ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2024 року
м. Черкаси Справа № 925/640/24
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Костянтина ДОВГАНЯ, розглянувши в порядку письмового провадження справу №925/640/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Скай Софт до Дослідної станції тютюнництва Національного наукового центру Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України про стягнення 282 494,06 грн,
УСТАНОВИВ:
20 травня 2024 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) Скай Софт звернувся до Господарського суду Черкаської області із позовом про стягнення з відповідача - Дослідної станції тютюнництва Національного наукового центру Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України 282 494,06 грн. заборгованості за поставлені послуги по договору про постачання електричної енергії споживачу від 05.01.2024 № 1 за період з 01.01.2024 по 30.04.2024 та відшкодування понесених судових витрат.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач в порушення умов укладеного договору не здійснив своєчасну та повну оплату спожитої (купленої) електричної енергії та не здійснив інші платежі згідно умов цього Договору, внаслідок чого утворилася заборгованість.
Ухвалою від 21.05.2024 Господарський суд Черкаської області у складі судді Костянтина ДОВГАНЯ прийняв позовну заяву позивача до розгляду, відкрив провадження у справі, вирішив розглядати її у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін і встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.
21.05.2024 сторонам, за вказаними у позові адресами/електронними адресами їх місцезнаходження, Господарський суд Черкаської області надіслав копії ухвали від 21.05.2024, однак поштове повідомлення направлене відповідачу відділенням Укрпошти повернено суду з відміткою за закінченням терміну зберігання .
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача є: вул.. Інтернаціональна, 4, м. Умань, Черкаська область, 20300.
Відповідно до ст. 10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні; відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу.
Відповідно до п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 3, в разі, якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Днем вручення судового рішення відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України (далі по тексту ГПК України), є:
1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином.
18.06.2024 на адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Скай Софт» надійшла заява про зменшення суми позовних вимог якій позивач просить стягнути з відповідача 52 587,36 грн. в зв`язку з добровільним погашенням боргу в сумі 229 906,70 грн.
За приписами п.2 ч.2 ст.46 ГПК України, позивач вправі до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження як збільшити, так і зменшити розмір позовних вимог.
Суд, дослідивши подану позивачем заяву з додатками, враховуючи положення ст.46 ГПК України вважає за необхідне прийняти її до розгляду.
Суд, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
05 січня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю СКАЙ СОФТ (далі по тексту - позивач) та Дослідною станцією тютюнництва національного наукового центру «Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України» (далі по тексту відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 1 (далі по тексту - Договір).
Пунктом 1.1 визначено, що цей договір встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу.
Згідно з п. 1.2 до умов цього договору застосовуються положення Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі ПРРЕЕ), інші чинні нормативно-правові акти, що регулюють постачання електричної енергії.
Відповідно до п. 2.1 за цим договором постачальник продає споживачу товар : «електрична енергія (код ДК 021:2015 - 09310000-5 Електрична енергія) для забезпечення потреб електроустановок споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п. 2.2. - обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
Відповідно до п. 3.1 договору постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк до 31.12.2023 включно.
Місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу 150000 кВт/год.; 19400, Черкаська область, місто Умань, межа балансової належності електроустановок замовника. (п.3.4 договору).
Відповідно до п. 5.1 договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладання становить 814 886,70 грн в т ч ПДВ.
Відповідно до п. 5.3. договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Відповідно до п. 5.4. договору розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі спецрахунок).
Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника та у безготівковому порядку.
Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.
Відповідно до 5.5 договору оплата рахунка постачальника за договором має бути здійснена споживачем у строк не більше ніж 10 робочих днів з моменту отримання рахунку та акта приймання-передачі електричної енергії споживачем, що надсилаються споживачу після завершення розрахункового періоду.
Згідно з п. 6.1 Договору споживач має право, у тому числі, отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у цьому Договорі; вільно обирати іншого електропостачальника та розірвати цей Договір у встановленому цим Договором та чинним законодавством порядку.
Відповідно до п. 6.2 Договору споживач зобов`язується, у тому числі, забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього Договору; протягом 5 робочих днів до початку постачання електричної енергії новим електропостачальником, але не пізніше дати, визначеної цим Договором, розрахуватися з Постачальником за спожиту електричну енергію.
Згідно з п. 7.2 Договору постачальник зобов`язується, у тому числі, нараховувати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим Договором; надавати споживачу інформацію про його права та обов`язки, ціни на електричну енергію; публікувати на офіційному веб-сайті детальну інформацію про зміну ціни електричної енергії.
Відповідно до п. 10.1 договору зміна постачальника електричної енергії здійснюється згідно з порядком, встановленим ПРРЕЕ.
Договір набирає чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з дати, вказаної у цьому договорі, та в цілому до 31 грудня 2024 року, а в частині взятих на себе зобов`язань сторонами до їх повного виконання (п. 13.1. Договору).
Додатком 1 до Договору є комерційна пропозиція про постачання електричної енергії споживачу, (далі - Комерційна пропозиція)
У Комерційній пропозиції сторони визначили:
- Ціна (тариф) електричної енергії: Ціна та умови постачання електричної енергії для підприємств та установ, які фінансуються з державного чи місцевого бюджету, визначається за результатами проведення процедури закупівлі.
1. Тариф електричної енергії з врахуванням вартості тарифу на передачу та ПДВ 5,432578 грн./кВт*год, на загальну суму: 814 886,70 грн. з ПДВ.
2. Обсяг електричної енергії 150 000 кВт*год;
- Спосіб оплати за електричну енергію та звіряння фактичних обсягів спожитої електроенергії: Для підприємств, які фінансуються з державного чи місцевого бюджету: Оплата за спожиту електричну енергію у розрахунковому періоді здійснюється за ціною (тарифом) визначеною договором за результатами публічної закупівлі за 1 кВт/год (1МВт/год). Розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника.
Споживач протягом трьох днів з дати одержання примірників акту приймання-передачі електричної енергії, зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі електричної енергії, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання. При відсутності письмової відмови та факту надсилання підписаного примірника акту приймання-передачі Постачальнику, акт приймання-передачі вважається затвердженим Споживачем. Вмотивованою відмовою від підписання Сторони визнають:
- фактичні обсяги споживання надані Постачальником не відповідають даним комерційного обліку;
- ціна за одиницю товару не відповідає умовам договору;
- Термін (строк) виставлення рахунку та термін його оплати: Оплата рахунка Постачальника за фактично спожиту електричну енергію за Договором має бути здійснена Споживачем у строк не більше ніж 10 робочих днів з моменту отримання рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії Споживачем, що надсилаються Споживачу після завершення розрахункового періоду.
Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
05.01.2024 сторонами підписано заяву приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток №2) та визначені обсяги очікуваного споживання електричної енергії на 2024 рік (додаток №3).
Відповідно до акту здачі-приймання (надання послуг) № 12 та рахунку на оплату № 16, позивач поставив відповідачу електричну енергію у листопаді січні 2024 року в загальній кількості 17 000 кВт/год. на загальну суму 92 353,83 грн.
Відповідно до акту здачі-приймання (надання послуг) № 440 та рахунку на оплату № 442, позивач поставив відповідачу електричну енергію у лютому 2024 року в загальній кількості 15 000 кВт/год. на загальну суму 81 488,67 грн.
Відповідно до акту здачі-приймання (надання послуг) № 650 та рахунку на оплату № 653, позивач поставив відповідачу електричну енергію у квітні 2024 року в загальній кількості 16 000 кВт/год. на загальну суму 14 486,88 грн.
Відповідно до акту здачі-приймання (надання послуг) № 916 та рахунку на оплату № 919, позивач поставив відповідачу електричну енергію у квітні 2024 року в загальній кількості 4 000 кВт/год. на загальну суму 3 621,72 грн.
01.03.2024 відповідач направив позивачу гарантійний лист в якому зобов`язався сплатити заборгованість в повному обсязі до 30 березня 2024 року.
На адресу відповідача позивач направляв претензії від 04.02.2024 та від 27.03.2024 з вимогою сплатити заборгованість. Однак відповідач заборгованість не сплатив.
В позовній заяві позивач зазначив, що повністю виконав взяті на себе зобов`язання за Договором, у січні квітні 2024 року він поставив електричну енергію відповідачу в повному обсязі, однак, відповідачем допущено неналежне виконання взятих на себе зобов`язань, зокрема, відповідач не виконує взяті на себе зобов`язання по оплаті за надані послуги в наслідок чого утворилась заборгованість за надані послуги в сумі 282 494,06 грн, що стало підставою для звернення позивача до суду для захисту порушеного права та примусового стягнення заборгованості з боржника.
Відповідач частково погасив заборгованість, тому позивач просить стягнути з відповідача борг за спожиту електричну енергію в січні квітня 2024 року в сумі 52 587,36 грн.
Відповідно до статті 174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення господарських зобов`язань.
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 275 Господарського кодексу України (далі - ГК України), за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві ціну проданого товару.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частинами 1, 2 ст. 633 Цивільного кодексу України визначено, що публічним є договір, в якому одна сторона підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Відповідно до ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Закон України Про ринок електричної енергії визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 56 Закону України Про ринок електричної енергії постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Пункт 3 частини 1 статті 57 Закону України Про ринок електричної енергії визначає, що електропостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.
Пунктом 1 частини 3 статті 58 Закону України Про ринок електричної енергії визначено, що споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Згідно з п. 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 за № 312 (далі - ПРРЕЕ), укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил.
Відповідно до пункту 3.1.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником. який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником останньої надії.
Договір про постачання електричної енергії споживачу є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, та вважається укладеним з дати відкриття особового рахунка за об`єктом споживача або внесення змін до такого особового рахунка, про що споживач інформується в передбаченому договором порядку (п. 3.2.13. Правил).
З матеріалів справи судом встановлено, що між позивачем та відповідачем укладено Договір № 1 про постачання електричної енергії споживачу, яким узгодили предмет договору, умови постачання, якість постачання електричної енергії, ціну та порядок розрахунків, порядок обліку та оплати електричної енергії, права та обов`язки споживача та постачальника, відповідальність сторін, порядок зміни електропостачальника, порядок розв`язання спорів та форс-мажорні обставини, строк дії договору тощо.
Відповідно до акту здачі-приймання (надання послуг) № 12 та рахунку на оплату № 16, позивач поставив відповідачу електричну енергію у січні 2024 року в загальній кількості 17 000 кВт/год. на загальну суму 92 353,83 грн.
Відповідно до акту здачі-приймання (надання послуг) № 440 та рахунку на оплату № 442, позивач поставив відповідачу електричну енергію у лютому 2024 року в загальній кількості 15 000 кВт/год. на загальну суму 81 488,67 грн.
Відповідно до акту здачі-приймання (надання послуг) № 650 та рахунку на оплату № 653, позивач поставив відповідачу електричну енергію у квітні 2024 року в загальній кількості 16 000 кВт/год. на загальну суму 14 486,88 грн.
Відповідно до акту здачі-приймання (надання послуг) № 916 та рахунку на оплату № 919, позивач поставив відповідачу електричну енергію у квітні 2024 року в загальній кількості 4 000 кВт/год. на загальну суму 3 621,72 грн.
Також з матеріалів справи судом встановлено, що сторонами проведено взаємні розрахунки по Договору № 1 від 05.01.2024 за період січень - квітень 2024 року та підписано акт звірки, де зазначено, що заборгованість станом на 30.04.2024 відповідача перед позивачем складає 282 494,06 грн.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що позивач постачальник за договором, постачав електричну енергію відповідачу у січні 2024 року в загальній кількості 17 000 кВт/год. на загальну суму 92 353,83 грн, у лютому 2024 року в загальній кількості 15 000 кВт/год. на загальну суму 81 488,67 грн., у березні 2024 року в загальній кількості 16 000 кВт/год. на загальну суму 14 486,88 грн, у квітні 2024 року в загальній кількості 4 000 кВт/год. на загальну суму 3 621,72 грн. на суму 282 494,06 грн.
Факт виконання позивачем належним чином договірних зобов`язань по вищевказаному Договору підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи та не оспорюються відповідачем.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, керуючись своїм внутрішнім переконанням, з огляду на викладене, господарський суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення заборгованості за поставлену електроенергію на загальну суму 52 587, 36 грн та наявність підстав для їх задоволення в повному обсязі.
Крім того, позивач, заявляючи позов, просив суд стягнути з відповідача 3 100,00 грн. понесених витрат на правничу допомогу адвоката.
В якості доказів понесених витрат позивач надав суду:
-Договір про надання правничої допомоги від 14.04.2024;
-Додаток №1 до договору;
-Розрахунок понесених витрат з описом та вартістю наданих послуг;
-Рахунок фактура №0046/05 від 13.05.2024;
-Акт виконаних робіт з описом та вартістю наданих послуг від 13.05.2024;
- Платіжна інструкція №756 від 14.05.3024 на суму 3 100,00 грн.
Частиною 1 статті ст. 16 ГПК України, встановлено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Згідно з ч. 2 названої статті, представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Статтею 123 ГПК України визначено види судових витрат. Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу (ч.ч. 1, 3 п. 1).
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 129 ГПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Суд, враховуючи викладене, приходить до висновку, що заявлена вимога позивача щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Дослідної станції тютюнництва Національного наукового центру Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України (вул. Інтернаціональна, 4, м. Умань, Черкаська область, 20300, код ЄДРПОУ 21378004) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Скай Софт (вул. Ольги Олійник, 6, м. Сміла, Черкаська область, 20702, код ЄДРПОУ 32654545) - 52 587, 36 грн (п`ятдесят дві тисячі п`ятсот вісімдесят сім гривень тридцять шість копійок) заборгованості, 4 237,41 грн. (чотири тисячі двісті тридцять сім гривень сорок одна копійка) витрат на сплату судового збору та 3 100, 00 грн. (три тисячі сто гривень) витрат на правничу допомогу.
Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складене та підписане 04 жовтня 2024 року.
СУДДЯ Костянтин ДОВГАНЬ
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122087729 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні