Рішення
від 04.10.2024 по справі 160/9098/24
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2024 рокуСправа №160/9098/24

Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного військово-медичного клінічного центру (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби (вул.Ягідна, 58, м.Київ, 03803, код ЄДРПОУ 14321618) про визнання дій протиправними та скасування рішення,

установив:

08 квітня 2024 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій заявлені вимоги:

- визнати протиправним рішення Головного військово-медичного клінічного центру (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України (далі Відповідач) від 07.12.2023 за вих. № 4826, яким було порушено процедуру встановлення придатності до військової служби ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Головний військово-медичний клінічний центр (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України провести повторну військово-лікарську експертизу для встановлення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 , з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров`я і фізичного розвитку ОСОБА_1 на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 , пройшов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка визнала його придатним на підставі ст. 49А, 39В, 23Г. Однак, при постановленні такого висновку, комісією військово-лікарської комісії не було враховано наявні у позивача захворювання, які передбачають визнання останнього непридатним або обмежено придатним до військової служби. На думку позивача, неврахування зазначених захворювань призвело до порушення самої мети проведення ВЛК встановлення ступеня придатності до військової служби.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2024 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій справі.

Крім того, цією ухвалою зобов`язано Головний військово-медичний клінічний центр (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби: докази повноважності складу військово-лікарської комісії, яка здійснювала огляд ОСОБА_1 (наказ начальника Військово-медичного клінічного центру, Положення про військово-лікарську комісію тощо); докази проведення належного медичного огляду та обстеження ОСОБА_1 (медична книжка, медична характеристика тощо); пояснення щодо методик, діагностик, результатів досліджень, за якими військово-лікарська комісія визнала ОСОБА_1 придатним до військової служби; копію протоколу (або витяг з книги протоколів) засідання військово-лікарської комісії, яка діяла станом на 07.12.2023 р.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 р. витребувано повторно у Головного військово-медичного клінічного центру (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби додаткові докази у справі №160/9098/24, а саме: докази повноважності складу військово-лікарської комісії, яка здійснювала огляд ОСОБА_1 (наказ начальника Військово-медичного клінічного центру, Положення про військово-лікарську комісію тощо); докази проведення належного медичного огляду та обстеження ОСОБА_1 (медична книжка, медична характеристика тощо); пояснення щодо методик, діагностик, результатів досліджень, за якими військово-лікарська комісія визнала ОСОБА_1 придатним до військової служби; копію протоколу (або витяг з книги протоколів) засідання військово-лікарської комісії, яка діяла станом на 07.12.2023 р.

04 липня 2024 року від Головного військово-медичного клінічного центру (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби надійшло клопотання до якого просив долучити витребувані судом докази та зазначив, що відповідно до вимог Положення Постанови ВЛК приймаються на підставі розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 5), таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 6). Розклад хвороб розроблено відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я десятого перегляду (далі - МКХ-10). Враховуючи надані Позивачем під час медичного огляду документи йому встановлено діагноз, який підпадає під дію пункту «г» ст. 38 та пункту «в» ст. 39 Розкладу хвороб.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.

ОСОБА_1 з 16 липня 2023 року проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) Державної прикордонної служби України, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_2 від 17.08.2023р. №12/2192.

Згідно з медичною довідкою, виданою кардіологом, ОСОБА_1 має діагноз: вада серця двостулкового аортального клапана; недостатність МК (+1). Легка легенева гіпертензія.

Відповідно до висновку ультразвукового обстеження серця ОСОБА_1 : Ліве передсердя та правий шлуночок помірно дилятовані, товщина стінки ЛШ по по двустолкова вроджена вада серця з порушенням функції клапана. Фракція викиду та скоротливість стінки ЛШ на момент огляду з генденцією до заниження. Діастолічна дисфункція перший тип. Ознаки легкої легенової гіпертензії (на момент огляду).

04 грудня 2023 Військовою частиною НОМЕР_2 видано направлення № 515, на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення придатності до військової служби ОСОБА_1 .

Головним військово-медичного клінічним центром (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України проведено медичний огляд ОСОБА_1 для визначення ступеня придатності до військової служби.

Згідно амбулаторної картки обстеження № 9008/11826 солдат Військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 , пройшов медичне обстеження.

За результатами медичного обстеження ОСОБА_1 . Головним військово-медичного клінічним центром (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України складено висновок у формі довідки гарнізонної військово-лікарської комісії від 07.12.2023 за № 4826. Діагноз та постанова гарнізонної військово-лікарської комісії про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Часткова вторинна адентія верхньої та нижньої щелеп. карієс 26. 34, 38 зубів. Ускладнений карієс 27 зуба. Гіпертонічна хвороба І стадії. Атеросклеротичний кардіосклероз. СН Ост. Хронічна вертеброгенна тораколюмбалгія, нстійка ремісія. захворювання, Ні, не пов?язані з проходженням військової служби. На підставі ст. 49-а, 39-в, 23-г, графи ІІ Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби Таблиці «» додаткових вимог до стану здоров`я: Придатний до військової служби.

29.12.2024 представник позивача адвокат Куля В.С. звернувся зі скаргою до Центрально військово-лікарської комісії Державної прикордонної служби України на постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 у формі довідки гарнізонної ВЛК від 07.12.2023р. №4826. Скарга мотивована тим, що представники ВЛК не провели належним чином медичний огляд ОСОБА_1 з метою вирішення питання про придатність до військової служби, не врахували стан здоров`я останнього, внаслідок чого такий висновок є необ`єктивним, неповним та незаконним.

За результатами розгляду скарги позивача, Державна прикордонна служба України Центральна військово-лікарська комісія листом №291223/1 від 29.12.2023 повідомила, що солдат ОСОБА_1 був оглянутий гарнізонною ВЛК ГВМКЦ ДПСУ 07.12.2023 року, медичний огляд проведений в повному обсязі згідно вимог Положення, вивчені та проаналізовані всі надані матеріали і медичні документи: адже встановлення двостулкового аортального клапану серця за анамнезом (що не встановлено медичним оглядом 07.12.2023) не дає підстави до застосування статей 74-а або 38-а графи ІІ. Тому підстави для направлення на контрольний медичний огляд і перегляду постанови гарнізонної ВЛК ГВМКЦ ДПСУ №4826 від 07.12.2023 на теперішній час відсутні.

Вважаючи протиправною та такою, що підлягає до скасування довідка гарнізонної ВЛК ГВМКЦ ДПСУ №4826 від 07.12.2023 позивач звернувся до суду з цим позовом.

Статтею 65 Конституції Українивстановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частин 1, 13статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу"військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800, затвердженоПоложення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України(надалі - Положення №402)

Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

- медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

- установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

Основними завданнями військово-лікарської експертизи є:

- добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України;

- аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров`я;

- контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи;

- контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи;

- надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, лікувальним закладам Міністерства оборони України;

- визначення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть;

- розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров`я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров`я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі;

- визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв`язку з їх звільненням;

- проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи;

- підготовка кадрів для військово-лікарських комісій.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону;ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Центральна військово-лікарська комісія

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

ЦВЛК має право:

- оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

- розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;

- надавати роз`яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

ВЛК регіону

За рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК, організованих при військових частинах, які дислокуються на території регіону, незалежно від підпорядкування.

ВЛК регіону має право:

- оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

- приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

Позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК)

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК.

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

До участі в роботі позаштатних ВЛК на правах членів комісії залучаються головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень та інші лікарі-спеціалісти військових лікувальних закладів, начальники медичної служби та представники командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, та військові спеціалісти за клопотанням ВЛК.

Госпітальна (гарнізонна) ВЛК

Госпітальна ВЛК створюється у військовому госпіталі, на госпітальному судні, у цивільному лікувально-профілактичному закладі, де обстежуються і лікуються військовослужбовці. На особливий період госпітальна ВЛК створюється в усіх військових санаторіях.

У разі потреби у військових лікувальних закладах може бути створено декілька госпітальних ВЛК за клінічними профілями.

Організація проведення військово-лікарської експертизи у військовому лікувальному закладі покладається на начальника закладу.

Гарнізонна ВЛК створюється при клініках амбулаторно-поліклінічної допомоги, поліклініках військових лікувальних закладів Міністерства оборони України.

На воєнний час при армійських тилових запасних військових частинах можуть бути створені гарнізонні ВЛК. На них покладається огляд військовослужбовців, а також огляд поповнення, яке поступає у ці військові частини, і контроль за організацією огляду військовослужбовців у військових частинах і батальйонах (командах) осіб, які одужують.

На госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається:

- проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення;

- ведення книги протоколів ВЛК та здавання її в архів;

- проведення контролю за повнотою та якістю обстеження під час проведення медичного огляду, терміном проведення обстеження;

- проведення разом із провідними медичними спеціалістами ВМКЦ регіонів та начальниками медичної служби військових частин, що знаходяться у зоні відповідальності військового лікувального закладу, детального аналізу визнання військовослужбовців непридатними (обмежено придатними) до військової служби, розробка пропозицій щодо покращення стану здоров`я військовослужбовців та попередження їх дострокового звільнення з військової служби за станом здоров`я. Узагальнення пропозицій та надання їх до штатної ВЛК.

Рекомендації штатних ВЛК щодо організації лікувально-діагностичної роботи в цілях військово-лікарської експертизи є обов`язковими для виконання.

Госпітальна (гарнізонна) ВЛК має право:

- приймати постанови відповідно до цього Положення;

- перевіряти з метою військово-лікарської експертизи організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових лікувальних, цивільних лікувально-профілактичних закладах і у військових частинах, дислокованих у гарнізоні;

- залучати до роботи на правах членів комісії медичних та військових фахівців за запитом голови ВЛК.

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності зокрема військовослужбовців до військової служби.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.

Так, відповідно до пункту 10 таблиці медичний огляд резервістів, військово-зобов`язаних, які призиваються та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, здійснюється ВЛК ТЦК та СП, гарнізонними (госпітальними) ВЛК, згідно з графами ІІ, ІІІ Розкладу хвороб (залежно від військового звання) та Таблицями "Б", "В", "Г" додаткових вимог до стану здоров`я.

У воєнний час військовослужбовці, військовозобов`язані, працівники Збройних Сил України, крім ВЛК, зазначених у пункті 1.4 розділу II Положення, проходять медичний огляд також у ВЛК евакуаційних пунктів, госпітальних баз.

Направлення на медичний огляд проводиться:

б) військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонівта військовими комісарами.

6.4. У разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють у мирний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час (пункти "а", "б" статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки), у воєнний час - непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника військового лікувального закладу на підставі подання начальника лікувального відділення, у якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом начальника військового лікувального закладу.

Військовослужбовці оглядаються ВЛК у військових лікувальних закладах за територіальним принципом. Військовослужбовці, крім того, оглядаються ВЛК за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки.

На осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.

Огляд військовослужбовців обов`язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов`язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Огляд вказаними лікарями військовослужбовців, направлених на ВЛК для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров`я або у звільненні від виконання службових обов`язків, проводиться за медичними показаннями.

При медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров`я.

Медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).

Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров`я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.

У разі коли ВЛК після амбулаторного обстеження не може прийняти остаточної постанови, вона направляє військовослужбовця на стаціонарне обстеження у військовий лікувальний заклад з подальшим оглядом його госпітальною ВЛК.

Постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов`язані дотримуватися вимог Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв`язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

При медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови зокрема такого змісту:

а) "Придатний": до військової служби;

б) "Непридатний":

до військової служби з виключенням з військового обліку;

до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців (постанова приймається у воєнний час).

Щодо військовослужбовців, визнаних ВЛК непридатними до військової служби, інші постанови (про непридатність до служби у виді Збройних Сил України, до навчання у ВВНЗ, в учбовій частині тощо) не приймаються. Щодо військовослужбовців, визнаних ВЛК непридатними (до служби у виді Збройних Сил України або за військовою спеціальністю, спецспорудах, до навчання у ВВНЗ, в учбовій частині, до участі у ММО тощо), одночасно приймається постанова про придатність до військової служби.)

Постанова "Непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців" приймається на воєнний час на підставі статей 7, 11, 12г, 13д, 24, 37, 44, 48, 56, 59, 65, 72, 81 Розкладу хвороб у випадках, коли для відновлення придатності (обмеженої придатності) до військової служби необхідний термін від 6 до 12 календарних місяців.

г) "Обмежено придатний до військової служби"

Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

З метою медичної та соціальної реабілітації зазначені особи можуть бути переоглянуті госпітальними (гарнізонними) ВЛК ВМКЦ, але не раніше ніж через 3 роки після прийняття постанови про обмежену придатність до військової служби.

За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов:

"непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"обмежено придатний до військової служби".

За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов:

"обмежено придатний до військової служби";

"придатний до військової служби".

У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби", за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.

Дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім`я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв`язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).

Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються: а) на військовослужбовців - у медичну книжку, за необхідності - у довідку ВЛК;

Постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК із затвердженою постановою не пізніше ніж через два дні після їх затвердження та одержання із штатної ВЛК висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний огляд, або видаються на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів.

Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

- на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

- на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов`язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

У воєнний час свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК на всіх оглянутих осіб складається у двох примірниках.

Постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.

У Розкладі хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення №402) наведені контингенти, що проходять медичний огляд за графами розкладу хвороб:

- графа I - громадяни під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби,

- графа ІІ - громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани),

- графа ІІІ - громадяни, особи офіцерського складу, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб офіцерського складу, офіцери запасу, які призиваються та проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Суд установив, що 04 грудня 2023 Військовою частиною НОМЕР_2 видано направлення № 515, на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення придатності до військової служби ОСОБА_1 .

За результатами медичного обстеження ОСОБА_1 . Головним військово-медичного клінічним центром (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України складено висновок у формі довідки гарнізонної військово-лікарської комісії від 07.12.2023 за № 4826. Діагноз та постанова гарнізонної військово-лікарської комісії про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Часткова вторинна адентія верхньої та нижньої щелеп. карієс 26. 34, 38 зубів. Ускладнений карієс 27 зуба. Гіпертонічна хвороба І стадії. Атеросклеротичний кардіосклероз. СН Ост. Хронічна вертеброгенна тораколюмбалгія, нстійка ремісія. захворювання, Ні, не пов?язані з проходженням військової служби. На підставі ст. 49-а, 39-в, 23-г, графи ІІ Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби Таблиці «» додаткових вимог до стану здоров`я: Придатний до військової служби.

Позивач звернувся до суду з позовом про скасування постанови військово-лікарської комісії (ВЛК) про визнання його придатним до військової служби.

У позові зазначається, що ВЛК допустила суттєві порушення при проведенні медичного огляду та формуванні висновку. Зокрема, позивач стверджує, що встановлені ВЛК діагнози є неповними та не відображають повну картину його здоров`я.

Позивач наголошує на наявності у нього таких захворювань, як: вада серця: двостулковий аортальний клапан з порушенням функції. Легенева гіпертензія: легкий ступінь.

На підтвердження своїх доводів позивач посилається на висновок кардіолога та на висновок ультразвукового обстеження серця, згідно з яким: Ліве передсердя та правий шлуночок помірно дилятовані, товщина стінки ЛШ по по двустолкова вроджена вада серця з порушенням функції клапана. Фракція викиду та скоротливість стінки ЛШ на момент огляду з генденцією до заниження. Діастолічна дисфункція перший тип. Ознаки легкої легенової гіпертензії (на момент огляду).

Позивач вважає, що відповідач (ВЛК) необґрунтовано не врахував ці дані при прийнятті рішення про його придатність до військової служби.

Таким чином, позивач просить суд скасувати оскаржувану постанову ВЛК як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Суд зазначає, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку діям лікарів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, оскільки це потребує спеціальних знань медицини. Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у військовослужбовця та ступеня його придатності до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК і не входить до повноважень суду при вирішенні адміністративної справи. У разі наявності у військовослужбовця сумнівів у правильності постанови ВЛК щодо встановлених йому діагнозів та ступеня придатності до військової служби, він має право звернутися до ВЛК вищого рівня (ВЛК регіону чи ЦВЛК) для перегляду відповідної постанови.

Так, Головний військово-медичного клінічний центр (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України визнала позивача придатним до військової служби на підставі ст.49-а, 39-в, 23-г графи ІІ Розкладу хвороб.

За пунктом "г" статті 23 Розкладу хвороб (на час проходження ВЛК) " г) за наявності об`єктивних даних без порушень функцій, визнаються придатними до військової служби.

За пунктом "в" статті 39 Розкладу хвороб (на час проходження ВЛК) " в) гіпертонічна хвороба II стадії, визнаються 1) Непридатні до військової служби в мирний час. 2) Обмежено придатні у воєнний час. Обмежено придатні до військової служби.

За пунктом "а" статті 49 Розкладу хвороб (на час проходження ВЛК) " а)відсутність 10 і більше зубів на одній щелепі або заміна їх знімним протезом, відсутність, визнаються 1) Непридатні до військової служби в мирний час. 2) Придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально

Суд встановив, що ВЛК під час військово-лікарської експертизи та медичного огляду позивача встановила такий діагноз: Часткова вторинна адентія верхньої та нижньої щелеп. карієс 26. 34, 38 зубів. Ускладнений карієс 27 зуба. Гіпертонічна хвороба І стадії. Атеросклеротичний кардіосклероз. СН Ост. Хронічна вертеброгенна тораколюмбалгія, нстійка ремісія.

При цьому, суд зазначає, що згідно з медичною довідкою, виданою кардіологом, ОСОБА_1 має діагноз: вада серця двостулкового аортального клапана; недостатність МК (+1). Легка легенева гіпертензія.

Відповідно до висновку ультразвукового обстеження серця ОСОБА_1 : Ліве передсердя та правий шлуночок помірно дилятовані, товщина стінки ЛШ по по двустолкова вроджена вада серця з порушенням функції клапана. Фракція викиду та скоротливість стінки ЛШ на момент огляду з генденцією до заниження. Діастолічна дисфункція перший тип. Ознаки легкої легенової гіпертензії (на момент огляду).

Однак ВЛК всупереч вимогам пунктів 1.2, 1.4, 20.3, 20.4 Положення №402 не визначила відповідність цих діагнозів статтям Розкладу хвороб та не прийняла постанову про ступінь придатності позивача до військової служби у зв`язку з цими захворюваннями. У довідці гарнізонної ВЛК №4826 від 07.12.2023 року відсутнє будь-яке рішення щодо ступеня придатності позивача до військової служби у зв`язку з цими захворюваннями.

Порушення відповідачем цих норм Положення №402 при проведенні медичного огляду позивача та оформленні постанови ВЛК дає суду підстави для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення позаштатної гарнізонної ВЛК, яке оформлене довідкою №4826 від 07.12.2023 року. Така постанова ВЛК не є об`єктивною та обґрунтованою.

Таким чином, оскаржене рішення відповідача не відповідає критерію обґрунтованості передбаченому ст. 2 КАС України, тобто прийнято безурахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частини 3статті 245 КАС Україниу разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Суд вважає, що позов слід задовольнити, а порушене право позивача відновити - зобов`язавши відповідача повторно провести медичний огляд військовослужбовця, з урахуванням наданих судом висновків, та прийняти постанову про ступінь його придатності до військової служби.

Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного військово-медичного клінічного центру (центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби (вул.Ягідна, 58, м.Київ, 03803, код ЄДРПОУ 14321618) про визнання дій протиправними та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України про ступінь придатності військовослужбовця ОСОБА_1 до військової служби, яка оформлена довідкою гарнізонної військово-лікарської комісії №4826 від 07.12.2023 року.

Зобов`язати Головний військово-медичний клінічний центр (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України повторно провести медичний огляд військовослужбовця ОСОБА_1 та прийняти постанову про ступінь придатності його до військової служби, врахувавши висновки суду.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя А.В. Савченко

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.10.2024
Оприлюднено07.10.2024
Номер документу122093269
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них

Судовий реєстр по справі —160/9098/24

Ухвала від 17.12.2024

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Добродняк І.Ю.

Рішення від 11.11.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Савченко Артур Владиславович

Ухвала від 05.11.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Савченко Артур Владиславович

Ухвала від 10.10.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Савченко Артур Владиславович

Рішення від 04.10.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Савченко Артур Владиславович

Ухвала від 01.07.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Савченко Артур Владиславович

Ухвала від 19.04.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Савченко Артур Владиславович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні