Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/10357/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2024 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання адвоката ОСОБА_3 в рамках кримінального провадження № 12023100120000198 від 19.12.2023, за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів,
У С Т А Н О В И В:
Адвокат ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів. Клопотання обґрунтовано тим, що у провадженні старшого слідчого СВ управління поліції в метрополітені Головного управління Національної поліції у м. Києві знаходиться кримінальне провадження №12023100120000198 від 19.12.2023 з ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 К України.
17 червня 2024 старший слідчий СВ управління поліції в метрополітені Головного управління Національної поліції у м. Києві капітана поліції ОСОБА_4 повідомив про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст.191 КК України.
В описовій частині підозри зазначено, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 заволоділи торгово-матеріальними цінностями товариства, тим самим було завдано збитки даній юридичній особі. Так, у повідомленні про підозру вказано, що ОСОБА_5 будучи не працевлаштованим працівником та особою, яка не наділена повноваженнями згідно статутів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо управління вказаними Товариствами, діючи згідно злочинного плану, розробленого директором вказаних товариств - ОСОБА_6 , переслідуючи корисливий мотив та передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки починаючи із 15.05.2022 до початку листопада 2023 здійснював фактичне керівництво ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », шляхом фактичного управління працівниками вказаних товариств, надання останнім усних вказівок та розпоряджень, щодо виготовлення продукції, її відвантаження, закупівлю сировини, в обхід фіксації у відділах бухгалтерії вказаних товариств, контроль за залишком коштів на рахунках вказаних товариств, надання вказівок щодо здійснення оплати та проведення розрахункових операцій та інших протиправних дій, внаслідок чого здійснив пособництво у заволодінні та розтраті торгово-матеріальними цінностями ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в сумі 5 783 169,96 грн. та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в сумі 1 046 154,04 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в пособництві у заволодінні чужим майном, шляхом зловживання службовою особою, своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах, тобто кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України. 15 лютого 2024 старший слідчий ОСОБА_4 виніс постанову від 15.02.2024 про призначення судово-економічної експертизи, проведення якої було доручено Київському відділенні « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Згідно висновку експерта №189 від 29.02.2024 - у обсязі наданих на дослідження документів, нестача торгово-матеріальних цінностей у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , встановлена інвентаризацією від 22.12.2023 року документально підтверджується у сумі 1 046 154,04 грн.
Слід зазначити, що вищезазначений висновок був одним із ключових доказів, на який спирався старший слідчий слідчого відділу УП у метрополітені ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 при обґрунтуванні доцільності застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді застави у своєму клопотанні від 20.06.2024. Однак матеріали та документи, які були дослідженні експертом сторона обвинувачення стороні захисту не надала. Тому в сторони захисту є сумніви щодо об`єктивності та неупередженості результатів проведеної інвентаризації
Так, для проведення судово-економічної експертизи експерту не надавали первинні документи, на підставі яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » придбало товарно матеріальні цінності, облікувало їх на складі, видало на виробництво та реалізовувало їх в подальшому (договори купівлі-продажу, накладні, акти прийому-передачі тощо). Інвентаризація проводилась 22 грудня 2023 на складах TOB « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_2 відстань між якими 120 км., що фактично вказує на неможливість проведення вказаних інвентаризацій в один день. Викладені обставини дають підстави поставити під сумнів результати проведення інвентаризації та їх об`єктивність.
Крім того, 29 грудня 2023 наказом Міністра юстиції України скаргу ОСОБА_7 задоволено та визнано вчиненою з порушенням Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та анульовано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань дію щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , якою призначено на посаду генерального директора підприємств ОСОБА_8 . У той же час, ОСОБА_8 являлася головою інвентаризаційної комісії, яка 22. грудня 2023 проводила інвентаризацію, але враховуючи вказаний наказ ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_8 не мала права видавати наказ про створення інвентаризаційної комісії та її проводити, та відповідно підписувати акт інвентаризації.
Окремо необхідно вказати, що матеріально-відповідальною особою визначено ОСОБА_6 , хоча він з 15 травня 2022 виїхав з України та проживає в Німеччині та не міг бути матеріально-відповідальною особою, приймати, обліковувати та видавати матеріальні цінності, оскільки його не було в Україні.
Слід вказати, що ОСОБА_5 взагалі не був призначений на будь-яку посаду в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та не приймав участі у купівлі матеріальних цінностей, їх обліку, передачі на виробництво та продажу, а відповідно підозра в цій частині є необґрунтованою.
Враховуючи вище викладені, обставини, які дають підстави стверджувати в не проведенні або необ`єктивному проведенні інвентаризації 22 грудня 2023 в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 виникла необхідність отримати первинні документи на підставі, яких були обліковані товарно-матеріальні цінності, в подальшому продані або видані на виробництво, а також протоколи інвентаризації та інші документи.
У зв`язку з чим, 01.08.2024 захисником ОСОБА_5 - адвокатом ОСОБА_3 надіслано адвокатський запит на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою отримання інформації, чи були подані податкові декларації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 за 2022 та 2023 роки і якщо так, то адвокат ОСОБА_3 піднімав питання про отримання копії вищезазначених декларації, з метою оцінки реальних збитків підприємства за даний період, чи встановлення їх відсутності. Оскільки, згідно з даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » зареєстровано за адресою АДРЕСА_3 , тому дана юридична особа перебуває під відомством ІНФОРМАЦІЯ_5 .
У відповіді на адвокатський запит від 01.08.2024 ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомило, про відмову в наданні копій податкових накладних ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , аргументуючи свою відповідь тим, що до адвокатського запиту від 01.08.2024 додано ордер від 01.08.2024 року СЕРІЯ НОМЕР_2 , в якому зазначено, що правова допомога надається ОСОБА_5 , однак запитується інформація щодо третіх осіб - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Також було повідомлено, що підпунктом 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Податкового Кодексу України визначено, що платник податків має право на нерозголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника без Його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання посадовими особами службових обов`язків, крім випадків, коли це прямо передбачено законами.
Однак, ІНФОРМАЦІЯ_6 , не надало жодної уваги тому факту, що вищезазначений адвокатський запит було надіслано в рамках кримінального провадження №12023100120000198 від 19.12.2023 і відповідно до норм чинного КПК України, сторона захисту мала повне право збирати докази, які вважаються допустимими в рамках кримінального-процесуального законодавства. Також, слід наголосити, що в річних податкових деклараціях платники відображають річні прибутки та збитки. Таким чином, враховуючи фабулу відображену в тексті підозри ОСОБА_5 від 17.06.2024, встановлення фактів наявності реальних збитків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та їх кількості є важливою дією в даному досудовому розслідування для доведення або спростування наявності складу кримінального правопорушення. Тому інформація про прибутки та збитки, яка відображена податкових деклараціях ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за 2022 та 2023 роки слід вважати належним доказом в даному кримінальному провадженні, який доводить або спростовує реальну наявність збитків та їх кількість.
Викладені вище обставини дають підстави стверджувати, що податкові декларації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за 2022 та 2023 роки мають значення доказу у кримінальному провадженні, оскільки містять в собі відомості про реальний розмір завданої шкоди ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » або її відсутності та мають значення для повного, об`єктивного та всебічного розслідування кримінального провадження та захисту прав та інтересів ОСОБА_5 .
До суду надійшла заява адвоката ОСОБА_3 про розгляд клопотання без його участі, в якій адвокат підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Особа, у володінні якої знаходяться речі та документи, а саме - представник ІНФОРМАЦІЯ_5 , про день, час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив.
Суд вважає за можливе розглядати клопотання у відсутність особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України.
Вивчивши матеріали клопотання, суд приходить до висновку про задоволення клопотання у зв`язку з наступним.
Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Як вбачається із змісту п. 4, 5, 8, 9 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься у речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відомості, які можуть становити банківську таємницю, державну таємницю та персональні дані особи.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Клопотання адвоката, яке надійшло до суду, відповідає вимогам КПК України.
Адвокатом доведено, що інформація, зазначена у документах, доступ до яких сторона захисту просить отримати, матиме особливо важливе доказове значення для встановлення обставин кримінального провадження, в тому числі тих, які свідчать про наявність чи відсутність в діянні ознак кримінального правопорушення, приймаючи до уваги, що відповідно до вимог ст. 84 КПК України, вказані документи є процесуальними джерелами доказів, які можливо встановити лише за умови їх отримання на підставі ухвали слідчого судді про надання тимчасового доступу з можливістю їх вилучення,
Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні сторони захисту, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає вимогам ст. ст. 161, 162, 163 КПК України, приходжу до висновку про наявність підстав з якими законодавець пов`язує задоволення клопотання.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 159 - 166, 246 - 265, 309 КПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Клопотання адвоката ОСОБА_3 в рамках кримінального провадження № 12023100120000198 від 19.12.2023, за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документі - задовольнити.
Надати стороні захисту - підозрюваному ОСОБА_5 та/або захиснику адвокату ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів (в тому числі електронних), які перебувають у віданні ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою АДРЕСА_4 , із можливістю вилучення належним чином засвідчених копій наступних документів, а саме:
-копії податкової декларації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 за 2022 рік;
-копії податкової декларації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_1 за 2023 рік;
Строк дії ухвали становить два місяці з дня її ухвалення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122090506 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Петров Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні