04.2024 №260001-вих-60943 про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Таким чином, суд, враховуючи вище викладене, наявні у справі та досліджені докази, дійшов висновку, що ОСОБА_1 свідомо та вмисно не виконує батьківські обов`язки, покладені на неї чинним законодавством України та ухиляється від їх виконання.

Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» п.16 роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» № 20 від 19.12.2008 р. - ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до ч.1 ст.3 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року ратифікованою постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Згідно ч. 1 ст. 9 Конвенції, визначення компетентними органами, що розлучення дитини з батьками необхідне в якнайкращих інтересах дитини може бути необхідне у випадку, коли батьки не піклуються про дитину.

Відповідно до приписів Декларації прав дитини, проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, принципово визначено, що дитина повинна зростати в умовах турботи.

Частиною 6 ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" встановлено, що батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний та духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.

Ті ж самі принципи закріплені вищезазначеною Декларацією прав дитини, відповідно п. 6. та п. 7 якої проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Дитина повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості. Якнайкраще забезпечення інтересів дитини має бути керівним принципом для тих, хто відповідає за її освіту і навчання; ця відповідальність лежить насамперед на її батьках.

Суд зважає і на те, що сама поведінка відповідачки, котра достовірно знаючи про розгляд питання щодо позбавлення її батьківських прав, не з`явилася ні на засідання органі опіки та піклування, ні до суду по вказаній справі, не з`являлася і до дитини КНП ЛОР «ЦМРПДД», свідчить про її байдуже ставлення до дитини, до можливого позбавлення її батьківських прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Конституції України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення повноліття.

Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

Як було встановлено в судовому засіданні, відповідачка ухиляється від виконання даного обов`язку, кошти на утримання дитини в добровільному порядку не надає, участі у її матеріальному забезпеченні не приймає.

Відповідно до ч.1 ст. 184 СК України, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Суд вважає за необхідне визначити щомісячний розмір аліментів, який відповідачка зобов`язана сплачувати на утримання дитини.

При визначенні розміру аліментів суд враховує матеріальне становище особи, наявність у відповідачки інших дітей, стан здоров`я дитини. Суд також виходить із затвердженого прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Суд вважає, що з відповідачки слід стягувати на користь КНП ЛОР «ЦМРПДД», на утриманні якого перебуває дитина, аліменти на утримання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) платника аліментів щомісячно, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, що підлягає індексації відповідно до закону, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 08.05.2024 року і до досягнення дитиною повноліття, за умови перебування дитини у цьому закладі. В разі вибуття дитини до іншого закладу стягнення проводити на користь юридичної ( фізичної ) особи, на утриманні якої перебуватиме дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ст.367 ЦПК України допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів за 1 місяць.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 5, 10, 12, 13, 76, 81, 141, 247, 259, 263, 264, 265, 280, 282 ЦПК України, Конвенцією про права дитини від 20.11.1989р., Декларацією прав дитини, ст.ст.150, 155, 164, 166, 180, 182, 191,193 Сімейного кодексу України суд, -

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав щодо малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягувати з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_3 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ( ЄДРПОУ 01984369, м.Львів, вул.Комаринця, 2а) аліменти на утримання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) платника аліментів щомісячно, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, що підлягає індексації відповідно до закону, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 08.05.2024 року і до досягнення дитиною повноліття, за умови перебування дитини у цьому закладі.

В разі вибуття дитини до іншого закладу стягнення проводити на користь юридичної ( фізичної ) особи, на утриманні якої перебуватиме дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_3 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) 12011,20 грн. судового збору в дохід держави.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду області через Шевченківський районний суд м.Львова шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н. Л. Луців-Шумська

СудШевченківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення20.09.2024
Оприлюднено08.10.2024
Номер документу122060767
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —466/4961/24

Рішення від 20.09.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Луців-Шумська Н. Л.

Ухвала від 04.09.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Луців-Шумська Н. Л.

Ухвала від 10.05.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Луців-Шумська Н. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні