Рішення
від 04.10.2024 по справі 910/910/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

04.10.2024Справа № 910/910/24За позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго"

до Державний концерн "Ядерне паливо"

про стягнення 343311,69 грн.

Суддя Сташків Р.Б.

Без виклику представників сторін (судове засідання не проводилось).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передано указану позовну заяву про стягнення з Державного концерну "Ядерне паливо" (далі - відповідач) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (далі - позивач) боргу та санкцій за договором постачання теплової енергії у гарячій воді №1532572 від 28.12.2012, разом у сумі, що дорівнює вказаній вище ціні позову за період грудень 2022 року - жовтень 2023 року.

Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову (відзив), або будь-які інші письмові заперечення чи пояснення по справі та/або заяви процесуального характеру.

Судом були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача про відкриття судом провадження у справі, оскільки відповідна ухвала суду надсилалася на адресу місцезнаходження відповідача, яка вказана у позові та зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (м. Київ, вул. Хрещатик, 34).

Конверт з ухвалою суду повернулися не врученими відповідачу із відміткою працівників Укрпошти «адресат відсутній за вказаною адресою».

Судом встановлено, що у відповідача відсутній зареєстрований електронний кабінет в ЄСІТС.

Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Верховний Суд у постанові №755/17944/18 (61-185св23) від 10.05.2023 вказав, що довідка поштового відділення із позначкою про неможливість вручення судової повістки у зв`язку «відсутній за вказаною адресою» вважається належним повідомленням сторони про дату судового розгляду, зазначене свідчить про умисне неотримання судової повістки.

Відтак, відповідач вважається повідомленим про розгляд даного спору, оскільки судом було виконано всі покладені на нього обов`язки, а відповідач, натомість, проявив процесуальну бездіяльність.

З огляду на наведене, суд вирішує справу за наявними матеріалами на підставі ч. 9 ст. 165 ГПК України та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

22.10.2018 між позивачем як енергопостачальною організацією та відповідачем як споживачем укладено Договір № 1532572 на постачання теплової енергії у гарячій воді, відповідно до якого позивач зобов`язався виробити та поставити теплову енергію відповідачу для потреб опалення, вентиляції та гарячого водопостачання, а відповідач зобов`язався отримати її та оплатити відповідно до умов, викладених в цьому Договорі.

28.12.2022 між сторонами укладено Договір № 1532572 про закупівлю товару (теплова енергія у гарячій воді) (далі - Договір), відповідно до якого позивач зобов`язався виробити та поставити теплову енергію відповідачу для потреб опалення, вентиляції та гарячого водопостачання, а відповідач зобов`язався отримати її та оплатити відповідно до умов, викладених в цьому Договорі.

Відповідно до п.п. 10.1, 10.2, 10.3, 10.4 Договору він набуває чинності з дати його підписання сторонами та діє до 31.12.2023. Умови Договору застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладання цього Договору з 01.01.2023. Припинення дії Договору не звільняє «Замовника» від обов`язку повної сплати за спожиту теплову енергію.

Згідно п. 11.1 Договору сторони дійшли згоди вважати додатками до даного Договору додатки до договору на постачання теплової енергії від 22.10.2018 № 1532572, викладеного в новій редакції Договором про закупівлю товару від 28.12.2022 № 1532572. Перелік цих додатків зазначається в п. 12.1 Договору.

Відповідно до п. 1.1 Договору учасник зобов`язується поставити замовнику товар, зазначений в п. 1.2 Договору, а замовник - прийняти і оплатити товар, в порядку і строки згідно з цим Договором.

Об`єкт теплопостачання знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 34, площа 4966,10 кв.м.

Відповідно до умов додатку 4 до Договору у разі встановлення у Відповідача будинкових комерційних приладів обліку теплової енергії - кількість спожитої ним теплової енергії в розрахунковому періоді визначається відповідно до показників цих приладів встановлених на межі балансової належності. У разі відсутності у Відповідача приладів обліку, кількість фактично спожитої теплової енергії визначається згідно договірних навантажень з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія від теплових джерел Позивача, та кількості годин (діб) роботи тепловикористовуючого обладнання Відповідача в розрахунковому періоді. Різниця між заявленою та фактично спожитою Відповідачем тепловою енергією сплачується ним самостійно, не пізніше 15 числа місяця наступного за розрахунковим.

Відповідач відповідно до умов договору зобов`язався щомісячно з 12 по 15 числа отримує в ЦОК за адресою: вул. Волоська, 42 оформлену позивачем облікову картку фактичного споживання та акт звіряння, які оформлює і повертає один примірник позивачу, акт виконаних робіт.

Згідно Договору відповідач зобов`язується своєчасно сплачувати вартість спожитої теплової енергії в терміни та за тарифами.

Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Договору розрахунки з відповідачем за відпущену теплову енергію проводяться згідно з тарифами, затвердженими виконавчим органом Київської міської ради (КМДА) від 30.09.2022 №673, за кожну відпущену гігакалорію (1 Гкал/грн.) без урахування ПДВ.

Пунктом 3 Додатку 3 до Договору передбачена можливість зміни тарифів.

Згідно зі статтею 20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб`єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.

Відповідно до п. 40 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою КМУ від 03.10.2007 №1198 (далі - Правила), споживач теплової енергії зобов`язаний вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.

Частиною 6 ст. 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Проте, порушуючи умови Договору та норми законодавства, відповідач не вносив плату за отриману теплову енергію у гарячій воді, в результаті чого за період з грудня 2022 року по жовтень 2023 року утворилась заборгованість у розмірі 262194,37 грн.

Заборгованість відповідача виникла на підставі проведеного перерахунку коефіцієнтів зміни розміру нарахувань у грудні 2022 року, також змінений розмір нарахувань за теплову енергію для категорії споживачів «інші» із застосуванням щомісячної середньозваженої фактичної ціни природного газу. Коригування нарахувань за період листопад 2021 року - лютий 2022 року включно за коефіцієнтами у бік зменшення категорії споживачів «інші» за теплову енергію виконано у грудні 2022 року (постанова КМУ № 1209 від 10.11.2021).

Факт постачання у спірний період теплової енергії відповідачу підтверджується нарядом на включення теплової енергії до будинку теплоспоживання, та відомостями будинкових комерційних приладів обліку теплової енергії, актами про готовність вузла комерційного обліку споживача до роботи.

Згідно зі ст. 530 ЦК України зобов`язання має виконуватися у встановлений строк (термін), а якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час.

Відповідно до ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Оскільки доказів належної оплати заборгованості відповідач суду не надав, доводів позивача не спростував, позовні вимоги в частині стягнення 262194,37 грн основного боргу підлягають задоволенню.

Також за прострочення зобов`язання позивач просив стягнути з відповідача 11374,93 грн інфляційних втрат, 5422,40 грн 3% річних та 64319,99 грн пені.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 623 ЦК України боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані ним збитки. Нормами ч. 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд враховує, що передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних (в порядку статті 625 ЦК України) є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. (ч.ч. 2, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України).

У ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України зазначено, що у разі, якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно п. 7 Додатку №4 до Договору абонент сплачує постачальній організації пеню в розмірі 0,5 % за кожний день, до моменту його повного погашення, але не більше суми обумовленої чинним законодавством України.

За результатами здійсненої перевірки нарахування позивачем заявлених до стягнення індексу інфляції, 3% річних та пені судом встановлено, що їх розмір відповідає вимогам зазначених вище норм цивільного законодавства і є арифметично вірними, а тому вимоги позивача про стягнення з відповідача 11374,93 грн інфляційних втрат, 5422,40 грн 3% річних та 64319,99 грн пені підлягають задоволенню.

Частинами 3, 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 79 Кодексу передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Так, доводи позивача, викладені у його позовній заяві підтверджені належними та допустимими доказами, а відповідачем не надано доказів на спростування доводів і тверджень позивача чи сплати наявної суми заборгованості.

За таких обставин, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 129, 165, 219, 232, 233, 236-238, 240, 241, 252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного концерну "Ядерне паливо" (01601, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 34; ідентифікаційний код 36282830) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (01001, місто Київ, площа Івана Франка, будинок 5; ідентифікаційний код 40538421) 262194 (двісті шістдесят дві тисячі сто дев`яносто чотири) грн 37 коп. заборгованості, 11374 (одинадцять тисяч триста сімдесят чотири) грн 93 коп. інфляційних втрат, 5422 (п`ять тисяч чотириста двадцять дві) грн 40 коп. 3% річних, 64319 (шістдесят чотири тисячі триста дев`ятнадцять) грн 99 коп. пені та 5149 (п`ять тисяч сто сорок дев`ять) грн 68 грн судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 ГПК України, і може бути оскаржено в порядку та строк встановлені статтями 254, 256, 257 ГПК України.

Суддя Сташків Р.Б.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення04.10.2024
Оприлюднено07.10.2024
Номер документу122087008
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —910/910/24

Рішення від 04.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 06.02.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 31.01.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні