Справа № 703/3622/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2024 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Ігнатенко Т.В.,
секретар судових засідань Яковенко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаського району Черкаської області, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Березняківської сільської ради Черкаського району Черкаської області, в інтересах малолітньої ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
ВСТАНОВИВ
09 липня 2024 року орган опіки та піклування Березняківської сільської ради Черкаського району Черкаської області, в інтересах малолітньої ОСОБА_1 , звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить: позбавити батьківських прав ОСОБА_2 стосовно малолітньої ОСОБА_1 , 2020 року народження; стягнути з ОСОБА_2 аліменти у розмірі 1/4 частини всіх видів її заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на утримання ОСОБА_1 до її повноліття на користь фізичної чи юридичної особи, в якої в подальшому буде утримуватися малолітня, з моменту подачі позовної заяви до суду.
Позов обґрунтовує тим, що відповідач ОСОБА_2 є матір`ю малолітньої ОСОБА_1 , 2020 року народження. Відповідно до наказу Смілянської РДА Черкаської області від 17 квітня 2020 року №27 на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, була взята малолітня ОСОБА_1 , 2020 року народження, у зв`язку з тим, що мати ОСОБА_2 неналежним чином виконувала батьківські обов`язки, зловживала спиртними напоями, вела аморальний спосіб життя, умови проживання в будинку були антисанітарні.
21 квітня 2020 року, відповідно до розпорядження Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області №79 від 21 квітня 2020 року, на підставі заяви матері ОСОБА_2 до КЗ «Черкаський обласний спеціалізований Будинок дитини Черкаської обласної ради» була тимчасово влаштована малолітня ОСОБА_1 , 2020 року народження. 16 грудня 2020 року, з метою встановлення можливості повернення дитини в сім`ю, службою у справах дітей виконавчого комітету Березняківської сільської ради здійснено виїзд по місцю проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , проте було встановлено, що остання змінила місце проживання і за вказаною адресою тривалий час не проживає. В телефонному режимі 13 січня 2022 року під час спілкування адміністрації КЗ «Черкаський обласний спеціалізований Будинок дитини Черкаської обласної ради» із ОСОБА_2 встановлено, що останній переїхала в АДРЕСА_2 . Службою у справах дітей виконавчого комітету Березняківської сільської ради було здійснено виїзд на нове місце проживання, однак за вищевказаною адресою нікого не було.
Також, був направлений лист до служби у справа дітей Черкаської міської ради, з проханням вирішити питання щодо подальшої долі малолітньої ОСОБА_1 за місцем теперішнього проживання матері та взяття дитини на облік, або про відсутність підстав для взяття дитини на облік, з наданням копії акту житлово-побутових умов проживання сім`ї та акту з результатами оцінювання потреб дитини та сім`ї у соціальних послугах.
25 серпня 2023 року при відвідуванні службою у справах дітей Черкаської міської ради адреси, де за інформацією могла проживати ОСОБА_2 , факт проживання останньої за адресою: АДРЕСА_2 , не вдалося мешканці вказаного будинку не знайомі із зазначеною особою. 02 листопада 2023 року при виїзді начальника ССД Березняківської сільської ради, директора КЗ «Центр надання інтегрованих соціальних послуг» та дільничного офіцера поліції за останнім місцем проживання ОСОБА_2 було встановлено, що по АДРЕСА_2 проживають інші чоловік та жінка, які повідомили, що вони за вказаною адресою проживають близько року, а ОСОБА_2 бродяжить, веде паразитичний спосіб життя та не має постійного місця проживання. Місце знаходження ОСОБА_2 службі у справах дітей невідоме. Відомості про батька записані відповідно до ч.1 ст.135 СК України. Інформація про будь-яких родичів дитини відсутня.
Відповідно до складеного акту закладу охорони здоров`я та органу внутрішніх справ України про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я на малолітню ОСОБА_1 від 08 березня 2024 року, термін перебування дитини у КНП «Черкаський обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради» (КЗ «Черкаський обласний спеціалізований Будинок дитини Черкаської обласної ради») закінчився 07 вересня 2023 року. Мати ОСОБА_2 не зверталася до органів опіки і піклування з метою продовження терміну перебування дитини у закладі або повернення її у сім`ю на спільне проживання та виховання. За час перебування дитини у закладі мати зателефонувала лише один раз 13 січня 2022 року. На жаль, з боку матері не спостерігається бажання повернути дитину в сім`ю. Вищевказані обставини свідчать про небажання ОСОБА_2 виконувати батьківські обов`язки, покладені на неї чинним законодавством.
Рішенням виконавчого комітету Березняківської сільської ради №30 від 29 березня 2024 року малолітній ОСОБА_1 надано статус дитини позбавленої батьківського піклування. Наказом служби у справах дітей Березняківської сільської ради №9 від 29 березня 2024 року малолітню ОСОБА_1 знято з обліку дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах та поставлено на первинний облік дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Розпорядженням Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області №64 від 20 червня 2024 року утворено прийомну сім`ю ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , в яку влаштовано на виховання та спільне проживання ОСОБА_1 .
За вказаних обставин Березняківська сільська рада як орган опіки та піклування стверджує про наявність підстав для позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітньої ОСОБА_1 , у зв`язку з чим звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 12 липня 2024 року відкрито провадження у цивільній справі за вказаним позовом, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання та відповідачу роз`яснено право на подання до суду відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк.
25 липня 2024 року ухвалою суду закрито підготовче провадження у даній цивільній справі та призначеного її судовий розгляд.
Представник позивача Органу опіки та піклування Березняківської сільської ради Черкаського району Черкаської області Кам`янецька К.О. у судове засідання не з`явилася, звернулася до суду з заявою, в якій просить розгляд справи проводити без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, на їх задоволенні наполягає, проти заочного розгляду справи та винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання повторно не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, відповідно до вимог ст.128 ЦПК України, шляхом направлення судових повісток на останню відому адресу її проживання, а також відповідно до вимог ч.10 ст.187 ЦПК України, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України. Відзивів на позовну заяву та заперечень до суду не направила.
З урахуванням положень ч.4 ст.223 та ч.1 ст.280 ЦПК України, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалити, за результатами її розгляду, заочне рішення.
Враховуючи, що розгляд справи відбувався за відсутності учасників судового процесу, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.95 ЦПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1-3 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Смілянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 16 квітня 2020 року, ОСОБА_5 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис №51 (а.с.6).
Відповідно до ч.1 ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Як вбачається з Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України від 16 квітня 2020 року за №00026176919, наданого Смілянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), відомості про батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в актовому записі про народження №51 від 16 квітня 2020 року, записані відповідно до ч.1 ст.135 СК України (за вказівкою матері) (а.с.7).
Згідно довідок №147 від 14 квітня 2020 року та №148 від 21 квітня 2020 року Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, ОСОБА_2 фактично проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , з лютого 2019 року. Має склад сім`ї ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , співмешканець, за цією адресою проживає без реєстрації (а.с.15, 19).
Відповідно до довідки №149 від 21 квітня 2020 року Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області власного житла, земельних ділянок та майнових паїв не має (а.с.20).
Відповідно до ч.1-4 ст.150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.152 СК України, право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом. Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов`язків щодо неї.
Відповідно до ст.155 СК України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Згідно ст.157 СК України, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про охорону дитинства», на батьків покладається відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов`язані виховувати дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
17 квітня 2020 року ОСОБА_2 звернулася до голови Смілянської районної державної адміністрації з заявою про влаштування дитини в Черкаський обласний спеціалізований будинок дитини Черкаської обласної ради, в якій просила прийняти її дитину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дитячий будинок терміном на 6 місяців. При цьому підтвердила, що їй повідомлено, що в разі безпідставної відмови забрати дитину в указаний в заяві термін, а також відмови від участі в її вихованні адміністрація будинку дитини має право пред`явити до суду позов про позбавлення її батьківських прав (а.с.17).
Наказом Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області №27 від 17 квітня 2020 року «Про взяття ОСОБА_1 на облік дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах» вирішено взяти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на облік дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах, у зв`язку з тим, що мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ухиляється від виконання батьківських обов`язків (а.с.16),
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , складеного 21 квітня 2020 року комісією в складі: сільського голови, завідуючої ФАПом с. Плескачівка, члена виконкому, комісією встановлено, що ОСОБА_2 дійсно з лютого 2019 року фактично проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею за цією адресою проживає без реєстрації її співмешканець ОСОБА_6 . ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 народила дитину ОСОБА_1 . Дитина перебуває в обласному перинатальному центрі Черкаської ОДА. Меблі необхідні для новонародженої дитини відсутні. В середині будинок потребує капітального ремонту. В будинку умови для догляду за новонародженою дитиною не створені. ОСОБА_2 та її співмешканець ОСОБА_6 фактично ніде не працевлаштовані. Зі слів джерелом їх існування є тимчасові підробітки. Відносини у сім`ї не завжди добрі, часто виникають побутові сварки. Висновок комісії: клопотати перед службою у справах дітей Смілянської РДА про тимчасове влаштування новонародженої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в Черкаський обласний спеціалізований будинок дитини, з метою подолання матір`ю дитини складних життєвих обставин (а.с.21).
Листом №01-15/135 від 21 квітня 2020 року Служба у справах дітей Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області повідомила ОСОБА_2 про те, що дитина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направляється до КЗ «Черкаський обласний спеціалізований будинок дитини» Черкаської обласної ради терміном на шість місяців на повне державне утримання. У відповідності до ч.2 ст.219 СК України усиновлення дитини може бути проведено без згоди повнолітніх батьків, якщо судом буде встановлено, що вони, не проживають з дитиною понад шість місяців без поважних причин, не проявляють щодо неї батьківського піклування, не виховують та не утримують її (а.с.22).
Розпорядженням Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області від 21 квітня 2020 року №79 «Про направлення ОСОБА_1 до комунального закладу «Черкаський обласний спеціалізований Будинок дитини Черкаської обласної ради» вирішено направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до комунального закладу «Черкаський обласний спеціалізований Будинок дитини Черкаської обласної ради» на повне державне утримання терміном на шість місяців (а.с.24).
Листом №1452 від 14 лютого 2020 року КЗ «Черкаський обласний спеціалізований будинок дитини» Черкаської обласної ради звернувся до Служби у справах дітей виконавчого комітету Березняківської сільської ради, в якому повідомив, що 21 жовтня 2020 року закінчився термін тимчасового влаштування малолітньої ОСОБА_1 , яка знаходиться в установі відповідно до рішення Смілянської міської ради від 21 квітня 2020 року №79 на підставі заяви матері на тимчасове влаштування. У зв`язку з карантином призупинено відвідування дітей батьками. 18 вересня 2020 року мама телефонувала до закладу дізнавалася про стан здоров`я своєї дитини. Просив повідомити, чи зверталася мати із заявою до органів опіки та піклування з метою продовжити термін перебування дочки у закладі. У випадку відмови матері звернутися до служби у справах дітей, вирішити питання щодо доцільності подальшого перебування дівчинки у закладі та прийняття міри щодо встановлення правового статусу дитини (а.с.27).
Як вбачається з акту обстеження умов проживання, складеного комісією у складі: начальника ССД, заступника сільського голови, фахівця із соціальної роботи 16 грудня 2020 року, обстежити умови проживання, з метою повернення малолітньої ОСОБА_1 у сім`ю, не представилося можливим, оскільки мати малолітньої ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , не проживає. Місце проживання її не встановлено (а.с.28).
Згідно акту обстеження умов проживання, складеного комісією у складі: начальника ССД, директора КЗ «ЧОСП» та дільничним офіцером поліції, 10 червня 2021 року, обстежити умови проживання, з метою повернення малолітньої ОСОБА_1 у сім`ю, не представилося можливим, оскільки мати малолітньої ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , не проживає протягом тривалого часу. За цією адресою проживаю колишній співмешканець ОСОБА_6 (а.с.31).
Рішенням виконавчого комітету Березянківської сільської ради від 22 червня 2021 року №43 «Про продовження терміну перебування ОСОБА_1 в комунальному закладі «Черкаський обласний спеціалізований Будинок дитини Черкаської обласної ради» вирішено продовжити термін перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в комунальному закладі «Черкаський обласний спеціалізований Будинок дитини Черкаської облесної ради» терміном на шість місяців (а.с.32).
Листом №124 від 07 лютого 2023 року КЗ «Черкаський обласний спеціалізований будинок дитини» Черкаської обласної ради звернувся до Служби у справах дітей виконавчого комітету Березняківської сільської ради, в якому повідомив, що 22 лютого 2023 року закінчується термін тимчасового влаштування малолітньої ОСОБА_1 . Протягом 2022 року мати, ОСОБА_2 , телефонувала до закладу один раз, 13 січня 2022 року. З того часу до закладу не телефонувала. Просив повідомити, чи зверталася мати із заявою до органів опіки та піклування з метою продовжити термін перебування дочки у закладі. У випадку відмови матері звернутися до служби у справах дітей, вирішити питання щодо доцільності подальшого перебування дівчинки у закладі та прийняття міри щодо встановлення правового статусу дитини (а.с.33).
Рішенням виконавчого комітету Березянківської сільської ради від 07 березня 2023 року №24 «Про продовження терміну перебування ОСОБА_1 в комунальному закладі «Черкаський обласний спеціалізований Будинок дитини Черкаської обласної ради» вирішено продовжити термін перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в комунальному закладі «Черкаський обласний спеціалізований Будинок дитини Черкаської облесної ради» терміном на шість місяців (а.с.34).
25 червня 2023 року Служба у справах дітей Березняківської сільської ради листом за №18/07-06 звернулася до Служби у справах дітей Черкаської міської ради, в якому повідомила, що в АДРЕСА_2 , переїхала на постійне місце проживання ОСОБА_2 Малолітня донька ОСОБА_1 перебуває на обліку ССД виконавчого комітету Березняківської сільської ради, як така, що опинилася в складних життєвих обставинах. Просила вирішити подальшу долю малолітньої ОСОБА_1 за місцем теперішнього проживання матері та протягом місяця проінформувати ССД виконавчого комітету Березняківської сільської ради про взяття на обліку, з наданням копій акту житлово-побутових умов проживання сім`ї та акту з результатами оцінювання потреб дитини та сім`ї у соціальних послугах (а.с.35).
Відповідно до листа №2976/30-03-03 від 23 серпня 2023 року Служби у справах дітей Черкаської міської ради, адресу було відвідано під час рейду «Профілактика», підтвердити факт проживання громадянки ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , не вдалося мешканці вказаного будинку не знайомі із зазначеною особою, а також не володіють інформацією щодо її місця проживання (а.с.36).
Листом №1452/02-41 від 14 листопада 2023 року Березняківська сільська рада Черкаського району Черкаської області повідомила КЗ «Черкаський обласний спеціалізований будинок дітей», зокрема про те, що ОСОБА_2 до органу опіки та піклування, з метою продовжити термін перебування доньки, не зверталася. 02 листопада 2023 року при виїзді начальника ССД Березняківської сільської ради, директора КЗ «Центр надання інтегрованих соціальних послуг» та дільничного офіцера поліції на останнє місце проживання ОСОБА_2 було встановлено, що по АДРЕСА_2 проживає інші чоловік та жінка, які повідомили, що вони за вищевказаною адресою проживають близько року, а ОСОБА_2 бродяжить, веде паразитичний спосіб життя та не має постійного місця проживання. Місце знаходження ОСОБА_2 службі у справах дітей невідомо (а.с.41).
08 березня 2024 року працівниками КНП «Черкаський обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради», у присутності працівників органів внутрішніх справ України та представника служби у справах дітей Черкаської міської ради, складено акт закладу охорони здоров`я та органу внутрішніх справ України про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я, відповідно до якого, виявлено покинута дитина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір`ю якої є ОСОБА_2 (а.с.10).
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_2 з самого народження доньки ОСОБА_1 , яка була за свідомою заявою матері влаштована до дитячого будинку, в якому і була нею покинута, до даного часу виховуванням доньки не займається, про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток не цікавиться та не піклується, до самостійного життя її не готує, матеріально її не утримує, достатній рівень життя не забезпечує, в зв`язку з чим ухиляється від виконання своїх передбачених чинним законодавством України обов`язків.
Натомість, рішенням Служби у справах дітей Березнякіської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 29 березня 2024 року №9 «Про зняття ОСОБА_1 з обліку дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах, та постановку на первинний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» вирішено: 1. Зняти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з обліку дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах; 2. Поставити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на первинний облік, як дитину, позбавлену батьківського піклування (а.с.11).
Рішенням виконавчого комітету Березняківської сільської ради від 29 березня 2024 року №30 «Про надання ОСОБА_1 статусу дитини, позбавленої батьківського піклування» вирішено надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.12).
Розпорядженням Черкаської районної військової адміністрації від 20 червня 2024 року №64 «Про утворення прийомної сім`ї ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та влаштування на виховання і спільне проживання ОСОБА_1 » вирішено: 1. Утворити прийомну сім`ю на базі родини громадян України ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ; 2. Влаштувати у прийомну сім`ю на базі родини ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на виховання та спільне проживання дитину, позбавлену батьківського піклування, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.13).
21 червня 2024 року КНП «Черкаський обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради» складено акт про вибуття дитини у сім`ю, відповідно до якого, дитина ОСОБА_1 , 2020 року народження, вибула у прийомну сім`ю ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.14).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Згідно ч.3 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про охорону дитинства», сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сімї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною;по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (п.п.94-102. рішення ЄСПЛ у справі «Мамчур проти України» від 16 липня 2015 року (заява №10383/09).
Європейський Суд з прав людини зазначив у рішенні у справі «Нойлінґер та Шурук проти Швейцарії» (Neulingerand Shuruk v. Switzerland), (заява № 41615/07, ЄСПЛ 2010 року): інтерес дитини складається з двох аспектів. З одного боку цей інтерес вимагає, що зв`язки дитини з її сім`єю мають бути збережені, за винятком випадків, коли сім`я виявилася особливо непридатною. Звідси випливає, що сімейні зв`язки можуть бути розірвані лише у виняткових випадках, та що необхідно зробити все, щоб зберегти особисті відносини та, якщо і коли це можливо, «відновити» сім`ю.
Пленум Верховного Суду України у пункті 16 Постанови № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток, як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати, як ухилення від виховання дитини, лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Вказану позицію висловив ЄСПЛ, зазначивши, що суд, оцінюючи процес вирішення питання про встановлення опіки, який завершився рішенням про роз`єднання сім`ї, повинен був, зокрема, переконатися, чи ґрунтуються висновки національних органів на достатній доказовій базі (яка, за потреби, може включати показання свідків, висновки компетентних органів, психологічні та інші експертні висновки та медичні довідки), і чи мали заінтересовані сторони, зокрема батьки, достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання (справа «Шульц проти Польщі» (Schultzv. Poland), № 50510/99, від 08 січня 2002 року; «Реммо і Узункая проти Німеччини» (RemmoandUzunkayav. Germany), № 5496/04, від 20 березня 2007року; та «Полашек проти Чеської Республіки» (Polasekv. CzechRepublic), № 31885/05, від 08 січня 2007року).
Статтею 19 СК України передбачено, що рішення органу опіки та піклування є обов`язковим до виконання, якщо протягом 10 днів від часу його винесення заінтересована особа не звернулася за захистом своїх прав або інтересів до суду, крім випадку, передбаченого ч. 1ст. 170 цього Кодексу. При розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним - обов`язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних в результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Згідно висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно малолітньої ОСОБА_1 , позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно малолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є доцільним та відповідає інтересам дитини (а.с.8-9).
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що під час судового розгляду встановлено факт невиконання батьківських обов`язків ОСОБА_2 відносно до своєї малолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки з самого народження передала доньку до будинку дитини, де останню не відвідувала та покинула, не забравши її звідти після тривалого її перебування у цьому будинку, вихованням дитини не займається, про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток не піклується, до самостійного життя їх не готує, матеріально не забезпечує, в зв`язку з чим, з метою захисту інтересів дитини, позовні вимоги органу опіки та піклування Березняківської сільської ради Черкаського району Черкаської області в частині позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітньої доньки підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ч.2, 3 ст.166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Статтею 51 Конституції України передбачено право дітей на матеріальне утримання з боку батька та право на їх повноцінне життя та всебічний розвиток.
Відповідно до ч.7 ст.7 СК України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, встановлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтями 18, 27 «Конвенції про права дитини» (ратифікованої постановою ВР України №789-XII від 27 лютого 1991 року) встановлено, що батьки несуть загальну та однакову відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Батьки, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення, в межах своїх здібностей і фінансових можливостей, умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Згідно ст.180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч.3 ст.181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі, за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно ч.1 ст.182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст.182 СК України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.
Згідно ч.1 ст.183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Відповідно до ч.5 ст.183 СК України, той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Згідно ч.1 ст.191 СК України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що з ОСОБА_2 підлягають стягненню аліменти на утримання малолітньої дитини - доньки ОСОБА_1 ,, 2020 року народження, на користь фізичної чи юридичної особи, в якої в подальшому буде перебувати дитина, у розмірі 1/4 всіх видів її доходу, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно до повноліття.
Відповідно п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає стягнення аліментів у межах суми за один місяць до негайного виконання.
Згідно ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п.14 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Таким чином, позивач звільнений від сплати судового збору за подання даної позовної заяви.
Як вбачається з резолютивної частини позовної заяви, до відповідача пред`явлено одну вимогу майнового характеру та одну вимоги немайнового характеру.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Враховуючи, що позивач при зверненні до суду з даною позовної заяви був звільнений від сплати судового збору, та приймаючи до уваги, що його позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір у сумі 6056 гривень 00 копійок.
На підставі вищевикладеного, відповідно до ст.164, 166, 167, 171, 180-183, 191, СК України, та керуючись ст.4, 12, 13, 28, 76-82, 223, 247, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 280, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ
Позов Органу опіки та піклування Березняківської сільської ради Черкаського району Черкаської області, в інтересах малолітньої ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно її малолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , на користь фізичної чи юридичної особи, в якої в подальшому буде перебувати дитина, аліменти на утримання малолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини всіх видів її заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з дня подачі заяви до суду, тобто з 09 липня 2024 року, і до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць допустити до негайного виконання.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір у загальній сумі 6056 (шість тисяча п`ятдесят шість) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
Позивач - Орган опіки та піклування Березняківської сільської ради Черкаського району Черкаської області, адреса: 20746, Черкаська область, Черкаський район, с. Березняки, вул. Химичів, буд.1а, ЄДРПОУ 43368020.
Відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_3
Головуючий: Т.В. Ігнатенко
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122077809 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Ігнатенко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні