Ухвала
від 04.10.2024 по справі 344/16875/24
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 344/16875/24

Провадження № 2-о/344/471/24

У Х В А Л А

04 жовтня 2024 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Бородовський С.О., вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Департамент соціальної політики Івано-Франківської міської ради про призначення опікуна,-

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернувся до Івано-Франківського міського суду з заявою про призначення його опікуном над обмежено дієздатним ОСОБА_3 . Обгрунтовуючи подану заяву вказує на те, що Рішенням Івано-Франківського міського суду від 22.02.2017 року ОСОБА_1 визнано недієздатним та призначено опікуна ОСОБА_2 . ОСОБА_4 , за станом здоров`я та через похилий вік не у змозі доглядати та допомагати ОСОБА_1 . Протягом тривалого періоду часу та станом на даний час заявник є єдиною рідною для ОСОБА_1 особою, яка має можливість здійснювати догляд за братом.

Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України визначено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Відповідно до ч.1 ст.75 ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Стаття 60 ЦК України передбачає, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ст.300 ЦПК України передбачено правові підстави призначення особі опікуна одночасно із визнанням його недієздатним, звільнення опікуна від його повноважень, призначення іншого опікуна.

Так, зокрема, у ч.1 цієї статті визначено,що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Одночасно у ч. 2 ст. 300 ЦПК України визначено, що суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.

Таким чином, порядок, підстави та суб`єктів звернення до суду з заявою про звільнення та призначення опікуна визначені ст. 300 ЦПК України.

Разом з тим, в разі вже існування рішення суду про визнання особи недієздатною та вирішення питання про заміну та призначення нового опікуна, з такою заявою до суду має право звернутися лише орган опіки та піклування або особи, вже призначені опікуном (ч. 2 ст. 300 ЦПК України).

Таким чином, чинне законодавство визначає вичерпне коло осіб, що можуть звертатися із заявою про заміну або призначення опікуна, а саме: орган опіки та піклування або особа, призначена опікуном. Особи, які виявили бажання стати опікунами чи які раніше були опікунами не входить до переліку тих, кому законом надано можливість звернутися до суду з такими вимогами.

Як встановлено судом, Рішенням Івано-Франківського міського суду від 22.02.2017 року ОСОБА_3 визнано недієздатним та призначено опікуна ОСОБА_2 . Доказів звільнення ОСОБА_2 від обов`язків опікуна суду не надано.

Враховуючи викладене, подана заява не відповідає ні за підставами звернення, ні у визначеному порядку, як це передбачено ст.300 ЦПК України, заявник ОСОБА_1 не є особою, яка в порядку ч.2 ст.300 ЦПК України, має право на звернення до суду із заявою про призначення його опікуном над ОСОБА_3 .

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України заява повертається у випадках, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Враховуючи те, що заявник ОСОБА_1 не має процесуальної дієздатності для звернення до суду із заявою про призначення його опікуном над ОСОБА_3 , подана заява підлягає поверненню заявнику.

Відповідно до зазначеного, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Департамент соціальної політики Івано-Франківської міської ради про призначення опікуна - повернути заявнику.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя Бородовський С.О.

СудІвано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення04.10.2024
Оприлюднено07.10.2024
Номер документу122080403
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Інші справи окремого провадження

Судовий реєстр по справі —344/16875/24

Ухвала від 04.10.2024

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Бородовський С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні