БАРАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 273/1911/23
Провадження № 2/273/235/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2024 року м.Баранівка
Баранівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді Самойленко Л.М.,
при секретарі судових засідань Муравській М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Баранівка за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Баранівської міської ради, третя особа Баранівська деожавна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
У С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном один місяць з дня набрання рішенням суду законної сили.
В обґрунтування вимог позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її рідний брат ОСОБА_2 , після його смерті залишилося спадкове майно, а саме земельні ділянки: площею 3,34 га, 1,4995 га та 0,1366 га, що розташовані на території Суємецької сільської ради Звягельського району Житомирської області. ОСОБА_1 є єдиними спадкоємцями померлого, інших спадкоємців за законом чи за заповітом немає. Вважає, що строк пропустила з поважних причин, а саме у зв`язку з тим, що на той час по всій території України діяли суворі обмежувальні протиепідемічні заходи з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. Приймаючи до уваги її вік та вкрай слабкий стан здоров`я всі ці заходи вона належним чином виконувала та дотримувалась. Позивачка зареєстрована та мешкає в смт Ружин Бердичівського району Житомирської області. Відстань між смт Ружин та Баранівською державною нотаріальною конторою складає приблизно 160 км. На час карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів у неї не було можливості добратися до відповідної нотаріальної контори для вчинення певних дій. Також строк для прийняття спадщини було пропущено у зв`язку з військовою агресією російської федерації, та лікуванням та проходженням реабілітації сина ОСОБА_3 , який під час виконання бойового завдання отримав вогнепальне поранення.
Ухвалою судді Самойленко Л.М. від 21.12.2023 по справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 23.04.2024 року підготовче судове засідання закрито.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилася, 01.10.2024 року направила до суду заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутності, свої позовні вимоги підтримала повністю, просила їх задовольнити.
Відповідач Баранівська міська рада свого представника в судове засідання не направила, 29.01.2024 року надіслали до суду заяву, в якій просять розглядати справу без представника, не заперечують щодо задоволення позовних вимог у разі їх доведення належними та допустимими доказами.
Третя особа Баранівська державна нотаріальна контора свого представника в судове засідання не направила, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оцінивши зібрані по справі докази в сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, а тому підлягають задоволенню.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в графі батько вказано " ОСОБА_5 ", в графі мати " ОСОБА_6 "(а.с.8).
Згідно копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_1 від 19.07.1986 р. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уклали шлюб 19.07.1986 року, після одруження прізвище дружини " ОСОБА_8 " ( а.с. 9).
Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України підтверджується, що батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є ОСОБА_9 та ОСОБА_6 (а.с.22).
Відповідно до копії Свідоцтва про право на спадщину за законом від 24.05.2006 року спадкоємцем майна ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 є її син ОСОБА_2 . Спадкове майно складається, в тому числі, з земельної частки (паю) розміром 3,34 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться в с.Суємці КСП "Зоря" (а.с.10). Відповідно до копій Свідоцтв про право на спадщину за заповітом від 13.10.2016 року спадкоємцем майна ОСОБА_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , є його син ОСОБА_2 . Спадкове майно складається, з земельної ділянки площею 1,4995 га, кадастровий номер 1820685800:01:000:0128 та земельної ділянки площею 0,3166 га, кадастровий номер 1820685800:04:000:0469, що знаходяться на території Суємецької сільської ради (а.с.12,13,14,15,16,17).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 16.07.2021 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Горби Кременчуцького району Полтавської області (а.с.18).
Згідно повідомлення завідувача Баранівської державної нотаріальної контори Паламарчук О. від 07.07.2023 року № 375/01-16 ОСОБА_1 пропустила шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ( а.с. 24).
З 2016 року ОСОБА_1 перебуває на диспансерному обліку у сімейного лікаря з приводу гіпертонічної хвороби, що підтверджується випискою із медичної картки та їй призначено другу групу інвалідності (а.с.9).
Крім того, з довідок військово-лікарської комісії від 16.02.2023 №277, від 20.05.2023 №680, від 07.04.2023 №2555 вбачається, що ОСОБА_3 отримав поранення, пов`язане з проходженням військової служби (а.с.19,20,21).
Спадкова справа щодо майна померлого ОСОБА_2 не заводилась (а.с.62).
Згідно довідки Горбівського старостинського округу Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області від 22.08.2024 року №120 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до дня своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав один в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.73).
За правилами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях; 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
За правилами частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно достатті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Подання заяви про прийняття спадщини є дією, яку повинен вчинити спадкоємець, який бажає прийняти спадщину тоді, коли такий спадкоємець не проживав на час відкриття спадщини постійно зі спадкодавцем. Відповідно, пропустити строк на прийняття спадщини може спадкоємець, який постійно не проживав на час відкриття спадщини зі спадкодавцем.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
У постанові Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320цс17 зроблено висновок, що «право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними».
Позивач в іншому порядку, ніж судовий, не може захистити свої права щодо прийняття спадщини, а завданням судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд та вирішення цивільної справи з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб. Доводи позивача ОСОБА_1 про поважність причини пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини суд вважає такими, які заслуговують на увагу, а тому вважає необхідним визначити останній додатковий строк для подання заяви.
Враховуючи те, що після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем другої черги за законом є позивач, інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини в нотаріальну контору не звертались, позивач вчасно не звернулась до нотаріальної контори для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, у зв`язку зі станом здоров`я, беручи до уваги те, що відповідач Баранівська міська рада не заперечує щодо задоволення позовних вимог у разі їх доведення належними та допустимими доказами, суд приходить до висновку, що за наведених обставин, позов підлягає задоволенню.
Згідно позовної заяви, витрати, що підлягають стягненню, відсутні.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 13, 81, 247, 258-259, 263 -268, 352 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Баранівської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Суємці Баранівського району Житомирської області, РНОКПП НОМЕР_3 , додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після померлого брата ОСОБА_2 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , один місяць з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку учасниками справи до Житомирського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення.
Суддя Людмила САМОЙЛЕНКО
Суд | Баранівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122088031 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Баранівський районний суд Житомирської області
Самойленко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні