Рішення
від 24.09.2024 по справі 698/337/24
КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 698/337/24

Провадження № 2/698/173/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

24 вересня 2024 р. Катеринопільський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Лазаренка В.В.,

при секретарі судових засідань Гончар Т.О., Триліс Я.О.,

за участі:

позивачки ОСОБА_1 ,

представника третьої особи Служба у справах дітей виконавчого комітету Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області Кучерявої В.М.,

розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області, Служба у справах дітей Катеринопільської селищної ради про позбавлення батьківських прав,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей виконавчого комітету Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області, Служба у справах дітей Катеринопільської селищної ради, про позбавлення батьківських прав,

Свої позовні вимоги мотивувала тим, що 08.08.2015 року між нею та відповідачем зареєстровано шлюб, який розірвано заочним рішенням Катеринопільського районного суду Черкаської області від 29.11.2019 року у справі № 698/514/19. У шлюбі у них народилась дитина: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказує на те, що після розірвання шлюбу з відповідачем у 2019 році, малолітня дитина проживає разом з нею. 03.02.2024 року вона уклала другий шлюб із ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 03.02.2024 року. Зазначає, що донька знає її другого чоловіка як свого батька, оскільки він разом з нею постійно бере рівноцінну участь у вихованні і забезпеченні дитини, піклується про її здоров`я, фізичний і розумовий розиток дитини. Також вказує, що відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків з виховання дитини та не піклується про неї належним чином.

Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 29.04.2024 року провадження у зазначеній справі було відкрите за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 26.06.2024 року вирішено закрити підготовче провадження в цивільній справі та призначити справу до судового розгляду.

У судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

У судове засідання призначене на 22.05.2024р., 26.06.2024р., 23.07.2024р. та 24.09.2024р. ОСОБА_2 не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причину неявки не повідомив. Відзив на позов не подав, у зв`язку із чим, суд, відповідно до ст.ст. 280 - 282 ЦПК Україниухвалив проводити заочний розгляд справи з ухваленням заочного рішення суду.

Третя особа Служба у справах дітей виконавчого комітету Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області, яка в установленому порядку повідомлялась про дату, час та місце судового розгляду, надала заяву в судовому засіданні про розгляд справи без участі представника за наявними матеріалами справи, позовні вимоги, як у підготовчому судовому засіданні так і у поданих заявах в судовому засіданні підтримали. Надала копію рішення виконавчого комітету від 06.06.2024 року № 325 «Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 ».

Третя особа Служба у справах дітей Катеринопільської селищної ради, яка в установленому порядку повідомлялась про дату, час та місце судового розгляду, явку представника не забезпечила, надала заяву про розгляд справи без участі представника за наявними в справі матеріалами.

Суд, заслухавши позивачку та дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 51 Конституції України, сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

За змістом ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Відповідно довимог ч.ч.1,2,4ст.12Закону України«Про охоронудитинства» вихованняв сім`їє першоосновоюрозвитку особистостідитини.На кожногоз батьківпокладається однаковавідповідальність завиховання,навчання ірозвиток дитини.Батьки абоособи,які їхзамінюють,мають правоі зобов`язанівиховувати дитину,піклуватися проїї здоров`я,фізичний,духовний іморальний розвиток,навчання,створювати належніумови длярозвитку їїприродних здібностей,поважати гідністьдитини,готувати їїдо самостійногожиття тапраці.Виховання дитинимає спрямовуватисянарозвиток їїособистості,повагидоправ,свободлюдиниі громадянина,мови,національних історичнихі культурнихцінностей українськогота іншихнародів,підготовку дитинидо свідомогожиття усуспільстві вдусі взаєморозуміння,миру,милосердя,забезпечення рівноправностівсіх членівсуспільства,злагоди тадружби міжнародами,етнічними,національними,релігійними рупами.Позбавленнябатьківських правабо відібраннядитини убатьків безпозбавлення їхцих правне звільняєбатьків відобов`язку утримуватидітей.

Положеннями ч.7ст.7СКУкраїнипередбачено,щодитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України,Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно доч.ч.1,2ст.3Конвенції проправа дитини,в усіхдіях щододітей,незалежновідтого,здійснюютьсявонидержавними чиприватними установами,що займаютьсяпитаннямисоціального забезпечення,судами,адміністративними чизаконодавчими органами,першочергова увагаприділяється якнайкращомузабезпеченню інтересівдитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Статтею 9 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Конвенції про права дитини батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно ч. 2 ст. 150 СК України батьки зобов`язаніпіклуватисяпро здоров`ядитини,її фізичний,духовний таморальний розвиток.

У ч. 1 ст. 152 СК України передбачено, що право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.

Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першою статті 164 СК України. Зокрема, пунктом 2 ч. 1 вказаної правової норми визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

Тлумачення наведеної норми права дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дітей лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Положеннями ст. 165 СК України визначено, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Згідно вимогпунктів 1,2,6ч.1ст.166СК Україниособа,позбавлена батьківськихправ: втрачаєособисті немайновіправащододитини тазвільняється відобов`язківщодо їївиховання; перестає бути законним представником дитини ; втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.

Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Таким чином, позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.

У пунктах 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» судам роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та інші), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_2 перебували у зареєстрованому шлюбі з 08.08.2015 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_3 , про що 24.05.2018 року Черкаським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області зроблено відповідний актовий запис за № 811 та видано Свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , в якому батьком записаний « ОСОБА_2 », а матір`ю « ОСОБА_5 ».

Заочним рішенням Катеринопільського районного суду Черкаської області від 29.11.2019 року у справі № 698/514/19 розірвано шлюб, укладений між ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , зареєстрований 08.08.2015 року у відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Шполянського районного управління юстиції у Черкаській області, актовий запис від 08.08.2015 року за № 95.

Постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 57834599 від 04.12.2018 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 698/508/18 виданого 19.11.2018 року Катеринопільським районним судом Черкаської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_5 аліментів у розмірі частини всіх видів заробітку, але не менше 50% прожиткового мінімуму встановленого для дитини відповідного віку щомісячно на утримання доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 02.08.2018 року і до повноліття дитини.

Як вбачається з довідки розрахунку заборгованості зі сплати аліментів від 04.03.2024 року виданої Звенигородським ВДВС у Звенигородському районі Черкаської області ЦМУ МЮ (м. Київ) по ВП № 57834599 станом на 04.03.2024 року сукупний розмір заборгованості ОСОБА_2 становить 0,00 грн..

Згідно копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 03.02.2024 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 03.02.2024 року зареєстрували шлюб у Черкаському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про що складено відповідний актовий запис № 22. Прізвище дружини після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_7 .

Згідно з характеристикою на дитину та сім`ю в якій проживає малолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дитина виховується в родині ОСОБА_1 (мати) та ОСОБА_4 (вітчим), які перебувають між собою у зареєстрованому шлюбі. Дитина завжди має доглянутий та охайний вигляд, ввічлива у спілкуванні із членами своєї родини та іншими мешканцями с. Лебедин. Дитина у спілкуванні із вітчимом ОСОБА_4 називає та вважає його своїм татом.

Згідно з характеристикою, наданою директором Лебединського ліцею № 1 ОСОБА_3 у дошкільній групі Лебединського ліцею № 1 з 01.09.2023 року. За час занять в дошкільній групі зарекомендувала себе як здібна, розумна дитина. Зовнішній вигляд дитини охайний. Фізично дитина розвинута добре. Мати дитини бере активну участь у житті групи, регулярно відвідує батьківські збори, цікавиться життям дитини. Батько із дитиною не спілкується, з сім`єю не проживає, у вихованні дитини участі не приймає.

Згідно довідки про участь батьків ОСОБА_3 у шкільному житті дитини, наданою директором Лебединського ліцею № 1 ОСОБА_3 регулярно відвідує заняття у дошкільній групі, завжди охайна і доглянута. Батько дитини, ОСОБА_2 , контакту з ліцеєм не підтримує, успішністю дитини не цікавиться, з вихователями дошкільної групи, психологом, тренером не спілкується, батьківські збори не відвідує. Дитину до ліцею приводить і забирає мати.

Згідно з характеристикою сім`ї вихованки дошкільної групи « ОСОБА_8 » Лебединського ліцею № 1 Цісельської Аліси від 22.04.2024 року № 37 при дослідженні сприйняття дитиною своєї сім`ї, прослідковується, що дитина вдома у безпечному середовищі, отримує належне виховання. Прихильність проявляється як до мами ( ОСОБА_9 ) так і до тата ( ОСОБА_10 ) в рівній мірі.

Висновком виконавчого комітету Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади про доцільність позбавлення батьківських прав від 06.06.2024 року № 325 визначено доцільно позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно його малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно рішення виконавчого комітету Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади від 06.06.2024 року № 325 затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно його малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який відповідає інтересам дитини та є доцільним.

Таким чином,перелічені вищедокази в своїй сукупності поза всяким розумним сумнівом свідчать про злісне ухилення ОСОБА_2 від виконання своїх батьківських обов`язків, а також про те, що дитина йому не потрібна.

Наведені обставини в своїй сукупності є підставою для позбавлення відповідача батьківських прав щодо малолітньої дитини і, на підставі викладеного, таке позбавлення батьківських прав є необхідним та відповідає найвищим інтересам дитини.

Керуючись ст.ст. 7, 150, 152, 164-166 Сімейного кодексу України, Законом України «Про охорону дитинства», Конвенцією ООН про права дитини, Пленумом Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав», ст.ст. 2, 4, 5, 10, 12, 76- 83, 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області, Служба у справах дітей Катеринопільської селищної ради про позбавлення батьківських прав задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно його малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видано Черкаським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 24.05.2018 року.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошеннябезпосередньо до Черкаського апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В.Лазаренко

СудКатеринопільський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.09.2024
Оприлюднено07.10.2024
Номер документу122069510
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —698/337/24

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Рішення від 24.09.2024

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Рішення від 24.09.2024

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Ухвала від 26.06.2024

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Ухвала від 29.04.2024

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні