Справа № 738/1407/24
№ провадження 2/738/466/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2024 року Менський районний суд Чернігівської області
у складі:
головуючого - судді: Савченка О.А.
з участю
секретаря: Лях Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Березнянський» про розірвання договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позиції позивача, заперечень відповідача.
У червні 2024 року ОСОБА_1 (далі по тексту позивач), діючи через свого представника - адвоката Симана М.М. (далі по тексту представник позивача), звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Березнянський» (далі по тексту ТОВ «Березнянський» або відповідач), в якому просить розірвати договір оренди землі, укладений 01 січня 2010 року з ТОВ «Березнянський».
Позов мотивовано тим, що позивач, згідно Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 20 березня 2023 року, посвідченого приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу, зареєстрованого в реєстрі за № 129, є власником земельної ділянки площею 3,4687 га, кадастровий номер 7423055300:06:000:0140, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Березнянської селищної ради. 01 січня 2010 року попереднім власником земельної ділянки було укладено Договір оренди землі, за умовами якого він передав вказану земельну ділянку в оренду ТОВ «Березнянський» на строк 5 років з правом поновлення. 26 червня 2015 року між попереднім власником та ТОВ «Березнянський» було укладено додаткову угоду б/н до договору оренди земельної ділянки, за якою продовжено строк дії договору по 09.06.2026. Також між позивачем та ТОВ «Березнянський» було укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 01 січня 2010 року, за якою права та обов`язки орендодавця перейшли до позивача. Згідно з умовами договору орендна плата на момент укладення договору становить: 3% від грошової оцінки земельної ділянки за кожен рік оренди та вноситься в термін не пізніше 1-31 жовтня, остаточний розрахунок до 01 грудня поточного року. В порушення умов договору оренди, ТОВ «Березнянський» не сплатив позивачу в обумовлені терміни орендну плату за користування земельною ділянкою за 2022-2023 роки. Посилаючись на істотне порушення умов договору оренди земельної ділянки з боку ТОВ «Березнянський», позивач реалізує своє право на розірвання вищевказаного договору оренди в судовому порядку.
Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 28 червня 2024 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 17 липня 2024 року.
Ухвалою суду від 17 липня 2024 року розгляд справи відкладено за клопотанням представника відповідача.
16 липня 2024 року до суду надійшла заява від Лукашука В.В. , розпорядника майна ТОВ «Березнянський», про закриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ТОВ «Березнянський» про розірвання договору оренди землі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Ухвалою суду від 06 вересня 2024 року підготовче провадження по справі закрито, призначено судове засідання на 04 жовтня 2024 року.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 04 жовтня 2024 року відмовлено у задоволенні заяви Лукашука В.В. , розпорядника майна ТОВ «Березнянський», про закриття провадження по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ТОВ «Березнянський» про розірвання договору оренди землі.
Позиції учасників справи під час розгляду справи по суті.
Позивач в судове засідання не з`явилася. Відповідно до Ордеру на надання правничої (правової) допомоги доручила свої інтереси в суді представляти адвокату Симану М.М.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, просив розгляд справи проводити без сторони позивача, позовні вимоги підтримує, наполягає на їх задоволенні.
Представник відповідача ТОВ «Березнянський» в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, зміст спірних правовідносин.
Згідно Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 20 березня 2023 року, посвідченого приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу, зареєстрованого в реєстрі за № 129, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки загальною площею 3,4687 га, з кадастровим номером 7423055300:06:000:0140, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Березнянської селищної ради, яку вона успадкувала після померлої ОСОБА_3 (зворот а.с.8).
01 січня 2010 року ОСОБА_3 уклала з ТОВ «Березнянський» Договір оренди землі загальною площею 3,47 га з кадастровим номером 7423055300:06:000:0140 терміном на 5 років з правом поновлення (а.с.10-11).
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно між позивачем та ТОВ «Березнянський» було укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 01 січня 2010 року, за якою права та обов`язки орендодавця перейшли до позивача (а.с. 9-10).
Пункт 11 Договору передбачає, що орендна плата вноситься в такі строки: 1-31 жовтня, остаточний розрахунок до 01 грудня поточного року.
Однак, з наданої Головним управлінням ДПС у Чернігівській області інформації щодо отриманих доходів та утриманих податків ОСОБА_1 за період 1 квартал 2022 року - 4 квартал 2023 року слідує, що позивачка за 2022 - 2023 роки не отримувала орендну плату від ТОВ «Березнянський».
Згідно пункту 40 умов вищевказаного Договору оренди землі передбачено умову про те, що допускається розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є несплата орендної плати протягом трьох місяців після закінчення терміну розрахунків.
Відповідачем не додано належних доказів, які б містили відомості про своєчасну сплату позивачу орендної плати за 2023 рік.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗК України), ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Законом України «Про оренду землі» визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно із частиною першою статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно із частиною першою статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За положеннями ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право, крім іншого, вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частиною першою статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку встановленому законом.
Відповідно до частин першої та другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Звертаючись до суду із позовом, позивач зазначає підставою для розірвання спірного договору п. 40 Договору оренди землі, яким передбачено можливість розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку у разі несплати орендної плати протягом трьох місяців після закінчення терміну розрахунків.
Пунктом 9, 11 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується орендарем в розмірі 3% від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки та вноситься протягом 1-31 жовтня, остаточний розрахунок до 01 грудня поточного року.
У наведених умовах договору передбачається можливість одностороннього розірвання договору, обумовлюючи таке розірвання невиконання орендарем умов договору щодо строків орендної плати, а отже може бути реалізовано в разі наявності відповідного волевиявлення однієї зі сторін.
Таким чином, законодавець допускає розірвання договору в односторонньому порядку в разі, якщо це передбачено умовами договору.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи, що позивачка виявила бажання розірвати укладений з відповідачем спірний договір оренди землі, оскільки вона є власником земельної ділянки, а також те, що її вимога про розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку відповідає чинному законодавству та умовам укладеного сторонами договору оренди землі, суд вважає заявлені позовні вимоги законними і обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 79, 80-85, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Березнянський» про розірвання договору оренди землі - задовольнити.
Розірвати Договір оренди землі від 01 січня 2010 року, укладений між ОСОБА_3 , спадкоємцем якої є ОСОБА_1 , та ТОВ «Березнянський» (код ЄДРПОУ 30865826) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7423055300:06:000:0140, площею 3,47 га переданої в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Березнянської селищної ради Чернігівського (раніше Менського) району Чернігівської області.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду через Менський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: О.А. Савченко
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2024 |
Оприлюднено | 08.10.2024 |
Номер документу | 122077319 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Савченко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні